Alttan muayene orucu bozar m?

imran

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Nisan 2008
145
0
arkadaşlar benim bu hafta perşembe günü randevum var.ve mutlaka gitmem lazım peki alttan muayene orucu bozarmı. bu konuda çok söylenti var ama ortada kesin bi sonuç yok.bilenler paylaşırsa çok sevinirim.:içelim:

Sual: Nisaiyeci bir kadın doktora muayene olanın, orucu bozulur mu? Bozulursa, kefaret mi gerekir?
CEVAP
Doktor, eldivene herhangi bir ilaç, yağ sürerse, oruç bozulur, sadece kaza gerekir.(1 gun tutarsın )

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet kesinlikle bozar..
Daha yeni dinledim çok güvenilir bir hocadan..
Vajinal muayenede ultrason aletinin ucuna jel sürüldüğü için, orucu bozar..
İllaki o gün muayene olmanız gerekiyorsa, oruç tutmayın..
Ramazandan sonra kaza edersiniz..
Ama erteleme imkanınız varsa erteleyin..

Bunun için Mehmet Talu Hocanın Dini Meselelerimiz adlı kitabı var..
Onun 1. cildi oruç hükümleri üzerine..
Her branşın doktorlarıyla görüşmeler yapılmış..
Ne kana karışır ne karışmaz, ne mideye gider gitmez diye..
Ama vajinal ultrason orucu bozar..

canım vajinal muayene orucu bozar,hatta gusul abdesti bile gerektirir...

oruç bozulur arkadaşım... ama kaza gerektırır.. kefaret değil.........

Konu İslam ve Dinler başlığını konusu..Konuyu taşıyorum bilginize..

arkadaşlar kimisi şunu savunuyor eldivene doktor birşey sürmedimi eliyle muayene ederse oruç bozulmaz buraya kadar haklısınız ama eldivene sıkmasada elini vajinaya sokmasada ultrasyon cihazına jel sürerek sokuyor işte bu orucu bozuyor ikililik çıkaran konuda bu yani eldivenle muayene edilirse ilaçsız sadece bakmak amaçlı bozmuyor fakat eldiven yada başka alet şatey jel ilaç v.s. sürülüyorsa bozuluyor mümkünse muayenenizi erteleyin deniliyor yok olmuyorsa o gün tutmayın sonra yerine tutabiliyorsunuz kefarete girmiyor yani umarım yardımcı olabiilmişimdir

arkadaşlar merhaba .hepinize günaydın.aslında benim bu ikinci aşılamam yapılacaktı.ama ramazan ayı dolayısıyla ertelmek istiyordum.benim bu konuda çok bilgim yok ama mantıklı düşünürsekte ya ogün oruç tutmayacaksınız yada doktora gitmiceksiniz.ben bu ay doktora gitmemeye karar verdim.hem ramazan dolayısla hem de dinlenmek için gitmedim.yani anlıcanız bu ay gitmek içimden gelmedi.orucu sakatlamak kazalamak istemedim.

Evet o sayfayı okudum..
Ama ordada aynen dediğimiz gibi yazıyor..
Fercden ultrason, bir maddeyle yapılırsa orucu bozar diyor..
Vajinal ultrasondada jel sürüldüğüne göre.....

Son düzenleyen: Moderatör:
bozar tabi allah aşkına bu nasıl soru adam sizin altınızı görüyor ister istemez dğiyor içine bi madde giriyor din kurallarını bu kadar da mı bilmiyorsunuz

hepinize yorumlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar.bugün muayene ye gittim ama orucumu bozmadım yinede yerine kaza orucu tutarım.

arkadaşlar benimde bir sorum olacak. gece sahura kalktım ve niyetlendim. sabah kalktığımda idrardan sonra bir miktar kan geldi. daha önce de olmuştu kasıklarımda ağrı ile kan gelmesi. adet kanaması değil. idrar yolu enfeksiyonu nedeniyle gelen bir kan bu. acaba bu kan orucu bozar mı? Bilgisi olanlar lütfen paylaşır mısınız?

adet kanı olmadığını biliyorsan şayet bozmaz. çünkü onu, bir yerin kesildiğinde akan kan orucunu nasıl bozmuyorsa öyle düşün...

Son düzenleme:
adet değilse niye bozsun o zaman bi yerimiz kanadığında hemen oruç gider
ama bu durum senin bi doktora gitmeni gerektirir bunu da bil ve ihmal etme

sorularla islamiyet diye bir site var oraya sorabilirsin. orda bozmadığı yazıyor

X