Hamur İşleri Guymak (Mıhlama)-Resimli

muhlama cok yaparım ben keyınvalıdem rizeden peynırını tereyagını kavrulmus misur ununu yollar tavsıye edıyorum muhlama mukkemmel bır tat

şimdi okudumda kaşar peyniri yada dil peyniriylede oluyormuş bende deneyeceğim ama benim bakır sahanım yok çelik yada teflon sahan olurmu acaba

teflon olur. çelige yapışır alüminyum tavalarda olur.
Ablam sen bunu kahvaltıya cıkar bırak catalı bıcagı ekmekle dalmazlarsa ben nolayım :roflol: Annem kahvaltıya bir mıhlama birde turşu kavurma çıkardıgında o gn benim bayram günümdür.
Ve yapımı çok basit olmasına rağmen tadını yakalmak için trabzona has sis dagı guymaklık teleme peyniri yada vakfikebir peyniri mükemmel sonuçtur..

Şimdi kars tada yapılıyor bu ama çeçil le yapılıyor.. onun tadıda hoş ama çeçil derime tuluma basıldıgı için alırken içinde kıl olmamasına :roflol: çok çok dikkat etmek gerekiyor.
Ve çeçil ide çok rahat bulursunuz hemen hemen her markette var.

teflon olur. çelige yapışır alüminyum tavalarda olur.
Ablam sen bunu kahvaltıya cıkar bırak catalı bıcagı ekmekle dalmazlarsa ben nolayım :roflol: Annem kahvaltıya bir mıhlama birde turşu kavurma çıkardıgında o gn benim bayram günümdür.
Ve yapımı çok basit olmasına rağmen tadını yakalmak için trabzona has sis dagı guymaklık teleme peyniri yada vakfikebir peyniri mükemmel sonuçtur..

Şimdi kars tada yapılıyor bu ama çeçil le yapılıyor.. onun tadıda hoş ama çeçil derime tuluma basıldıgı için alırken içinde kıl olmamasına :roflol: çok çok dikkat etmek gerekiyor.
Ve çeçil ide çok rahat bulursunuz hemen hemen her markette var.

tamam sağol çeçil peyniri diyeceğim değilmi birde erzincan tulum peyniri var bu çeçil ondan değil değilmi aay bu yöresel yemekler konusunda kendimi pek cahil buldum

tamam sağol çeçil peyniri diyeceğim değilmi birde erzincan tulum peyniri var bu çeçil ondan değil değilmi aay bu yöresel yemekler konusunda kendimi pek cahil buldum

evet çeçil zaten üç çesit yazdım dil peyniri,altın sarısı kaşar peyniri,çeçil.yalnız çeçilin 2-3 ceşiti var.(küf lü sü) sen beyaz küfsüz olanından al.bazı yerler sadece küflü sünü satıyor..Zaten bu dediğim peynirler yapılırken yağı alınmadığı için çok kolay sünüyor

evet çeçil zaten üç çesit yazdım dil peyniri,altın sarısı kaşar peyniri,çeçil.yalnız çeçilin 2-3 ceşiti var.(küf lü sü) sen beyaz küfsüz olanından al.bazı yerler sadece küflü sünü satıyor..Zaten bu dediğim peynirler yapılırken yağı alınmadığı için çok kolay sünüyor

valla eşim çeçil peyniri diye bir peynir alıyor onuda çok seviyoruz teltel ayrılan bir peynir
sanırım söylediğin o ben bunu sıksık yapacağım çok hoş bir tarif ama eminimki eşim bunun üstüne yağda kızdırılmış kırmızı biber yada salçada isteyecektir herşeyin üstüne ister rengi ve görünüşü onun için önemlidir tekrardan teşekkür ederim mutfağımıza güzel bir yöresel lezzet girecek

