Bebeğin beyninde kist???

benim yarın kısmetse prof randavum var.. inşlh kötü bişiy demez..:Saruboceq:

kızlar merhaba korku ve endişelerinizi çok iyi anlıyorum... 2 li testim ve ense kalınlıgı ölçümüm temiz olmasına ragmen 3. ayda başladıgım yeni doktorum aaa 3 lü testte isteriz biz dedi halbuki öncekiler temiz oldugu için gerek yokmus 3 lü testim riskli cıktı sen bilirsin ama amniyosentezden başka önerebileceğim bişe yok dedi bi prof. kartı tutusturdu elimize prof a gittik ayrıntılıda baktı koroid pleksus kisti ve böbreklerde genişleme bide 3 lü test riskli olunca amniyosentez evet dedi ömrümden ömür gitti o günlerde amniyosentez yaptırdım sonucumuz temiz cıktı hemen doktorumu değiştirdim 28. haftamda başka bir doktora başladım koroid pleksus kisti kaybolmuştu böbreklerde erkek bebeklerde öyle gözükebiliyormuş dogumumuza az bi zaman kaldı inş. yavrumu sağlıklı sıhhatli kucağıma alıcam...

sıkmayın canınızı gercekten güvenilir doktor bulmaya calısın ve üzülerek bebişlerinizide üzmeyin Allah herkese hayırlı sağlıklı sıhhatli evlatlar nasip etsin...

profa gitik geldik.. çok şükür kendiliğinden geçen koroid pleksus kistiymiş..
beyin damarlarının içinde oluşmuş..
herhangi bi test yapmaya gerek görmedi ama ayrıntılı usgde epey inceledi bebişimi.. hatta kalp elektrosunu bile çekti.. diğer organlarınıda inceledi..
çok şükür bebişim kistler haricinde gayet iyiymiş.. o kistlerde kendiliğinden geçecek dedi.. içimiz rahatladı..

missgrafik çim çok geçmiş olsun canım.. allah sağlıcakla bebişini kucağına almayı nasip etsin..

Ama şunuda belirteyim tarama testlerin iyiyse yaş riskin yoksa ve detaylı usg de zaten bu kist harici herhangi bir bulgu yoksa amniyosentezde istemiyorlar çünkü kist tek başına bir anlam ifade etmiyor ve ileri haftalarda büyük ihtimal kayboluyor zaten.

canım mrb en gec hangi haftada geciyor bu kistler biliyormusun benim suanda 21. haftada cıktı cok korkuyorum bende bu gece nasıl uyurum bilmiyorum :KK43:

canım mrb en gec hangi haftada geciyor bu kistler biliyormusun benim suanda 21. haftada cıktı cok korkuyorum bende bu gece nasıl uyurum bilmiyorum :KK43:

canım hiç korkma,kendi başına anlam ifadeetmezmiş bu koroid pleksus kistleri.18. haftada çıktı bendede..çok korktum,3 lü test çok temzi çıktı.dün yine randevum vardı ermişti biri,diğeride çok az kalmış.6. aydan sonra tamamen kaybolurlar en geç dedi..genelde %80 bebekte çıkarmış ama çok çabuk ermime ve çıkma durumları varmış bu kistlerin..yani gittiklerinde görmemiş olabilirler,ya erimiştir yada randevudan sonra çıkar bir dahakine erir bu yüzden kiminde görünmez dedi.

Benim bebegim 18 hafta 5 gunluk. Gecen doktora gittim ve 2 adet kist oldugunu vede birde kalbinde parlak beyaz nokta oldugunu soyledi. Ikiside %98 oraninda gecer dedi. 4 hafta sonra bidaha kontrole gidicem. Amnio sentez testi yaptirmadim. Forumda okudugum kadariyla bi arkadasin basina daha gelmis bu ikisi. Acaba suanki durum nedir ? veya kalp deki beyaz parlaklik cikan baska arkadas varmi? ABD de yasiyorum. Burdaki doktorlar davalardan korktuklari icin en olmadik seyi bile soyluyorlar. Burda doktora gitmek biraz korkutucu aslinda.

