Bebeğin beyninde kist???

Meltoo

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
29 Mart 2008
1.065
6
39
Bugün 2li test için dr a gittim herşey normal ancak beyninde 4mm kist varmış. Tedirgin oldum tabi ama dr omurilik sıvısı kaybolur zamanla dedi. Tabiki tatmin etmedi. Neden olur bu yaşayan var mı çok üzgünüm...:çok üzgünüm:

Lütfen üzülme,
bu çok sık raslanan bir durum genelde 24. haftadan sonra geçse de bazen doğumdan sonra da geçebiliyor, benim en yakın arkadaşımın bebeğinde bu omuriliğin yeteri kadar sıvıyı süzememesinden kaynaklanan sıvı birikimi vardı,yani senin dediğin kistten, kızcağız hayatı kendine zindan etti her günümüz ağlayarak geçti kimi zeka geriliği olur dedi, kimi gebelik haftası ileride olduğu için türkiyede almazlar ingiltereye git bebeği aldır dedi ama bu işlerde son sözü söyleyen prof. atıl bey hiç bişey olmaz dedi ve dediğide çıktı doğumdan 9 ay sonra bebekte kist mist kalmadı, maşallah çok akıllı bir çocuk gelişmesi de yaşıtlarıyla aynı...Yani yok yere kendini üzme ama elbette kontrollerini de ihmal etme...Allah bebeklerimizi korusun...

Son düzenleme:
su kisti deniliyor bunlara koroid pleksus kesti yani bu kistlerin varlığı tek başına birşey ifade etmiyor ama sadece down sendromlu yada trizomi 18 olan bebeklerde daha çok görüldüğü için işin o kısmı doktorları ilgilendiriyor yani acaba böyle birşeymi var diye düşündürtebiliyor sadece.Bunun içinde genelde amniyosentez istiyorlar yoksa kist için tek başına korkmana gerek yok.

Ama şunuda belirteyim tarama testlerin iyiyse yaş riskin yoksa ve detaylı usg de zaten bu kist harici herhangi bir bulgu yoksa amniyosentezde istemiyorlar çünkü kist tek başına bir anlam ifade etmiyor ve ileri haftalarda büyük ihtimal kayboluyor zaten.

Arkadaşımın bebeğindede çıktı böyle birşey, 3 doktora gitti biri proff. proff da dahil geçer deyince içi rahatladı. Şu an hamileliği devam ediyor. Kalbini ferah tut canım

canım endişelenme benim bebişte çıktı ve daha sonra kayboldu.önemli olan bu kistle beraber başka bir bulgunun saptanmaması.kistin tek başına bir zararı olmuyor.benim bebişte gördüğünde doktor bana moda oldu bu hemen hemen herkeste rastlıyoruz dedi.İçini rahat tut bence arkadaşım.Allah ın izniyle hiç birşeycik olmas.Kendine iyi bak ki stres yapma ki bebişin olumsuz etkilenmesin.

üzülme canım o kistten benim yan komşunun bebişindede vardı dr ilerliyen aylarda kaybolur dedi ve dediği gibi kayboldu bebişi doğdu ve şuan 4 aylık nur topu gibi maşallah

çoook teşekkür ederim hepinize içim çok rahatladı. Gerçekten başka dr a gitmeyi düşünüyordum. Çünkü hiç duymamıştım ve korkuttu. Peki bu kist kaybolmasa hiç down sendromu hastalığımı yaşanıyor.

Canım geçmiş olsun bebeğine şifalar:) inş çıkmaz bişey

Çok geçmiş olsun umarım önemli birşey değildir
kötü birşey olmasın Allahım ...
Acil şifalar diliyorum Allah yardımcın olsun :Saruboceq:

galiba bu kistler muhakkak geçiyor.
ama bu kistin yanında ekstra bazı sebebelr de olursa o zaman down ve diğerleinden bahsediyoralr.
allah herşeyin hayrılsını verisn.

canım benım bebısımde de gorulmustu
doktorum bana 26.haftaya kadar kaybolur uzulme dedıyse de bende kendı kendımı yedım resmen ama
allahın ıznıyle gectı sımdı gorunen bırsey yok ınsa allah hıcbır sorun cıkmayacak
sen benım kadar stres yapıp hem kendını hemde bebegını uzme canım

çoook teşekkür ederim hepinize içim çok rahatladı. Gerçekten başka dr a gitmeyi düşünüyordum. Çünkü hiç duymamıştım ve korkuttu. Peki bu kist kaybolmasa hiç down sendromu hastalığımı yaşanıyor.

Hayır canım alakası yok down sendromu daha hiç spermle yumurta birleşmeden önce yumurtadaki bir kromozon hatasından kaynaklanıyor yani sonradan zaten olmuyor sadece bu kistler istatistik olarak öyle çocuklarda daha çok görüldüğü saptanmış tek sebep bu yoksa zaten dediğim gibi tarama testleri şu bu detaylı usg de başka hiç bir problem yoksa bunu düşündürtecek zaten amniyosentez istemezler.Yani bu kist var diye bebek down sendromludur diye birşey yok öyle olsa bak kaç kişide çıkmış hangisinde down sendromu varki.Kistlerde kayboluyormuş merak etme ileriki haftalarda

Ben detayli ultrasona gittiğimde bi bayanla taniştim bebeğinin omuriliğimde sivi kist saptandi doktor uzman bir doktordu sakin korkmayin ben kendi kizimi hep kendim muayene ettim ondada çikti ama geçti 25 26 haftalarda %99 geçiyor endişeleneck bi durum yok demişti o yüzdn endişelenme allahin izniyle geçecek

canım çok geçmiş olsun bak arkadaşlar yazmış korkacak bişey yokmuş benim bu konuyla ilgili bir bilgim yok.Allah acil şifalar versin iyi düşün iyi şeyler olsun.

İçim çok rahat Allaha şükür inanıyorum geçeceğine. DRa gitmektende vazgeçtim. Çok teşekkür ederim bilgileriniz ve desteğiniz için.

bugün 2li test için dr a gittim herşey normal ancak beyninde 4mm kist varmış. Tedirgin oldum tabi ama dr omurilik sıvısı kaybolur zamanla dedi. Tabiki tatmin etmedi. Neden olur bu yaşayan var mı çok üzgünüm...:çok üzgünüm:

merak etme zamanla düzeliyor aynisi bende oldu omirilik sivisinda genleşme var dedi 1 ay sonra kontrole çağirdi ve herşey normaldi şimdi de çok sağlikli bir bebeğim var...yüreğini ferah tut...bebeğinde sende allah a emanet olun...hoşçakal...

cogu kadın dogumcuların normalde olan ventrıkul denılen hepımızde olan bos bırıken karıncıklaaar.
korkulacak bır sey yok.
sıkı takıp edın aralıklı olarak usg yaptırın cocuk dogduktan sonrada kranıal usg ıle takıp ettırın . en kotu ıhtımalle hıdrosefalı hastası olurlar. ona da geregınde sant takarlar. zeka gerılıgı olmaz.
eger sant enfeksıyonları olmaz ıse...

cok sık duyduğum birsey bu sonucunda hep yok olduğunudA duydum Mevlam iyilik şifa versin düzelir inş.. üzmeyin yıpratmayın kendinizi..

X