ikiz gebelikte ve ikili ve üçlü test yaptıran arkadaslar

merih

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Nisan 2007
45
1
slm arkadaslar ben suan 13haftalık hamıleyım ve ıkı dr gıdıyorum bıtanesı ikili test yapalım dıyo dıgerı ıkız gebelıkte yanılma payı cok yuksek üçlü test yapalım dıyo kararsız kaldım testlerı yaptıran ıkız gebelık yasayan arkadaslar yardımınızı beklıyorum sız naptınız fisfisfis

bende ikiz bebek bekliyorum. doktorum ikiz gebelikte ikili test yapılmaz demişti
nettede araştırdım ordada yapılmaz diyordu.
13 haftalıkken gittiğimde baş-popo-ense ölçümü yapıldı ultrsonda
ve kan alınıp test yapıldı.şükür herşey normal çıktı..
17 eylülde tekrar kontrole gideceğim. bakalım o zaman hangi testler yapılacak..

bende ikiz bebek bekliyorum. doktorum ikiz gebelikte ikili test yapılmaz demişti
nettede araştırdım ordada yapılmaz diyordu.
13 haftalıkken gittiğimde baş-popo-ense ölçümü yapıldı ultrsonda
ve kan alınıp test yapıldı.şükür herşey normal çıktı..
17 eylülde tekrar kontrole gideceğim. bakalım o zaman hangi testler yapılacak..

cok sagol benı bılgılendırdıgın ıcın gercekten cok kararsız kalmıstım kanı pekı üçlü test ıcınmı almıslardı

yok daha üçlü test yapılmadı.bidahaki gittiğimde yapılacak sanırım.
allah sağlıkla kucağına almayı nasip etsin. bebeklerini...

slm kızlar...ben mıcro hamısıyım.....bana ıkılı test yapılmadı ultrason olcumlerı yapıldı ve hersy normal denıldı...benım bır dr um tup bebek merkezınde,bır dr um da dısarıdan rutın kontrollerımı yapıyor..dısarıdakı drum uclu test ıcın ısrar ettı,bende tup merkezındekı druma danısmadan yaptırdım.....sonuc yuksek rısk grubu cıktı...dr amnıyosentez dedı..cok uzuldum,gunlerce uyuyamadım:çok üzgünüm:sonra tup merkezıne danıstım....onlar resmen kızdılar ıkız gebelere kesınlıkle yapılmazmıs....bızım kan testlerıyle ısımız olmaz,krıterımız ultrasondur dedıler....sonra bana da mantıklı geldı.....test ıcın bır tup kan aldılar benden ve sonra sag bebekte rısk su kadar,soldakınde bu kadar dedıler...bır tup kandan sag ve sol bebegın nasıl ayrıldıgı bıle tuhaf geldı.....sımdı ultrason takıplerındeyız ve sımdılık ınsallah hersey yolunda gozukuyor.....bu yuzden ben yaptırmayın derım canlar...a.s

slm kızlar...ben mıcro hamısıyım.....bana ıkılı test yapılmadı ultrason olcumlerı yapıldı ve hersy normal denıldı...benım bır dr um tup bebek merkezınde,bır dr um da dısarıdan rutın kontrollerımı yapıyor..dısarıdakı drum uclu test ıcın ısrar ettı,bende tup merkezındekı druma danısmadan yaptırdım.....sonuc yuksek rısk grubu cıktı...dr amnıyosentez dedı..cok uzuldum,gunlerce uyuyamadım:çok üzgünüm:sonra tup merkezıne danıstım....onlar resmen kızdılar ıkız gebelere kesınlıkle yapılmazmıs....bızım kan testlerıyle ısımız olmaz,krıterımız ultrasondur dedıler....sonra bana da mantıklı geldı.....test ıcın bır tup kan aldılar benden ve sonra sag bebekte rısk su kadar,soldakınde bu kadar dedıler...bır tup kandan sag ve sol bebegın nasıl ayrıldıgı bıle tuhaf geldı.....sımdı ultrason takıplerındeyız ve sımdılık ınsallah hersey yolunda gozukuyor.....bu yuzden ben yaptırmayın derım canlar...a.s

Çok haklısın.Ben de mikro denemesiyle ikizlere hamileyim,hayırlısıyla sağlıkla inşallah. Tedaviyle olan bebeklerde bizi ancak kendi doktorlarımız anlayabilyorlar ve onlardan habersiz başka doktorların tetkik isteklerine imtina etmemek lazım.Çünkü bizimkilker hele hele ikiz ise normallerden farklı.Gerçekten de daha bugün bana doktor ikiz gebeliklerde BHcg değeri yüksek çıkar bu yüzden biz de yüksek Bhcg değerine problem var diye yaklaşıp yanlış teşhis koyabilirz.Bu yüzden bizim işimiz ultrasonla dedi aynen.Bu yüzden tek doktorla ilerleyip yine doktorun sözünden çıkmamak lazım.Yani ikili test yok,hatta sorun görülürse üçlü test bile değil,direk amniyosentez..