Cevaplariniz icin cok tesekkurler

bu durumu yaşayan arkadaşların içini ferahlatmak istedim, çünkü çok kötü bir 10 gün geçirdim. Bugün amniyosentez sonucum temiz çıkınca yazmak istedim.

Benim 2'li ve 3'lü test sonuçlarım normaldi, ense kalınlığı normal, ayrıntılı ultrasonda diğer herşey normal dedi. Ancak ayrıntılı usg'de kafasının iki yerinde koryoid pleksus kisti saptandı down sendromunun belirteçlerinden biri dedi doktor. amniyosentez yapıldı, bugün amniyosentezin erken olan sonucu çıktı ve sonuç temiz çıktı.
Allah hayırlısı ile herkesin bebeğini sağlıklı bir şekilde kucağına almayı nasip etsin.

Günaydın benim bebeğimin beyninde de 2.5 mm koroid pleksus saptandı :KK50: 2 li 50 de 1 çıkmıştı , 3 lü 1500 de 1 , kanamalı bi gebelik geçiriyorum 3 aydır kanama hiç kesilmedi...

amniyosentezde düşük riskim çok yüksek ... bebeğimin burun kemiği ve böbrekli down sendromu riskini göstermiyormuş :26: kafam çok bulanık bnm için dua edin lütfen minik kızım sağlıkla gelsinnn

Günaydın benim bebeğimin beyninde de 2.5 mm koroid pleksus saptandı :KK50: 2 li 50 de 1 çıkmıştı , 3 lü 1500 de 1 , kanamalı bi gebelik geçiriyorum 3 aydır kanama hiç kesilmedi...

amniyosentezde düşük riskim çok yüksek ... bebeğimin burun kemiği ve böbrekli down sendromu riskini göstermiyormuş :26: kafam çok bulanık bnm için dua edin lütfen minik kızım sağlıkla gelsinnn

Korkmayın ve endişelenmeyin. Benim ilk bebeğimde, Down sendromu riski 1/212 çıkmıştı, daha 23 yaşındaydım üstelik. Daha sonra ayrıntılı ultrasona gittik. Beyninde kistler vardı. Ama doktor, bizi çok rahatlattı: "Başka bir Down sendromu bulgusu görmüyorum, 26-27 haftada yine gelin bakalım" dedi bize. Ve o haftalarda gittiğimizde beynindeki kistlerden eser kalmamıştı. Bu arada, ilk bebğimde amniyosentez de yaptırdım. Ama daha sonra çok pişman oldum yaptırdığıma. Çünkü amniyosentezin 200/300 doğumda bir düşük riski vardı. Sapasağlam çocuğu amniyosentez yüzünden kaybedilirdim. Şu anda 10 yaşında ve hiçbir problem yok çok şükür:)
Şu anda 23 haftalık hamileyim. Bu bebeğimın 2li testinde de Down sendromu rıskı çıktı:1/165. 3'lü de de 1/302. Yine ayrıntılı ultrason yaptırdık. Down sendromu bulgusuna rastlanmadı. Ve ben bu sefer amniyosentez yaptırmamaya karar verdim, daha önceki deneyimlerimden dolayı.

Lütfen kalbinizi ferah tutun, sağlıkla doğacaktır inşallah.

