"Keşke"lerini,"İyi ki"lerle değiştirebilenler varmı?

Yaxsxama Dair

Hercai hayat...
Kayıtlı Üye
9 Eylül 2007
576
3
Neden yitik zamanlarda bıraktığımız keşkelerle yaşarız hayatta?ne çok anlam saklarız bu tek kelimenin içinde,yüreğimizde son nefesimize kadar taşırız keşkelerimizi!,hayat bütün keşke yapraklarını neden dökmez takvimimizden?neden "dünün hükmü dünde kaldı"sözünü geçiremeyiz yüreğimize?Hayattaki keşkelerin gölgesinde bütün renkler anlamını yitirmekte! malesef ki bunları düzeltmeye çabamız yok,bugün yine çok melankolik oldum keşkelerle yaşamaktan bıktım artık:çok üzgünüm: hayatı kendime zindan edip sevenlerimi üzmekle geçiyor takvim yaprakları...senağlama
Hayatın karanlığında ışığa ulaşan bir dehliz arıyorum!:çok üzgünüm:Herşeyi bütün olumsuzlukları bir kenara bırakıp keşkelerinin yerini iyikilerle sıvayabilen arkadaşlar varmı?varsa bunu nasıl başardıklarını anlatsınlar lütfen:çok üzgünüm:

keşkeler ve iyikiler deyince aklımTeypte eski bir Cohen şarkısı:

“Yolumu gözleyen bir kadını terk ettim / karşılaştık bir süre sonra /

‘Gözlerinin feri sönmüş’ dedi bana: / ‘Aşkım, ne oldu sana?’/

Böyle gerçeği söyleyince / ben de doğru söylemeye çalıştım ona /

‘Senin güzelliğine ne olduysa’ dedim,/ ‘benim gözlerime de o oldu’.

* * *

8-10 dizeye sıkışmış hazin bir aşk hikayesi…

Buruk; kırılmış oyuncaklar kadar…

Ve yenik; “keşke”li cümleler gibi…

Bu sözcüğü kaç konuşmanızın başına eklemişseniz onca ıskalamışsınızdır hayatı…

Dört mevsimlik bir sene olsa ömür, “keşke”, onun güzüne denk gelir.

Hepten vazgeçmek için erkendir, telafi etmek için geç…

Mağlubiyetin takısıdır “keşke”...

Kaçırılmış fırsatların, bastırılmış duyguların, harcanmış hayatların, boşa yaşanmış ya da hakkıyla yaşanamamış yılların, gecikmiş itirafların ağıtıdır.

Çarpılıp çıkılmış bir kapıda, yazılıp yollanmamış bir mektupta, gözyumulmuş bir haksızlıkta, vakit varken öpülmemiş bir elde, dilin ucuna gelip ertelenmiş bir sözdedir.

Feri sönmüş bir çift gözde ya da yitip gitmiş bir güzelliğin ardından iç çekişte…

“Yolunu gözlemeseydim”, “öyle demeseydim”, “terk edip gitmeseydim”, “en güzel yıllarımı vermeseydim” diye diye sızlanır gider.

* * *

“Keşke”nin panzehiri “İyi ki”dir.

İlki ne kadar pısırıksa, ikinci o denli yiğittir.

“Keşke”, çoğunlukla bir “ahh”la kopup gelir ciğerden… esefler, hayıflanmalar, yerinmeler sürükler peşinden…

“İyi ki” ise, muzaffer bir “ohh”la büyür; cüretiyle öğünür.

“Keşke”li cümlelerde nasıl yaşanmamışlığın, yarım kalmışlığın o ezik tuzu kuruluğu varsa, “iyi ki”lilerde de göze alabilmişliğin, riske girebilmişliğin, tadına varabilmişliğin mağrur yaraları kanar.

Okulu hiç kırmamışsınızdır, sinemada öpüşmemişsinizdir; dokundurtmamışsınızdır kendinize, bir kez olsun gemileri yakmamışsınızdır.

Konuşmanız gerektiğinde susmuş, koşacağınız zaman durmuş, sarılacağınız yerde kopmuşsunuzdur.

Bir insana, bir işe, bir davaya ömrünüzü adamışsınızdır.

O insanın, o işin, o davanın, bunu hak etmediğini sezmenin hayal kırıklığındadır “keşke”...

“Şimdiki aklım olsaydı” dövünmesindedir.

Geriye dönüp baktığınızda, ayıplara, yasaklara, korkulara, tabulara feda edilmiş, “Ne derler” e kurban verilmiş, son kullanma tarihi geçmiş bir yığın haz, bilinçaltından el sallar.

“Keşke” cilerin hayatı, kasvetli bir pişmanlıklar mezarlığıdır.

“İyi ki” öyle mi ya…!

Onda, yara bere içinde de olsa, yana yana, ama doyasıya yaşamış olmanın iç huzuru ve haklı gururu haykırır.

* * *

“İyi ki”lerinizi toplayın bugün ve “keşke”lerinizden çıkartın.

Fazlaysa kardasınız demektir.

