Popüler Konu Elma Sirkesi+Bal+Su Yöntemiyle Zayıflama Deneyimlerimiz

merhaba

ben de bu karışımı 10 günden beri kullanıyorum. acaba bu karışımın herhangi bir yanetkisi oldu mu sizler de ? benim 10 gündür ayak bileklerimde ödem oluşuyor ve geçmiyordu. dün tahlil yaptırdım herşeyim normal. ve dün sirkeli karışımı içmedim. bugün ödem yokoldu. sizlerde de böyle bir şey var mı diye merak ettim.

karışımı bir süredir kullanıyorum
yemeklerden sonra içmek isteği oluştu her zaman içmezsem eksiklik hissediyorum çok güzel bir içecek ama ben bal oranını yarıya indirdim umarım midem zarar görmez

elma sirkesi

SİRKE yapımı için en uygun elma türü şeker oranı yüksek kış elmalarıdır. Değişik çeşitlerin bir araya getirilerek kullanılması da sirkeye ayrı bir lezzet katar. Sirke yapımında kaçınılması gereken elma türleriyse ham ve ekşi olanlardır. Sirke yapımında dikkat edilecek en önemli konuysa hijyendir.

Elmalar yıkandıktan sonra, kullanılacak malzeme ve kavanozlar sıcak suyla iyice yıkanmalıdır. Elmalar küçük parçalara ayrıldıktan sonra preslenerek veya katı meyve sıkacağından geçirilerek suları çıkarılır. Meyve suyundaki şeker fermantasyona uğrayarak önce alkole, sonra ise asetik bakterilerinin yaptığı fermantasyonla asetik asite, yani sirkeye dönüşür.

Sirke yapımında iki faktör çok önemlidir; bakterilerin verimli çalışmasını sağlayacak sıcaklık ve oksijen (havalanma). Havayla teması arttırmak için mümkün olduğunca geniş ağızlı ve sığ bir kavanoz seçilir. Meyve suyu, üstte boşluk kalacak şekilde kavanoza doldurulduktan sonra, meyve sineğinin geçemeyeceği, fakat havalanmanın sağlanabileceği temiz bir bez/tülbentle kavanozun ağzı kapatılır. Günde bir kez karıştırarak havalanmayı sağlamak sirkeleşmeyi hızlandırır. Sirkeleşme için ılık ( 15-25 C ) bir ortam tercih edilir ve kavanozlar güneş ışığından uzak, loş bir yerde saklanır. Kullanılacak kaplar cam veya ahşap olmalıdır, metal kap tavsiye edilmez. Yapım sırasında sirkeleşmeyi hızlandırmak için daha önce yapılan doğal elma sirkesi katılabilir.

Sirke, seçilen elma türü ve koşullara göre üç- altı hafta içinde oluşur. Sirke kokusu alınmaya başlandığından itibaren, her gün tadarak istenilen tat ve asit derecesi (yüzde 4-8 asit oranı) elde edilene kadar işleme devam edilir. Elde edilen sirke fermantasyonun devamını engellemek için birkaç kat tülbentten, kahve filtresi vb. filtrelerden veya süzme yoğurt kesesinden geçirilerek iyice süzülür. Böylece meyve kalıntılarından arındırılır. Hava almasına olanak vermeyen ince uzun şişelere, tam dolacak şekilde aktarıldıktan sonra serin, loş, güneş ışığı almayan bir yerde saklanır.

Ne kadar süzersek süzelim, ev koşullarında doğal elma sirkelerinde fermantasyon tam olarak durdurulamaz; şişede, şifai özelliklerinin göstergesi olan ve “anne” ismi verilen yumuşak kaygan yapısıyla deniz anasını andıran düz bir tabaka oluşur. Bu tabaka bakterilerin atıklarından oluşur ve sirke kullanılacağı zaman atılır. Doğal sirkeler rafine olanlara göre daha bulanıktır. Fakat pastörize veya damıtılarak üretilen rafine elma sirkeleri, yüksek sıcaklıklardan ötürü, ona şifai özellikleri kazandıran enzimler, mineral maddeler, iz elementler, vitaminler, pektin, malik ve tartarik asitler açısından fakirleşir, bir kısmını tamamen yitirir.

Kullanıldığı yerler

Hazırladığımız sirkeleri salatalarda, çorbalarda vs. aroma vermek amacıyla kullanabiliriz.