Korkmayın ve endişelenmeyin. Benim ilk bebeğimde, Down sendromu riski 1/212 çıkmıştı, daha 23 yaşındaydım üstelik. Daha sonra ayrıntılı ultrasona gittik. Beyninde kistler vardı. Ama doktor, bizi çok rahatlattı: "Başka bir Down sendromu bulgusu görmüyorum, 26-27 haftada yine gelin bakalım" dedi bize. Ve o haftalarda gittiğimizde beynindeki kistlerden eser kalmamıştı. Bu arada, ilk bebğimde amniyosentez de yaptırdım. Ama daha sonra çok pişman oldum yaptırdığıma. Çünkü amniyosentezin 200/300 doğumda bir düşük riski vardı. Sapasağlam çocuğu amniyosentez yüzünden kaybedilirdim. Şu anda 10 yaşında ve hiçbir problem yok çok şükür:)
Şu anda 23 haftalık hamileyim. Bu bebeğimın 2li testinde de Down sendromu rıskı çıktı:1/165. 3'lü de de 1/302. Yine ayrıntılı ultrason yaptırdık. Down sendromu bulgusuna rastlanmadı. Ve ben bu sefer amniyosentez yaptırmamaya karar verdim, daha önceki deneyimlerimden dolayı.

Lütfen kalbinizi ferah tutun, sağlıkla doğacaktır inşallah.

Çok teşekkürler içimi rahattınız ... Bebeklerimiz sağlıkla gelsinler inşallahh :KK16:

benim bebeğimde de var. 20. haftadayız. doktor 24. haftaya kadar yok olur yok olmazsada tek başına bir tehlike değil korkulacak birşey yok dedi. doktoruma güveniyorum ilk zamanla biraz üzüldüm ama araştırdım gerçektend e boşa güvenmiyorum:nazar:

merhaba ayşegül hanım ben şuanda 23 haftalık gebeyım ve bebeyımın beynınde kıst çıktı sızdede aynı sorun varmış ne oldu dogum yapmışsınız bebeyınız ıyıdır ınşallah lütfen yazın teşekürler..:nazar:

merhaba şuanda 23 haftalık hamıleyım ve bebeyımın beynınde Koroid pleksus kisti çıktı ve sızlerde de aynı sorunlar varmış bebeklerınız dogmuş ne yapmam gerekıyor lütfen yardım edın bana..teşekürler.:nazar:

Arkadaşlar öncelikle yüreğinizi ferah tutun..Bebeğinizi ve kendinizi sterese sokmayın..Benim teyzemin kızı hamileyken bebeğin beyninde ve yumurtalıklarında kist var dediler..ondan önce de kromozomal rahatsızlık olma riskini yüksek gördükleri için amniyosentez istediler..bebek şimdi 7 aylık..hiçbir problemi yok..fazlasıyla sağlıklı.doktoru beyin emarı çekti ve yumurtalıklarına bakıldı..hiçbir sıkıntı yok.kistin olması kötü birşey anlamına gelmiyor..kimbilir bizlerde neler vardır da o zamanın teknolojik imkansızlıklarından dolayı öğrenememiştir anne babamız..

Hayır canım o kist kaybolmazsa down sendromlu doğuyor diye birşey yok o kist ve başka bulgular varsa down sendromuna özgü ozaman down sendromundan şüpheleniliyor çünkü downlu doğan çocuklarda rastlanılan diyelim bir sürü bulgulardan sadece biri bu yani diyelim mesela amniyosentez yaptırdın herhangi birşey yok dendi çocuğun sağlıklı doğdu ama kist kaybolmadı böylede olabilir kaybolmamasıda hiç önemli değilmiş yani öyle doğması

merhaba şuanda 23 haftalık hamıleyım ve bebeyımın beynınde Koroid pleksus kisti çıktı ve sızlerde de aynı sorunlar varmış bebeklerınız dogmuş ne yapmam gerekıyor lütfen yardım edın bana..teşekürler.:nazar:

Benim bebeğimde ilerleyen haftalarda kaybolduki kaybolmasada birşey olmaz demişdi doktor.Kızlar korkmayın bende çok korkmuşdumki ben doğum yapdığımda yaşım 40 dı yaş riskim vardı üçlü testim riskli çıkmışdı birde bu kist çıkmışdı ben amniyosentez yaptırmışdım birşey çıkmamışdı sağlıklada doğdu kızım Allaha bin şükür

X