Mutfak Püf Noktaları Hamuru dolapta bekletme?

hsntn

Guru
Kayıtlı Üye
14 Mart 2008
432
4
arkadaşlar aranızda hiç mayalı hamuru geceden hazırlayıp hamuru dolapta bekletip sabah poğaça yapan varmı bana tarif edebilirmi.Misafirim geleceği zaman hamuru gece hazırlayıp sabah pişirmek istiyorum kolaylık olsun diye.

iyi konu böyle yapan varsa yazsın nasıl yapılıyor bizde öğrenelim.teşekkürler canım konu için.

ben yaptım kabartıp dolaba koydum..poğaça da yaptım o da güzeldi...
başka bir keresinde de akşamdan fırında aldığım hamuru dolaba koyup kahvaltıya kızarrttım hiçbir fark yoktu

ben genelde oyle yaparim,,daha yumusak ve leziz oluyo...deneyin bencecokacimcoook

arkadaşım ben mayalı hamuru yogurur şeklini verir tepsiye dizer üstüne yumurta sürer buzdolabına koyarım pişirmeme 45 dakika kala çıkarır mayalanmasını bekler fırına veririm yumurtayı önce sürmemdeki sebeb buzdolabında çok azda olsa mayalanma olur yumurtayı mayalandıktan sonra sürersen hamurun sönmesine sebeb olursun ben akşamdan hazırlayıp dolaba koyarım ertesi gün çok rahat olur yalnız tepsinin üstüne streçh kapla üstleri kurumasın aynı şekilde dondurucuya koyuyorum misafir geldigi zaman rahat oluyor

bende birkac kere hamuru yogurup dolapta beklettim ama hic taze hamurun yerini tutmuyo
bence en iyisi taze yogurmak eger oda olmuyosa en son care aksamdan hazirlayip dolapta bekletmek

hamuru çıkardıktan sonra dışarda mayalanmasını bekliyormusunuz birde aynı işlemi kabartma tozu ile yapılan hamur işlerinde yapan varmı.yada hamuru yaptın artı buzluğa koyup sonra kullananlar nasıl yapıyor hamur çözülünce tekrar un ilavesi oluyormu.

evet asıl mayalanma işlemi o zaman oluyor diger kabartma tozu ile yapılan soruna gelince aynı mayalı hamurdaki gibi şeklini veriyor saklama kabına sıralayıp dondurucuya koyuyorum ihtiyacım oldugunda biraz buzu çözülünce üstüne ne süreceksem sürüp fırına veriyorum bunda üstüne bişey sürmeden buzluga koyuyorum

Hiç bir şey taze haurun yerini tutmaz.
Misafir geleceğinde akşamdan yap, cam kaba koy bezle kapat ağzını, ertesi günü, fırında ısıt, harika oluyor bence. Ben hep öyle yaparım.

arkadaşlar mayalı pişi hamurunu geceden yoğursak sabah yağda kızartsak olur mu.olursa şayet mayalandırdıktan sonra mı buzdolabına koyalım.sabah oda sıcaklığına gelmesini bekliyelim mi.tşk ederim.:KK9: