2-3 yaş anneleri evde oynadığınız basit ama zeka geliştirici oyunları paylaşalım

cres cent

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
7 Eylül 2007
23
1
2-3 yaş arası bebeği olan anneler evde bebeğinizle oynadığınız oyunları burda paylaşalım ne kadar çok paylaşım olursa o kadar çok bebeklerimizle geçirdiğimiz vaktide değerli kılmış oluruz ilk oyunumuz benden gelsinhihoyyyt
1.renkli mandaları renklerine göre ayırıyoruz kümeler halinde sonra hepsinden birer ikişer alıp bebeğime verdiğim mandalın rengindeki kümeye koymasını istiyorum tabi bu arada renklerinde isimlerini tekrar tekrar söylüyorum :emir_bebek:
2.peluş,tahta,plastik oyuncak hayvanlarımız var onları bir torbaya koyuyorum ve bir tanesini almasını istiyorum sonra o hayvanın nasıl ses çıkardığını tekrarlıyoruz
herkese kolay gelsingamyoncuiremsu

oyuncak saklıyorum. dolapta diyorum ama dolabın neresinde raflarında mı altında mı üstünde mi söylemiourm.onlar bulana kadar da baktıkları yerleri, geri bildirim olarak belirtiyorum (onlar derken 2 yaş ve 3 yaş iki kızım var da :) )
"rafın altında değilmiş demek.." gibi konuşmalarla üst-alt ve aynı şekilde zıt kavramlar çalışmaları yapıyorum.

Mrb
Ben 2 buçuk yaşındaki kızımla hangisi kayıp oynunu oynuyorum. bir tepsiye ilk başta iki daha sonra üç ve giderek artan bir sayıda eşya koyuyorum. bu eşyaları tanıması ve iyi bilmesi gerekiyor. daha sonra onun gözlerini kapatıyor yada arkasını dönmesini sağlıyorum. ben tepsiden bir eşya saklıyorum onu tahmin etmesini istiyorum. bunun sonunda doğruları kendinizce ödüllendirebilirsiniz...

benim oglum 3 yaşında ben ona gece yatarken uydurmasyon hikayeler anlatıyorum daha dogrusu kendisi anlat diye aglıor.:) anlatıyorum daha sonra ,sıra sende deyip tekrarlamsını istoyorum sen anlat diyorum ..çok tatlı anlatıyor anlatabildigi kadarıyla :)):1hug::1hug:

ben de oğlumla 3 yaş dönemindeyken;
renkli el işi kağtlarını renklerine göre gruplara ayırıyordum, oğlumda elişi kağıtlarını minik mink parçalara bölüyordu, boyama kitaplarından da özellikle hayvan figürlerini seçiyordum ve prit sürüp yapıştırmam gereken rengi sylüyordum oğlumda kağıt parçalarını bana verirdi. Hem renkleri hemde hayvanları öğrenmiş oluyordu ve acayip eğleniyordu
şuan 5 yaşına geldi ve kendi oynuyor şu an her türlü şeyi kesip yapıştırabiliyor dergilerdeki resimleri kapıya bırakılan restoran menülerindeki yemek fotolarını kesip yapıştırıp kendi mönüsünü yaratıyor,marketlerin ve alışveriş yaptığımız yerlerin kasalarında duran hiçbir kağıdı affetmez :)))
pamuktanda kardan adam yapıp bir kartona yapıştırabilirsiniz yine el işi kağıdından da göz,burun,ağız,atkı,bere pamuklardan minik minik kartopu yapıyorlar o minicik elleriyle
bu yaş dönemindeki çocuklar ellerine geçen her şeye dokunmak tanımak istedikleri için pamukta ilgisini çekiyor.
oyun hamurlarını zaten katmıyorum artık onlar çocukların vazgeçilmezi halini almış durumda
kartonlardan kendinizde eşini bul oyunu hazırlayabilirsiniz aynı iki kartonu eş haline getirip 4-6-8 olarak arttırıp
pullar yünler aklınıza ne gelirse
onların hayal gücü şu an sınırsız :)))))
o mini minnacık elleriyle yarattıklarını da çerçevelettirip bir köşeye koydunuzmu artık onları kimse tutamaz o mutlulukları apayrı

benim bebegim suan daha küçük oldugu için biz daha agiz gözü ögreniyoruz

Benim oğlum feci bir boncuk hastası. Bütün gün elinden bırakmadan onlarla oynuyor. Bir de bir sürü misketi var. Habire onları sayıp renklerine göre ayırıyoruz.Ayrıca parmak boyası ve sulu boya takıntımız var. Parmak boyasını versem 2 saat gıkı çıkmadan resim yapıyor. (bu arada ayak parmaklarını da kullanıyor:roflol:) Bir de üzerinde zıplamak için aldığım dev gibi bir topvar sabahtan akşama onun üstünde (boncukları barakmadan) evin tüm odalarını tavşan misali arşınlıyor.:bbo:

oğlumla(22 aylık) bu aralar şekiller,renkler ve altta üstte kavramı üzerinde duruyoruz.bunu yaparken bul-at oyuncaklar varya hani şu şekileri uygun boşluklara atmalı olanlar onlardan faydalanıyorum.hihoyyyt
kareyi, üçgeni veya dikdörtgeni ver diyorum onun vermesini sağlıyorum sonra o şekli şablon olarak kullanarak kağıda çiziyoruz bazen kalemi onun eline veriyorum birlikte çiziyoruz.bazen de benim seçtiğim şeklin ne ve ne renk olduğunu soruyorum.kareyi dairenin üsttüne ya da altına çizip kare nerde falan diye sorduğum da oluyor.şekilleri öğrendi de renkler sıkıntılı:uhm:

