Doğum parasi ve doğum izni için yapilmasi gerenler neler bilen varmii

TRAKYALI

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
22 Mayıs 2008
1.085
19
Kizlar doüum izni ve doğum parasi alabilmek için neler yapiliyor alanlar anlatsin lütfen hangi zamanlarda hangi belgeler hazirlaniyor ayrintisiyla biri anlatabilirmi, lütfennn.

ANALIK SİGORTASI NEDİR ?

Sigortalı kadının veya sigortalı erkeğin sigortalı olmayan karısı ile Kurumdan kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık almakta olan kadın veya erkeğin sigortalı olmayan eşi, analıkları halinde belirli yardımları sağlayan bir sigorta koludur.

ANALIK SİGORTASI YARDIMLARINDAN YARARLANMA ŞARTLARI

Sigortalı kadın için, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 90 gün Analık Sigortası primi ödenmiş olması,

Sigortalı erkeğin sigortalı olmayan eşinin Analık Sigortası yardımlarından yararlanması için, sigortalı erkeğin doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün Analık Sigortası primi ödemiş olması, ayrıca sigortalı erkeğin doğum yapan kadınla doğumdan önce Medeni Kanuna göre evlenmiş bulunması gerekir.

ANALIK SİGORTASI İLE SAĞLANAN YARDIMLAR

A) Gebelik muayenesi yaptırılır ve gerekli sağlık yardımları sağlanır.

B) Doğumda gerekli sağlık yardımları sağlanır.

Doğum Yardımı, sigortalı kadının veya sigortalı erkeğin sigortalı olmayan karısının; doğum sırasında veya doğumdan sonra gerekli sağlık yardımlarıyla, ilaçların ve sağlık malzemesinin sağlanmasıdır.

Doğum yardımının Kurumca bildirilen veya 123 ncü madde gereğince sözleşme yada protokol yapılmış sağlık tesislerinde aynen sağlanamadığı yer veya hallerde, bu yardım yerine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca onanacak ve önceden bildirilecek tarifeye göre Kurumca maktu para yardımı yapılır.

Birden fazla çocuk doğarsa, her çocuk için yapılacak maktu doğum yardımı, çocuk sayısına göre bir kat daha arttırılır.

Doğum yardım parası alabilmek için; doğumun 3 ay içinde Kuruma bildirilmesi gereklidir.

Bu bildirme; hekim veya diplomalı ebeden alınacak doğum kağıdı yahut onanmış nüfus kayıt örneği ile olur.

C) Emzirme yardım parası ödenir.

Emzirme yardımı; sigortalı kadının veya sigortalı erkeğin sigortalı olmayan karısı ya da Kurumdan kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık almakta olan kadın veya erkeğin sigortalı olmayan eşinin doğum yapması sebebiyle, doğan çocuğun beslenmesi için, doğumdan sonra yapılan para yardımına denilmektedir. Bu yardım, çocuğun canlı doğması halinde yapılır.

Eğer, birden fazla çocuk doğmuşsa, yardım çocuk sayısına göre bir kat daha arttırılır.

D) Sigortalı kadına, doğumdan önce ve sonra işinden kaldığı günler için ödenek verilir.

Kendisi için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün analık sigortası primi ödenmiş bulunan sigortalı kadının analığı halinde, doğumdan önceki ve sonraki sekizer haftalık sürede, çoğul gebelik halinde ise, doğumdan önceki sekiz haftaya iki haftalık süre ilave edilerek çalışmadığı her gün için geçici işgöremezlik ödeneği verilir. Kadın sigortalının isteği ve doktorun onayı ile doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışılması halinde, çalışan süreler kadın sigortalının doğum sonrası sürelerine eklenir.

ANALIK SAĞLIK YARDIMLARINDAN YARARLANACAKLARIN SAĞLIK TESİSİNE BAŞVURMALARI

Analık sağlık yardımlarından yararlanacak olanlar Kurumca bildirilen sağlık tesislerine veya 123 ncü madde gereğince sözleşme ya da protokol yapılmış sağlık tesislerine işyerinden alacakları vizite kağıdı veya sağlık belgesi, sağlık karnesi ve kimliklerini belirleyecek bir belge ile başvururlar.