valla eşim çeçil peyniri diye bir peynir alıyor onuda çok seviyoruz teltel ayrılan bir peynir
sanırım söylediğin o ben bunu sıksık yapacağım çok hoş bir tarif ama eminimki eşim bunun üstüne yağda kızdırılmış kırmızı biber yada salçada isteyecektir herşeyin üstüne ister rengi ve görünüşü onun için önemlidir tekrardan teşekkür ederim mutfağımıza güzel bir yöresel lezzet girecek

evet ablacım aynenn o peynir. uzun saç gibi tel tel ayrılır. ve tavada çok kolay erir..
Mıglamanın üzerine istedigin baharatı arzuna göre serpebilirsin. Ben karabiber koyuyorum ve ya pulbiber hem görünüm çok şık oluyor hemde lezzetli.
Şimdiden Afiyet olsun..

ay canim bak sen bilirsin ,guzelmi tadi sen sevdiysen ben kesin severimsırnaşık şey
senn hangi peynirle yapiyosun ,biliyosun buranin belirli peynirleri var ,exporttanmi alip yaptin soylede canim bende yapimŞeniz

canim gorumcem turkiyeden gelirken tranbzon kolot peyniri getirmisti (tereyegda getirdi) ben onla yapiyorum ama oncesinde exporttan kasar peyniri alip onla yaptim o da guzel oluyor...

oo oranın kaşar peynirlerinin burdan daha kaliteli olduğu kesindir. HAni bilirsin bu sapsarı hatta turuncu renge kaçan kaşar peynirleri vardır.Dil peyniri olabilir.. Yani muhakkak bu ikisiylede iyi sonuçalırsın aynı şekilde tereyağı da sapsarı olsun..

dil peyniri bikac kez almistim ,kasar peyniride olursa onuda yaparim,peynir tuzlu veya tuzsuzmu ,nasil olcak, bide hani italyan peyniri var mozzarella ,pizzalar uzerine kullaniliyo o olabilirmiki

canim gorumcem turkiyeden gelirken tranbzon kolot peyniri getirmisti (tereyegda getirdi) ben onla yapiyorum ama oncesinde exporttan kasar peyniri alip onla yaptim o da guzel oluyor...

dil peyniri exporttan almistim daha once, kunefe falan yapmak icin ,kasar peynir bilmiyodum ,buranin kasari olur heralde, bide canim biliyosun mozzarella peynir varya ben onu cok seviyorum tam rejimlik tuzzuz peynir ,o oluruki dicektim ,oda cok sunuyo
bide bu yemek sicakmi sogukmu, neyin yaninda yeniliyo
Şeniz

dil peyniri exporttan almistim daha once, kunefe falan yapmak icin ,kasar peynir bilmiyodum ,buranin kasari olur heralde, bide canim biliyosun mozzarella peynir varya ben onu cok seviyorum tam rejimlik tuzzuz peynir ,o oluruki dicektim ,oda cok sunuyo
bide bu yemek sicakmi sogukmu, neyin yaninda yeniliyo
Şeniz

canim mozarella peyniri bende seviyorum ama ondan kuymak olmaz dil peynirinden olabilir....canim bu kahvaltilarda yenilen bir sey yani oglende cayla falanda yenilebilir biz oyle yiyoruz...

iyiki soyledin walla bilmiyodum bende aksam yemegi olarak yapcaktim ,kahvalti biraz agir olur ,ogle vaktinde falan guzel olur , exporta gidince dil peyniri alim ounla yapim bari insallah guzel olur, misir unum var

iyiki soyledin walla bilmiyodum bende aksam yemegi olarak yapcaktim ,kahvalti biraz agir olur ,ogle vaktinde falan guzel olur , exporta gidince dil peyniri alim ounla yapim bari insallah guzel olur, misir unum var

benim esim bayilir buna bende cok severim...dene sende seveceksin...

