Bebek Beslenmesi Bebek Çorbası

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
tavuk suyunu buz kabına koydum , geçen gün 1 tane attım çorbasına ama bir bütün fazla oldu,yarım kullanıcam.
selcen başka çeşitlere geç istersen, ben azıcık tereyağ -madem kahvaltıda kullanılıyor-,ve çay kaşığıyla tuzsuz salça ekledim bugun kabak patates şehriyeye beğendi,önce beğenmemeişti sade.

bugun birilerinden mercimek corbasını verdiğini öğrendim, doktorlar vermeyin mi diyor, gaz için mi?
ne zaman vermeye başladınız?acaba denesek gaz yapmazsa versek mi?

bu çorbaları kendimize yapıyor gibi mi yapcaz?yani salça tuz falan koycaz mı?

Megilara çok özür dilerim canım. Ne zamandır nete girmediğim için sorunu yeni gördüm. Muhtemelen soruna yanıt bulabildin başka arkadaşlar sana cvp vermişlerdir ama ben yine de atlamak istemedim. Bu çorbaları kendimize yapar gibi değil daha seyreltilmiş, tuzsuz ve baharatsız olarak yapıyorsun. Yedirmeden önce 100 cc ye 1 çay kaşığı zeytinyağını çiğ olarak koyuyorsun. Sevgiler..

slm ben yeni katıldım aranıza çalıştığımdan dolayı pek vaktim olmuyordu ama şimdi bebişimle beraber bilgilerinizi paylaşıyorum aklıma takılan 5 aylık oğluma mercimek çorbası verebilirmiyim acaba diye düşünürken yazılarınızı okudum sağolun arkadaşlar sadece bebeğime yoğurda başlamam gerekiyor fakat bir türlü yemiyor hazır sütten mayalayamıyorum tutmuyor sizce ne yapmalıyım hepinize teşekkürler.

bebeğimin beslenmesini anlatayım 4 aydan 7. aya kadar

1- ilk meyve suları ile başlanır (elma, armut, şeftali vs.) birkaç gün sonra bu meyveleri cam rendede rendeleyip püre şeklinde verilebilir

2- yoğurtu başlangıç olarak sade olarak başlanır, ama inek sütünden, ama devam mamasından ama devam sütünden mayalanır (gerçi ikisi aynı şeyler) daha sonra inek sütünden yapılanın içerisine herhangi bir meyve püresi katıp verilebilir

3-yine yoğurdun içerisine bir çay kaşığı pekmez biraz ekmek içi katıp verilebilir.

4-başlangıç olarak akşamları yatmadan önce bebelac, hero baby veya milupanın sütlü pirinçli muhallebisini yedirilebilir, yine akşamları arı mamanın elmalı veya sebzeli muhallebisi verilebilir (bebeklerin ilk sindirebildikleri besin pirinçmiş ve bunları akşam yatma saatlerine doğru verilirse gece uyurken daha iyi tutuyormuş bebeği)

5-sabah kahvaltısında yine herhangi bir markanın sabah kahvaltısı mamalarından içerisine bir çay kaşığı pekmez katılarak verilebilir

6- yine sabah kahvaltısında biraz ıhlamurun içersine 1-2 adet cici bebe bisküvi veya ekmek içi, bir çay kaşığı pekmez, yarım yumurta sarısı, biraz beyaz peynir karıştırılarak verilir (yumurta ve beyaz peynir dönüşümlü olarak verilmeli ayrıca yumurtanın beyazı 1 yaşından sonra verilmeli))

7- yine bu kahvaltı malzemelerini herhangi bir hazır kahvaltı mamasının içerisine katıp verilebilir.

8-100 ml su, bir tatlı kaşığı pirinç unu pişirip, pişirdikten sonra içerisine 2 ölçü (toz şeklinde) devam maması ve 3-4 tatlı kaşığı kadar herhangi bir meyve püresi katıp karıştırılıır(bunu ben ikindi veya akşam saatlerinde yedirdim)

9- biraz yeşil kabak rendelenir az pirinçle beraber pişirilir blendırda püre kıvamına getirilir içerisine 1 çay kaşığı kadar zeytinyağı veya mısırözüyağı ilave edilir.sonra içerisine 1-2 ölçü toz şeklinde devam maması veya az ekmek içi katıp yedirilebilir.

10-yarım rendelenmiş havuç, yarım patates, pirinç pişirilir, içerisine bir çay kaşığı kadar zeytinyağı işlave edilir içerisine az ekmek içi katıp yedirilebilir.(bu çorbaya daha sonra başka sebzeler ilave edilebilir)

11- siyah üzümü haşladım, suyunu sıktım onu elma püresi ile karıştırıp yedirdim

12- yine bir orta boy cezve kadar kara üzüm suyuna bir tatlı kaşığı pirinç unu, katıp karıştırılır sonra ocakta muhallebi kıvamına gelene kadar pişirip soğuyunca bebeğe yedirilir.(çok az şeker ilave edilebilir)

13-aradabir hazır kavanoz mamalarından verilebilir

13- tabi bu yazdıklarımı bir günlük öğün değil. hem emzirip hem devam maması verip bunları veriyorum.

