Turşular Yağlı Biber ve Yeşilbiber Turşusu(Trakya yöresi)

hxuxrrem 2000

SEN BU SEVGİYİ HAKETMEDİN
Kayıtlı Üye
14 Aralık 2007
5.323
31
kavonozlara hazırlanır...uzunsüre dayanır...yemesi çok lezzetli.. ve mütiş bi turşu....

bir tencerede sirke ve yağ uz ile kaynatılır...
ince yeşil biberler yıkanıp sadece sapları kesilir ve kurulanır...

1- 3-4 kg yeşil ince sivri biber...
2- 2 bardak sirke
3- 1 bardak sıvı yağ
4- bol sarımsak ince kıyılmış
5- yeterince tuz
6- kavanoz

sivri biberler yıkanır kurulandıktan sonra yağ ve sirke tuz ile bir tencerede kaynatılır...
kaynayan karışıma azar azar yeşil biberler eklenir...
sararınca delikli kepçe yardımı ile kaynayan karışımdan çıkarılır... bu işlem biberler bitinceye kadar tekrar edilir...
daha sonra haşlanmış biberler sıkı sıkı kavanozlara doldurulur.. aralarına sarımsak eklenir kalan yağlı sirkeli su dan üzerine dökülür ve kavanozlar kapatılır....15-20 gün sonra yemeğe hazır...afiyet olsun

Cnm paylaşım için teşekkür ederiz ama ne bileyim benimde kayınvalidem yapıyo bunu ben pek begenmiyorum...

ayy bayılıyorum ben buna kendim yapamasamda annem ve kayınvalidem süper yapıyolar eşim ve bende götürüyoruz cokacimcoook

hep gene bizim buranın turşusu o yüzden beğenmemem mümkün değil ben buranın turşularını çok seviyorum özellikle bulgaristan göçmenleri çok güzel turşular kurarlar yemede yanında yat cinsinden
çok çok çokta seviyorum
hele bide o biberleri közlerseniz ve turşuyu da o közlenmiş biberlerle kurarsanız inanılmaz güzel olur

Çok seviyorum bir Trakyalı olarak , bıraksalar ne kadar yerim bilinmez..
Paylaşımınız için teşekkür ederim..
Annemi özledim çok şimdi memleketimi :.(

cokacimcoookolsada yesek paylaşımın için teşekkürler merak ediyordum nasıl olduğunu hem turşu hemde kırmızı biber aşığı olarak hemen deniycemhihoyyythihoyyyt

hep gene bizim buranın turşusu o yüzden beğenmemem mümkün değil ben buranın turşularını çok seviyorum özellikle bulgaristan göçmenleri çok güzel turşular kurarlar yemede yanında yat cinsinden
çok çok çokta seviyorum
hele bide o biberleri közlerseniz ve turşuyu da o közlenmiş biberlerle kurarsanız inanılmaz güzel olur

ewet ewet vallahi bende çok seviyorum közlenmişide yapıyorum .. harika oluyor inanki..(bildiğin gibi....:roflol:).a.s.

Çok seviyorum bir Trakyalı olarak , bıraksalar ne kadar yerim bilinmez..
Paylaşımınız için teşekkür ederim..
Annemi özledim çok şimdi memleketimi :.(

all vallahi bendede o kadar....bişi diil canım....a.s.
bak annemi özledim dedim ağlattım beni....senağlama

cokacimcoookolsada yesek paylaşımın için teşekkürler merak ediyordum nasıl olduğunu hem turşu hemde kırmızı biber aşığı olarak hemen deniycemhihoyyythihoyyyt

vallahide süper oluyor tatlım... bir kez yapan yada yalnışlıkla yiyen ;:roflol:
vazgeçemiyor....yerimseniben

bi trakyalı olarak çok severek yediğim bir turşudur tavsiye ederimm arkadaşlar....

ay tadini merak etdim ya benim gibi biri yapabilirmi acaba ama yaglibiber ne onu bilemedim canim varsa resmini cekip koysana tursunun fikir ediniim görünüs acisindan

ellerine saglik canimcigim bayiliyor ve hayranim sana inanki.............

ay tadini merak etdim ya benim gibi biri yapabilirmi acaba ama yaglibiber ne onu bilemedim canim varsa resmini cekip koysana tursunun fikir ediniim görünüs acisindan

ellerine saglik canimcigim bayiliyor ve hayranim sana inanki.............

canım benim.... sende çok tatlı dilli ve çok şekersin...
şu anda biber turşularım bitti... resim çekemicem eme annemde kaldıysa çeker koyarım hemen...
çok basit tatlım yapabilirsin.. benim sölediğim aşamaları takib et.. ama yaz biberiyle yapsan daha iyi olur...birde uç biber denilen ince biberi tercih et....gerisi kolay.. bu turşuda biber seçimi çok önemli...

bizim buranın maması bu
ayy ben çok seviyorum annem çok güzel yapar
ellerine paylaşımına sağlık hürremim

canımsın benim...bende çok güzel yaparım şu andada var ...evde yazın yapıp kavanozlara basarım...kışın çok iyi olur.. siz nerelisiniz bunu herkes bilmez....
benim kayınvalidemler trakyalı...

X