Şifai amaçla kullanmak için; bir bardak suya 2 tatlı kaşığı elma sirkesi ve 1-2 tatlı kaşığı bal katarak, günde 3 kez, mümkünse yemeklerden önce (fazla kilo problemi için de etkili olan elma sirkesi bu amaçla kullanılacaksa mutlaka yemeklerden önce alınmalıdır) kullanılır.

Elma sirkesi koruyucu sağlık amacıyla, sürekli olarak günde bir kez sabahları açken ve alınmalıdır.

İyileştirici özellikleri

* Besinlerin verimli kullanımını, metabolizmanın sağlıklı işleyişini, vücudun asit alkali dengesini korumasını sağlar. Örneğin kalsiyumun daha verimli kullanımını sağlayıp, bir yandan kemiklerin yeniden gerekli kalsiyumu almasını desteklerken, bir yandan da eklemlerdeki kalsiyum birikimini kırar.

Uzun süreli kullanımı eklem ve kemiklerdeki sertlik ve sıkıntılara son verir.

* Sodyumun etkisini yansızlaştırarak yüksek tansiyondan korur.

* Kolesterolü düşürür. İçerdiği doğal asitler ve enzimler kanın daha sağlıklı ve ince akmasını sağlar.

* Başta damarlar, karaciğer, böbrekler olmak üzere vücudu detoksifiye eder, yağlı-mukus kalıntıları parçalar.

* İçerdiği yoğun potasyum sayesinde hücre büyümesini destekler.

* Soğuk algınlıklarında, boğaz enfeksiyonlarında, bronşitte içilebilir ya da buhusu yapılır.

* İdrar yolları enfeksiyonlarında, sindirim bozukluklarında, kramplarda, yaban arısı sokmasında, saçta kepekte, uyku bozukluklarında, kulak çınlamasında da kullanılır.

netten alıntıdır
yorumlara bakmak isteyenler için XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Son düzenleyen: Moderatör:
kızlar ben 10 mayıstan beri içiyorum akşam yemeklerden sonra içiyordum ama sabah öğle ve akşam içmeye başladım ve 2 kilo verdim yağlarımın eridiğini hissediyorumgöbeğim de küçüldü ben 1 su bardağı suya 1 tatlı kaşığı bal özellikle çiçek balı 2 tatlı kaşığı elma sirkesi karıştırıp aç karnına yudum yudum içiyorum umarım sizde de işe yarar
esteda ve taydin nerdesiniz?

internette bakın ne buldum meğerse ne çok faydası varmış bu karışımın
işte bazı alıntılar:

1.Sirke asidi: Metabolizmanın çalışmasını sağlayan yakıt olan sirke asidi, metabolizmada bir yan ürün olarak meydana gelir. Gıdalarla bünyemize aldığımız yağ ve karbonhidratların, sirke asidinin yardımı olmaksızın sindirilmesi hemen hemen mümkün olmayacaktı denilebilir. İnsan metabolizmasının mükemmel çalışabilmesi için yaklaşık 100 gram gereklidir. Kim muntazaman elma sirkesi tüketirse, sindirimi kolaylaştırmış ve metabolizmasını harekete geçirmiş demektir.

Enerji kaynağı olarak elma sirkesi
Ölçülü dozda alındığında elma sirkesi-bal karışımı yan tesiri göstermeyen bir hayat iksiri olup, bütün organizmamıza iyi gelmektedir. Sadece fizyolojik metabolizmaları değil, aynı zamanda bağışıklık sistemini de uyarmaktadır.

Elma sirkesi bal karışımı
Bir bardak suyu birer çay kaşığı elma sirkesi ve balla karıştırınız. Bu karışımı her öğün içiniz. Mide ekşimesi, gaz ve kabızlığa karşı sindirim üzerine teskin edici özelliği gösterirken, birçok tedavi süresince hızlandırıcı özelliği görülür. Meselâ sık sık burun kanamalarına karşı kanın pıhtılaşmasını sağlar.

Ameliyat olmanız icab ediyorsa bundan dört hafta önce bu karışımı almaya başlayınız.

Gözler
Gözleriniz, okurken veya bilgisayar monitörü önünde çabuk yoruluyor mu? Açık ışığa karşı hassas mısınız? Her sabah alacağınız elma sirkesi-bal karışımı, vücudunuza A vitamini ve provitamin takviyesini sağlayacaktır.