14- şimdi bebeğim 7 aylık şimdi ise sabahları bir çay kaşığı kadar tereyağı ile 3 yemek kaşığı kadar mısır ununu biraz kavurup içerisne 1 kibrit kutusu kadar tuzsuz lor veya peynir katıp pişiriyorum az ekmek içi koyup bebeğe yediriyorum.

15- birde şuan bu yemeği çok yediriyorum ona 2-3 adet pazı yaprağı 1-2 adet lahana yaprağı doğranır az pirinç ilave edilir yarım patates doğranır varsa bir dilim bal kabağı ilave edilerek su ile pişirilir, pişince bir çay kaşığı kadar mısırözü veya zeytinyağı ilave edilir.blendıra vurulur içerisine ekmek içi katılır.bu yemeği tavuk suyu yada kemik suyu ile pişirebilirsiniz ozaman sıvıyağ ilave etmeye gerek kalmaz (lahana yaprağı koymayabilirsinizde sadece ıspanaktanda pişirebilirsiniz)
15- yani şimdi yeme içmesi daha düzene girdi hemen hemen herşeyi yedirebiliyorum

Son düzenleyen: Moderatör:
neden süpersin....yazdıkların çok açıklayıcı biçok anne faydalanacak....benim kızımda 6 aylık.1 hafta oldu ekler geçeli.muhallebi sebze çorbası meyve püresi yiyor
2 gündüer kahvaltı verdim ama sanırım pek hoşlanmadı.yada erkenmi??birde 6 aylıkken buğdayla çorba yapılabilirmi sence

neden süpersin....yazdıkların çok açıklayıcı biçok anne faydalanacak....benim kızımda 6 aylık.1 hafta oldu ekler geçeli.muhallebi sebze çorbası meyve püresi yiyor
2 gündüer kahvaltı verdim ama sanırım pek hoşlanmadı.yada erkenmi??birde 6 aylıkken buğdayla çorba yapılabilirmi sence

ben araştırma yaptığım sitelerde buğday çorbalarını 8.aydan sonra verebilirsiniz diyordu.
kahvaltı için erken değil. benim bebeğimde kahvaltılıkları karışım yaptığım zaman mızmız ederek yiyor, bu sefer bende ayrı ayrı veriyorum mesela beyaz peyniri ekmek içi ile eziyorum başka bir kasede pekmezin içine ekmek içi katıyorum başka bir kasede az yumurta sarısını ekmek içi ile eziyorum ayrı ayrı yanındada ıhlamurla beraber veriyorum öyle severek yiyor. ıhlamur hem bebeği grip nezle gibi hastalıklardan koruyor hemde çay niyetine içiriyorsun bebeğe kuru kuru gitmesin diye

birde kahvaltı olarak şunu deneyebilirsin benimki çok severek yiyor:
1 yemek kaşığı mısır unu,
1 yemek kaşığı pirinç unu
çok az beyaz un ,
bir kibrit kutusundan biraz fazla beyaz peynir veya tuzsuz lor
1 çay kaşığı tereyağı
biraz su
(malzemeleri bebeğin yiyebiliceği miktara göre arttırılıp azaltılabilir)

malzemeler kaseye alınır üzerine su ilave edilir (su için ölçü veremiyorum göz kararı,üzerini geçecek kadar sulu bir kıvam olacak)
malzemeler iyice karıştırılıp ezilir

tavaya bir çay kaşığı tereyağı konulup eritilip içerisine hazırlamış olduğumuz karışım dökülür karıştıra karıştıra pişirilir eğer çok katı olursa su ilave edilebilir.pişince içerisine çok az ekmek içi konulup ezilir. yanında ıhlamurla beraber bebeğe verilir.

ilerleyen aylarda bu yemek su yerine süt ilede pişirilebilir ozaman daha lezeetli ve besleyici oluyor.

başka bir TARıF DAHA
3 çay bardağı su
3 tatlı kaşığı az tepeleme arı mama (Elmalı veya muzlu veya sebzeli olandan ) sade arı mamanın besleyici özelliği yokmuş
karıştırılıp bir cezvede 1 taşım pişirilir. sulu olan karışım biberona dökülerek bebeğe verilir. ben genelde gece yatmadan önce veriyorum bebeği çok iyi tutuyor gerçekten ..

