İlköğretim Yorum ve Soruları 5.sınıf öğretmenlerinin paylaşımları

çokoprens

iki prens annesi
Kayıtlı Üye
24 Nisan 2007
2.766
15
44
Bu yıl 5. sınıf okutacak tüm meslektaşlarım, sınıf içinde uygulayacağımız etkinlikleri, sınavları, kullanacağımız kaynakları paylaşalım mı ne dersiniz?

TÜRKÇE PROJE ÖDEVİ

DERS: Türkçe
TEMA: Güzel Ülkem Türkiye
KONU: Sizden 3 tane Türkiye konulu şiir belirleyip bu şiirlerde ülkemizin hangi özelliklerinin anlatıldığını belirlemeniz isteniyor.
YÖNERGE: Çalışmanızı yaparken aşağıdaki adımları izleyin.
1. Çalışmayı nasıl yapacağınızı planlayınız.
2. .... tane ülkemizin güzelliklerini anlatan(Türkiye konulu) şiir bulunuz.
3. Bu şiirleri okuyup anlayınız
4. Her bir şiirin altına ülkemizin hangi güzelliklerini anlattığını yazınız.
5. Anlatılan bu yerlerin resimlerini bulup ekleyebilirsiniz.
6. İnternet, kaynak kitaplar ve dergilerden yararlanınız.
7. Konuyla ilgili fotoğraflar bulabilirsiniz.
8. Yaptığınız araştırmaları rapor haline getiriniz.
9. Ödevinizi bilgisayarda ya da kalemle yazabilirsiniz.
10. Faydalandığınız kaynakları çalışma sonunda belirtiniz.
11. Çalışmalarınızı .....tarihine kadar teslim ediniz.
12. Yaptığınız çalışmanın sonucunu sınıfta arkadaşlarınıza sözlü olarak sunabilirsiniz.

PERFORMANS ÖDEVİ

DERS: Türkçe
TEMA: Birey ve Toplum
KONU: Toplumsal dayanışmanın bizler ve ülkemiz için önemini araştırarak bir rapor hazırlamanız istenmektedir. Bu araştırmada
a. Toplumsal dayanışmanın ne olduğunu
b. Birlik ve beraberliğin ülkemiz için önemini
c. Toplumsal dayanışmanın toplumsal barışa katkısının sonuçlarını araştırarak arkadaşlarımızla paylaşalım.
YÖNERGE: Çalışmanızı yaparken aşağıdaki adımları izleyin.
1. Çalışmayı nasıl yapacağınızı planlayınız.
2. Konuyla ilgili çeşitli resim ve fotoğraflar kullanabilirsiniz.
3. İnternet, kaynak kitaplar ve dergilerden yararlanınız.
4. Yaptığınız çalışmaları rapor haline getiriniz.
5. Ödevinizi bilgisayarda ya da kalemle yazabilirsiniz.
6. Faydalandığınız kaynakları çalışma sonunda belirtiniz.
7. Çalışmalarınızı 7 gün içerisinde teslim ediniz.
8. Yaptığınız araştırmanın sonucunu sınıfta arkadaşlarınıza sözlü olarak sunabilirsiniz.

PERFORMANS ÖDEVİ

İçerik Düzeyi Matematik
Sınıf Düzeyi 4.-5.Sınıf
Tema Adı Uzunluk ölçüleri (grup çalışması)
Beklenen Performans Araştırma, Sınıflandırma, Gözlem
Süre 2 Hafta
Puanlama Yöntemi Bütüncül Dereceli Puanlama Anahtarı
Ödevin Konusu
Sizden sınıfımızdaki sıralara dikilecek olan masa örtüleri için ne kadar kumaş ve para harcanacağını hesaplamanızı istiyorum.
Bu ödevi Hazırlarken:
• Sınıfımızdaki sıra sayısını ve öğrenci sayısını listeleyiniz.
• Masaların enini boyunu ölçerek çizimle gösteriniz
Ödevi Hazırlarken Dikkat Etmeniz Gerekenler
1) Çalışmanızı zamanında tamamlayacak şekilde bir plan oluşturmalısınız.
2) Çalışmanızı yaparken kitaplar, dergiler, gazeteler, ansiklopediler, internet, öğretmenleriniz yardım alabilirsiniz.
3) Sıraların enini boyunu ölçünüz.Sıraların enini boyunu düzgün ve yeterli büyüklükte bir çizim üzerinde gösteriniz.
4) Sıralar için toplam kaç metre kumaş gerekli olduğunu hesaplayınız.Kumaşın metresinin kaç lira olduğunu hesaplayınız.
5) Bir örtünün kaç liraya mal olacağını bir terziden (ölçüleri de vererek) öğreniniz.
6) Her bir öğrencinin ne kadar para vermesi gerektiğini hesaplayın.
7) Çalışmanız için üzerinde konunun adı, dersin adı, öğretmeninizin adı, sizin adınız, sınıfınız, numaranız ve içindekiler bölümlerini belirten bir kapak sayfası oluşturunuz.
8) Gereksiz tekrarlardan kaçınınız.
9) Kullandığınız kaynakların adlarını yazınız.
10)Çalışmalarınızda kullanacağınız yazılar sizin el yazınız olabileceği gibi bilgisayar veya daktilo ile de yazılabilir.
11)Çalışmanızın arka kapağına boş bir şeffaf dosya yapıştırarak “Dereceli Puanlama Anahtarını” içerisine koyunuz.
12) Hazırladığınız çalışmayı sınıfa ve gerektiğinde velilerinize sunmak, anlatmak için gerekli hazırlığı yapınız.

