doğum sonrası ücretsiz izin

derya289

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
4 Eylül 2008
173
2
Selam arkadaşlar doğum iznim bittikten sonra 15 gün kadar rapor alıp sonra ücretsiz izin almak istiyordum ama çalıştığım okul bunu kabul etmiyor.Ücretsiz izin doğum izninden hemen sonra alınırmış yoksa olamazmış.Bu konuda tecrübeli ve ya bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

benim eltimde doğum izni bittikten hemen sonra ücretsiz izin aldı.
tam olarak bilmiyorum prosedürü,bile arkadaşlar yardımcı olacaktır mutlaka:KK66:

21.07.2004 tarihli ve 25529 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 14.07.2004 tarihli ve 5223 sayılı Kanun ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 104 üncü maddesinin (A) bendi; "Memura doğum yapmasından önce 8 hafta ve doğum yaptığı tarihten itibaren 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta süre ile aylıklı izin verilir. Çoğul gebelik halinde, doğumdan önceki 8 haftalık süreye 2 hafta süre eklenir. Ancak sağlık durumu uygun olduğu takdirde, tabibin onayı ile memur isterse doğumdan önceki 3 haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda, memurun çalıştığı süreler, doğum sonrası sürelere eklenir. Yukarıda öngörülen süreler memurun sağlık durumuna göre tabip raporunda belirlenecek miktarda uzatılabilir. Memurlara, bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin kullanımında annenin saat seçimi hakkı vardır." şeklinde ve 108 inci maddesinin üçüncü paragrafı "Doğum yapan memurlara istekleri halinde 104 üncü maddenin (A) bendinde belirtilen sürelerin bitiminden itibaren 12 aya kadar aylıksız izin verilir." şeklinde değiştirilmiştir.

DOĞUMA BAĞLI İZİNLER

Devlet memurları DOĞUM ÖNCESİNDE durumlarına göre kullanacakları mazeret izni;

1- Mazeret izninde idarenin takdir hakkı var mıdır?

Devlet memuru mazeretini belgelendirmesi gerekli olup, doğuma ilişkin mazeretin hastalık raporunu belgelendirilmesi halinde İdare mazeret izni vermek mecburiyetindedir.

2- Doğum öncesi mazeret iznin süresi ne kadardır?

Tekil gebeliklerde doğum öncesi mazeret izni 8 hafta kullanmaları mümkündür. Çoğul gebeliklerde doğum öncesi 8 haftalık süreye 2 hafta ilave edilmesi gereklidir.

4-657 sayılı Kanunda mazeret izin süreleri uzatılabilir mi?

Doğum öncesi mazeret izni memurun sağlık durumu göre ve doktor raporunda belirtilen süre kadar uzatılabilir.

--------------------------------------------------------------------------------

Devlet memurları DOĞUM SONRASINDA durumlarına göre kullanacakları mazeret izni;
1- Mazeret izninde idarenin takdir hakkı var mıdır?

Doğum yapan devlet memuruna doğum raporuna istinaden mazeret izni verilir. Mecburi olup doğum öncesi mazeret izni gibi zorunludur.

2- Doğum sonrası mazeret iznin süresi ne kadardır?

Doğum sonrası mazeret izni 8 hafta haftadır.

3- Doğum öncesi mazeret izin süresi doğum sonrasına aktarılabilir mi?

Doğum öncesi 8 haftalık izin sürenin 5 haftası doğum sorası 8 haftalık süre ile birleştirilmesi halinde doğum sonrası kullanılan mazeret izni 8+5 = 13 hafta olarak kullanılması da mümkündür. Doğum öncesi mazeret izninin doğum sonrasına aktarılmanın şartları:
a) Tabip onayı(Sağlık Raporu),
b) Memurun isteği,
c) İşyerinde çalışması hususlarıdır.
şartların taşınması halinde bu hususta da idareye takdir hakkı verilmemiştir.

4-657 sayılı Kanunda mazeret izin süreleri uzatılabilir mi?

Doğum sonrası mazeret izni memurun sağlık durumu göre ve doktor raporunda belirtilen süre kadar uzatılabilir.

5- Mazeret iznini müteakip göreve başlamadan yıllık izin alınabilir mi?

Mazeret iznini kullanan devlet memuru göreve başlamadan yılık izin kullanması 657 sayılı Devlet memurları kanununun 102 ve 103 üncü maddelerine uyulmak suretiyle idarenin takdir çerçevesi içinde mümkün bulunmaktadır.

6- Mazeret izni aktarımında memurlar arasında farklılık bulunabilir mi?

"Öğretmenin Yaz Tatilindeki Doğum İzin Süresi Doğumdan Sonraya Aktarılır mı?" başlıklı dosyayı okumak için tıklayınız.