İŞTEN AYRILAN SİGORTALILARIN ANALIK SAĞLIK YARDIMLARINDAN FAYDALANMALARI

Sigortalılık niteliği sona erenler; bu niteliğin sona erişinden itibaren 300 gün içinde çocukları doğarsa doğum tarihinden önceki 15 ay içinde 120 gün Analık Sigortası primi ödenmiş ise analık sağlık yardımlarından ve maktu para yardımlarından yararlanırlar.

İş Kanunu'nda "doğum izni" adı altında bir izin öngörülmemiş olmakla birlikte, iş sözleşmeleri veya Toplu İş Sözleşmeleri'nde, İş Kanunu'nda geçen evlenme ve ölüm iznine benzer düzenlemelere sıkça rastlanmaktadır. Kaldı ki; doğum olayı önemli bir mazeret olup, bu sebeple işçinin işverenine bilgi vererek, 1-2 gün işe gitmemesi durumunda işverene haklı nedenle hizmet akdini fesih hakkı doğmaz.

Selam
ben2004 aralik ayinda doğum yaptim ve 32 haftalikken sskdan rapor aliyorsunuz iş göremezsizlik raporu(analik)adi altinda rapor almaya giderken 4 aylik ssk bildirgesi sağlik karnesi vizite kağidi kimlik fotokopisi ve son ultrason resminizide yaniniza alin.kanunen 8 hafta doğum öncesi-8 hafta doğum sonrasi izin kullanim süresi var.rapor kapatmaya doğum sonrasinda yani son 8 haftanin içinde iken gidiliyor herhangi bir rahatsizlik durumu olup olmadiğini soruyor buna göre rapor kapaniyor şu tarihte işgörebilir diye ayni 32 haftada verdiği raporu kapatiyor bu raporu işyerine veriyorsunuz ve işe başladiktan sonra 1 aysonra ssk ya para almak için başvuru yapiyorsunuz rapor fotokopisi işyerinden yazili dilekçe şu tarihler açinde ilgili rapor sebebi ile firmamizda çalişmamişdir.gibi yine ssk karti fotokopisi sağlik karnesi fotokopisi ve sizin raporlu olduğunuz döneme ait ssk bildirgeleri ve en fazla 1 hafta içinde size gün veriyorlar gelin paranizi şurdan alin diye ayrica doğum sonrasi işe başladiğinizda günde 1,5 saat süt izni kullanim hakki var.ve bunu haftada 1 güne çevirme hakkinizda var.benim bildiklerim bu kadar ben şimdi ikinci bebeğime 24 haftalik hamileyim.ve haken ayni işyerinde çalişmaktayim çalişmaya da devam edeceğim.hepimiz hayirlisi ile sağlikla alalim kucağimiza bebişlerimizi sevgilerle

selam
ben2004 aralik ayinda doğum yaptim ve 32 haftalikken sskdan rapor aliyorsunuz iş göremezsizlik raporu(analik)adi altinda rapor almaya giderken 4 aylik ssk bildirgesi sağlik karnesi vizite kağidi kimlik fotokopisi ve son ultrason resminizide yaniniza alin.kanunen 8 hafta doğum öncesi-8 hafta doğum sonrasi izin kullanim süresi var.rapor kapatmaya doğum sonrasinda yani son 8 haftanin içinde iken gidiliyor herhangi bir rahatsizlik durumu olup olmadiğini soruyor buna göre rapor kapaniyor şu tarihte işgörebilir diye ayni 32 haftada verdiği raporu kapatiyor bu raporu işyerine veriyorsunuz ve işe başladiktan sonra 1 aysonra ssk ya para almak için başvuru yapiyorsunuz rapor fotokopisi işyerinden yazili dilekçe şu tarihler açinde ilgili rapor sebebi ile firmamizda çalişmamişdir.gibi yine ssk karti fotokopisi sağlik karnesi fotokopisi ve sizin raporlu olduğunuz döneme ait ssk bildirgeleri ve en fazla 1 hafta içinde size gün veriyorlar gelin paranizi şurdan alin diye ayrica doğum sonrasi işe başladiğinizda günde 1,5 saat süt izni kullanim hakki var.ve bunu haftada 1 güne çevirme hakkinizda var.benim bildiklerim bu kadar ben şimdi ikinci bebeğime 24 haftalik hamileyim.ve haken ayni işyerinde çalişmaktayim çalişmaya da devam edeceğim.hepimiz hayirlisi ile sağlikla alalim kucağimiza bebişlerimizi sevgilerle
çok karişikmiş yaaa nasil halledicem ben bunlari hem o 4 aylik ssk bildirgesi nedemek nerden aliniyo ki BİRDE RAPORUÖNCE DOKTORDAN ALMIYOMUYUZ SSK DERKEN HASTAHANEMİ DEMEK İSTEDİN YOKSA SOSYAL SİGORTALAR KURUMUMU.

