Hamur İşleri Yoğurtlu hamur

samyeli34

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2006
2.539
437
bekletme yok pratik çat kapı gelenlere sıcak sıcak hamur ikramı:)

bir tas yoğurt
bir çay bardağı süt
iki yumurta (bütün)
birbuçuk çay kaşığı karbonat,
tuz ve un
peynir
sıvı yağ (kızartmak için)

un karbonat ve peynir haricinde diğer bütün malzemeleri yapacağınız kaba koyup çırpın (ben çatalla çırpıyorum)
karbonatı un ile karıştırıp çırptığınız karışıma dökün kulak memesi kıvamından daha yumuşak olacak ele yapışacak gibi.
arzunuza göre ıstediğiniz büyüklükte koparıp oklava ile açın (ele yapışacak şekilde yoğuracağımız için hamurumuzu açarken un serpelim) çok ince açmayın hem kabarması az oluyor hemde çok kıtırlaşıyor.
yuvarlak şekilde sade kızartın isterseniz icine peynir koyup ay şeklinde kapatıp kızartın. ben sade yapacağım zamanda ay şeklinde kapatıyorum ( yumuşak oluyor).
bol sıvı yağını kızartma tencerenize koyup kızdırdıktan sonra kızartıyoruz kağıt havlunun üzerine alıyoruz....ışte bu kadar afiyet şeker olsun kk hanımları:)

Son düzenleme:
paylaşımın için çok teşekkürler canım .. sürekli yaparım bunu ani misafir geldiğinde, sabah kahvaltılarına , .. çok leziz ve yapması çok kolay ...

Tarif için teşekkürler
Bir şey sorucam aynı tarifte hem yoğurt hem süt olunca ekşime yapıyormuş.
acaba bu tarifte de öyle mi?:sm_confused: hem süt hem yoğurt var.
Ben yeni yeni yapıyorum böyle tarifler acemiyim biraz..
:eek:

Tarif için teşekkürler
Bir şey sorucam aynı tarifte hem yoğurt hem süt olunca ekşime yapıyormuş.
acaba bu tarifte de öyle mi?:sm_confused: hem süt hem yoğurt var.
Ben yeni yeni yapıyorum böyle tarifler acemiyim biraz..
:eek:

ildemcım hayır ekşıme yapmıyor sut bıraz daha yumuşak olmasını saglıyor. bende evlendıgımde yemekten anlamazdım bak şimdı tarıf bılem yazıyorum:)

ohhhhhh valla canim cekdi simdi :KK66:))))))))
paylasimin icin cok tsklerrrrrrrrr
lezzetli geldi bana insallah yapicam bi gün ama bi gün :)))

Ellerine sağlık Samyelim vereliniortak

Biz Artvin'liler & Gürcüler buna MAPıŞ deriz.Bir de bunun pasta tabağı büyüklüğünde açılıp kızgın yağda içine malzeme katmadan pişirileni vardır.Ona da BıŞı deriz.Her ikisi de mayalı hamurdan da oluyor. Afiyet olsun. Sevgiyle

teşekkur ederım maydanozumm....
kayınvalıdemın tarıfı.)
trakyalıdırlar.)
öpuyorum senı sevgıyle kal.)

X