BAŞKA BıR TARıF DAHA
ölçüler göz kararı
biraz brokoli
biraz taze mısır (konserve olabilir ayrıca isteğe bağlı)
az kemik suyu (yoksa suda olabilir)
biraz havuç
bir avuçtan az pirinç
biraz su

önce brokolileri 5 dakika kadar haşladım.suyunu süzüp içerisine havuç rendeledim, pirincide ilave edip malzemenin üzerini geçecek kadar suyla karışık kemik suyunu ekledim kısık ateşte pişirdim.pişince blendıra vurup ekmek içi ile beraber verdim.biraz fazla olabiliyor gerisini dolaba koyup 3 güne kadar yedirebiliyorsun bebeğe ama bizde gerek kalmadı eşim okadar beğendiki içerisine tuz ve acı biber katıp geri kalanın hepsini yedi :))

BAŞKA BıR TARıF
1 pırasa sapı
1 rendelenmiş havuç
az pirinç.
biraz su (az kemik suyu katabilirsiniz)

pırasayı doğradım, havuç ve pirinci ilave edip suyla pişirdim blendıra vurdum. ekmek içi ile beraber yediriyorum.

tekrar belirteyim benim bebeğim 7 aylık

Son düzenleyen: Moderatör:
benim kızım 5,5 aylıkken başladık ek gıdaya. ilk başlarda mevsim meyveleri, yoğurt, ıhlamurla başladık bunları kızım severek yedi. ama çorbaları falan hiç sevmiyor. patates, havup, pırasıyı haşladım çatalla iyice ezdim birazcık zeytinyağı ekledim ama kesinlikle yemedi sevmediği şeyler olunca püskürtüyor hemen. sevdiği şeyler olduğu zamanda doymak bilmiyor, dün akşam birazçık şehriye çorbası verdim baya bi yediiii
ben sebze türü şeyleri nasıl yediricem kızıma yaaaaaa

ben de kızceme balkabağı çorbası yaparım arasıra...beta karoten den çok zengin bir çorba oluyor..
soyulmuş 2, 3 dilim balkabağını suda haşlıyorum yumuşayana kadar(çok da ezilmesine izin vermiyorum ki vitamin değeri bozulmasın)içine 3,4 parça ceviz atıp sonra blendirdan geçiriyorum...en son içine bir tatlı kaşığı tahin atıyorum...bebişimi çorbası hazır...afiyet olsun kuzucuklara:)))

benimde kızıma yaptıgım bir çorba var..adı anne çorbası :) mercimek pirinç bulgur yeşil mercimek kabak havuç patates enginar ıspanak pırasa az yağsız kıyma ve tavuğun göğüs eti biraz kemik suyu hapsini kaynatıyorum...blendırla püre yapıyorum ve sıcak sıcak minik kavanozlara koyup sıkıca kapatıyorum kavanozları ters çevirip sarıyorum soğuyunca dolapta muhafaza ediyorum neolur nolmaz dıye ama bişey olmuyo hazır mamalar gıbı oluyor hergun bırını açıp yediriyorum meleğim bayılıyor...

arkadaşlar bir doktordan dinlemiştim; blender lifleri kestiği için iyi değilmiş bebek maması vs hazırlarken çatalla ezin blender kullanmayın demişti,konu gözüme takıldı ,bilginiz olsun diye yazdım.iyi geceler :)

benimde kızıma yaptıgım bir çorba var..adı anne çorbası :) mercimek pirinç bulgur yeşil mercimek kabak havuç patates enginar ıspanak pırasa az yağsız kıyma ve tavuğun göğüs eti biraz kemik suyu hapsini kaynatıyorum...blendırla püre yapıyorum ve sıcak sıcak minik kavanozlara koyup sıkıca kapatıyorum kavanozları ters çevirip sarıyorum soğuyunca dolapta muhafaza ediyorum neolur nolmaz dıye ama bişey olmuyo hazır mamalar gıbı oluyor hergun bırını açıp yediriyorum meleğim bayılıyor...

benim kızım 5 aylık, bu sebzelerin hepsinden yiyebilir mi acaba, yeşil sebzeleri sonraki aylarda ver diyorlar ama şimdi sadece kabak patates havuç veriyorum yetersiz gibime geliyor

Bebek Çorbaları...

Yoğurt Çorbası:

2 su bardağı suyu kaynatın. Su kaynayınca içine 1 çorba kaşığı bulgur ya da pirinç atın. Bu arada ayrı bir kapta 2 çorba kaşığı yoğurt, 1 yumurta (eğer bebeğiniz 6 aydan küçükse yumurtasız hazırlayabilirsiniz) ve bir dolu tatlı kaşığı unu karıştırın. Bulgur piştikten sonra karışımın üzerine yavaş yavaş kaynar sudan ilave edin.Bu arada kesilmeyi önlemek için sürekli karıştırın
.Sulandırdığınız karışımı tencereye boşaltıp kaynayana kadar karıştırın. Kaynadıktan hemen sonra ateşten alın. Üzerine kuru nane ve 2 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı ilave edin. Yaklaşık olarak 2 ya da 3 bebek porsiyonudur

Bu tarifi dün akşam yaptım kızıma gerçekten güzel oldu. Sevecek mi bilmiyorum, anneannesi bizrdan yedirecek ama ölçüsü kıvamı çok güzel oldu vede besleyici..

X