SOSYAL BİLGİLER DERSİ PERFORMANS ÖDEVİ

PERFORMANS ÖDEVİ KONUSU : Bölgemizi Tanıyalım.
PERFORMANS ÖDEVİ AÇIKLAMASI : Sizden bölgemizin ekonomik, kültürel, iklim, yeryüzü şekilleri, eğitim, ulaşım ile ilgili araştırma yapmanız istenmektedir.
PERFORMANS ÖDEVİ TESLİM TARİHİ: 05 Ocak 2007
YÖNERGE : Performans ödevinizi gerçekleştirirken aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

1. Çalışma taslağını oluşturunuz.
2. Yaşadığınız bölgenin ekonomik yapısını inceleyiniz. Bölgede kurulu bulunan fabrika ve tesisleri belirtiniz.
3. Yaşadığınız bölgenin iklimi hakkında bilgi veriniz.
4. Yaşadığınız bölgenin ulaşım yolları hakkında araştırma yapınız ve edinilen bilgileri yazınız.
5. Yaşadığınız bölgenin gelir kaynakları nelerdir? Belirtiniz.
6. Yaşadığınız bölgenin eğitim imkânlarını ve bulunan eğitim kurumlarının isimlerini yazınız.
7. Yaşadığınız bölgenin gelenek ve görenekleri hakkında bilgiler veriniz.
8. Yaşadığınız bölgenin yeryüzü şekleri hakkında bilgi veriniz.
9. Yaşadığınız bölgenin haritasını bulup ödevinize ekleyiniz.
10. Konu ile ilgili olarak aile büyüklerinden, öğretmenlerden, okul ve ilçe kütüphanesinden, internetten yazılı, sözlü ve resimli kaynak araştırmasında yararlanabilirsiniz.
11. Çalışmalarınızın sonunda mutlaka yararlanılan kaynakları gösteriniz.
12. Dosyanıza Performans Ödevi Kapağı yapınız. Örnek kapak dosya aşağıda verilmiştir. Bundan yararlanabilirsiniz.
13. Performans ödevlerinizi bilgisayardan yazabileceğiniz gibi kalemle de yazıp hazırlayabilirsiniz.
14. Performans ödevlerinizin aşağıda verilen değerlendirme ölçeği ile değerlendirileceğini biliniz.
15. Çalışmalarınızı bir dosya haline getirip 5 Ocak 2005 tarihine kadar sınıf öğretmenine teslim ediniz.
16. Başarılar dilerim…

MATEMATİK DERSİ PROJE ÖDEVİ

PROJE KONUSU : Takvim Yapımı.
PROJE AÇIKLAMASI : Sizden miladi bir takvim yapmanız istenmektedir.
PROJE TESLİM TARİHİ : 05 Ocak 2007
YÖNERGE : Projeyi gerçekleştirirken aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

2. Miladi takvim nedir sorusunu cevaplayınız.
3. Kartondan, kâğıttan, boya kalemlerinden, makas ve yapıştırıcılardan yararlanarak bir miladi takvim yapınız.
4. Miladi takvimde bulunması gereken özellikleri takviminizde belirtiniz.
5. Takvimi yaparken istediğiniz renk, desen ve motifleri kullanabilirsiniz.
6. Konu ile ilgili olarak aile büyüklerinden, öğretmenlerden, okul ve ilçe kütüphanesinden, internetten yazılı, sözlü ve resimli kaynak araştırmasında yararlanabilirsiniz.
7. Çalışmalarınızın sonunda mutlaka yararlanılan kaynakları gösteriniz.
8. Dosyanıza Proje Ödevi Kapağı yapınız. Örnek kapak dosya aşağıda verilmiştir. Bundan yararlanabilirsiniz.
9. Proje ödevlerinizi bilgisayardan yazabileceğiniz gibi kalemle de yazıp hazırlayabilirsiniz.
10. Proje Ödevlerinizin aşağıda verilen değerlendirme ölçeği ile değerlendirileceğini biliniz.
11. Çalışmalarınızı bir dosya haline getirip 5 Ocak 2005 tarihine kadar sınıf öğretmenine teslim ediniz.
12. Başarılar dilerim…

