sezeryanla ilgili aklınıza takılan herşey

ilgin0707

seviyor seviliyor:)
Kayıtlı Üye
5 Kasım 2007
7.521
2
sezeryan ameliyatı planlı birşekilde yapılır önceden tarihi ayarlanır anne adayı 24 :00 dan itibaren hiçbirşey yiyip içmez en az 6 saatlik açlık ve susuzluk süresi olmalıdır

ameliyata girmeden takılar çıkartılmalıdır doktorunuzun isteğine göre lavman yapılır sanıldığı kadar zor değildir ameliyattan sonra gaz gibi sıkıntıların yaşanmasını engeller

sonda ağrı kesici jel ile kullanıldığından sanıldığı kadar rahatsızlık verici değildir ameliyattan 8-10 saat sonra çıkartılır:emir_bebek::CüvCüv:

sezeryandan 8 saat sonra aya kalkılabilir ilk kalkışta ani baş dönmesi olabilir gaz sancılarının azalması için annenin yürümesi gereklidir:emir_bebek:

annenin günde 3 litre kadar su içmesi önerilir gebelik öncesi alınan vitamin ve demir haplarına bir ay boyunca devam edilmelidir ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır

Bol sebze ve meyve, özellikle havuç, siyah üzüm hem vücudu dirileştiriyor, hem de sütü artırıyor. Kısa süreli yürüyüşler doğum sonrası ödemi azaltıyor. Yeni annelere normal doğumda 1. ay, sezaryende 3. aydan önce spor yapmamaları tavsiye ediliyor

DOĞRU BİLDİĞİMİZ YANLIŞLAR
En büyük yanlış, annenin emzirmeyi kısa sürdürmesidir vücudunun daha fazla deforme olacağını ve kilo alacağını düşündüğü için emzirmeyi erken keserler oysaki hormonlar tamamen bu süreç için programlanmıştır, bir diğer yanlış da az önce belirttiğim gibi yüksek şeker içeriği olan gıdaların süt yapacağına inanılmasıdır

doktor bana sen normal doğum yapamazsın dediğinde nasıl üzülüp ağlamıştım. çok korkuyodum sezeryandan :) ama çok güzeldi epidural sezeryan oldum bebeğimi ilk ben gördüm öptüm doktor dikişleri dikerken ben bebeğimle resimler çektirdim uy çok güzeldi :)
sezeryanla doğum yapanları küçümseyen mi diyim bi grup var hani sanki korkakmışız da normal doğurmamışız gibi kimileri normal doğum yaptığı için gururlanır. bunlar kişilerin yada doktorların tercihleridir.

Günaydın undostres,
Öncelikle geçmiş olsun ve yavrunu Allah bağışlasın. Ben de doğumla ilgili rüya görmekten uyuyamadım bugün. Kendimi psikolojik olarak sezeryana hazırlamaya çalışıyorum. Gününün planlı olması ve aşamalarını daha net bilmek içimi rahatlatıyor.
Herkesin hikayesi farklı ama ben yine de sorayım sana; bebeğin çıkış anını ve baskıları hissettin mi? Bir de doğumdan sonra hemen emzirebildin mi? Kaçıncı haftanda doğum yaptın?
Cevapların için şimdiden teşekkürler...

Günaydın undostres,
Öncelikle geçmiş olsun ve yavrunu Allah bağışlasın. Ben de doğumla ilgili rüya görmekten uyuyamadım bugün. Kendimi psikolojik olarak sezeryana hazırlamaya çalışıyorum. Gününün planlı olması ve aşamalarını daha net bilmek içimi rahatlatıyor.
Herkesin hikayesi farklı ama ben yine de sorayım sana; bebeğin çıkış anını ve baskıları hissettin mi? Bir de doğumdan sonra hemen emzirebildin mi? Kaçıncı haftanda doğum yaptın?
Cevapların için şimdiden teşekkürler...

