Köfteler Sini Köftesi (Resimli)

Libyana

Allah var, Allah yâr...
Kayıtlı Üye
1 Haziran 2008
5.943
33
Sini köftesine takmış durumdayım bu ramazan;sık sık yapar oldum..Antep mutfağına ait olduğunu öğrendiğimiz sini köftesi oldukça leziz ve doyurucu...Ayrıca ikram için de gayet uygun..İçli köfte gibi..Farkı tepside yapıyor olmamız..
Elimde fotografım yok alıntı yapıyorum sımdılık zaten aynen fotograftakı gıbı oluyor cok da harika..Kısa zamanda kendı yaptıklarımdan da eklerım..Denenmıs ve onaylanmıstır tavsıye edıyorum ..
Sevgiler..

Köftesi için:

2 bardak ince bulgur
1 yumurta
150 gr kıyma
2 patates
1 tatlı kaşığı salça
Köfte baharatı
Tuz
İç malzeme:

200 gr. kıyma
3 soğan
1 çay kaşığı kimyon
Tuz, karabiber
Sıvıyağ

YAPILIŞI:

Patatesler dilimlenip haşlanır, haşlama suyuyla birlikte bulgurun üzerine dökülür.
Kıyma kavrulup soğan eklenir, soğanlar yumuşayınca baharatlandırılır.
Köftenin malzemeleri kullanılarak özlü bir köfte yoğurulur.
Kullanılacak tepsinin altı yağlanır ve unlanır, köfte hamurunun yarısı bölünür.
Ceviz büyüklüğünde parçalar koparılıp, el ayasında bastırılarak1 cm. lik parçalar yapılır ve tepsinin içi köfteyle kaplanır.
Aralarındaki boşluklar bastırılarak kapatılır.
Hazırlanan kıymalı harç köftenin üzerine eşit olarak yayılır.
Kalan hamur tıpkı tepsinin altında olduğu gibi harcın üzerinede kaplanır.
Bu işlemler sırasında eller sürekli ıslatılır.
Tepsini üzeri elle bastırılarak(çok fazla bastırmayın) düzeltilir ve sıvı yağ sürülür.
200° de altı ve üstü iyice kızarana kadar pişirilir, ılınınca dilimlenip servis yapılır.

sinibg5.jpg

canim ben bunu ilk kez goruyorum borek gibi gorunuyor ,icinde bulgur kuskus olan her tada bayiliyorum ,deniyeyim bunu ben ya ellerine saglik

ofsssssssssss bu ne boyle yaaaaaa ilk kez gordumm super gozukuyooo sagol cnm
kesinlikle denicemmm

libyanacım çok güzel ve leziz görünüyor...cokacimcoook
ellerine sağlık canım....paylaşımın için çok teşekkürlera.s.

ben anlamadım libyana
şimdi patatesle bulguru mu karıştırıyoruz
ve bu karışımı tepsinin altına araya da köfteyi ve üste de yine o patatesli karışımı mı yayıyoruz

ben anlamadım libyana
şimdi patatesle bulguru mu karıştırıyoruz
ve bu karışımı tepsinin altına araya da köfteyi ve üste de yine o patatesli karışımı mı yayıyoruz

sanırım,haşlanmı patatesle bulguru karıştırıp ;patatesin suyu ile bulguru şişireceksiniz.bununla köfte malzemelerinin tümünü(1 den 11 e kadar numaralandırılmış) karıştırarak köfte yoğuruyorsunuz. bunu 2 parçaya ayırıyorsunuz. parçalardan biri tepsiye yayılıyor, araya kavrulmuş iç malzemeyi koyuyorsunuz, üstüne 2. parçayı örtüyorsunuz.

cokacimcoook
çok lezzetli gözüküyor.
en kısa zamanda denerim ben bu tarifi.

bu bizimkilerin yaptığı benim unuttuğum bir yemek.antepliyim bu arada ,canım ellerine sağlık mis gibi görünüyor.

Son düzenleme:
ellerine sagluk, marifetli garucuk senu , dokturmusun yine
bende bayilirim sini koftesine , yapiyorum guzel oluyo
seninkide cok guzel bacum

sanırım,haşlanmı patatesle bulguru karıştırıp ;patatesin suyu ile bulguru şişireceksiniz.bununla köfte malzemelerinin tümünü(1 den 11 e kadar numaralandırılmış) karıştırarak köfte yoğuruyorsunuz. bunu 2 parçaya ayırıyorsunuz. parçalardan biri tepsiye yayılıyor, araya kavrulmuş iç malzemeyi koyuyorsunuz, üstüne 2. parçayı örtüyorsunuz.

cokacimcoook
çok lezzetli gözüküyor.
en kısa zamanda denerim ben bu tarifi.

Evet arkadasım;aynen anlattıgınız gıbı..
Tesekkurler Şeniz
Cınsılatıf ;denemenızı onerırım canım cok harıka bır lezzet:lepi:

İçersine patates rendelemeyebilirsiniz kızlar..Öyle de çok hoş oluyor:KK66:

hımm bende deneyim bunu benim edicik bayılır ama burada püf noktası haşladığımız patateste ki su tahminen ne kadar koyacağız acaba canım

hımm bende deneyim bunu benim edicik bayılır ama burada püf noktası haşladığımız patateste ki su tahminen ne kadar koyacağız acaba canım

Ablacıgım ben patateslerin üzerine biraz geçecek kadar koyuyorum;şimdiye kadar kıvam hep tuttu..
Patateslerin cinsi de önemli tabi hain patates değil cici patates olsunlar
yaramazlık yapmasınlar:ecrin_bebek:hihoyyytşakkıdı

(Fılıpını de yarın denıyorum ınsallah foto ekleyecegımsengözlerimebaksanab)

Görüşmek üzereŞeniz

libyana senin herif kaç kilo canım

:roflol: :roflol:
ALLAH
ıyılıgınızı versın emi..
Gayet forumda sekerım basket oynar kosu yapar
zaten ısı cok yogun ..
AMa dıyor eger yesem yatsam bın kılo olurum herhalde:roflol:
Arkadaslar da oyle soyluyor
Bogazımıza duskunuz yavrucumkaydirigubbakcemile3
ALLAHtan boy 1.90 yoksa durum vahımdı
Olan bana oluyor:eek:klava:
a.s.

valla senin, azerinin bi de ismi s ile başlayan biri vardı neyse onların sayesinde 100 kg olacam yakında.kaydirigubbakcemile
tariflere resimlere bakıyom sonra elime ne geçiyosa tıkınıyom.artık sizinkiler evde napıyo bilemedim yani sositososito.
maşallah senin herif de de bi boy varmış kavak ağacı gibi :1shok:
ay bi de dün konu açtım içli köfte istiyom ben ya:çok üzgünüm:

Son düzenleme:
valla senin azerinin bi de ismi s i,şe başlayan biri vardı neyse onların sayesinde 100 kg olacam yakında.tariflere resimlere bakıyom sonra elime ne geçiyosa tıkınıyom.ay bi de dün konu açtım içli köfte istiyom ben ya

kaydirigubbakcemile3kaydirigubbakcemile3kaydirigubbakcemile3

:1closedeyes:

Sympatıque dıyorsun...
Harıka tarıflerı var onun da evet canım arkadasım benım..
Azerı zaten cok fena
Mehayımm var
ya daha bır suru arkadas
var
hepsı
harıka
hepsının elıne emegıne saglık
Iyıkı varsınız hepınız..

X