gebelikte bulantı ve safra kesesi

esther

let the game begin...
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
2 Eylül 2008
4.778
37
arkadaşlar daha önce böyle bir konu açıldı mı bilmiyorum ama sizlerle bunu paylaşmak istedim. şu an 13 hafta 4 günlük hamileyim. hamileliğimin 6. haftasından itibaren bulantılarım, çıkarmalarım ve iştahsızlığım devam ediyo. neredeyse hiçbir şey yiyemiyorum ve sürekli yatıyorum. geçenlerde 4 gün hastaneye yatırdı doktor. daha sonra hamileliğin neden bu kadar ağır geçtiğini incelemeye başladılar ve nedenini bana şu şekilde izah ettiler:

safra kesem çamur doluymuş. şu an hamile olduğum için cerrahi müdahale yapılamıyor. ama ilerde taşa dönüşürse ameliyat olacağım. yani benim sorunların sebebi anlaşıldı. doktor dedi ki bayanların %40-50'sinde bu sorun görülüyormuş. bilginiz olsun istedim.

safra kesem çamur doluymuş. şu an hamile olduğum için cerrahi müdahale yapılamıyor. ama ilerde taşa dönüşürse ameliyat olacağım. yani benim sorunların sebebi anlaşıldı. doktor dedi ki bayanların %40-50'sinde bu sorun görülüyormuş. bilginiz olsun istedim

çok geçmiş olsun..bende aynı sorunları yaşadım ve aynı safra kesesinde bulunan çamur gibi kum gibi oluşum yüzünden doğumdan 6 ay sonra ameliyat oldum...hiç korkma sakın çok kolay bir ameliyat..taşa dönüşmesini beklemedi benim dr.um kanala düşerse sarışığa çevirme riski varmış.sen şimdi kontrol altındasın korkma ve doğumdan sonra takiplerini sürdür.tekrar geçmiş olsun

slm arkadaşlar bene 13+4 haftalık hamileyim bende 6 haftadan itibaren çok şiddetli bulantı kusma halsizlik ama hiç dinmeyen bir bulantı yaşadım doktor hep normal dedi.yaklaşık birbuçuk haftadır bulantılarda hafifleme var ama kusma devam (sık sık değil)ve ne yesem boğazımda duruyo çıkıcakmış gibi ara ara bulantılar şiddetleniyo acaba benimdemi safra kesemde çamur var kafam karıştı

slm arkadaşlar bene 13+4 haftalık hamileyim bende 6 haftadan itibaren çok şiddetli bulantı kusma halsizlik ama hiç dinmeyen bir bulantı yaşadım doktor hep normal dedi.yaklaşık birbuçuk haftadır bulantılarda hafifleme var ama kusma devam (sık sık değil)ve ne yesem boğazımda duruyo çıkıcakmış gibi ara ara bulantılar şiddetleniyo acaba benimdemi safra kesemde çamur var kafam karıştı

dr.a gitmeden bilemezsin canım.benimkini ilk başta anlamadı gittiğim dr.başka bir dr.a gittim ayrıntılı ultrasonda çıktı.endişelenme ve dr.git.sana en doğrusunu söyler.geçmiş olsun

sağol arkadaşım.peki geçtiğimiz haftalarda idrar ve kan tahlili yapıldı olsaydı orda çıkmazmıydı?

teşekkür ederim lostsun. safra kesem alınacak. 2 ayda adapte oluyormuş vücut safra kesesinin yokluğuna. ama ne ne olsa ameliyat deyince insana korkunç geliyor.

bu arada kan ve idrar testlerinde çıkmadı benimki. ultrason görüntülerinde çıktı melek_ada.konuyla alakalı tüm organlarıma baktılar nerdeyse. oradan anladılar. şu an seninle aynıyız ben de 13 hafta+5 im :)

endişelendim şimdi?doktoruma sorarım bir dahaki gitmemde?peki bulantıların daha devam ediyomu

evet malesef devam ediyor. iştahsızlık da oyle. ama 4 gün hastanede serum yemek iyi geldi. gün geçtikçe olumlu yönde değişiyorum sanki. yani bulantılar biraz azaldı, hele kusmalar 7 den 1 e indi günde. iştahsızlık devam ediyo ama. endişelenme canım belki sende öyle bir sorun yoktur. bir dahaki kontrolünde doktoruna sorarsın.

