devam maması ile muhallebi

ELXIXFNAZ

Meleklerim
Kayıtlı Üye
12 Nisan 2007
3.353
14
dün ilk defa devam maması ile muhallebi yaptım yanlız annem çok koyu olduğunu söyledi tarifini size yazıyorum sizler nasıl yapıyorsunuz yazarsanız sevinirim
yarım su bardağı su
1,5 tatlı kaşığı prinç unu
3 ölçek aptamil
cokacimcoook

ben göz kararı yapıyorum ama yaklaşık ölçülerim 1 su bardağı su, 1 yemek kaığı pirinçunu, 3 ölçek aptamil

annen haklı canım öyle biraz koyu olur. 100ml su + 1 tatlı kaşığı pirinç unu+ 3 ölçek devam maması
ya da 1 su bardağı su (normal su bardaklarından) 2 tatlı kaşığı pirinç unu+3 ölçek mama
afiyet olsun bebişine

benimki şöyle; 1 yemek kaşığı pirinçununu biraz kavurup içine 1 su bardağı kaynamış içme suyu ekleyip karştırarak pişiriyorum bi kaç dk. kaynadıktan sonra suyunu iyice çekmeden ateşten alıp kaseye döküyorum içine 3 ölçek devam maması ekliyorum bazen 1 çay kaşığı pekmez koyuyorum ılınınca yediriyorum afiyet bal şeker olsun bebişlerimize..

bende kaynamış ılımış suya ( su sıcak olursa topak topak oluyor) pirinç ununu koyup cezvede karıştırıyorum. sonra orta ateşte pişiriyorum 1-2 dk a kıvamını sen kendin ayarlıyorsun. eğer sulu istiyorsan ateşte az tutarsın koyu istiyorsan biraz faza tutarsın. karıştırarak pişiriyorum. ocaktan alıp içine 3 ölçem devam maması koyup iyice karıştırıyorum. ılıyınca yediriyorum.

hımm ben kavurmadan kaynamış ılımış suya prinç ununu koyup yapıyordum bide kavurmadan deneyeyim pekmezi kaç aydan itibaren ekleyebiliyoruz

canım bilgilendirdiğin için teşekkür ederim geçen gün 1 çay kaşığı siyah üzüm suyu vermiştim ozaman bir şey olmamıştı ama olmayacak anlamınada gelmez birdaha vemem aslında deneyimli arkadaşlar neler verip neler vermediklerini yazarlarsa bizlerde faydalanırız doktora gittiğimde bazı şeyleri sormayı unutuyorum

Ateş yapmadı mı pekmez.. 1 yaşından önce pekmez, bal, kara üzüm havaleye neden oluyormuş. Ben siyah üzüm vermek istedim prebiyotik ve anne sütüne eş değer diye ama doktorum olmaz dedi..

bal ve üzüm verilmeyeceğini biliyordum zaten pekmezi doktorum bana söyledi. Çok pimpirikliyimdir doktorun dediğinden asla dışarı çıkmam. Acaba üzüm pekmezi için mi duymuştun biz harnup pekmezi kullanıyoruz. Ama pekmezin pişirilmesi zararlı onu biliyorum.

Harnup pekmezi keçi boynuzu oluyor değilmi canim onu bi dr. Sorayim bide mamadan sonra su veriyormusunuz

su veriyorum doktor amca tembihledi ek gıda alınca içebildiği kadar su da ver dedi.
Harnup keçiboynuzu pekmezi oluyor. Doktora bide beyazdut pekmezini de sorarmısın canımcım kilo yapıcıymış diyorlar. Doktorun cevabını banada yazarsan sevinirim bizim pekmezi doktorumuz verdi ama bi doktor ötekini tutmuyor seninki de ateş havale falan derse 2 ye 1 bende bırakırım pekmezi allah korusun bebişlerimizi..
Bende pediatri portalına sorayım bakalım ne diyecekler..
.

ya arkadaslar bisi sorucam,buradan okudugum kadari ile bu muhallebilerin hazirlarini kimse tercih etmiyor.niye tercih etmediginizi banada aciklarsaniz sevinirim.oglusumun 6. ayi bitmek üzere.artik ufaktan baslamam lazim benimde

su veriyorum doktor amca tembihledi ek gıda alınca içebildiği kadar su da ver dedi.
Harnup keçiboynuzu pekmezi oluyor. Doktora bide beyazdut pekmezini de sorarmısın canımcım kilo yapıcıymış diyorlar. Doktorun cevabını banada yazarsan sevinirim bizim pekmezi doktorumuz verdi ama bi doktor ötekini tutmuyor seninki de ateş havale falan derse 2 ye 1 bende bırakırım pekmezi allah korusun bebişlerimizi..
Bende pediatri portalına sorayım bakalım ne diyecekler..
.

Pediatri Portalındaki doktor sorumu cevaplamış :

Kategori : BEBEK-ÇOCUK BESLENMESİ
Tarih: 11.08.2008 23:KK12:22 ID: Q42683 Ebeveynimiz: [ www.annesutu.org Hanım ] Bebeğimiz: [ ]
Sorusu :
Bebeğin Doğum Tarihi : Bebeğin Doğum Kilosu :

merhabalar, kızım 5 aylık doktor önerisi ile ek gıdalara geçtik. bebeğimin muhallebisine yada kahvaltısına biraz harnup pekmezi koyuyorum. Biz sorun yaşamadık ama Pekmezin bebekte ateş ve havaleye neden olduğunu söylüyorlar doğrumudur?
Teşekkürler

Bu soru 1 doktorumuz tarafından cevaplanmış.
Cevaplayan: Uzm.Dr. Murat AYDIN Tarih: 11.08.2008 23:KK47:43
Cevap:

6 ay bittikten sonra ek gıdaya geçseydiniz daha uygun olurdu.
pekmez kullenabilirsiniz,zararı olmaz.

bir sorun yokmuş kaydirigubbakcemile5

ya arkadaslar bisi sorucam,buradan okudugum kadari ile bu muhallebilerin hazirlarini kimse tercih etmiyor.niye tercih etmediginizi banada aciklarsaniz sevinirim.oglusumun 6. ayi bitmek üzere.artik ufaktan baslamam lazim benimde

ben kullanıyorum zaten kızım nazlı onu yemedi bunu yapayım diye dört dönüyorum sürekli aynı şeyi yemeside doğru değil. Ayrıca özellikle misafirliğe gidincekaşık yada kavanoz mamaları daha pratik oluyor Burda muhallebi tarifi sormuşlar diye ondan bahsediyoruz cokacimcoook

bende hero babynın pırınc ununu kullanıyorum devam sutu eklı zaten suyla yapılıyor.onuda kavurmama gerek var mı bırde organık sutlac kavanoz maması var kızım cok sevıyor zaman zaman ondan alıyorum ozellıkle mısafırlıkte

X