Mutfak Püf Noktaları Bakliyatların kurtlanması

Sirin06

ay parçam benim
Kayıtlı Üye
4 Aralık 2007
1.140
0
44
slm kıslar benim sorunum evdeki bakliyatın kurtlanıp kelebek yapması bir türlü kurtulamadım ne yapmam lazım bir bilen varmı acaba

canım bunları bez keselerde muhafaza edeceksın ,bırde ıclerıne kaya tuzu derız ırı tuz koymalısın afıyet olsun

canım ben bakliyatlarımı cam şişelerde saklarım ve içlerine mutlaka sarımsak koyarım....kesinliklede hiç bir olmaz....

tüketeceğin kadar al, kuru serin yerde saklamaya gayret et. sakarya nemli memleket napsanda kurtlanır, bende de aynı dert var, ben cam kavanozlara koyuyorum ve fazla almıyorum, en fazla bir aylık bakliyat alıyorum.

1-2 diş sarımsak atarsanız bişe olmaz
türk kahvesi ve un icinde kesme seker koyarsanız onlardada kurtlanma olmaz

kızımda bursada ne alsa kurtlanmış hatta açılmayan 1 haftalık paket bile.
en iyisi az almak ve buzdolabında saklamak başka çaresi yok nemli yerlerde biz esk. deyiz 2 yıllık fasulyemde bile birşey yok..

malesef bende aynı seyden sikayetciyim her sey dolapta biz erzağı kıslık alır saklarız ama adanaya ğeldiğimden beri nerdeyse sadece bir pişirimlik alıcağım her sey kurtlanıyor cünki ben sadece buzdolapta muhafaza edebiliyorum

kızlar bu derten bende muzdariptim ve bu gün bir şey daha öğrendimki kesinlikle ıslak elle yada ıslak bir tabakla değilmiyecekmiş bakliyatlara.
ben çok yapıyordum doğrusu.
birde arada bir havalandırmak lazımmış bu tip yiyecekleri. bakalım bundan sonrada bu şekil davranalım nasıl olacak

İllkez duyuyorum kızlar ...CADIARZU
Bunca yıldır birkez başıma gelmedi demek iklimden...benneyaptımki

ben de nane sapı koyuyoum kurutulmuş nane sapları. hiçbirşey olmuyor şükür.

X