dava nasıl açılır...

Nil

KK Kro
Kayıtlı Üye
22 Temmuz 2008
8.822
105
Dava, dava dilekçesiyle (arzuhal) açılır. Mahkemede dava açan tarafa davacı kendisine dava açılan kişiye de davalı denir. Bu taraflardan birisi olan kişinin dava ehliyetine sahip olması gerekir.; bu, kendiniz ya da vekiliniz (avukatınız) aracılığıyla davacı ya da davalı olarak bir davanın gerektirdiği işlemleri yapabilme yeteneği olarak tanımlanıyor.

Örnek Dava Dilekçesi:

SAKARYA ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNE
Davacı: Kader YILDIZ
Adres : (Örneğin: Arabacı Alanı Mah. Demir Sk. No:289 Adapazarı/SAKARYA )
Davalı : İhsan YILDIZ
Adresi : (Örneğin: Arabacı Alanı Mah. Demir Sk. No:289 Adapazarı/SAKARYA)
Talep Konusu: Şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanmaya, küçük kızım Ceren'in velayetinin tarafıma verilmesine, Ceren için aylık 150.000.000 (Yüzelli Milyon) TL, benim için 200.000.000 (İkiyüz Milyon) TL olmak üzere, aylık toplam 350.000.000 (Üçyüzelli Milyon) TL nafaka ödenmesine karar verilmesi talebidir.
AÇIKLAMALAR:
1. Davalı eşimle 27.09.1992 tarihinde evlendik. Bu evlilikten 29.08.1993 tarihinde kızımız Ceren dünyaya geldi.
2. Son yıllarda eşimden kaynaklanan fikri ve ruhi anlaşmazlık giderek büyümüş, tüm çabalarıma rağmen evlilik birliğinin sürmesi imkânsız hale gelmiştir. Aramızdaki duygusal bağ koptuğu gibi, evliliğin devamını sağlayacak hiçbir neden kalmamıştır. Her bir araya gelişimiz ciddi tartışma ve kavgalara neden olmaktadır. Eşimin bana karşı olan soğukluğu, ilgisizliği, yükümlülüklerini yerine getiremeyişi nedeniyle,evliliğin devamı mümkün değildir.
3. Müşterek çocuğumuz Ceren benim yanımdadır. Yaşının küçüklüğü, anne şefkatine olan ihtiyacı dikkate alınarak çocuğun velayetinin tarafıma verilmesini talep ediyorum.
4. Eşimin ekonomik durumu iyidir. Ben ise çalışmamaktayım. Bu hususlar dikkate alınarak aylık 200.000.000 TL tarafıma, aylık 150.000.000 TL Ceren' e olmak üzere aylık toplam 350.000.000 TL nafaka talep etmekteyim.
DELİLLER: Nüfus kaydı, tanıklar, her türlü delil.
SONUÇ VE İSTEM: Yukarıda sunulan nedenlerle boşanmamıza, çocuğumuz Ceren' in velayetinin tarafıma verilmesine, dava tarihinden itibaren Ceren için aylık 150.000.000 TL, benim için aylık 200.000.000 TL olmak üzere aylık 350.000.000 TL tedbir nafakası tayinine, bu nafakaların boşanma kararından sonra, iştirak ve yoksulluk nafakası olarak devamına, yargılama giderlerinin davalıya yükletilmesine karar verilmesini arz ve talep ederim.
Saygılarımla
16.01.2003
Davacı
Kader YILDIZ
Nüfus Kaydı: Nüfus kâğıdında yazılı bilgiler belirtilecek

Dilekçenin mahkeme kalemine kaydı tarihinde dava açılmış sayılır. Dava açılırken belirli bir harç ödenir, iki türlü harç vardır: Başvurma harcı ile karar ve ilam harcı. Başvurma harçları zamanla artsa da, miktarı bellidir. Karar ve ilam harçları ise davanın değerine göre belirlenir. Eğer davacıysanız başvurma harcının ya da karar ve ilam harcının dörtte birini davayı açarken ödemek zorundasınız. Dilekçeyi veren ve başvuru harcını ödeyen davacı olarak aynı zamanda dilekçenin davalıya iletilmesi için gereken posta ücretini vermeyi de unutmamak gerekiyor.

*alıntı

X