Beşi bir yerde Çayı Masalı

E

EU1

Ziyaretçi
-) Beşi bir yerde zayıflama çayı oldukca saçma bir formüldür ve bu görüşü ortaya atan cahil biri olsa neyse?
a.) Yeşil çay 5 dakikadan daha uzun süre demlenirse fayda yerine zarar veririr, çünkü birleşimindeki taninler deme geçer ve buda bağırsak mukozasını kurutur ve besinlerdeki vitaminler, mineraller ve enzimlerin absorbesini önler.
b.) Funda, bu bitki sadece 5. sınıf bitki hakkında hiçbir araştırma yapılmamıştır, ne klinik, ne komisyon e, ne homöopatlar vede nede aroma terapotistler tarafından arştırma yapılmıştır.
c.) Mate çayı hakkındada hiçbir araştırma yapılmamıştır ve sadece 5.sınıf bir bitkidir.
d.Bibreiye hakkındada klinik arştırma yapılmamıştır fakat komisyon e tarafından yayınlanan monografi bildirisine göre: sindirim rahatsızlıkları ve kan dolaşımına karşı etkilidir, ama asla zayıflatıcı değildir.
e.) Kekik hakkında klinik arştırmalar yapılmıştır: Yani ağız-boğaz iltihaplanması, bademcik iltihaplanması, orta kulak iltihaplanması, hazımsızlık, şişkinlik ve bağırsak mantarlarına karşı kullanılır. Kekik yağı antibiyotik, virüstatik (virüsleri öldürücü) ve antimikozit (mantarları öldürücü)’dir.Fakat hakiki kekik olması şartı ile Türkiyede bu kekiği bulmak ise imkansız.Evet bu bitkide zayıflatıcı değil, o halde bu beş birkiden hangisi zayıflatıcı.Böyle etkisi bir formülü ortaya atan olsa olsa kim olabilir.

Mate çayı üzerine yazılanlar bir masaldan ibrettir.Gerçekle ilgisi yoktur.Ondan daha etkili bitkiler varken bazıları çıkıp bu bitki şu şu özeliklere sahip diyorlar.Mate birinci, iksinci, üçüncü ve daha dördüncü sınıf bile bir şifalı bitki sayılmaz.Birinci sınıf şifalı bitkiler klinik araştırmaları ile etkisi % 100 ispatlanmış şifalı bitkilerdir.2. sınıf şifalı bitkiler ise komisyon e trafından hakkında monografi yayınlanmış şifalı bitkilerdir.3. sınıf şifalı bitkiler homöopati uzmaları tarafında tentürü yapılıp tedavi denemeleri yapılan şifalı bitkilerdir.4. sınıf şifalı bitkiler ise aromaterapotisler tarafından eterik yağları yapılıp tedavi denemeleri yapılan şifalı bitkilerdir.Peki Mate hangi sınıf şifalı bitkiler gurubuna dahildir.Hiçbirine dahil değildir.Aynı şekilde funda içinde bu geçerlidir.Bazı uyanıklar çıkıyor beşi bir yerde bu bitkiler işte zayıflatır diyorlar.Öncelikle kekik ve biberiye zayıflatma kilo aldırabilirler çünkü iştah açıcıdır.Ama biz masalcı bir milletiz ilmi verilere değil masalllara inanınıırz.Hadi hayırlısı beşi bir yerde ila zayıflayan kaç kişi var.Bugün buraya gelen bir bayan aylardır bu çayı içiyorum gram zayıflamdım dedi.Benim Almanyadan tanıdığım bir aşcı var ismi Siberst bu iyi bir insan (Almanların çoğu ırkcı ama bu öyle değil) ben onu tanıdığımda 1988 de 90 kg geliyordu.Aradan yılar geçti ve bu 2007 de tam 180 kg geliyordu.Bu kişinin iki özeliği vardı.Bir hergün düzenli mate çayı içmek iki okumak şişmanlayınca okumayı bıraktı, çünkü birçok hastalığa yakalandı.Mate etkili bir bitki olsa idi bu kişiye etki ederdi.