Makarnaları boyayıp ipe dizme, kağıt koparıp (benimkinin parmakları hala makasa kısa geliyor:sinifsinif:) pritle yapıştırma, ve yap boz (puzzle) da an çok oynanan oyunlardan. Beni ki hiç araba ile oynamıyor gamyoncuiremsu. Beni bildiğim bütün erkek çocuklar arabayı sever amabizimki varsa yoksa boncuk.:uhm:

bende aıledekı cocukların ısımlerını soyluyorum ve onun akrabalık ilişkılerını cozmesını saglıyuorm. örn: burcu kımdı burcu bilmiyorumkismile dıyorum dayınım kızıııı dıye bagırıyo :) kızım 29 aylık, 10 a kadar sayıyor, üçgen daire bıyolr, işine gelırse renklerı sayıyor. kayu bıtmesın ıstıyor :) oyuncaklarını toplamıyor, gunduz deıl gece tuvaletını yapıyor gerı kalan beze :)

a.s. hanımlar evde yaptığınız oyunlar harka ben bişey sormak istiyorum montessorie yöntemine göre mi oyun hazrlıyosuuz evde? ben daha kitabını alamadım da

Hanımlar çok güzel paylaşımlarda bulunmuşsunuz. Oynamadıklarımızı hemen oynamaya başlıyoruz yarın

benim kızım 23 aylık ortalama 4-5 ay önce 40'a kadar saymayı öğrendi.notalarıda biliyor.parmaklarımla gösterdiğim sayıların kaç olduğunuda biliyor yani 10'a kadar olanlarını.sadece rakamları kağıt üzerinde tanımıyordu son aldığımız oyuncakla onuda öğrendi.sesli bir oyuncak ''bu sayı nerde ? 7''diyor mesela oda 7'ye basınca ''doğru aferin sana deyip alkışlıyor :))

.bebekken 2 sokak ötede kedi görse yada dışarda bir havlama sesi duysa korkuyordu bizde bütün hayvanların çizgi resimleri olan yırtılmayan kitaplar almıstık bebekkençok ilgisini çekti bütün yıl onlarla oynadık diyebilirim yani.bu yazda değişik şehirlerde hayvanat bahçesine götürüp hepsinin canlı hallerini gösterdik şimdi hiçbirinden korkmadığı gibi nerde bir hayvan görse sarılmak öpmek istiyor sokak köpeklerini bile : ))

Bende günlük hayatı örnekliyorum.
o satıcı oluyor ben müşteri .Koltuğun üstüne dizdiği arabaları bana satıyor.Ben de araba satın alıp işe gidiyorum ,akşam olunca geri geldim felan diyorum.Gün içinde yaptıkarımızı anlatıyoruz birbirimize .
Bayılıyor gerçekten

Benim 3 tane çocuğum var yaşları 8,4,1 yaşındalar.benimkiler oyaştayken onlarla daha çok oyun hamuru ve sulu boya yapardık.boyama kitabından seçtiğimiz resimleri renk belirleyip ona göre boyardık.ayrıca onlara oyuncaklarını toplamadıkları zaman en çok oyuncak toplayan benden en yüksek puanı alır diyorum 5 dakika içinde odayı toparlıyorlar.tavsiye ederim çok etkili bir yöntem arkadaşlar.

oğlum 2.5 yaşında.
bence yaptığımız herşeyi çocuğumuzla beraber yapıp onların yeni birşeyler öğrenmesini sağlamak bile eğiticidir.
dün oğlumla fimo hamuru aldık renklerini kendi seçti ve isteğimiz şekilleri verip fırınladık.oğlumun odasına koyduk
kağıda resimler çizdik buzdolabına mıknatıslatık . heveslendirmek ve ilgi duyduğu alanı keşfetmesi adına yardımcı olmaya çalışıyorum.
bizim çocukluğumuzda annelerimiz bu kadar ilgilenemiyordu ona rağmen herşeyleri öğrendik.bu yüzden oğlum herşeyi bilmeli kesinlikle diye düşünmüyorum.

Benim oglum suanda tam 2 yasinda ve bircok oyun biliyoruz ve severek oynuyoruz. Tavsan kac tazi tut, Mico, saklambac, renk eslestirme, sekil eslestirme, belli bir butunun parcasini bulma, legolarla kuleler yapiyoruz....

bende kızımın hayvan peruşlarını oyuncak sepetine koyarak tek tek ismini söylediğim hayvanları bana vermesini söylüyorum.sonra saklambaç oynayarak hayvanları tek tek saklıyorum kızım 10a kadar sayıyor.odanın içersinde dikkatini vererek onları arıyor her bulduğu hayvanın adını söyleyerek sepetine geri koyuyor.böylece 1 oyun içerisinde hem saymayı hem hayvanları hemde dikkat dağınıklığını toparlamayı öğreniyor.bu arada kızım 2.5 yaşında:)

Benim oğlum henüz 1,5 yaşında ancak neredeyse bütün hayvanları tanıyor. Biz en çok kitaplarla oynuyoruz ona hayvanların isimlerini ve çıkardığı sesleri anlatıyorum oda taklit ediyor. Araçları taklit ediyoruz evde ikimizde uçak yada tren oluyoruz çufçuf diye geziniyoruz.Birde vazgeçilmezimiz legolar var benim yaptığım şeyleri kendince taklit etmeye çalışıyor.

X