Mutfak Püf Noktaları Domatesi Kışa Saklamak

merhaba bayanlar ben birşey soracaktım okudum kadarıyla kavonoza koyduktan sonra kaynattık diyosunuz ben sadece sıcagı ile kavonoza koydum daha sonra kaynatmadım ters çevirip kaldırdım 1 hafta falan oldu yapalı henüz bişi olmadı ama ilerki zamanlarda bozulurmu bişi olurmu yaaa o kadarda yaptımki ya bozulursasenağlamasenağlamaemeklerim boşamı gidicek

Merhaba.Kışlık menemenlik tarifi buldum.İlgilenenler olabilir.
menemenlikkonservews4.jpg

Malzemeler: (7 adet 250 kavanoz kavanoz çıkıyor)
1 kilo araka domates
yarım kilo ince körepe yeşil biber
Yapılışı

Domates iyice yıkanır ve kabukları soyularak yemeklik bir kaba doğranır. Yeşil biberde doğranır.
Kabın içindeki doğranmış olan 1 kilo domatese 1 tatlı kaşığı tuz ilave edilip karıştırılır.
Kavanozlara istediğiniz miktar domates ve biber doldurularak (tepede 1 cm boşluk kalacak) kapağı sıkıca kapatılır.
Hazırlanan kavanozlar düdüklü tencerede 35 dakika süreyle kısık ateşte, düdüğü açık vaziyette kaynatılır.Kaynama süresi düdüğünden ses gelmeye başladıktan itibaren hesaplanır.
Tencereden çıkarınca kapaklarının üzerine çevirip dizin. 1 gün kadar bu vaziyette beklesin. Ertesi gün düzelttiğinizde kapaklarından bir sızıntı olmuyorsa kapaklar tutmuş demektir.
Yemek Tarifleri bölümüne ekleyecektim ama bilemedim hangisine eklenir.Bende denemek istiyorum bunu ama düdüklüde değilde bahçede büyük bir tencerede yapıcam. inşaallah.

csanım ya biberlerin çekirdekleri çıkarılmamış resimde ama arkadaşımdan öğrendim çekirdeklerin içimde küçük yeşi böcekler olabiliyormuş.ben ikiye kesip biberi çekirdeklerini çıkarıp yıkayıp süzdürdükten sonra 2-3 cm uzunluğunda keserek yaptım bilginize

merhaba bayanlar ben birşey soracaktım okudum kadarıyla kavonoza koyduktan sonra kaynattık diyosunuz ben sadece sıcagı ile kavonoza koydum daha sonra kaynatmadım ters çevirip kaldırdım 1 hafta falan oldu yapalı henüz bişi olmadı ama ilerki zamanlarda bozulurmu bişi olurmu yaaa o kadarda yaptımki ya bozulursasenağlamasenağlamaemeklerim boşamı gidicek

hiçbişey olmaz cnm.. bende öyle yaptım. sıcakken koyunca kendini vakumluyo zaten

3 yıldır yaptığım ALLAHA şükür sorun yaşamadığım domates tariflerim

1- domatesleri rendeleyip büyük bir tencerede azcık suyunu çekecek şekilde kaynatıyorum.püf noktası içine azcık yağ,tuz ve en önemlisi şeker katıyorum.ölçüleri damak tadına bağlı bazı domates fazla ekşi olyor bazısı az.içine katılan seker ekşimsi tadı alıyor.kaynar kaynar kavanozlara koyup kapağı kapatıp ters çeviriyorum öyle soğuyor.kapak kendiliğinden tutuyor zaten.tekrar kaynatmaya gerek yok.ama ben her sene yeni kapak alırım,eskisini bıçakla açtığım için riske etmem yeni kullanırım.kışın aç yemeğe menemene kullan,ister ekmek ban ye o kadar güzel oluyor

2-domateslerin kabuklarını soyup küp küp doğrayıp kilitli buzdolabı poşetlerinde derin dondurucuya atıyorum.yassı şekilde konulduğu için az yer kaplıyor

hayır canım bende uzun süredir senin yaptıyın gibi yapıyorum ve hiç sorun olmuyor merak etmea.s.

slm özlem domatesler kaynadı için bişey olmuyor bende öyle yapıyom için rahat etsin bozulmaz

Arkadaşlar biz de domatesleri doğrayıp (kabuklarını çıkarmadan) robottan geçiriyoruz sonra biraz koyulaşana kadar kaynatıyoruz.İçine tuz ekleyip,Sıcak sıcak kavanozlara dolduruyoruz.Kapağını çok sıkı bir şekilde kapatıp bir battaniye gibi kalın bir örtünün üzerine ters çeviriyoruz.tekrar üstünü battaniyeyle kapatıp,soğumasını bekliyoruz.Soğuyunca da buzdolabına falan koymaya gerek yok,dışarda bozulmuyo yani.Menemen yaparken,zeytinyağlı yemeklere,kızartmalarda sos olarak kullanıyoruz.

Kızlar yapabiliyorsanız, biberleri kavurun ve ardından somatesleri dökün ve kaynatın, sonrada sıcakken kavanozlara doldurun ve ters çevirin bir gece beklesin ve dolaba koyun, kaynatamaya bile gerek yok.

Bende senin gibi yapıyorum canım. geçen sene yine pişirip difrize koymuştum bir kaç poşet ama hiç beğenmedim bçyle daha güzel oluyo bence bu senede böyle yaptım bana kalsa aslında yapmam ama eşim melemeni çok seviyo mecbur yapıyoz

domatesleri doğrayıp azar azar poşetleyip atıyorum derin dondurucuya.taze fasulyeyi de zeytinyağında biraz çevirip öyle.biberler de aynı.sadece kırmızı biber ve patlıcanları közleyip kabukları soyulup konur deepfrezera.
sos için yarı yarıya kırmızı biber ve domates alıyosun.arak domatesi,bardak domates ya da bursa domatesi de deniyo.şu uzun ve suyu az olan yumurta şekilli domates.mesela 10kg biber,10kg domates.robotta çek hatta varsa et makinası varya o daha iyi sulandırmadan tane tane çekiyo.acıyı sevmene göre değişir bi avuç veya iki avuç acı biberi de çek.hepsini birden ocağın üzerine koy ve tenceredeki mesafe en az dört parmak aşağıya ininceye kadar kaynat.kaynamış sosa tuzu at ve bir gün güneşte beklet.bekletirken arasıra karıştırmayı unutma.kaba boşaltmadan önce biraz zeytinyağı ile karıştır.bu sosu sofraya getirmeden önce zeytinyağı,sarmısak,ceviz,az kimyon ile kar.yada bu sosla yapılacak çok şey var.hepsi için kullanabilirsiniz

X