--------------------------------------------------------------------------------
AYLIKSIZ İZİNLER
1- Aylıksız izninde idarenin takdir hakkı var mıdır?

Devlet memuruna verilen aylıksız izin 657 sayılı Kanunun 108 inci maddesinde 14.07.2004 tarihli ve 5223 sayılı Kanun ile yapılan değişiklikten sonra mecburi hale gelmiş olup daha önce bulunan idarenin takdir hakkı kaldırılmıştır.

2-Doğuma bağlı aylıksız izin süresi ne kadardır?

Doğuma bağlı aylıksız izin 657 sayılı Kanunun 108 inci maddede 12 ay olarak belirlenmiştir.

3- Doğuma bağlı aylıksız izin süresi uzatılabilir mi?

Doğuma bağlı aylıksız izin kanun ile tespit edilmesi sebebiyle yasal değişiklik yapılmadıkça değiştirilemez.

4- 12 aydan az izin alınabilir mi?

Aylıksız izin memurun isteğine bağlı olması sebebiyle memur isterse 12 aydan az izin alması mümkündür.

5- Doğuma bağlı aylıksız izin süresi memuriyet boyunca bir defa mı kullanılır?

Devlet memurunun birden fazla doğum yapması halinde her doğum için aylıksız izin kullanmasına yasal bir engel bulunmamaktadır.

6- Doğuma bağlı aylıksız izin süresi ne zaman başlar?

Doğuma bağlı aylıksız izin 657 sayılı Kanunun 104 üncü maddesi ile belirlenen mazeret izin sürelerinin, bu sürede duruma göre doğumdan itibaren 8 hafta veya 8+5 =13 haftalık sürenin bitiminden itibaren başlar. Bu tarihten itibaren 12 ayın sonunda sona erer.

Diğer taraftan mazaret izin süresinden sonra doğuma bağlı hastalık izni kullanılmış ise aylıksız izin ne zaman başlayacaktır. Konuya ilişkin açıklamayı okumak için tıklayınız.

7- Göreve başladıktan sonra aylıksız izin talebinde bulunulabilir mi?

Mazeret izninin bitiminden itibaren göreve başlayan devlet memuru eğer isterse aylıksız isin süresinin bitim tarihi geçmemiş olması halinde bu sürenin bitim tarihine kadar aylıksız izin alabilir.

8- 12 ayı aşmamak üzere parçalı olarak izin alınabilir mi?

Aylıksız izin başlangıç ve bitiş tarihleri arasında kalmak suretiyle parçalı olarak aylıksız izin alınmasına yasal bir engel bulunmamaktadır.

9- İkiz ve üçüz doğumlarda aylıksız izin süresi uzatılabilir mi?

İkiz ve üçüz doğum yapanlara artırımlı aylıksız izin verilmesi mevcut yasal düzenleme ile mümkün bulunmamaktadır.

10- Hastalık izninde olan memur göreve başlamadan aylıksız izin kullanabilir mi?

Mazeret izni müteakip doğuma bağlı olmayan hastalık izinleri kullanmakta iken devlet memuruna, daha önce belirtilen esaslara uyulmak suretiyle göreve başlamadan doğuma bağlı aylıksız izin alınması mümkün bulunmaktadır.

arkadaşım doğum yaptığında 40 gün rapor kullandı ve ondan sonra ücretsiz izin başladı
ama raporları düşüyolar ücretsiz izinden

ben dogum iznim bıtınce,20 gunluk rapor aldım ve akabinde 2 ay ücretsız izin aldım...bebegım 5 aylıkken basladım tekrar göreve...

canım rapor almana hiç gerek yok dogrudan ücretsiz izne geç cünkü aldıgın rapor ücretsiz izin süreni uzatmıyor zaten bu belgede de yazıyor. ücretsiz iznin normal dogum izninin bittigi günden itibaren başlıyor.

örneğin 12 ay ücretsiz izin alacaksınız, başta 15 gün rapor alırsanız 11,5 ay ücretsiz izin alabilirsiniz. bence rapor kullanacaksanız ücretsiz izininizin bitiminde kullanın, tabi daha farklı bir durumunuz yoksa..

