Tatlı Tarifi Dondurmalı İrmik Helvası (Resimli)

Libyana

Allah var, Allah yâr...
Kayıtlı Üye
1 Haziran 2008
5.943
33
Arkadaslar dondurmalı ırmık helvası.
Yeme de yanında yat tatlısı da dıyebılırız.:-)
Harıka bır tatlı;ramazanda denemenızı onerırırım..
Canım çekti şimdi:KK43: :KK66:
HEMEN yapmalıyım...

Helvası için;
1 paket (500 gram) irmik
1 su bardağı ayçiçeği yağı
4 su bardağı şeker
Dolmalık fıstık
1 litreden 1 su bardağı az süt
2 yemek kaşığı tereyağ
İçi için;
Maraş dondurması
Üzerini süslemek için; çikolatalı sos

YAPILIŞI
İrmik ve fıstıklar, sıvıyağda fıstıklar pembeleşene kadar kavrulur ve tereyağ ilave edilir. Ayrı bir tencerede, sütün içinde şeker eritilir. Ilıyan şeker ve süt, irmiğin içine dökülür. Önce yüksek ateşte, sonra da kısık ateşte pilav gibi demlendirilir.
Küçük bir kasenin içi streç flim ile kaplanır. Pişirdiğimiz ılık helva bu kasenin içine yayılır. Ortadaki boşluğa dondurma konur. Üzeri tekrar helva ile kaplanır ve bir tabağa ters çevrilir. Üzerine çikolatalı sos dökülür.

irmikdk3.jpg

Alıntıdır

Son düzenleme:
Kızlar yarın yapıcam ben ıns..Irmık bulamıyorum burda ya güzel:KK43:
Yapınca foto eklıcem mutlaka..Bomba bır tatlı.Denemelısınız..Turkıyede cok sık yapardım..Burda ıkı uc kez yaptım dakkasında bıttı.;o)
Sevgiler kızlar..

´Harika görüntüsü var....yapilirmi bu bana simdi yaaaa...daha orucumuda acmadim..:1no2:

Ben bu tarifi dondurmasiz yaparim hep ama herhalde dondurmayla tadindan yanina varilmazzzzzz...cokacimcoook

Helvayı cok sevıyoruz dondurma ıle de muthıs gıdıyor...Hem serınletıyor hem de hafıf oluyor..Tavsıye edıyorum arkadaslar..MUTLAKA..

Arkadaşlar Beğenilerinizi Göstermek İçin Teşekkür Butonunu Kullanınız.

Giz libos. su tarifi birgün yapta...
kademe kademe göster resimlerle. :eek:
cünkü irmigin ortasina nasil dondurma koycaz, nasil ortayimi oycaz anliyamiyorum :eek: cahilim galibaa :eek:

bunu benim teyzem çok güzel yapar
sıcak ve osuguk bi arada kızgın kumlardan serin sulara atlamak gibi bişey

off harikla bişey oluyo kızlar deneyin valla ben yedim çok beğendimmmm
ellerine sağlık liboşumm

Aman Allahım bu ne güzel birşey böyle ha bre yutkunuyorum ,hemen yapmam lazım.
Büyüksün üstad Libyana ,tşk

dün yaptım nefis oldu zaten irmik helvasını çok severim dondurmayla birlikte bu kadar güzel olabileceğini tahmin etmiyordum çok hafif çok güzel oldu cnm teşekkürler tarif için a.s. resim de eklicem inşallah

libyanam sen kilo aldıracaksın bana. tarif çok hoşuma gitti. hemen denemeliyim. ben porsiyonluk yaparım resim de eklerim inşallah

Harika bir tatlı
irmik soğuduktan sonramı arasına dondurma koyarak kalıptan çıkarıcaz libyanacım

bende aldım tarifi çok güzel görünüyor..aksam yapıcam ..ellerinize sağlık..

dün akşam iftara gelen misafirlerime sundum bayıldılar. irmik helvası dondurmayla birleşince daha bir hafifliyor çok lezzetli oldu. paylaşım için teşekkürler.

X