TrakyaLı hıc Karısık Falan degıL Oyekın anlattıgı 2004 Yılına aıt:) Sımdı her sey cok kolay sen sadece Doktora gıttıgın zaman yanında vızıte kagıdı goturuyorsun onlar raporunu hazırlıyorlar ıkı Adet Bırını bas hekıme teslım edıyorsun dıgerını ıse calıstıgın sırketın muhasebesıne bu kadar yanı .. Sanırım ıznın bıter bıtmezde Paranı alıyorsun... ben ılk cocugumda almıstım 2006 senesınde ıkı ayrı sekılde Dogum yaptıktan hemen sonra paranı alabılırsın dogum oncesı parası.. Dogum sonrası ıcınde ıznın bıtınce...

TrakyaLı hıc Karısık Falan degıL Oyekın anlattıgı 2004 Yılına aıt:) Sımdı her sey cok kolay sen sadece Doktora gıttıgın zaman yanında vızıte kagıdı goturuyorsun onlar raporunu hazırlıyorlar ıkı Adet Bırını bas hekıme teslım edıyorsun dıgerını ıse calıstıgın sırketın muhasebesıne bu kadar yanı .. Sanırım ıznın bıter bıtmezde Paranı alıyorsun... ben ılk cocugumda almıstım 2006 senesınde ıkı ayrı sekılde Dogum yaptıktan hemen sonra paranı alabılırsın dogum oncesı parası.. Dogum sonrası ıcınde ıznın bıtınce...
parayı nasıl alıyorsun peki ssk ya gitmen gerekiyormu evrak götürmen için yoksa herşeyi çalıştığın yerin muasebesimi hallediyor.

parayı nasıl alıyorsun peki ssk ya gitmen gerekiyormu evrak götürmen için yoksa herşeyi çalıştığın yerin muasebesimi hallediyor.

sen kendin başvuruyorsun......bu tip işlemlerde muhasebeci devreye girmez.....artık ptt şubelerindende para alınabiliyor.....asgari ücretli olarak ssk gösterilen biride ortalama 1.000 ytl-1.100 ytl arası alır....

sen kendin başvuruyorsun......bu tip işlemlerde muhasebeci devreye girmez.....artık ptt şubelerindende para alınabiliyor.....asgari ücretli olarak ssk gösterilen biride ortalama 1.000 ytl-1.100 ytl arası alır....
peki ssk ya giderken hangi evrakları yanımızda götürüyoruz doğum öncesi ve doğum sonrası parası için

merhaba bende 21 haftalık hamileyim ve şuan çalışıyorum 32. haftada tamamen işten ayrılmak istiyorum işten ayrılıncada bu haktan yararlanabilirmiyim. nisandan beri bu iş yerinde çalışıyorum bilen varsa yardımınızı bekliyorum

..............................................................................................

merhaba bende 21 haftalık hamileyim ve şuan çalışıyorum 32. Haftada tamamen işten ayrılmak istiyorum işten ayrılıncada bu haktan yararlanabilirmiyim. Nisandan beri bu iş yerinde çalışıyorum bilen varsa yardımınızı bekliyorum

canim eğer işten çikişi alirsan rapordan yararlanamazsin. Adi üzerinde rapor çalişanlara veriliyor. Bence 32. Haftada ropara ayril. Doğumdan sonraki raporunda bittikten sonra işten ayril. Eğer şimdi işten ayrilirsan baya zararin olur.

canım sımdı ben sana soyle anlatayım;

* 32.hafta hastaneye gıdıyosun. yanına o guna aıt vızıte kagıdı al.
dr.un zaten ızne cıkman gerektıgını bılır. calısmak ıstersen saglık durmun
el verırse 37. haftaya kadarda calısabılırsın. ızın dosyanı acıyo. gecıcı iş görememezlık
rapıro verıyo sana 3 ad. bunun bırını ısyerıne verıyosun dıgerıde ssk mud verılecek.
ama benım gıttıgım hastane ssk ya verılecek olanı kendısı gondermıstı ssk.mudurlugune.
3.nushada sende kalıyo para almak ıcın yazıyo belgede. sonra izne cıkıyosun.