BENDE BU KONUYU ARAŞTIRIYORDUM NETTE BUNU BULDUM BELKİ İŞİNİZE YARAR

Doğum sonrası ücretsiz izin
Şubat 25, 2010
tags: " ücretsiz izin dilekçe örneği", "doğum sonrası ücretsiz izin", "gebelikte ücretsiz izin", Avrupa Birliği ülkelerindeki doğum izni süreleri, ücretsiz izin örneği, ücretsiz izin dilekçesi nasıl yazılır, ücretsiz izin nasıl yazılır, ücretsiz izin talebi dilekçesi, ücretsiz izin talebi nasıl yapılır, ücretsiz izin talebi yazmak, ücretsiz izin talebi yazısı, ücretsiz izin talebini, Doğum izninin en fazla olduğu ülke, doğum sebebiyle altı aylık ücretsiz izin, doğum sonrası ücretsiz izin dilekçesi, doğum yapmış kadın işçi, doğum yapmış kadın işçi haklarını, en kısa annelik izni veren ülkeler, Kadın işçinin ücretsiz izin talebi, kadın işçiyi korumakGeliştirici: calisangebe
.İş Kanunu “…İsteği halinde kadın işçiye, onaltı haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde onsekiz haftalık süreden sonra altı aya kadar ücretsiz izin verilir. Bu süre, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz…” şeklindedir.

Görüldüğü gibi yasa “…altı aya kadar ücretsiz izin verilir…” şeklinde kesin hüküm içermektedir. İşverenin takdirine bırakacak şekilde “…verilebilir…” denmemiştir. Kadın işçinin ücretsiz izin talebini işverene yazılı olarak bildirmesi durumunda işveren bu talebi yerine getirerek ücretsiz izini kullandırmak zorundadır. Aşağıdaki şekilde bir dilekçe ile bildirim yapılabilir.

“………….unvanlı işyerinizde …………………..tarihinden beri çalışmaktayım……….tarihinde doğum yaptım.Doğum iznimi kullandım. 4857 sayılı İş Kanunu’nun 74.maddesi gereğince ……….tarihinden itibaren 6 ay ücretsiz izin talep ediyorum.

Gereğini arz ederim.”

İşverenin talebe yine yazılı olarak cevap vermesi uygundur.

İşverenin izin talebini olumsuz değerlendirmesi, talep edilen süreden daha kısa süre izin verebileceğini belirtmesi, izin tarihinin sonunda işbaşı yaptırmaması, iş sözleşmesini fesih etmekle tehdit etmesi yasal değildir. Tüm bu şartlarda yasa açıkça kadın işçiyi korumaktadır. Buna rağmen doğum yapmış kadın işçisine haklarını tanımamakta ısrarcı olan işveren, işçinin kıdem ve ihbar tazminatını ödemekle yükümlüdür.

Yargıtay kararında da “…doğum sebebiyle altı aylık ücretsiz izin alma hakkına sahip olan kadın işçinin bu hakka rağmen rapor sonunda işbaşı yapmayarak hizmet akdini sona erdirmesi hayatın olağan akışına uygun düşmemektedir… rapor süresince işyerinden uzak kalan davacının yerine başka işçiler işe alınması sebebiyle davacının işe başlatılmamak suretiyle hizmet akdinin davalı işveren tarafından sona erdirildiği anlaşılmaktadır… ihbar ve kıdem tazminatı isteklerinin… değerlendirilerek kabulü gerekir…” şeklindedir ve kadın işçinin doğum sebebiyle altı aylık ücretsiz izin alma hakkına sahip olduğu açıkça belirtilmiştir.

Bunun yanı sıra işveren kullanılmamış yıllık izinleri kullandırıp ardından ücretsiz izni başlatamaz.

Ücretsiz izin çalışılmış gibi sayılmayacağından yıllık izin hakkının ve kıdem tazminatının hesabında dikkate alınamaz.

İzin kullanılan süre içinde ücret ödenmeyeceğinden SGK’ya sigorta primi de ödenmez.

Biz bu kadarcık iznimizi, üstelik ücretsiz olmasına rağmen, kullanabilmek için çırpınırken Avrupa Birliği ülkelerindeki doğum izni süreleri ülkemizdeki ile kıyaslanamıyor bile! Doğum izninin en fazla olduğu ülke 96 hafta (2 yıl) ile İsveç. İsveç’in ardından en uzun annelik iznini veren diğer ülkeler ise Danimarka (50 hafta), İtalya (47 hafta), Finlandiya (44 hafta) ve İngiltere(40 hafta). AB ülkeleri içinde en kısa annelik izni veren ülkeler ise Almanya (14 hafta) ile Belçika(15 hafta). İsveç”te çocukları olan anne ve baba 1’er yıl doğum izni kullanabiliyor, baba isterse izin hakkını eşine devredebiliyor. Böylece kadın 2 yıl süreyle maaşının yüzde 80″ini alarak bebeğini büyütebiliyor. İkiz bebek olması durumunda 360 yerine 420’şer gün izin veriliyor, baba iznini eşine devrettiğinde, anne yaklaşık 2.5 yıl maaşının yüzde 80″ini alarak bebeklerini büyütebiliyor.