Aldırmayın yüreğinizdeki kramplara, mahzun hatıralara… Rüzgarlarla koştunuz ya…

“Keşke”leriniz, “İyi ki”lerden çoksa…

Telafi için elinizi çabuk tutun.

Tutun ki, yolunuzu gözlerken terk ettiğinizle bir gün yeniden karşılaştığınızda siz susarken, feri sönen gözleriniz “keşke” diye nemlenmesin...
can dündarın bir yazısı gelir.okumanızı tavsıye ederim..

Ben eskiden keşke diyen bi insan değildim :1no2: Ne hata yapsam olcağı varmış derdim veya ondan bi ders çıkarır yeniden yapmamaya gayret ederdim ama farkettim ki son zamanlarda daha takıntılı daha çok pişmanlık duyan bi insan oldum benneyaptımki Eski halime dönmeliyim aslında :çok üzgünüm:

ben yaptigim herseyin arkasindayim cok fazla keske dedigim olmadi insallahta olmaz istedigimi yaptim düsünmeden ve hicte pisman olmadim tabiki birkactane var onuda zaman hallediyo bosver takma kafana sen sorun yaptikca keskelerin arkasi kesilmez onun icin kendine güven neyi uygun görüyorsan yap ve arkasinda dur :lepi:

KEŞKE babam yanımda olsaydın şimdi,bu kadar erken gitmeseydin.
İYİKİ yaşamışım,tanımışım seni.Doğmadan babasını göremeyenler var.

KEŞKE okul hayatım boyunca çalışsaydım derslerime var gücümle.
İYİKİ okudum okul nedir bildim.Okul yüzü görmeyen,okutulmayan binlerce çocuk var.

KEŞKE hayatındaki problemleri aşmış olduğun gün hayat seni karşıma çıkarsaydı sevdiğim.
İYİKİ hayat çıkardı seni karşıma.Şimdi hayatımda olmasan da aşkı tattım sende.Sevmeyi aşkı yaşamayan çok insan var.

Sanırım hayatımızdaki <KEŞKE>ler ve <İYİKİ>ler eşit arkadaşlar.

Her şerde bir hayır varsa
Her keşkenin de bir iyikisi var.

Bazı keşkeler asla değişmiyor. Keşkeeee diye kalıyor kaydirigubbakcemile3 keşkelerimide seviyorum sevmesem geberir giderdim:tomato:

herkesin keşke ve iyikileri vardır.
ama benim iyike keşkelerim var.
elbette her keşke sayesinde iyi bişeylerimi kaybettim kırıldım üzüldüm hiç oldum..
ama o keşkeler olmasa nasıl ben olurdum..
ve hiçbi keşke tecrübe değil kayıp..
örneğin bi erkeğe keşke güvenmeseydim diip o zaman artık dikkatli olup güvenmicem dediğinizde bambaşka bir insana haksızlık ediyorsunuz.
keşkeler olmalı. ama keşke demek bence isyandır. allaha. çünkü keşkeler kelimenin tam anlamıyla kader..
keşke o arabaya hiç binmeseydim dien sakat bi insan ne yapabilir artık? yada keşke tabancayı hiç taşımasaydım dien bi katil...
keşkeler hepimizin okunmamış romanları.. pişmanlıkları bazen de gözyaşları ama en değerli hatıraları. hayatında en çok yer tutan..
biz keşke kadar iyike diyebilmeliyiz.. iyiki varım ve iyiki keşkelerim var. . iyiki hata yapıyorum.. keşkelerim ve hatalarımla barışığım. tıpkı kilolarım gib.i..

keskeler hayatımızın bır parcası ve bızımle bırlıkte yasıyorlar
yıllar gectıkce yaş ılerledıkcede keskeler artıyor galıba ve sırtımızda bır yuk oluyor
sımdı bıle soylıyecegım
KESKE hıc hata yapmasak yada bunu soylemek zorunda olmayacagımız bır yontem olsa
malesef yok sıyrılıp atamıyoruzda bır kooocaaa kambur gıbı yuk uzerımızde
KESKE olmasa

Yaşam ileriye doğru yaşanır, ancak geriye doğruda anlaşılırmış.Hayatımızda kangurular gibi olabilseydik bu kadar çok keşke barındırmazdık düşüncelerimizde! Kangurular geriye doğru adım atamazlar,yürüyemezler.Kanguruların hareket edebilmeleri için sürekli ileri doğru adım atmaları gerekir,yaşamda öyle,sürekli ileri doğru adım atmamız gerekirken bizler keşkelerin içinde boğuluyoruz.
Bizi kaoslara sürükleyen hayatımıza seyirci kalıyoruzbenneyaptımki,bunların bilincinde olup çıkış yolu bulamamak öyle zor ki! offffff offfff:çok üzgünüm:

mrblarr
Ben eski sevgilimden ayrildigim zamanlar keske ayrilmasaydik diyordum...
Simdi aradan cok uzun zaman gecdi ve iyikide ayrilmisiz diyorum cünkü olumsuz büssürü yönünü ögrendimm...Allahima binlerce kez sükürler olsunki ayrilmisiz...Yoksa ben icki icen bi insanla nasil ayni evde yasardimmm...

X