Hamilelikte Yeşil Çay.. Lütfen Dikkat!

EvrimKuzey

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
3 Ocak 2008
9.630
144
45
Türkiye'de 12 bin bebek doğuştan kalp hastalığı riski taşıyor. Doç. Dr. Arda Saygılı, bu hastalıkların tanısının anne karnından itibaren konulabildiğini belirterek uyardı: Anneler hamilelik döneminde yeşil çay içmemeli. Çünkü yeşil çay tüketimi bebeğin kalbinin açıklığını kapatıp, hayatını tehlikeye sokuyor..

Acıbadem Sağlık Grubu Pediatrik Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Arda Saygılı, 12 bin bebeğin kalp hastalığı riski taşıdığını söyledi. Saygılı, doğumsal kalp hastalıklarının tanı ve tedavisiyle ilgili merak edilenleri açıkladı...

* Yeşil çay bebeğe ne şekilde zarar veriyor?

Kalpte doğal ilk açıklık, delik var. Bunlar bebek doğduktan sonra hemen kapanmaya başlıyor. Normalde bir ay içinde kapanıyor ama bazen bu süreç bir yıla kadar uzuyor. Duktus denilen açıklık çok önemli. Bu, anne karnında kapanırsa bebeğin hayatını tehdit ediyor. Hamilelik sırasında kadınlardan, 'non steroid antienflamatuar' denilen ağrı kesici ilaçları almamalarını istiyoruz. Çünkü bunlar doğrudan bebeğin kalbini etkiliyor, bebeğin duktus açıklığını kapatabiliyor. Aynı şekilde yeşil çay içmek, anne karnında duktusu kapatıp bebeğin hayatını tehlikeye sokuyor. Çünkü yeşil çayda, antienflamatuar maddeler var. Aşırı üzüm suyu içmenin de benzer etkisi var

Bu konuyu sizinle paylaşmak istedim arkadaşlar; ben yeşil çay içmeyi çok seven birisi olarak, daha doğrusu bir anne adayı olarak kendi adıma araştırdığım bir şeyi sizinle de paylaşmak istedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
evet gebelikte yeşil çay zararli tabi dozunu kaçirirsan amma ban zaten siyah çay bile içmiyorum

çok sağol verdiğin bilgi için. ben hiç bilmiyordum yeşil çayın hamilelikte zararlı olduğunu. teşekkürler

bende bilmiyordum teşekkürler verdiğin bilgiler için.... dün faydasını anlata anlata bitiremedikleri şey bugün zararlı olduğunu öğreniyoruz ne yapacağımızı şaşırdık artık .

ben hamile kalmadan once cok icerdim,kilomu dengelemek icin.
ama hamile kaldigimi ogrenince hemen biraktim hic icmedim.
cunku cok tehlikeli....

Türkiye'de 12 bin bebek doğuştan kalp hastalığı riski taşıyor. Doç. Dr. Arda Saygılı, bu hastalıkların tanısının anne karnından itibaren konulabildiğini belirterek uyardı: Anneler hamilelik döneminde yeşil çay içmemeli. Çünkü yeşil çay tüketimi bebeğin kalbinin açıklığını kapatıp, hayatını tehlikeye sokuyor..

Acıbadem Sağlık Grubu Pediatrik Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Arda Saygılı, 12 bin bebeğin kalp hastalığı riski taşıdığını söyledi. Saygılı, doğumsal kalp hastalıklarının tanı ve tedavisiyle ilgili merak edilenleri açıkladı...

* Yeşil çay bebeğe ne şekilde zarar veriyor?

Kalpte doğal ilk açıklık, delik var. Bunlar bebek doğduktan sonra hemen kapanmaya başlıyor. Normalde bir ay içinde kapanıyor ama bazen bu süreç bir yıla kadar uzuyor. Duktus denilen açıklık çok önemli. Bu, anne karnında kapanırsa bebeğin hayatını tehdit ediyor. Hamilelik sırasında kadınlardan, 'non steroid antienflamatuar' denilen ağrı kesici ilaçları almamalarını istiyoruz. Çünkü bunlar doğrudan bebeğin kalbini etkiliyor, bebeğin duktus açıklığını kapatabiliyor. Aynı şekilde yeşil çay içmek, anne karnında duktusu kapatıp bebeğin hayatını tehlikeye sokuyor. Çünkü yeşil çayda, antienflamatuar maddeler var. Aşırı üzüm suyu içmenin de benzer etkisi var

Bu konuyu sizinle paylaşmak istedim arkadaşlar; ben yeşil çay içmeyi çok seven birisi olarak, daha doğrusu bir anne adayı olarak kendi adıma araştırdığım bir şeyi sizinle de paylaşmak istedim.

düşünüpte yazman mutlu etti beni saol canım

Rica ederim arkadaşlarım, sonuçta burada kimse birbirini göremese de herkes herkesin iyiliğini istiyor, bu konuda hiç şüphem olmadı şimdiye kadar. Ne mutlu bize..

aaaa bilmiyordum.ben yeşil çayı çok severim ve hergün içiyorum.peki hamiş kalmaya çalıştığımız dönemlerdede tehlikelimi acaba? :uhm:

Funda, şu an senin yazını yeşil çayımı içerek okuyordum :) Bende bebek düşündüğüm için günde iki taneden fazla içmiyorum artık, düşünmeden önce dört-beş bardak içiyordum. Çünkü ciddi bir kilo dengeleyici yeşil çay aynı zamanda.

Ama hamilelik haberimi aldığım an (ki bu bir "kk" kadını olarak 4 haftamı geçmez :) ) içmeyi bırakacağım.Şimdilik günde iki tane içiyorum ortada bişey olmadığı için. Sanırım olsaydı o kadar, Çin in nüfusu bu halde olmazdı :)

yesıl cay gıbı bazı bıtkılerın zararlı oldugunu bılıyorum ama kızlar ben bu aksam ısırgan otu yemegı yedım.bu bıtkıde zararlmıdır hamıleyken cok endıse ettım.

cok tesekkurler paylasim icin....cok onemli bir konu gercekten de...ben hamile kaldigimdan beri hic icmiyorum....yeni hamisler siz de dikkat edin...

Tülin, sanırım herşeyin fazlası zararlıdır durumu var ya , bu durumda herşey için geçerli, Bir daha yemezsin, ya da çok nadir yersin birşey olmaz diye düşünüyorum.

Ama hersabah düzenli maydonoz yiyen hamile bir kadınla senin durumun aynı değil bence..

Üzülme lütfen, bebeğin de etkilenir, birşey olmaz Tülin, üzülme nolur, altı üstü bir kere yedin.

canım cok sagol bırkac sayfayada yazdım.ıcımı cok rahatlattın.zaten cok sey bılmemek lazım..sankı oncekıler bunları bılıyormuydu.neler neler yıyorlardı kımbılır.

Ya tabiki haklısın, zarar vermese bile sen bu kadar kafana takarak bebeğine zarar vereceksin,onun için böyle yazdım sana.. herşet Allah tan, için rahat olsun.

Teşekkürler canım.Ama bazı yerlerde de yeşil çayın özürlü bebek dünyaya getirme ihtimalini azalttığı yazıyor.Kafam karıştı.Hamile değilim şuan ama yeşil çayı çok seviyorum ben.Bırakırım o zaman hamile kalabilirsem.

X