kızlar ben ikili test yaptırdım. ben de mikro ile hamileyim. evet bu konularda dr görüşleri farklılaşıyor. ama benim dr. bir miktar olsa da bilgi/olasılık sunduğunu söylemişti. sağ sol bebek riskleri ise kandan değil hem kan hem de ultrason ölçümlerinin bir arada kontrol etmesiyle belirleniyor. yani tek kan değerimizi sağdaki ve soldaki bebeklerin ölçümleriyle iki ayrı hesaplama yaparak çıkarıyorlar.

bence bu ikili testlere ne tek ne de çoğul gebelikte çok da kafayı takmamak lazım. ve tek doktorun görüşünü almak daha doğru.

kızlar ben micro ile ikize gebeyim bende yaptırmıcam büüyk ihtimal sadece ense ölcümü yaptırcam benim dr yanılma payı yüksek dedi cogul gebeliklerde aslında test felan yaptırıp aklımı bulandırmak istemiyorumm

iyi bir perinatoloji uzmanıyla ense kalınlıklarına bakmak ve diğer işlere hiç girmemek bence en doğrusu.ıyi bir perinatolog dedim de,tecrübeli olursa eğer benim gibi erkenden cinsiyetlerini de öğrenebilirsiniz bebeklerinizinsüprizzzzzkaydirigubbakcemile3

bende micro yöntemi ile ikizlere hamileyim bebeklerden birinde ense kalınlığı ölçümü 3.2 görüldü ve doktorumuz direk amniyosentez istedi çok moralim bozuldu bu ölçümlerle yinede ikili tarama testi verdik doktorumuz istedi acaba ense kalınlığı ölçümü yanıltıcı olabiliyor mu arkadaşlar

ya arkadaslar bende tüp bebek yöntemiyle hamıle kaldım ve suan ikizlere hamılyeım ikiz olduklarını öğrendığım gün doktor elıme bir kağıt tutuşturdu kağıtta amnıyosentez ve down sendromu ile ilgilibilgiler yazıyodu ve altında imza atmamız gereken yerler vardı bize bu kağıdı eve götürün okuyun ona göre imzalayın dediler bizde daha imzalamadık arkadaslardan aldığım duyuma göre bu amnıyosentez işlemını para koparmak için yapıyomuşlar.3lü testte zaten hersey çıkıyomuş ve birde kağıtta 35 yaş üstü kadınlarda diyo ve ben daha 26 yasındayım bize bu kağıdı neden önce imzalatmak istedıler bilgilerı olan yazarsa çok sevinirim tesekkürler

Son düzenleme:
bentüp bebek ikiz hamilesiyim.. bende dün ense kalınlıkları falan ölçüldü. ayrıca kan alındı ikili test için... kan test sonucu perşembe alacağız.ev 12 haftada cinsiyetlerini öğrendik.allahım bize bağışlaa ikiside erkek.allah herkesin gönlüne göre versinn

hayırlısı olsun arkadasım yaa arkadaslar soruma cevap verebilen kımse yok mu yardımcı olun bana lütfen

yarın doktora gideceğiz kalp atışları ve amnıyosentez için oyüzden bizden bi cevap beklıyolar ne diyelım arkadaslar yapsınlar mı amnıyosentezi ama önceden imza attırmaları tuhafıma gitti ve bu işşlem sonucunda düşük riskide olabılıyommuş ben imzayı attıgımda herseyı kabul etmış olacagım sizce atmalı mıyım??

canım bence iyi düşün penses bu durumda bütün sorumlulugu üstüne alıyosun ben sende duydum benim normal dogum dr ikili test felan hepsi yanılma payı yüksek dedi cogul gebelikte sadece ense kalınlıgı ölçümü yaptırırız demişti hele hele aminosentez cogul gebelikte sakıncalı diye biliyorum ve ben allahım inş. gerek etmez ama ben yaptırmıcam

evet arkadasım bende sakıncalı olduğunu duydum o yüzden yaptırmayı düşünmüyorum zaten doktor bunu bile bile benden neden böyle bişey istemiş olabılır saskınım doğrusu

Ya doktorlar böyle bir risk görünce amniyosenteze yönlendiriyorlar,öncesinde de olyın tüm olasıu risk sorumluluklarını üzerlerinden atmak için bu imzayı istiyorlar.Bu sezeayan doğuma girerken bile yapılıyor,imza alma durumu yani.Bebeğine bu teşhis koyulduysa ben olsam daha fazla irdelemem Allaha sığınır dua ederim..

yok canım teşhis meşhis konmadı kı daha bişey bellı değil bugün doktoruma bu konuyu sorsum doktorum 3 lü ve 2li testten sonra eğer gerek görülürse bu işlemi yapacagız dedi yani içim rahat suan inşallahta gerek görülmez

Hayırlısı olsun,sağlıklı,sıhhatli bebeklerin olsun inşallah.Gelişmeleri tekrar paylaş canıma.s.

X