Yöresel Tarif Otur Fatma (NAZLI) tatlısı/İzmit

Yöresel Yemekler

Libyana

Allah var, Allah yâr...
Kayıtlı Üye
1 Haziran 2008
5.943
33
Bilinen keke benzer şekilde yapılan en çok çayın yanında tercih edilen tatlılardan biridir. Tatlı çok kısa sürede piştiği için ‘Nazlı’ olarak adlandırılmaktadır. Bu nedenle de pişirilirken dikkatli olmak ve ateşi iyi ayarlamak gerekir...
Afiyet olsun:KK66:

2 tane yumurta,1 bardak yoğurt ve şeker, aldığı kadar mısır unu, az miktarda karbonat

malzemeler büyük bir kabın içinde iyice karıştırılır. Yağlanmış olan tepsiye hazırlanan hamur boşaltılır ve fırında hafif ateşte pişirilir. Tatlı çok kısa sürede piştiği için ‘Nazlı’ olarak adlandırılmaktadır. Bu nedenle de pişirilirken dikkatli olmak ve ateşi iyi ayarlamak gerekir...

Cok basit bir tarife benziyor.
Ramazan geldiginden beri hic tatli
yiyemiyorum.Ramazan gecsin yapicam.
Tarif icin tesekkürler canim.

Cok basit bir tarife benziyor.
Ramazan geldiginden beri hic tatli
yiyemiyorum.Ramazan gecsin yapicam.
Tarif icin tesekkürler canim.

Evet çok basit bacım...Şeniz
Zaten adı üzerinde;otur fatma...5 dakkada sana tatlı pısıreyım:roflol:

Libyanacim bunu kucuk bir tepside mi yapmak gerekiyor ,malzeme az gibi geldi bana yoksa gozum mu ac :))

Ben İzmitliyim;bu tatlıdan 2 sene önce haberim oldu;yerel gazetede görmüştüm;tanıtmışlardı;İzmit pişmaniyesi ile ünlüdür hepimiz biliriz;kendi milli değerlerimiz ve zenginliklerimiz çok önemlidir benim için;hepimiz için de öyle olmalı...Sıkı sıkı sarılmalıyız kültürümüze;yitip gitmlerine müsade etmemeliyiz..
Eskiler daha çok bilirmiş bu tatlıyı artık çok fazla bilen yok;İzmit şenliklerinde tanıtılır yapılır bazen...

Rose arkadaşım;malzemeler çok fazla değil ya az gelmiştir gözüne o yüzden..:KK66:
Orta boyda ideal pişer..

Sevgiler...

Bende bir tatli yapip, ismini Fransanin zibar ilayda tatlisi koyucam-tatlicadiarzu-

:1shok:kaydirigubbakcemile3kaydirigubbakcemile3kaydirigubbakcemile3
senın canın geyık ıstıyyy herhalde ılaydam
depüşeh o vakıt..:roflol:

:1shok:kaydirigubbakcemile3kaydirigubbakcemile3kaydirigubbakcemile3
senın canın geyık ıstıyyy herhalde ılaydam
depüşeh o vakıt..:roflol:

hehehehhee tatlinin ismini görünce aklima geldi :roflol:
Tam geyip muhabeti yapilacak hatunsun canummm :lepi:

amanınnn nazlı .. kız liby bunu kimse bilmiyo. mısır unlu nefis bi kek bu. ablamın kayınvalidesi yapar . çok güzeldir. heleki üstüne biraz marmelatla tadından yenmezopuyorumnanaktan

:KK66:
Memleketimizin keki :) Evet herkes bilmiyor ama gerçekten çok çok basit bir kek ..
Ablacığının k .validesinin de ellerine sağlık o nasıl yapıyor?
Sen de yap eklesene fıstıkım:* Teyzemizden al tarifini..
Mutlaka enfestir onun yaptıkları da..
Eline su dökemeyiz..

Bu arada meleğiniz aranıza katılmıştır sanıyorum ; tebrik ediyorum hayırlı uzun ömrü olsun

Sevgiler selduşum

anam libim benim adıma özl tatlıdamı varmış :roflol:
senin tariflerde geziyorum anlaşıldığı üzera tatlı krizim geldi cokacimcoook

X