5/A FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ PERFORMANS GÖREVİ

PERFORMANS ÖDEVİ KONUSU : Besinler ve Değerleri.
PERFORMANS ÖDEVİ AÇIKLAMASI : Sizden bir günlük beslenmede almış olduğumuz besinleri ve değerlerini bulmanız istenmektedir.
PERFORMANS ÖDEVİ TESLİM TARİHİ: 06.11.2008
YÖNERGE : Performans ödevinizi gerçekleştirirken aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

2. Normal olarak bir günde hangi besinleri tüketiyorsunuz? Belirtiniz.
3. Tüketilen besin maddelerinin miktarını tespit ediniz.
4. Tükettiğiniz besin maddelerinin hangi besin grubuna ait olduğunu gösteren bir çizelge oluşturunuz.
5. Tükettiğiniz besin maddelerinde bulunan vitamin değerlerini belirten çizelge yapınız.
6. Konu ile ilgili olarak aile büyüklerinden, öğretmenlerden, okul ve ilçe kütüphanesinden, internetten yazılı, sözlü ve resimli kaynak araştırmasında yararlanabilirsiniz.
8. Dosyanıza Performans Ödevi Kapağı yapınız. Örnek kapak dosya aşağıda verilmiştir. Bundan yararlanabilirsiniz.
9. Performans ödevlerinizi bilgisayardan yazabileceğiniz gibi kalemle de yazıp hazırlayabilirsiniz.
10. Performans ödevlerinizin aşağıda verilen değerlendirme ölçeği ile değerlendirileceğini biliniz.
11. Çalışmalarınızı bir dosya haline getirip 06.11.2008tarihine kadar sınıf öğretmenine teslim ediniz.
12. Başarılar dilerim…

Son düzenleme:
MÜZİK DERSİ PERFORMANS ÖDEVİ
PERFORMANS ÖDEVİ KONUSU : Yurdumuzun Tanınmış Müzikçileri.
PERFORMANS ÖDEVİ AÇIKLAMASI : Sizden yurdumuzun yetiştirmiş olduğu ünlü müzik sanatçılarını tespit etmeniz istenmektedir.
PERFORMANS ÖDEVİ TESLİM TARİHİ: 05 Ocak 2007

2. Yurdumuzun yetiştirmiş olduğu ünlü müzik sanatçıları kimlerdir? Tespit ediniz.
3. Bu kişilerin resimlerini ve kısa özgeçmişlerini yazınız.
4. Bu kişilerin ortak olan özellikleri var mı? Varsa nelerdir? Belirtiniz.
5. Konu ile ilgili olarak aile büyüklerinden, öğretmenlerden, okul ve ilçe kütüphanesinden, internetten yazılı, sözlü ve resimli kaynak araştırmasında yararlanabilirsiniz.
6. Çalışmalarınızın sonunda mutlaka yararlanılan kaynakları gösteriniz.
7. Dosyanıza Performans Ödevi Kapağı yapınız. Örnek kapak dosya aşağıda verilmiştir. Bundan yararlanabilirsiniz.
8. Performans ödevlerinizi bilgisayardan yazabileceğiniz gibi kalemle de yazıp hazırlayabilirsiniz.
9. Performans ödevlerinizin aşağıda verilen değerlendirme ölçeği ile değerlendirileceğini biliniz.
10. Çalışmalarınızı bir dosya haline getirip 5 Ocak.... tarihine kadar sınıf öğretmenine teslim ediniz.
11. Başarılar dilerim…

TRAFİK DERSİ PROJE ÖDEVİ

PROJE KONUSU : Trafik Lambası.
PROJE AÇIKLAMASI : Sizden trafik lambası yapmanız istenmektedir.
PROJE TESLİM TARİHİ : 05 Ocak 2007
YÖNERGE : Projeyi gerçekleştirirken aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

2. Trafik lambasının görevi nedir? Sorusunu araştırıp cevaplayınız.
3. Trafik lambasındaki ışıkların anlamlarını belirtiniz.
4. Siz bir trafik lambası yapmak isteseydiniz nasıl olmasını isterdiniz?
5. Düşüncenize uygun bir trafik lambası örneği yapınız.
8. Dosyanıza Proje Ödevi Kapağı yapınız. Örnek kapak dosya aşağıda verilmiştir. Bundan yararlanabilirsiniz.
9. Proje ödevlerinizi bilgisayardan yazabileceğiniz gibi kalemle de yazıp hazırlayabilirsiniz.
10. Proje Ödevlerinizin aşağıda verilen değerlendirme ölçeği ile değerlendirileceğini biliniz.
11. Çalışmalarınızı bir dosya haline getirip 5 Ocak 2005 tarihine kadar sınıf öğretmenine teslim ediniz.
12. Başarılar dilerim…