* dogumdan sonra 56.gunu yanı bebegın 56 gunlukken hastaneye gıdıyosun.yanına
kımlık fotokopini sende kalan raporu saglık karnenı ve yıne o gune aıt vızıt kagıdı al.
ızın raporunu aldıgın yere tekrardan gıdıp işe baslıycam dosyamı kapattırmak ıstıyorum
dıyosun. evraklarını ver. işlemını halledıyo zaten. ıznının bıttıgıne daır sana işe baslayabılır
raporu verecek. o raporu alıp ogun ssk mud. gıt. dogum servısıne evraklarını ver. kımlık ve
o raporu vermen yeterlı. eskıden cok evrak ıstıyolarmıs ama sımdı oyler degıl. hatta ben ne
evraklar hazırlamıstım gereklı dıye ama hıcbırını almadılar: gerek yokmus. ver o evraklarını
işlemını yapıyo hemen ve şu gun gıt postaneden tc kımlık nonla beraber paranı al dıyo.
ben ıkı gun sonrası almıstım.

* benım sıgortam asgarıden fazla odenıyodu. ben 2,000 lıra cıvarında para aldım

umarım bu bılgılerın sana faydası olur :))

canım sımdı ben sana soyle anlatayım;

* 32.hafta hastaneye gıdıyosun. yanına o guna aıt vızıte kagıdı al.
dr.un zaten ızne cıkman gerektıgını bılır. calısmak ıstersen saglık durmun
el verırse 37. haftaya kadarda calısabılırsın. ızın dosyanı acıyo. gecıcı iş görememezlık
rapıro verıyo sana 3 ad. bunun bırını ısyerıne verıyosun dıgerıde ssk mud verılecek.
ama benım gıttıgım hastane ssk ya verılecek olanı kendısı gondermıstı ssk.mudurlugune.
3.nushada sende kalıyo para almak ıcın yazıyo belgede. sonra izne cıkıyosun.

* dogumdan sonra 56.gunu yanı bebegın 56 gunlukken hastaneye gıdıyosun.yanına
kımlık fotokopini sende kalan raporu saglık karnenı ve yıne o gune aıt vızıt kagıdı al.
ızın raporunu aldıgın yere tekrardan gıdıp işe baslıycam dosyamı kapattırmak ıstıyorum
dıyosun. evraklarını ver. işlemını halledıyo zaten. ıznının bıttıgıne daır sana işe baslayabılır
raporu verecek. o raporu alıp ogun ssk mud. gıt. dogum servısıne evraklarını ver. kımlık ve
o raporu vermen yeterlı. eskıden cok evrak ıstıyolarmıs ama sımdı oyler degıl. hatta ben ne
evraklar hazırlamıstım gereklı dıye ama hıcbırını almadılar: gerek yokmus. ver o evraklarını
işlemını yapıyo hemen ve şu gun gıt postaneden tc kımlık nonla beraber paranı al dıyo.
ben ıkı gun sonrası almıstım.

* benım sıgortam asgarıden fazla odenıyodu. ben 2,000 lıra cıvarında para aldım

umarım bu bılgılerın sana faydası olur :))
kız allah razı olsun senden tam benim anlayacağım dilden anlatmışsın valla sağoalsın canım benim yaa

Ne parası bu anlamadım. Maastan haric dogum yardımı gibi bişey mi yani ?
Emekli sandıgına baglıysanız ne oluyor peki?

Ne parası bu anlamadım. Maastan haric dogum yardımı gibi bişey mi yani ?
Emekli sandıgına baglıysanız ne oluyor peki?

Çalışmadığımız sürelerde işyerlerimizin bize maaş verme gibi bir zorunluluğu yok....aldığımız parada doğum yardımı olarak bilinen ama aslen iş görememezlik süresi boyunca alacağımız para.....nasıl ki istirahli biri işinden 10 gün rapor aldığında o sürenin parasını alıyor bizdede durum değişik değil aslında......sanırım eğitmensin sizdeki işleyiş konusunda pek bilgi sahibi değilim ne yazık ki....

Ben kamuda calısıyorum .
Bildiğim kadarıyla 16 haftalık dogum izni süresince zaten maasım oldugu gibi yatıyor . Sonrasında ücretsiz izine cıkılabiliyor .
Bunun extrasında bişey varmı onu ögrenmeye calısıyordum , kafam karıstı birden cünkü..

Son düzenleyen: Moderatör:
X