Satın alırken dikkat etmeli
Hakiki elma sirkesi bütün haldeki meyvelerden üretilmektedir. Buna meyvenin leziz etli kısmı ile pek çok kıymetli maddeleri ihtiva eden kabuğu ve çekirdek yuvası da dahildir. Dibinde posası olan ve bulanık gözüken bir şişe sirke ilk anda itici olabilir, ancak esas faydalı olan maddeler tabiî haldeki bu bulanık sirkede kalabilmektedir. Sirke istenirse filtreleme ve buharlaştırma suretiyle berraklaşır. Ne var ki bu işlemlerde birçok vitamin, mineral ve iz elementler yok olmaktadır; yüksek ısıda çok sayıda biyolojik maddeler kaybolmaktadır. Bu sebeple sürekli tabiî halde bulanık olan elma sirkesini tercih ediniz. Hafifçe çalkaladıktan sonra üzerinde köpük meydana geliyor veya dibinde koyu posası varsa, bu sirkenin kaliteli olduğuna işarettir.

daha fazla bilgi almak isteyenler için
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Son düzenleyen: Moderatör:
ben bu karışımı yaklaşık bir -birbuçuk aydır içiyorum faydalı olduğunu da düşünüyorum ama kafam karıştı:bende kan pıhtılaşmasına bağlı damar tıkanıklığı var ve bu karışım pıhtılaşmayı artırıcı bir içecek .........napcammmm bennnnn:uhm::uhm::uhm:

Meselâ sık sık burun kanamalarına karşı kanın pıhtılaşmasını sağlar. (alıntı)

harika ya bende deneyebilirim ama annem elma sirkesini tam bir fincan katkısız içmisti kendine gelememisti ondan beri korkuyodum ama suyla beraber deniycem

annen de abartmış. o kadar içilir mi hiç. hem de sek. aman allahım. benim annem de içiyor ama balsız. diabet riski taşıdığı için bal katmaya korkuyor ama bir bardak suya bir tatlı kaşığı katıp içiyor. ben de balla karışımı içiyorum. bi müddet günde 3 bardak içtim. şimdi akşamları bir bardak içiyorum. vücudu hafifletiyor. dezenfektan etkisi yapıyor bence. bir de dinçleştiriyor ki anlatamam. ben bu karışımdan çok memnunum. hayat iksiri gibi bişey bu. zaten faydaları bilimsel çevrelerce de kabul görmüş bir şey. sağlıklı ve yavaş kilo vermek isteyenlere, sabahları yataktan dinç bir şekilde kalkmak isteyenlere, özellikle idrar yolu enfeksiyonları yaşayanlara şiddetle tavsiye ederim.

arkadaşlar bu konuyla ilgili bütün mesajları okudum ve hemen eşimi arayıp elma sirkesi siparişimi verdim birazdan hazırlayıp içmeye başlayacağım amaaa aklım çok karıştı aç karnamı,tok karnamı,öğünlük taze hazırlayıpmı,yoksa bir litrelik bi karşım hazırlayıpmı :) nasıl tüketicem ben bu karışımı:)
hıh eşimde geldi sirkemde geldi napcam ben şimdi:)
hadi bana bilgi verin lütfen bekliyorum:)
sevgiler

arkadaşım bu karışımı yemekten 15-20 dakika sonra içmelisin. bu içeceğin amacı seni tok tutması falan değil. sadece yediğin yemeğin hazmını kolaylaştırıyor bunu yanında içinde bal olduğu içinde tatlı isteğini de bir nebze olsa gideriyor.

bu şekilde kullanırsan gaz ve şişkinlik problemin kalmıyor ayrıca problemi olanların tuvalet problemini de hallediyor. ama yinede sen bilirsin

arkadaşlar bende 1 ay sanırım içtim yediklerime dikkat ederek 3 kilo verdim ama görenler 10 kilo vermiş gibisin diyorlar.bel bölgesini inanılmaz inceltiyor.yağları yakıyor galiba çünki daha fazla kilo vermiş gibi duruyorum kimseyi inandıramıyorum 3 kilo verdiğime

bende neredeyse ilk günden beri kullanıyorum bende etkisini yavaş gösterdi ama şu an 5kg vermiş durumdayım ve inanılmaz rahatladım hazımsızlık kabızlık şişkinlik gibi bir problemim kalmadı 2 ayda 5kg verdim önce ilk 1 ay sadece rahatlama hissettim sonra başladım kg vermeye ve şu an çok mutluyum

bu iksiri kullanırken diete falanda yapmadım tek yaptığım saat 18:00 dan sonra su dışında ağzıma birşey koymadım

ama herkesi bünyesi farklı kimi hızlı verir kimi yavaş

herkese bol şans diliyorum kilo vermede...