öğretmenim ama raporla uzattım göreve geç başlıcam. Allahtan yaz dönemine denk geldi bu zor günler. şu an hiç hazır hissetmiyorum kendimi çalışmaya. sen nasıl çalışıyosun peki?

kıyamam nekadar zor olduğunu tahmin edebiliyorum.peki memur yazmışsın çalışıyomusun bu durumda

mesaj gönderdim ama senin son mesajın üstünde çıktı :)

ben çalışmıyorum şu anda hamile kalmadan bırakmak zorunda kalmıştım daha sonrada ağır hamilelik koşullarından başlamadım.ama stajım devam ediyo.mali müşavir adayıyım.yani adaylığında biraz ilersindeyim yaklaşık 9 ayım kaldı.

hayırlısı olsun. herşey gönlünce olsun arkadaşım. bebeğin cinsiyeti belli değil dimi?

hayır henüz belli değil.sanırım seninde değildir.geçen hafta ikili testi yaptırdım.sonucunu henüz almadım sen yaptırdınmı?

yaptırdım sonucu elimde ama 17 eylüle randevu vermişti doktor ve gelirken getir demişti o yüzden sonucu ne anlama geliyor bilmiyorum umarım sağlıklıdır bebeklerimiz. cinsiyet belli değil ama yüzüme bakan senin oğlun olur diyor. nasıl anlıyorlarsa.

inşallah güzelim sağlıklı ve hayırlısıyla onları kucağımıza alırız.güzel allahım kimsenin emeğini boş çıkarmasın bizimkinide.ben hep yüzü güzel kalbi güzel bahtı güzel bir yavrum olsun diye dua ederim.aynı dileklerim seninki içinde geçerli ve bütün bekleyenler için.

çok teşekkürler arkadaşım amin. kendine iyi bak. benim bulantılar arttı yatsam iyi olacak.

teşekkür ederim lostsun. safra kesem alınacak. 2 ayda adapte oluyormuş vücut safra kesesinin yokluğuna. ama ne ne olsa ameliyat deyince insana korkunç geliyor.

bu arada kan ve idrar testlerinde çıkmadı benimki. ultrason görüntülerinde çıktı melek_ada.konuyla alakalı tüm organlarıma baktılar nerdeyse. oradan anladılar. şu an seninle aynıyız ben de 13 hafta+5 im :)

canım geçmiş olsun.evet 2 ay demişti dr.bana çikolata,salçalı yağlı yiyecekler ve yumurta yasaktı.aklıma şimdi geldi bunları yeme ağrıyı azdırıyor.ve ameliyattan korkma çok basit açık ameliyat oldum ben ertesi gün evdeydim.1 gece kontrol için yattım.aklım tabiki evdeydi oğluma kavuşmak için hemen toparlanmaya çalıştım ve emzirme dönemiydi düşün o gece epey huysuzlanmış.ben hastanede yattığım geceki sütümü pompayla sağdım attım.dr.zaten ilaçları ona göre vermişti sütümde bi sorun olmadı.

arkadaşlar daha önce böyle bir konu açıldı mı bilmiyorum ama sizlerle bunu paylaşmak istedim. şu an 13 hafta 4 günlük hamileyim. hamileliğimin 6. haftasından itibaren bulantılarım, çıkarmalarım ve iştahsızlığım devam ediyo. neredeyse hiçbir şey yiyemiyorum ve sürekli yatıyorum. geçenlerde 4 gün hastaneye yatırdı doktor. daha sonra hamileliğin neden bu kadar ağır geçtiğini incelemeye başladılar ve nedenini bana şu şekilde izah ettiler:

safra kesem çamur doluymuş. şu an hamile olduğum için cerrahi müdahale yapılamıyor. ama ilerde taşa dönüşürse ameliyat olacağım. yani benim sorunların sebebi anlaşıldı. doktor dedi ki bayanların %40-50'sinde bu sorun görülüyormuş. bilginiz olsun istedim.

sizin durumuzun benzerını teyzemde yasamıstı sezeryanla dogum yaptıktan bırkac sonra hastaneye kaldırılmıstı acıl safra kesesınden amelıyat olmustu...yenı dogan bebegınden de baya ayrı kalmıstı hastanede kaldıgı ıcın o baya agır gecırmıstı..bence sımdı sız safra kesesıne zararlı sıkayetlerı artıran gıdalardan uzak durun kendınızı daha ıyı hıssedersınıza.s.

merhabalar,

yaşım 26, evliyim ve geçen sene ben safra kesesinden ERCP oldum, yani kanaldaki taşları aldılar. çok çektim,doktorlar bilemedi. 2 ay sonra acildeki ultrasyona bakan teknisyen asistan bildi sağ olsun. cerrah doktor rahatsız etmiyorsa alma demişti, ben de aldırmadım safra kesemi. fakat bir yandan hamile kalırsam çok zor olacağını düşünüyor ne yapacağıma karar veremedim. doktorlara sor sorma farketmiyor, insan sağlığı onlar için hiç bir anlam taşımıyor maalesef...:1no2:

X