Alıntıdır.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Son düzenleyen: Moderatör:
Size komik bir yazım arkadaşlar ,bu çay okadar çok tutmuşki şimdi hapı çıkıyormuş piyasaya.Yazıklar olsun bize kazıklanmaya doymayan bir milletiz.İnternette bir reklam patlatın gerisini kimse araştırmadan deli gibi satın alıyoruz:)

Ben bu yazıyı internette görmüştüm, başka bir zayıflama ile ilgili ürünü pazarlayan site...

Zayıflama çaylarından çok fazla medet ummamak gerek, 5i bir yerde de çok abartıldı ama üstteki de anlamlı bir yazı değil...Misal, mate, diğer adı paraguay çayı, hakkında araştırma yapılmamıştır diyor... yanlış! halbuki, yapılmıştır. Fundayla ilgili çalışmalar da mevcuttur. "5.sınıf" kavramını zaten anlamadım.
Türkiye'de etken madde oranı yüksek derecede olan kekik türleri de mevcuttur, bunların karvakrol oranları da analiz edilmiştir.

Literatürde yer alan bilgiler bu şekilde değildir.. (Sözüm size değil bu yazının kaynağına)

Zayıflama çaylarının esas etkisi diürezdir. Vücuttaki fazla sıvının atılmasında yardımcı olur, idrar hacminizi artırır... Zayıflama için uygun ve yeterli bir diyetle egzersiz şarttır, bu da onların yanında abartmamak şartıyla faydalanabileceğimiz bir yöntemdir. Yoksa zayıflama çayları yağ yakar, tok tutar diyemeyiz,büyük beklentilere girmemek; zayıflamaya "yardımcı"dır diyebiliriz, nasıl yardımcı olduğunu zaten belirttim.ü

Tabi herkese uygun da değildir. Misal mate kafein içerir. Yüksek tansiyonu olan kişilerde zaten sakıncalıdır. Tansiyon, diyabet, başka metabolik hastalıklar, hamilelik, emzirme durumunda olanlar her zaman dikkat etmeliler. Problemi olmayıp kullananlar da ölçülü almalılar, hergün 10 bitkiden 1 litre suyla demleyip tüketelim diye bir şey doğru değil...uygun kürler halinde böbrek ve karaciğerimizi yormayacak şekilde almalıyız...

Zayıflama mevzusu gerçekten besin takviyesi, tıbbi çaylar pazarını fazla kızıştırmış durumda, insanlar avuç avuç kapsülleri yutuyor, litrelerce çaylar içiyor, bunu da doğru bulmadığımı belirteyim...Öncelik kaliteli beslenme ve spordur, bundan daha önemlisi de yoktur...

Paylaşım için teşekkürler...

Son düzenleme:
bende bu çayı kullanma gafletinde bulundum yaklaşık 1 ay kullandım 46 yaşındayım ve bugüne kadar yüzümde birtek sivilce çıkmamıştı bir ayın sonunda bütün yüzümdeki gözeneklerden içi yağ dolu sivilceler fışkırdı her dokunduğum yerden yağ fışkırıyordu ilaç tedavisiyle biraz düzeldi fakat izleri malesef geçmiyor eski yüzümden eser yok aynaya baktıkça lanet ediyorum.

bende almayı düşünüyordum.iyikide almamışım.

mate yaprağını dışardan geliyor ve oldukça fiyatlı bişey diye biliyorum bişeyinreklamı iiyapılırsa ne olursa olsun gidiyorrr bizde...

bende kullandım fakat sadece ödemi sökmekten baska bir yararı yok ve böbrekleri cok yoruyor ayrıca düzenli olarak kullandığın zaman funda ve kekik tansiyonu ve sekeri düsürüyor eğer zaten tansiyonunuz düsük bir insansanız sizi cok etkiliyor kekik ise sekeri cok düsürüp daha cok acıkmıs hissini veriyor mate yaprağı ital bir bitki oldugundan bence kalitelisini bulmak zor ve sonuc zayıflatmıyor ödem söküyor sadece bıraktığınız an yine aynı oluyorsunuz

Bende Türkiyede tatildeyken almistim ha bgün ha yarind erken kaldi.O zaman hiic baslamayim icmeye.