benim sezeryana son anda karar verildi 39+3 de doğum yaptım. hemen emzirdim sütüm hemen geldi.ben zaten sütümün gelmeme yada yetmeme ihtimalini hiç aklıma getirmemiştim. doğum olurken karnına dokunulduğunu hissediyorsun ama acı hissetmiyorsun. epidural olmayada sezeryana giderken 2 dk önce karar verdim hiç aklımda yoktu ve araştırdığım bikonu değildi. doktor epidurali anlatırken her ihtimali söylemek zorunda tabi kimilerinin ki tutmayabiliyor dedi o biraz bende tedirginlik yarattı ya acıyı hissedersem diye ne epidural iğnesinin acısını duydum ne başka bişey bebek çıkarken hemşire mideme doğru bastırdı bir tek o zaman bebeğin çıkacağını anladım çünkü biz doktorla muhabbet ediyorduk :) ondan sonra bi baktım kırmızımsı mavimsi bi melek kafasını dayamış bana. belki normal doğum olsa o anı o kadar tatlı yaşayamazdım.
Sezeryandan sonra 3 gün baya bi ağrım oldu sonra normale döndü herşey inşallah seninkide benim gibi rahat olur meleğine sağlıkla kavuşursun.

Elektif sezeryan kararı verilmişse, hamilenin bir gece önce en geç saat 12’ye kadar bir şeyler yiyip,içmesine izin verilir, sabah yatış için hastaneye gelinir.(Ameliyattan önceki en az 6 saatlik süre aç ve susuz geçmelidir.)Bunun sebebi anestezi esnasında midenin dolu olmasına bağlı olarak akciğerlere mide içeriğinin kaçmaması içindir.
Sezeryan öncesi hemşire ameliyat bölgesinindeki tüyleri traş eder, bağırsak boşaltılması için lavman yaptırır.Bazı hastanelerde idrar torbasına sonda yerleştirilir.
Ameliyathane’de koldan serum takılır, parmağa oksijen ölçümü için mandal takılır, bu arada gebenin karın bölgesi antiseptik solüsyonla temizlenir,örtü örtülür.Artık anestezi ve ameliyata geçilir.
Önce karın cildi kesilir, yaklaşık 10-12 cm kadar , cilaltı doku,fasya,kaslar,karın zarı kesildikten sonra karın boşluğuna girilir.Rahim kesisi sonrası bebek çıkartılır, göbek bağı kesilerek çocuk doktoruna teslim edilir.(Bu süreç 5-15 dk sürer)
Bebek çıktıktan sonra eşi de alınır, temizlik sonrası rahim katları ve sonrası karın katları kapatılır.

Sezeryan ameliyatı duruma göre 30-60 dakika sürebilir.Ameliyat sonrası gözlem odasında 30-45 dakika anesteziklerin vücuttan atılması-uyanma için beklenir.
Sezeryan olunan ilk gün biraz sıkıntılı geçer , sonda genelde 8 saat kadar tutulur,idrar çıkışı izlenir.Damardan 2-3 litre sıvı ve ağrı kesicilerle antibiyotikler verilir, yaklaşık 8 saat sonrası sıvı beslenme de başlar.Sonda alınması ve beslenme ile beraber hasta ayağa kaldırılarak biraz hareket etmesi beklenir.Hareket sayesinde bağırsak çalışması aktive edilecek , damarlarda yatmaya bağlı pıhtılaşma riskleri azalacaktır.
Sezeyan olanlarda en yakın zamanda emzirme teşvik edilir, böylece rahim kaslması da sağlanarak doğum sonu kanamalar azalacaktır.
Sezeryan sonrası ilk sabah pansuman yapılır, kesi yeri incelenir.Yumuşak gıdalar verilir , gün boyunca bebekle ilgilenilmesi ve hareket edilmesi beklenir.
Gaz çıkartılması sonrası karın gerginliği azalır, tuvalete çıkılması ile de vücut toparlanmasının başladığı anlaşılır, taburculuk vakti gelmiştir.
Evde de fazla iş yapmadan, gaz yapacak besinlerden uzak durarak , istirahatle günler geçirilir, genellikle ameliyattan 1 hafta sonrası kontrol edilir, yara yerine bakılır.
Tam iyileşme normal doğum sonrası olduğu gibi 6 haftayı bulacaktır(Lohusalık süresi).

kızlar bağırsaklar çıkıyor mu çıkmıyor mu yaaaa
çok merak ettiğim bir konu bu?

kimileri çıkarıyo diyo ama ben doktoruma sormuştum çıkarmadan yapıyolarmış

sezeryen planlı programlı değildir
ben mesala normal yapacam diye gittim 5 saat suni sancı adından apar topar sezeryen.

X