hamilelikte zararlılar listesi !

Nil

KK Kro
Kayıtlı Üye
22 Temmuz 2008
8.822
105
Hamilelik döneminde, özellikle beslenme konusundaki küçük ayrıntılar, anne adayı ve bebek sağlığı açısından risk yaratabiliyor. Uzmanlar; anne adaylarını az pişmiş yumurtadan, deniz ürünlerine kadar pek çok besinden uzak durmaları için uyarıyor.

Anne adayları bebeklerini korumak amacıyla hamilelikte nelerin zararlı olup olmadığını bilmek isterler. Hamileyken kendi sağlığınıza dikkat etmek, bebeğinizi de korumanın en iyi yoludur. Hamilelik boyunca neler yiyebileceğiniz ve yiyemeyeceğiniz konusunda kendinizi çok sıkmayın. Başlangıçta size kocaman görünen 'hamilelikteki yasaklar listesi' aslında düşündüğünüz kadar korkutucu değildir. Pek çok yasak besinin zarar verme riski düşüktür ama siz yine de emniyetli olan yolu seçmelisiniz. İşte, hamilelikte beslenme konusunda dikkat etmeniz gerekenler.

Küflü ve pastörize edilmemiş sütten yapılan peynirler
Küflü ve pastörize edilmemiş sütten yapılan peynirler güvenilir değildir. Pastörize edilmemiş yumuşak peynirlerde; erken doğum, düşük ve doğum kusurlarına yol açan listeria (tehlikeli bir bakteri cinsi) bulunur. Pastörize sütten yapılmış her tür beyaz peynir, kaşar peyniri ya da diğer tür peynirler rahatlıkla yenebilir. Peynir iyi bir kalsiyum kaynağı olduğundan, hamileler için gereklidir. Bebeğinizin kemik ve diş gelişimine faydası olur.

Yumurta
Az pişmiş yumurta ve pişmemiş yumurta içeren mayonez gibi yiyecekler hamileyken tüketilmemeli. Çiğ ve az pişmiş yumurta, şiddetli besin zehirlenmesine neden olan salmonella'nın kaynağı olabilir. İyi pişmiş ya da katılaşana kadar kaynamış yumurtanın bir zararı olmaz. Güvenilir, mümkünse markalı yumurtalar alın ve iyice pişirdikten sonra yiyin.

Az pişmiş ya da çiğ et
Çiğ ya da az pişmiş et kesinlikle yenmemeli. Az pişmiş ve çiğ ette toksoplazma riski vardır. Toksoplazma, düşüğe ve doğum kusurlarına neden olabilir. Et ve tavukları, hiç pembelik kalmayana kadar pişirmelisiniz. Buzluktan çıkan etleri, iyice çözülmeden pişirmeyin.

Deniz ürünleri
Midye, istiridye, karides gibi çiğ ve az pişmiş kabuklu deniz ürünleri yenmemeli. Sushi de hamilelikte tüketilmemelidir. Çiğ deniz ürünleri salmonella nedeniyle zehirlenmeye neden olabilir. Aynı zamanda, campylobacter (hem hayvanlarda hem de insanlarda hastalık yapan bir bakteri) ve listeria da taşıyabilirler. Deniz ürünlerini, bakterilerinin ölmesini sağlamak için iyice pişirdikten sonra yiyebilirsiniz.

Balık
Konserve balıkları haftada iki kereden fazla yemeyin. Köpek balığı ve kılıç balığından da uzak durmalısınız. Bu balıklar cıva gibi ağır metaller içerebilir ve bunlar da bebeğinizin sinir sistemine zarar verebilir. Hamilelere özellikle; lüfer, palamut, levrek, sardalye, uskumru ve somon tavsiye edilir. Yeter ki, iyice pişmiş olsunlar.:CüvCüv::nazar:

ben ilk hamileliligimde bunlarin hepsine dikkat ettim ama simdi 2.hamileligim mayonezde yiyorum karideste cokacimcoook iyi yapmiyorum ama:1no2:

Bende çiğ köfte çok yedim ve amerikan saltasını çok tükettim, şimdiki aklım olsa yapmazdım ama ilk aylarda hamişliğe alışamadım galiba.

ben yumurta vs peynire filan dikkat ettimde mayonezi ilk defa duydum acıkcası sağol paylasım için

BUNLARIN DIŞINDA
Katkı maddeleri içeren gıdalar
• Dondurulmuş yiyecekler
• Açıkta satılan gıdalar
• Açık süt-peynir ve çiğ etlerden yapılmış gıdalar
• Koyu çay, kahve, kakao. Son araştırmalar özellikle kahvenin erken doğum riski oluşturduğu yönündedir.
• Bitki çayları: Doktorunuz ve diyetisyeninize danışmadan tüketilmesi önerilmemektedir. Çayların içeriğindeki bazı etken maddeler sizi olumsuz etkileyebilir.
• Tuz: Vücutta aşırı tuz tüketimi ödem oluşmasına yani şişliğe neden olacağından böbrekleriniz zarar görüp sizi hastalandırabilir.
• Gazlı içecek ve meşrubatlar: Boş enerji kaynağı olup;annenin gereksiz kilo almasına neden olurlar.
• İyi yıkanmamış sebze ve meyvalar: Üzerlerinde kalabilecek kimyasal atıklar, bakterilerden dolayı zarar verebilirler
• İyi pişmemiş etler: Gıda Zehirlenmesine neden olabilir.
• Maydonoz: Fazla maydonoz tüketimi erken doğumu tetikleyebilir.

Mayonez pastorize olduğu için yenilebilir ama evde yapılan içine çiğ yumurta konan mayonez yenilmemeli diye biliyorum.

arkadaşlar bende 6 haftalık hamileyim . balık yiyemiyorum çok midemi bulandırıyor. sadece konserve ton balığını yiyebiliyorum acaba bu nun bir sakıncası varmı biliyor musunuz? beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim .

merhaba kızlar bende 2,5 aylık hamileyim..doktorum tuzu yeme dedi..onun dışındada bişey demedi..
ben arkadaşlardan duydum nar yemekte hamilelikte zararlıymış ama ben dayanamıyorum yaa sürekli yemek istiyorum çok seviyorum.. bu konuda bilgisi olan varmııııııııııııı

arkadaşlar bende 6 haftalık hamileyim . balık yiyemiyorum çok midemi bulandırıyor. sadece konserve ton balığını yiyebiliyorum acaba bu nun bir sakıncası varmı biliyor musunuz? beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim .

canım ben anne-bebek seminerine gitmiştim. orda uzman ve diyetisyenler vardı. özellikle sordum ben, normal balık yerine konserve ton balığı yiyebilirmiyiz diye. hayır dedi. konserveler zararlıymış. bende seviyorum çünkü ton balığı yemeyicokacimcoook. ama hamileliğimde hiç yemedim bu nedenle.

X