doğumun yaklaştığını nasıl anlarız?

HAYALKIZ

ece cerenin annesi:)
Kayıtlı Üye
1 Kasım 2007
768
127
38
Doğumun yaklaştığını gösteren bazı belirtiler vardır. Anne adayları eğer bu belirtileri yaşıyorsa doğum yaklaşıyor demektir.

Bebeğin başının doğum kanalına yerleşmesi nedeniyle rahim yüksekliği 2-3 cm azalır. Bu durum annenin daha rahat nefes alıp vermesine, mide ve bağırsak şikayetlerinin azalmasına neden olur.
Aşağı inen rahim, idrar torbasına baskı yaptığı için de anne daha sık idrara çıkar. Bu durum ilk defa hamile olanlarda doğumdan 1-2 hafta önce, sonraki hamileliklerde doğumdan yaklaşık bir gün önce görülür.
28. haftanın sonuna doğru rahmin doğuma hazırlık için yaptığı kasılmalar sıklaşır. Bu yalancı ağrılar genellikle doğumdan birkaç gün önce başlar, sıklık, şiddet ve süre olarak düzensizdir. Bel, kasık ve karında belirli bir noktada daha fazla hissedilebilecek bu ağrılar anne dolaştığında, dinlendiğinde ya da masajla geçebilir.
Bir diğer belirti doğumdan bir iki gün önce 1-2 kg. kilo kaybının olmasıdır. Bunun sebebi ise hormon düzeylerindeki değişiklikler nedeniyle vücuttan su atılması ve iştahın azalmasıdır.
Doğumun gerçekleşeceği gün vücutta depo edilen enerjinin bir kısmı açığa çıkar, vücut bu enerjiyi doğumda kullanmak üzere saklamıştır. Bu dönemde anne kendini çok iyi ve zinde hissedebilir.

sağol canım dün gecede eşim tutturdu biz senin doğum sancını nasıl anlayacağız ve napacağız?hastaneye yetişemezsek yolda doğarmı bu bebek?vs vs gibi abuk sorularla korkuttu beni yazdığın için tşk arkadaşım

:) Ben ılk Dogumumda yarım saat aralıklarla cok hafıf sancılar cekıyordum Gunum gecmesıne ragmen bebegım ısrarla ıcımde kalmak ıstıyordu :KK70: Bı Sabah uyandıgımda sırılsıklam olmustum cok sasırdım Suyum gıtmıstı ama ben hamılelık ve suyun alakasını bılmıyordum o yuzden saskınlıkla gecırdım .. ustumu degıstım 10 dk gecmeden yıne suyum gıttı o Gunde mısafırler vardı Konu Dogumumdan acıldı Su falan dedıler :KK70: Orda Jeton dustu Bu Suyun dogumLa Alakası var demek kı dedım ben anlattım durumu hemen bı doktora gıt dedıler Tamam dedım sız gıdın ben gıderım :) Aksam oldu esıme dıyorum hadı doktora gıdelım ya yok dogum falan degıldır hıc bır seyın yok baksana sancın bıle yok dıo bana :KK70::KK70: kavga ettım onunla cagırdım ablamı geldıler anında benı hastaneye goturduler esımde anında geLdı Sonra ultrasyon cekıldı bebegım susuz kalmıstı ama benım rahım hala acılmamıstı o yuzden ıkı gun boyunca hastanede kaldım serum yemedıgım tarafım kalmamıstı gelen gıden parmakla kontrol edıyordu resmen kafayı yemıstım orda :KK70::KK70: bıde ılk Dogumum acemılık var O yuzden ılk dogumum saskınlık ve korku ıcınde gectı :KK70::KK70::KK70:

:tomato:
:) Ben ılk Dogumumda yarım saat aralıklarla cok hafıf sancılar cekıyordum Gunum gecmesıne ragmen bebegım ısrarla ıcımde kalmak ıstıyordu :KK70: Bı Sabah uyandıgımda sırılsıklam olmustum cok sasırdım Suyum gıtmıstı ama ben hamılelık ve suyun alakasını bılmıyordum o yuzden saskınlıkla gecırdım .. ustumu degıstım 10 dk gecmeden yıne suyum gıttı o Gunde mısafırler vardı Konu Dogumumdan acıldı Su falan dedıler :KK70: Orda Jeton dustu Bu Suyun dogumLa Alakası var demek kı dedım ben anlattım durumu hemen bı doktora gıt dedıler Tamam dedım sız gıdın ben gıderım :) Aksam oldu esıme dıyorum hadı doktora gıdelım ya yok dogum falan degıldır hıc bır seyın yok baksana sancın bıle yok dıo bana :KK70::KK70: kavga ettım onunla cagırdım ablamı geldıler anında benı hastaneye goturduler esımde anında geLdı Sonra ultrasyon cekıldı bebegım susuz kalmıstı ama benım rahım hala acılmamıstı o yuzden ıkı gun boyunca hastanede kaldım serum yemedıgım tarafım kalmamıstı gelen gıden parmakla kontrol edıyordu resmen kafayı yemıstım orda :KK70::KK70: bıde ılk Dogumum acemılık var O yuzden ılk dogumum saskınlık ve korku ıcınde gectı :KK70::KK70::KK70:

canım valla doğumdan değil ama o sancılardan ve doğumun başladığını anlayamamaktan daha çok korkuyorum,ya farkedemeyip yolda falan doğurursam diye tedirginlik yaşıyorum bazen sonrada uffff napiyim nasıl olsa doğacaktır deyip geçiştiriyorum

nettin sen seadeniz hiç mi anlatmadılar sana su falan diye benim şimdik bilmediğim yok ama yaşayınca öğrencez işallah zeynepcim hiç anlamaz olurmusun ya zaten ilk doğumun sancıları 1-2 gün devam ediyomuş öyle aniden sancı gelip bırtlatamıyoz ki biz anneyiz herşeyi anlarız içimize doğar sen hiiiiç kaygılanma

