Bebegin kirki nasil cikarilir ???

CORUMUNCADISI

3 yavrum kuzumlarim
Kayıtlı Üye
18 Nisan 2007
6.852
16
37
benim kizin bugun kirki oglumun kirkini eski ev sahibim cikarmisti :kızgın:neyse sag olsun da simdi ben bu kizin kirkini nasil cikartcam kendim yapabilirmiyim, bunun illa yikandigi kuvetin icine bi seyler mi koymak lazim daha kolay bi yontemi yokmu ?
sizler nasil yaptiniz, anlatirmisiniz sekerlerim ?
:teytey:

Bildiğim kadarıyla.Bol tuzl tuzlanıyor. Terlememesi içinmişkaydirigubbakcemile3

Azcukda kıcının üstüne bi kaç jilet atılıyor.Oda tahminim kaşınmaması içinmiydi bilmiyorum işte.

Sütlede yıkanabiliyor. Kılı olmasın diye:eek:

umarım yanlış değilimdir:ecrin_bebek:

İlk defa duyuyorum özel birşey mi yapılıyo bunun için...

Kıçının üstüne jilet atmak da ne be....

şaşırdım açıkçası...

benimki ananemin anlatmasıyla şöyleydi makas, tesbih ,alyansın yada altın bişey,40 tanede çakıl taşı süzgecin içine konuluyor bebek banyosunu yaptıktan sonra bildiğin duaları yapıp hayırlı olsun diye basından süzgecten doğru suyunu döküyorsun. sonra arkasına sen banyonu yapıp aynı sekilde süzgeç olayını yapıyorsun.yanında bir arkadasın varsa oda bebeği kucağında tutup senin banyon bittikten sonra odanın kapısını açtığında onu sana direkt kucağına veriyor.bunların hepsini öğlen ezanından önce yapıyorsun.kolay gelsin ve hayırlı olsun

ilk kez duydum.ama öyle jilet falan:1shok:ciddi değilsiniz değil mi?ya da ben yanlış anladım.bizde öyle özel bir şey yapılmaz,sadece 40'ı çıkana kadar mecbur olmadıkça dışarı çıkarılmaz.neyse arkadaşım.Allah bebişine güzel bir ömür versin bahtı güzel olsun.aklıma geldi de tuz koymuştu annem banyo suyuna.teri kokmasın diyeymiş.bi de şu karınca yağını bir araştırsana.malum kız çocuğu.

calım elege 40tas koyuyorsun ıcıne ayna yuzuk bısı koy işte.
bebegın basından elege su dok dualarını okuyarak ıste hayırlı evlat olsun saglıklı olsun su olsun bu olsun soyleyerek dok aynı sekılde kendınde kırklan bıttı ıste

walla biz hiçbişey yapmadık yanımızda bi büyük de yoktu bunlr adet olmuş biraz işte herkes değişik birşeyler yapıyo sanırım

İlk defa duyuyorum özel birşey mi yapılıyo bunun için...

Kıçının üstüne jilet atmak da ne be....

şaşırdım açıkçası...

Ya gercekten burda öyle şeyler varkaydirigubbakcemile

Kardeşime yapılmıştı.Baya ağlamıştı dayanamayıp dışarı cıkmıştımdasengözlerimebaksanab

Benim de bildiğimden değil eşimin ananesi suya beş parmağını açıp 8 kere ters,düz vurdu(toplam kırk oluyomuş)suyun içine de altın ve 40 tane çakıltaşı attık onunla yıkadık sonra o suyla bende yıkandım ve evimizede serptik o sudan ve tabi dua ettik...

Bildiğim kadarıyla.Bol tuzl tuzlanıyor. Terlememesi içinmişkaydirigubbakcemile3

Azcukda kıcının üstüne bi kaç jilet atılıyor.Oda tahminim kaşınmaması içinmiydi bilmiyorum işte.

Sütlede yıkanabiliyor. Kılı olmasın diye:eek:

umarım yanlış değilimdir:ecrin_bebek:

ule ne jileti aman de get istemem ben oyle boyle CADIARZU:kızgın:
vallaha bende anlamam bu islerden bi 40 defa su dokerim dua okurum yeter jilet istemirem gel ben seni jiletliyem he naniknanik

bunun bir standartı yok işte..herkes kafasına göre bişeyler yapmış vakti zamanında...40 ının çıkması adet olmuş..o adet üzerine işte bizde içimiz rahat etsin diyee ondan bundan ne duyarsak yapıyoruz...ben kırkıncı günde sadece 40 buğday attım suya birde alyansımın deliğinden kırkkez su geçirdimm suyun içine attım .MAKSAT ADET YERİNİ BULsUNN..sonra o suyla tombişimi yıkadım azar azar kırk tas olamayacağı için kırk kez su döktüm...sonra o suyla ben yıkandım..sonra misafirlik yerine çarşı pazar alışveriş merkezi gezdik..en iyisi yıkarken hayırlı dua etmek bir arkadaşın dediği gibi..sağlıklı sıhhatli olsun iyi bir insan olsun vatana millete hayırlı evlat olsun aklınıza ne gelirse iyi niyetlerinizi söyleyin sonuçta bu iyi düşünceleri çocuğa geçirmek amaçç..hayırlı kırklar olsunn...

allah aşkına ne jileti lütfen böyle horafi şeyleri uygulamayın bebginize zarar verirsiniz sadece 40 taş ve bir avuş yarma kendi alyansınıda su icine atıp bebgi o suyla yıkıyosun bu kadar allah analı bablı büyütsün

kırk öyle çıkarmı bilmiyorum makaslarla, yüzükler, tuzlar, jiletler, arpalar, buğdaylar, şehriyeler yok daha neler..oldu olacak birazda şeker atalım aşure yapalım.öyle şeymi olur.benim kırkımda annem önüne bir güğüm kaynamış su aldı başına oturup eline bir tesbih aldı tesbihle 99 kere ihlas,99 kere felek, 99 kere nas suresi, 99 kere ayetel kürsi, fatiha vs. okuyabildiği kadar okudu.işlem bitince okunmuş suyu biraz soğuk suyla aşlayıp bebeği yine okuya okuya dualarla yıkadık.kalan su ilede ben normal banyomu yaptıktan sonra okunmuş su ilede güsl abdesti aldım bukadar yani.zaten doğrusuda budur.

Son düzenleyen: Moderatör:
ayy bunlar ne.nasıl adetler ben anlamadım.inşallah kırkına kimse kalmaz annem ya da kaynanam ben de yapmam böyle şeyler.tamam bazı adetlerimiz çok güzel ama bazılarıda çok acayip.yapmam ben .

benim kizin bugun kirki oglumun kirkini eski ev sahibim cikarmisti :kızgın:neyse sag olsun da simdi ben bu kizin kirkini nasil cikartcam kendim yapabilirmiyim, bunun illa yikandigi kuvetin icine bi seyler mi koymak lazim daha kolay bi yontemi yokmu ?
Slm tatlım bnm de kızın kırkı dün çıktı bn küvetin içine sarı tarak ve altın yüzük attım ve kızımı yıkadım dua okudum ve kızımla kendimi yıkadım ve o sudan biraz alıp eve döktüm üç defa kırkım çıktı kırkımız çıktı dedim bu kadar canım :KK36::emir_bebek:
Benim de bildiğimden değil eşimin ananesi suya beş parmağını açıp 8 kere ters,düz vurdu(toplam kırk oluyomuş)suyun içine de altın ve 40 tane çakıltaşı attık onunla yıkadık sonra o suyla bende yıkandım ve evimizede serptik o sudan ve tabi dua ettik...

X