Elinizde bitkiler varsa arkadaşlar illa 5ini bir arada içeceksiniz yoksa çöpe diye bir şey gerek yok...Bir gün biberiye için, başka bir gün funda, hergün içmenize gerek yok zaten...Bu şekilde fayda edinebiliriz. Dönüşümlü olarak tüketmek daha mantıklı bence.

Bence butun zaayıflama ılacları masal kılo vermek ıcın ne cıkarsa alıyoruz zayıflatıyor dıye kendımızı kandırıyoruz bu ılacları kullanırken bol su ıcıyor bırazda olsa dıkkat edıyoruz zayıflamamızdan bence haplardan degıl bu bırazcık yedıklerımıze dıkkat etmekte

Arkadaşlar yüzümde sivilceler çıktı bende bırakıyorum artık içmeyeceğim. Kilo falanda veremedim. Bana yaramadı..

Aynen bende de sivilceler çıktı iştahımı açtı hiç ama hiç kilo vermedim kızlar

desenize bende kekliklerdenim.ınternette gördüm okudum fiyatıda cazip gelince aldım 3 adet içtim daha ama bildiğimiz kekik kokusundan başka bir tat alamadım.Değişik bitkilerden bahsetmiş sanki onlar yok içinde.Sürekli olmasa da ara ara kullanırım biter ne yapayım yazık olmasın bari parama.....

arkadaşlar zayıflamada önemlı olan hepimizin bildiği ama yapmaktan kaçtığı az yemek ve spor yapmak ama malasef aynı sorun benımde var malesef biriaz tembelim Çok üzgünüm çoook

arkadaslar bunu ne kadar kullanıyorsunuz ki.1 sürahi içine hepsinden 1 cay kaşığı koyucaksınız cıkan 5 bardak suyuda 1 güne yayacaksınız.inanılmaz tuvalate cıkarıyor ve yagları söküyor.ben kullandım cok memnun kaldım.doğumdan sonra kullandım baya kilo verdim arkasındna spora basladım ikisi birlikte baya iyi oldu.annanemde kullandı o maşallah 1 yemek kaşığı koyuyormus kasıntı yapmıs fazlası zarar tabi.demekki insanda insana değişiyor.bende sivilcede olmadı

ben de içtim hem de tiksine tiksine tadı da kokusu da çok kötüydü. kilo verdim ama zaten diyet de yapıyordum yani çay sayesinde mi bilemiyorum. tek bildiğim çok iyi ödem söktürdüğü..

bende aksine çayı çok severek içiyorum 1 seneden beri
çok güzel bağırsak çalıştırıyor
tabi herkesin kendi fikri
herkese aynı etkiyi yapacak diye de birşey yokkk

Bu çayı bende denemiştim ama sizler gibi hiç bir faydasını görmedim. Zaten bu tür şeyleri ortaya atan ünlü bir diyetisyen adam hala insanları kandırmaktan vazgeçemedi hiç bir dediğine inanmıyorum o adamın ne dese palavra dediği hiçbir şeyin faydası yok.

beşi bir yerde çayımı aman aman dinlen dinlen kaç
zaten başıma ne geldiyse zayıflama secdamdan geldi bu çayı içmekten geldi sağlığımdan oluyordum kan değerelerim alt üst oldu:kızgın:

Çayın karışımını kendim yaptım bana yaradı açıkçası,sıkılaştırdı baya hemde.Ama ben tuvalete pek çıkmıyorum,o yönden rahatım:nazar:

X