mehaycim ben mesela burdaki magazalardan kasar peyniri alip yapsam ,olur dimi canim ,bide ne kadar yapimki ,burdaki tarif o peyni tane olarak yazmis, mesela bir su bardagi kadar yeterli olmurmuki kadasr peynirinden

mehaycim ben mesela burdaki magazalardan kasar peyniri alip yapsam ,olur dimi canim ,bide ne kadar yapimki ,burdaki tarif o peyni tane olarak yazmis, mesela bir su bardagi kadar yeterli olmurmuki kadasr peynirinden

yaklaşık olarak 250 - 300 gram koysan yeterli olur canım.. Kaşar alıcaksan dedigim gibi tamamen altın sarısı hatta turuncu renge kaçanlar dan al..Onlar cok sütten ve yağı alınmadığı için çok iyi oluyor.

canim fransadaki kasarlar cok az yagli sana onerebilecegim bir isim var aldi magazalarini biliyormusun??iste orda gouda peynir var ayni kasar gibi rengide sarimsi oda iyi olur...

sagol cnmm
ben haftada 3 kere yaparim sabah kahvaltilarinda esim bayilir guymagaaaaaaaaa
cokacimcoook

ben minzi ile yapiyorum cok guzel oluyor birazda icine kasar peyniri katiyorum

Son düzenleme:
bir arkadaşım bimde satılan muratbey marka tel peynirle yapıyor. çok güzel oluyor. sanırım o söylediğiniz peynirmişbu... bir tek bimde var,dedi.bende sonra aldım ve denedim çok güzel oldu. kutudaki peynirin hepsini kullandım. o 3 kutu kullanmştı. kalabalıktık ta.

bu akşam bu kaydırı GUYMAK cemilemden yaptım süper oldu süpeeer bayıldık
yaya ya şa şa şa soul soul çok yaşaaaakaydirigubbakcemile3

hiir benim aile baba gümüşhane li anne artvin li safkan karadenizli bir gürcü meleziyim

heee şimdi anlamişem laelaelaelaelae benim müstakbel kaynanamda artvin hopalı
sen devam et güzel tariflerinden koymaya karadeniz usulu olsun hepsi ona göre kaydirigubbakcemile3

Nan ruh kafaa gürcüsün de yeni mi söylüyooorsun :mymeka:
Lamazi gogo...
Şeni çirime;o)
Raycebi gooOo?

Kıslaaaaaaaarrr,lamazi baklebo ragora xhart?(Güzel kızlar nasılsınız?)

Hey yarabbim yaa,şu hamile halimle gece gece bizim yöreden lezzetleri okuyunca hemşehrilerimi de buldum.:dance: :lepi:Acıktım ama beennn,ufff bu mıhlamanın yanında mısır ekmeği olacak,sıcak da bir çayy ...ufffffff.....cokacimcoook

Ama benim canım çekti şimdi ne olacak?Hem ağzımda sanki,sıcak çadi ve kabuğu-kerkisi ile çleçil peynir yemiş gibi bir tat oluştu.

Nasipse aralık (2-22 aralık arası)annesi adayıyım:CüvCüv:.Zaten yiyemiyorum,binde bir böyle tat oluyor.O da köydeki lezzetlerle ilgili olarak yediklerimle alakalı.Burda hayatta bulamayacağım lezzetler. :çok üzgünüm:
Kıslar ben ARTVİN_ŞAVŞAT_İMERHEVİ'liyim.Ama aslen zamanında MACAHEL'den dedeler İMERHEVİ'ye gidip yerleşmişler.

Artvin ile ilgili forumda görüşebilmek ümidiyle.Sevgiler a.s.

Ben de peynir eritmesi yapmak için gorcolo bulamıyorum yaaa:sm_confused:

Naxvamdis kargat ikavit.(Görüşünceye kadar iyi kalın)

vaaaay bir karadenizli olarak bayılırım kuymağa yaaaa. ağzımın suları aktı yarınki kahvaltı mönümüz belli olmuştur.
ellerine sağlık.

X