Saç Dökülmesi, Yıpranmış, Kırılmış Saçlar Saçı dökülenler, demir ve çinko hapı kullananlar lütfen bu başlıkta toplanalım.

Yıpranmış Kırılmış Saçlar, Saç Dökülmesi ve Çözümleri

DingiltereKralicesi

Nirvana
Kayıtlı Üye
31 Ağustos 2008
5.746
10
Kızlar size bu mesajı göz yaşları içinde yazıyorum senağlama Yaklaşık 1 ay önce dermatoloğa gittim saç dökülmesi şikayeti ile. Kan tahlilleri yapıldı. Demir ve çinko değerlerim normal çıktı. Kan değerlerim de normaldi. Doktor bana demir depolarımda ufak bir eksiklik olduğunu söyleyerek Ferro Sanol Duodenal isminde bir demir hapı verdi. Vücuttaki çinko değerleri normal olsa da saç diplerinde az olabileceğini söyleyerek de Berco Zinco-C isminde bir çinko hapı verdi. 3 haftadır bu ilaçların ikisini de kullanıyorum. Ayrıca saçımda kullanmam için de bir karışım verdi doktor. Eczanede hazırlatıp kullanmaya devam ettim.

Sonuç ne mi? 3 haftadır tuvalete çıkamıyorum. Yani bağırsaklarımın çalışması durmuş durumda. Bağırsağı hızlandırıcı armut, kayısı gibi bir çok meyveyi de yememe rağmen etki 0 oldu. Diğer bir sonuç saç dökülmemin artarak devam ediyor olması ve bunu sarımsak kullanarak azaltabiliyor olmam. Bir diğer etki yiyeceklerime ve hareketlerime dikkat etmeme rağmen kilo veremiyor olmam. İlaçları kullanmadan önce düzenli bir şekilde 2-3 kilo verdim. Ama ilaçları kullanmaya başladığım anda bütün çabalarım sonuçsuz kaldı. senağlama

Şimdi aynaya baktığım zaman, saçları seyrek, biçimsiz, şişman bir kız görüyorum karşımda. Kendimi hiç beğenmemeye başladım. Bütün moralim 0 olmuş durumda. Kafama takmıyordum bu durumu bugüne kadar. Ama gün geçtikçe moralim daha çok bozuluyor, aynaya bakmaya, tartıya çıkmaya korkar oldum. Kopan her saç telimde, veremediğim her kiloda sanki özgüvenimi de yitiriyorum. Ben aynaya bakınca kendimi beğenmiyorsam, başkasının beğenip beğenmemesi umrumda değil. Çok kötü hissediyorum kızlar, nolur bana bir akıl verin senağlama Hayatım boyunca hiç vücudumla ilgili böyle takıntılar yaşamadım. Şimdi çok çaresiz hissediyorum, çok çirkin hissediyorum kendimi. Moralim çok bozuk anlayacağınız. Nolur bana akıl verin, yardım edin ve destek gösterin. Yoksa bu halim gittikçe daha da kötü olacak senağlama

Son düzenleme:
Hmm... Herkeste aynı etkiyi yapmıyor elbet.

Mesela ben de çinko kapsülü kullanıyor, ilk kullanmaya başladığım zamanlar günde iki defa tuvalete çıkıyordum, kilo kaybım oldu ilk zamanlar ama daha sonra yaklaşık 10 taneyi geçkin kullandıktan sonra düzene girdi. 20 tanesini hergün, diğer 20 tanesini de iki günde bir kullanmaya başladım, şuan bitmek üzereler. - Böyle bir yöntem deneyebilirsin mesela...

Normalde okuduğuma göre, çinko, karbonhidrat ve protein emilimlerini kolaylaştırıyormuş, yani bendeki etkisi bu yüzden olabilir. Yani senin karbonhidrat ve protein alımın metabolizmana göre az mı acaba? Ki bende kansızlık da var, seninse değerlerin gayet normal çıkmış.

Hem demir ve çinko değerlerim normal çıkmış demişsin, ya aldığın demir ve çinko hapları vücudunda depolanıyorsa? Yani aldığın kilolar yağ olmayabilir de. Vücutta biriken fazla su, mineral ve toksinler de şişlik yapabiliyor vücutta.

Sende kansızlık yokken de demir ve çinko haplarını kullanman gereksiz aslında. Saçına doping gibi uyguladığını düşünüyor olabilirsin ama saçın aldığı besinin ve vücudundaki mineral ve vitamin değerlerinin de bir ölçüsü var.

Bence sen hiç gerek yokken o hapları kullanmayı bırakmalısın.

Saçının dökülmesi, vücudundaki eksik değerlerden kaynaklamadığına göre, başka birşeylerden kaynaklanıyor olabilir.

Üstesinden gelebilirsin a.s

canım üzülme nolur..bak zaten eminim ki bu kadar kafana taktığın için dökülüo saçların bence o hapları da bırak madem değerlern normal çıkmış nasıl şişirio o haplar insanı...