Nısanur valla kımse anlatmadı :) bende bılmedıgımden soramadım suyu falan :) ozLem hem merak Etme Nısanurun dedıgı Gıbı Ilk Dogumun Sancıları Ikı Gun suruyor ama tabı bunlar degısır mesela ılkın yarın saatte bır gelen sancılar sonrasında 5 dakıkada 1 oluor :KK70: Dogum yaklastıgı zaman sanıye bıle durmuo :KK70::KK70: Avazın cıktıgı kadar bagırırsın :KK70: Kız korkutmak amacı ıle yazmıorum he gercekten sancılar olmazsa Dogum cok kolay Zaten bebegın kafası cıktıgı an Kendını yenıden dogmus gıbı hıssedıyorsun Inan o an Tertemız Acısız Gunahsız bırı olup cıkıyorsun ole bı ferahlık doguo ıcınde rahatlıyorsun Ama ıns bı Sancıda Kurtuluruz da Ole ıkı gun falan beklemeyız

1)rahat nefes alıp verıyorum,
2)sık sık wc ye gıdıyorum
3)kendimi çook enerjık hıssedıyorum
bır tek kasılmalar ve kılo kaybı yok..kasılmalar başladıığında anlayacağım kı doğumuma saatler kaldıı :)

kızlar yeri gelmişken bende bir soru sorayım suyun gelip gelmediğini anlayamayacağımdan korkuyorum ben de bazen akıntılar o kadar fazla oluyo ki acaba böyle birşey mi olacak diyorum yani ya farkedemezsem diyorum

miktar hakkında bilgi veririmisiniz

kızlar ben de ekim annesiyim uzun zamandır takip ediyorum siteyi. cumartesi normal kontrol için gittim .oğlum 2kg 750 gr olmuş. hamilelik şekerim olduğu için NST ye aldı doktorum. kasılmalarım varmış. NİDİLAT diye ilaç başladı. RABBİM sağlıcakla aldırsın yavrularımızı kucaklarımıza...

kızlar ben de ekim annesiyim uzun zamandır takip ediyorum siteyi. cumartesi normal kontrol için gittim .oğlum 2kg 750 gr olmuş. hamilelik şekerim olduğu için NST ye aldı doktorum. kasılmalarım varmış. NİDİLAT diye ilaç başladı. RABBİM sağlıcakla aldırsın yavrularımızı kucaklarımıza...

amin inşallah canım hepimizin:Saruboceq::Saruboceq::Saruboceq:

kızlar yeri gelmişken bende bir soru sorayım suyun gelip gelmediğini anlayamayacağımdan korkuyorum ben de bazen akıntılar o kadar fazla oluyo ki acaba böyle birşey mi olacak diyorum yani ya farkedemezsem diyorum

miktar hakkında bilgi veririmisiniz

:) Akıntının 10 Katı Dıyebılırım :KK70: hatta 20 katı ben ılk Suyum Gıttıgınde sasırdım Sankı Icımde balon patlamısta Dısarı Akmıs Sular Ole Oldu yanı yarım cay bardagı kadar gıder su bunu anlamamanın mumkunatı yok :)a.s.

Bir ablam bana suyu tarif ederken rakı renginde demişti. Bakalım gelince anlıcaz, rakı gibi mi votka gibi mi :)

kısslar bende nişan gelirde onu anlayamazsam diee korkuyom. nasıl bişey tam bilmiomda. bide renkli iç çamaşırı giydiğim zamanlar daha bi tedirgin oluyom. iç çamaşırıma selpak koyup dolanıyomm. nişan geldiğinde 2 gün içinde doğuruyomuşuz

kajocum ben hamileliğn başlangıcından beri renkli çamaşr giymiyorum doktorum beyaz giyki takip edelim leke falan gelirse dediydi ama nişan da fark edilmiyecek bişey değilmiş öyle diyolar

Kaç haftalık hamilesin? bendede şekere yatkınlık var da çok dikkat ediyorum.Sana neler yasak dendi acaba?

Kızlar bu doğum belirtilerinden önce gelen nişan lekeli bir akıntıymış sanırım.Renginden anlarız heralde.
Bir de su için farkedilmeyecek gibi değil diyorlar.Ama bazılarında sızıntı şeklinde oluyormuş.Eğer çok şüphelenen olursa doktoruyla görüşsün derim.

ya benimde dün bütün gün çamaşırım ıslandı ter mi değil mi ayıramadım sabahta kalktığımda sanki altıma kaçırmışım gibi çamaşırım ıslaktı acaba sızıyomu ama bebeğin hareketleri çok fazla bide sancı flan olur değil mi???

Benimde yakinda kizim gelicek yanliz benimde gece oluyo karnimda hafif sertlik ve agri oluyo bazen uzun bazen kisa kasiklarimda agriyo ve az az su geliyo sanirim doktor 8subatta dogum yapicami soyledi ama 5 6 sida olabilirmis ayrica akintida var sizce yakinmi dogumum bu ara cok siddetli agrilarim basladi bide 37.4 haftadayiz

X