Tabii ki şartların bir anda İsveç seviyesine çekilmesini beklemiyoruz. Ama üç çocuk doğurup gerektiği gibi büyütebilmemiz için şartların iyileştirilmesi gerektiği de açıkça ortada sanırım!

bu sayfayı okudum ama kafam karıştı.
2011 yalında temmzuda doğumyapmışlar bana yardımcı olabilir mi?budakiler eski tarihli çünkü, torba yasa çıktı.
Allah kısme tederse temmuz 10 gibi doğumum var. yani ağustos10-eylül10 doğum sonrası iznim bitecek. öğretmen olduğum için boşa gidecek. 40 gün rapor hakkımız var ya, onu 10+10+10+10 alsam kasım 10a kadar falan geliyorum. 4-5 gün tekrar okula gitsem ayın 15ine kadar. kasım-aralık-ocak maaşını almayıp 3 ay ücretsiz izne çıksam olur mu?yani önce rapor sonra ücretsiz izin almamda sakınca var mı?

bu sayfayı okudum ama kafam karıştı.
2011 yalında temmzuda doğumyapmışlar bana yardımcı olabilir mi?budakiler eski tarihli çünkü, torba yasa çıktı.
Allah kısme tederse temmuz 10 gibi doğumum var. yani ağustos10-eylül10 doğum sonrası iznim bitecek. öğretmen olduğum için boşa gidecek. 40 gün rapor hakkımız var ya, onu 10+10+10+10 alsam kasım 10a kadar falan geliyorum. 4-5 gün tekrar okula gitsem ayın 15ine kadar. kasım-aralık-ocak maaşını almayıp 3 ay ücretsiz izne çıksam olur mu?yani önce rapor sonra ücretsiz izin almamda sakınca var mı?

evet arkadaşım rapordan sonra ücretsiz izin alabilisin.ben aynen böyle yaptım şimdi seminere kadar ücretsiz izindeyim.

yok kızlar.yasa değişti.ben 2009 haz.da doğum yaptım bana da o zaman rapor alamzsın hemen ucrestsız ızın alacaksın dendı ben de öyle yaptım 8 ay izin aldım.2011 temmuzda arkadaşım doğum yaptı.12 hafta d.izin sezer.olduğu için daha sonra valla 2 aya yakın raporla geçridi maaşını aldı daha sonra ucretsız ızne ayrıldı.kısmetse benım de gene hazıranda doğumum var.eylül başı bıtıyo ıznım.+5 EKLETICEM 10 ekım falan yapıyo.daha sonra 20 gun falan rapor alıp ucretsız ızne ayrılıcam barı ekım maaşını da alırım dıye düşünüyorum.

bende 5 ay önce doğum yaptım. doğum iznimin bitiminden sonra 10+10 rapor aldım, arkasından yıllık izin kullandım. arkasından tekrar 10 gün rapor aldım. sonra ücretsiz izine ayrıldım. kurumun bu konuda müsade etmemek gibi bi hakkı yok yeni yasada, ayrıca cevap bile beklemiyosun, dilekçeyi verdiğin günden itibaren izinli sayılıyosun. sadece doğumdan sonra aldığın izin ve raporlar (arada çalışmış dahi olsan o yıl içerisindeki izinler) ücretsiz izinden kesiliyor. yani benim 40 günüm kesildi. ayrıca en az 6 ay alabiliyosunuz izin ama istediğiniz zaman kesip göreve başlayabiliyosunuz. ayrıca yeni yasaya göre ücretsiz izin hakkı 2 yıla çıkarıldı. birde sağlık çalışanları için geçerli olmak kaydıyla sanırım diğerlerini bilmiyorum, döner sermayeden belirli bir miktar pay alıyosunuz ücretsiz izinde olmanıza rağmen ki bu çok güzel bişey :)

ben henüz onbeş gün önce dogum yaptım. dogumum 38. haftada gerçekleşti. kullanamadıgım iki haftalık dogum öncesi izini dogum sonrasına ekletebilirmiyim? dogum izinini bazı sağlık sorunları nedeniyle 32. haftada başlatmak zorunda kaldım.

ben henüz onbeş gün önce dogum yaptım. dogumum 38. haftada gerçekleşti. kullanamadıgım iki haftalık dogum öncesi izini dogum sonrasına ekletebilirmiyim? dogum izinini bazı sağlık sorunları nedeniyle 32. haftada başlatmak zorunda kaldım.

eskıden olmuyodu ama artık bıldıgım kadarıyla eklenıyo.arkadaşım temmuzda doğum yaptı ve ekletti.

X