alinkam ne şekilde kullandın iksiri?anlatırmısın?

ben akşamları soğuk içtim yarım su bardağı...

günde 1 kez içtim, bana yetti, bazı arkadaşlar sabahta içiyorlarmış ama benim midem kaldırmadı sabah içmeyi sadece akşamları 22:00 22:30 gibi içiyorum yarım su bardağı, zaten tadı limonata gibi geliyor, içinde sirke olduğunu düşünmeden içiyorum... sirkeyi hiç sevmem...

hazımsızlık için çok iyi bence...

Binlerce yıl önce, mahzende unutulan bir şaraptan tesadüf eseri keşfedilen sirkenin, ciltteki lekelerden fazla kilolara, sağlıksız saçlardan varisli damarlara kadar birçok derde deva olduğunu biliyor musunuz?.

Özellikle elma sirkesinin pırıl pırıl saçlar, lekesiz bir cilt ve incecik bir vücuda kavuşmanızda çok önemli katkıları var. Fersan, size evde kolayca uygulayıp, baharın yorgun cildinizde bir çiçek gibi açmasını sağlayacak önerilerde bulunuyor. Bugüne kadar sadece sofrada kullanılan elma sirkesini güzelliğiniz için denemediyseniz, şimdi tam zamanı...

* Kepeksiz saçlar: Saçınızı yıkadıktan sonra, son durulama suyuna elma sirkesi ekleyin. Saçlarınızın kepekten arındığını ve parlaklaştığını göreceksiniz.

* Akne tedavisi: Su ile seyreltilmiş elma sirkesi ile yüzünüzü temizleyin ve su ile durulayın. Elma sirkesi cildinizi yumuşattığı gibi, antiseptik özelliği ile akneye neden olan mikropları öldürecektir.

* Ciltteki lekelere :KK70:örtte bir litre suya, üç çorba kaşığı elma sirkesi ekleyip, kaynayıncaya kadar ısıtın, ateşi kısın. Başınıza bir örtü örtüp, yüzünüzü buhara tutun. Yarı yarıya sulandırılmış elma sirkesi ile yüzünüzü silin. Haftada iki kez tekrarlayabilirsiniz.

* Varisli damarlara: Bir bezi elma sirkesine batırıp, sıkın. Bezi varisli bölgeye sarın ve 30 dakika bekletin. Bu süre içinde bacaklarınızı yukarı kaldırarak dinlendirin. Sabah-akşam tekrarlayın.

* Zayıflamak için.:.. Bir bardak suya bir-iki kahve kaşığı elma sirkesi ve bir kahve kaşığı bal ekleyip, karıştırın. Uygun bir rejimle birlikte kullanıldığında, düzenli kilo vermenize katkı sağlar.

(alıntıdır)

merhaba kızlar bende bu karışımı 1 aydır yapıyorum ama sıcak su ile yapyorum. yani kaynattığım suyun içine bal ve elma sirkesi birazda limon sıkıyorum ama sabahları aç karnıma içiyorum pek bişey farketmedi.sadece kabızlığıma iyi geldi.sizce sıcak sumu yoksa normal ısıdaki su ilemi fayadalı olur bilen varsa lütfen cevap yazsın.:kahve:

valla kızlar 3. şişemi bitirdim dün itibariyle,düzenli içiyorum,benim midemi çok rahatlatıyo,ondan içiyorum,kilo vermedim ama bel bölgem inceliyo,fakat bundanmı spordanmı yeşil çaydanmı bilmiyorum malesef :uhm: bendeki bilgiler bu kadar,bugün 4. şişeye başlıcam,bi değişiklik olursa yazarım gene,öpüyorum hepinizii Şeniz

kızlaaarrrrr müjdemi isterim ben bu sirke bal suyla bir haftada 3 kilo verdim:dance::dance: 1 hafta önce tartındığımda 70ti bu gün baktım ki 67 olmuşum:sm_cool::sm_cool: 60a kadar da devam edicem.. gerçekten işe yarıo.. onun yanında extra bişii yaptın mı die sorarsanız ekmek kesinlikle yok bol bol sulu şeyler çorba falan hazır çorba tabii ki yurtta kalan bi öğrenciyim sonuçta:Roflol: ha bu arada yemeklerden sonra yarım su bardağı içtim hep haberiniz olsun bide mekik çektim kendi çapımda o kadaaaarrrrr:Roflol::sm_cool::sm_cool:

Ben bu karışımı daha evvel duymuştum ama içemediğim için sabakları yarı tok karna (miğdemi delmek istemem) 1 yemek kaşığı sirke ve üzerine koca bir bardak su içtim. Bu arada yediklerimede dikkat ettim ve çok zorlanmadan kilo verdim. Ama kiloyu tek başına sirkenin verdirdiğini sanmıyorum yanı sıra yediklerinize biraz dikkat edip bolca sıvı tüketin. Kolay gelsin herkese

arkadaşlar gerçekten işe yarıyor sadece 5 gündür içiyorum sabah akşam 1 kilo verdim yaa.süper bişi bu sirkeli su ben devam edicem gelişmeleride yazıcam buraya ....

MERHABA HERKESE...
ARKADAŞLAR BEN RAMAZANDA YEŞİLÇAYA BAŞLAMIŞTIM.(DİĞER FORUMDADA YAZDIM)2 KİLO VERDİM.61DEN 59A DÜŞTÜM.AMA 1 AYDIR HİÇ KİLO VERMEDİM. HATTA 2 HAFTADIR 60 KİLOYUM.SEBEBBİNİ BİLMİYORUM.KAFAYI YİECEM.AMA CİLDİM ÇOK SIKILAŞTI.BAĞIRSAK PROBL.ÇÖZÜLDÜ.STRESİM AZALDI.VS.O YÜZDEN KİLO VERMESEMDE ASLA BIRAKMAM YEŞİLÇAYI.
BU ARADA 2,5 HAFTADIR SADECE AKŞAM YEMEKLEREN SONRA SİRKE+BAL+SU İÇİYORUM.İŞ YERİNDE OLMUYOR.SABAH AÇ İÇİÇMİYORUM ÇÜNKÜ SABAH AÇ YEŞİLÇAYI İÇİYORUM.YEŞİL ÇAYADA DEVAM .KİLO VERMEYİ BIRAKIN 1 KİLO ALMIŞ GÖRÜNÜYORUM.AŞIRI DA YEMİYORUM.16 SINDA YAĞ ÖLÇÜMÜ VAR.BAKALIM VÜCUDUM NE DİYECEK:))?

İŞTE BÖYLE BU DURUMA BİR YORUMU OLAN VAR MI????

MERHABA HERKESE...
ARKADAŞLAR BEN RAMAZANDA YEŞİLÇAYA BAŞLAMIŞTIM.(DİĞER FORUMDADA YAZDIM)2 KİLO VERDİM.61DEN 59A DÜŞTÜM.AMA 1 AYDIR HİÇ KİLO VERMEDİM. HATTA 2 HAFTADIR 60 KİLOYUM.SEBEBBİNİ BİLMİYORUM.KAFAYI YİECEM.AMA CİLDİM ÇOK SIKILAŞTI.BAĞIRSAK PROBL.ÇÖZÜLDÜ.STRESİM AZALDI.VS.O YÜZDEN KİLO VERMESEMDE ASLA BIRAKMAM YEŞİLÇAYI.
BU ARADA 2,5 HAFTADIR SADECE AKŞAM YEMEKLEREN SONRA SİRKE+BAL+SU İÇİYORUM.İŞ YERİNDE OLMUYOR.SABAH AÇ İÇİÇMİYORUM ÇÜNKÜ SABAH AÇ YEŞİLÇAYI İÇİYORUM.YEŞİL ÇAYADA DEVAM .KİLO VERMEYİ BIRAKIN 1 KİLO ALMIŞ GÖRÜNÜYORUM.AŞIRI DA YEMİYORUM.16 SINDA YAĞ ÖLÇÜMÜ VAR.BAKALIM VÜCUDUM NE DİYECEK:))?

İŞTE BÖYLE BU DURUMA BİR YORUMU OLAN VAR MI????

canım bende yeşilçayın başta kilo verdirdiğini ve sonradan da sabitlediğini duymuştum..yani ne verosun ne de alıosun.. bende sirke bal suya başlayalı 3 hafta olacak bugün itibariyle 5. kilom da gitti sırnaşık şeysırnaşık şey:içelim:

X