ben de 5.sınıfları okutuyorum
klavuzdakileri veriyorum sınıf öğretmeniyiz adlı siteden yararlanıyorum güzel yazılı soruları var

ben de 5.sınıfları okutuyorum
klavuzdakileri veriyorum sınıf öğretmeniyiz adlı siteden yararlanıyorum güzel yazılı soruları var

merhabalar canım, dediğin siteden ben de faydalanıyorum, sınıf öğretmenleri için gerçekten güzel kaynaklar vara.s

sınııfında kaç öğrenci var, matematikte hangi konudasınız canım:nazar:

merhaba arkadaşlar bende 5. sınıfları okutuyorum.ama ben ücretliyim.branşım sosyal bilgiler.benim de bazen yardıma çok ihtiyacım oluyor.sınıf öğretmenliği gerçekten çok zor iş.etkinlikler, performanslar, projeler bir ton şey var.ürün dosyasını dolduramıyorum.etkinlikleri çoğu öğrenciye yaptıramıyorum.nasıl çıkarım bu işin içinden bilmiyorum.

merhabalar benim 5. sınıfa giden kızımın 23 nisan için sunum yapması hazırlaöası gerekiyor ögretmeni internetten araştırın demiş bana sunumun içeriğiyle ilğili bilgi verirseniz sevinirim veya nasıl bir sunum hazırlanması konusunda şimdiden teşekkürler

merhaba arkadaşlar bende 5. sınıfları okutuyorum.ama ben ücretliyim.branşım sosyal bilgiler.benim de bazen yardıma çok ihtiyacım oluyor.sınıf öğretmenliği gerçekten çok zor iş.etkinlikler, performanslar, projeler bir ton şey var.ürün dosyasını dolduramıyorum.etkinlikleri çoğu öğrenciye yaptıramıyorum.nasıl çıkarım bu işin içinden bilmiyorum.

merhabalar canım, sözlerinde çok haklısın, artık bizden eğitim-öğretim faaliyetlerini yürütmemiz değil, katip olmamız bekleniyor

dediğin evrakları branş öğretmenlerinden de istiyorlar tatlım, öğretmenelrin işi gerçekten çok zor

çocukların sevgisi, güzelliği, en ufak başarılarından duyulan büyük hazlar olmasa çok zor yürütülür bu meslek

öncelikle sana veli toplantısı düzenlemeni, proje ve performans ödevlerinin önemini velilere anlatmanı tavsiye ederim, bazı öğrenciler ve veliler bu durumun ehemmiyetinin farkında olmuyorlar malesef, istenen sürede öğrenci ödevini teslim etmezse, veliye mektup gönderiyorsun canım

şimdiden kolay gelsin, başarıalr dilerim tatlımm

merhabalar benim 5. sınıfa giden kızımın 23 nisan için sunum yapması hazırlaöası gerekiyor ögretmeni internetten araştırın demiş bana sunumun içeriğiyle ilğili bilgi verirseniz sevinirim veya nasıl bir sunum hazırlanması konusunda şimdiden teşekkürler

merhabalar canım, öğretmeniniz nasıl bir sunum istedi acaba, bu sunum proje performans ödevi mi, kızınıza nasıl yapacağı, içinde neler yer alacağı konusunda bir açıklamalı yönerge vermiş olmalı, başlıkları verirsen daha iyi yardımcı olabilirm tatlım

öncelikle ilğiniz için teşekkür ederim alında sorun orda bizim canım öğretmenimiz kendisininde bilmediğini anenle birlikte internetten bakıp araştırıp hazırlayın gibi bir yanıt vermiş internetten de baktım ama pek bir şey bulamadım aslında ne aradımızı bilmediğimizden olsa gerek şimdiden ilğinize çok teşekkür ederim

öncelikle ilğiniz için teşekkür ederim alında sorun orda bizim canım öğretmenimiz kendisininde bilmediğini anenle birlikte internetten bakıp araştırıp hazırlayın gibi bir yanıt vermiş internetten de baktım ama pek bir şey bulamadım aslında ne aradımızı bilmediğimizden olsa gerek şimdiden ilğinize çok teşekkür ederim

[SIZE="1"]canım öğretmeninizin ne istediğini kendisinin de bilmemesi çok ilginç geldi bana, ne istediğini bilmeyen bir öğretmen o ödevi nasıl değerlendirecek acaba:nazar:[/SIZE]

merhabalar ilğinize teşekkürler kızım bunu performan ödevi veya günlük ödev için hazırlamayacak 23 nisan kutlamalarında sunum yapması için kullanacak

neyse kardeşim teşekkürle geçti 5. sınıfınıda darısı 6nın başına
sevgiler...

Son düzenleme:
X