Canım bu saç dökülmesini bende yaşadım hemde nasıl dökülme elimi her saçıma attığımda tutam tutam,yerler saçtan geçilmiyor.Aynen senin gibi tüm tahlilleri yaptırdım hepsi normal çıktı.Bioxin şampuan ve ampullerini kullandım gözle görülür derecede dökülme azaldı.Zİnko tablet kullanmıştım bende müthiş mide ağrısı yaptı belkide ülserim olduğundandır hemen bıraktım.Birde saç dökülmesi psikolojik saçının döküldüğünü ne kadar kendine dert edersen sanki dökülme o derece artıyor.Kilo olayınada gelince herşyde olduğu gibi bundada sabır.Düzenli yemek yersen ve yediklerine dikkat ederek kendini çok aç bırakmadan kilolarınla yavaş yavaş başedebilirsin.Kesinlikle şok rejimlere girme o tip rejimlerde saç dökülmelerine neden oluyor.Önemli olan yavaş kilo vermek ve verilen kiloları geri almamaktır.İyi dikkat edersen hızlı kilo vermeye baş vuran kişiler diyetini bıraktıklarında hemen kilo alıyorlar.Yavaş yavaşş kalıcı kilo:))önemli olan bu.

Bende kilolu biri idim şu an tam istediğim kilodayım ve uzun zamandırda kilomu muhafaza ediyorum yazacağım yere bakarsan nasıl başardığımı anlatıyorum uygulamanı tavsiye ederim......................http://www.kadinlarkulubu.com/showthread.php?p=3607351#post3607351

bu mevsimde saç dökülmeleri çok oluyor.bu kadar daraltma kendini. ben sana çamterebentin i öneririm.kabızlık şikayetin için de incir , haşlanmış kayısı , aç karnına elma , soğuk süt ve baharatlı gıdalar tüketebilirsin.tarafımdan denenmiştir :KK66: güvenebilirsin..

canım bu kadar uzulme cunku bılıyosun stress sac yonunden bıze en zarar veren sey emınım sacların kendıne gelecektır bu mevsımde herkesın derdı aynı bır tek sen degılsın hereks bunun ıcın arastırıyor ve sen bu konuda bılgılısın senden cok yardım aldım ALLAH razı olsun bu sac dokumlesı zamanla duracak kılo ıcınde cok fazl asey dıyemıcem o senın elınde sımdı veremezsınde 2 ay sonra verırsın hem emınım cok sırın tatlısındır kılolarına takma canım benım onlarl abarısık bu kılo verme demek degıl sadece kendını oyleykende sev tuvalet ıcın aklıma gelen tek care hanı hastenelerde fılan yapıyorlarya lahım dı galıba adı ıcını temızlıyor bıde fleet dıye bır su var onu ıcıyorsun oda yanı sekılde ıcını temızlıyor doktorula konussana sana bu konusa yardım olabılır ılac larını fılan degıstırır belkıı ama lutfen guclu ol kı durumu atladasın ben genelde burdayım ne zamn ıstersen senle dertlesırım

canım lütfen üzülme tıp o kadar çok ilerledi ki muhakkak yüce ALLAH ın izni ile derdine çare bulursun ve dökülme sorunu durur özgüvenini asla yitirme nice engelli kardeşlerimiz var en önemli organları çalışmıyor ama yaşama nasıl bağlılar ve en önemlisi pozitifler hayatta her şey bir imtihan ve bu imtihandan başarıyla geçmeni dilerim tabi ki insanın hele de biz kızların dış görünümümüzle moralimiz bozulabilir kendimizi güzel hissetmeyebiliriz ama şöyle düşün ki çoğu hastalığın bir şifası vardır çok fazla ilaçlar var bu konuda priorin minoxidil bioxcin sen şimdiden ısırgan otu al aktardan kurutulmuş ısırgan bir tutamını sıcak suda beklet soğuyunca süz ve saç diplerine iyice masaj yaparak ıslat saçında kalsın sanırım bir zararı yok sen gene de sor ısırgan otu saç dökülmeye karşı etkili maya nın da etkili olduğunu duydum daha bir çok formül var ben de 2 yıl önce saçlarımın hemen hemen yarısını kaybetmiş biriyim yalnız değilsin priorin kullanmıştım ve kestirmiştim önemli ölçüde faydasını gördüm hiç merak etme üzülme o hapları bırak az ye ve bol hareket egzersiz yap kilo da verirsin canım bunlar hep çareli dertler ALLAH başka dertler vermesin belki bunlar da önemli ama hastanede nice parasız çaresiz yatan ağrı içinde yatan hastalar var bunlar ne ki huzur evlerinde esirgeme kurumlarında sokaklarda mutsuz çaresiz yalnız yatanlar var bir kap yemek bulamayanlar var en kötüsü manevi çöküntüler içinde kıvrananlar var o yuzden toparlan ve pozitif bir şekilde ne gerekiyorsa yapmanı öneririm arkadaşım başarılı olacağına inanıyorum inşaALLAH

bende demir hapı kullanıyorum.. demir depolarımda eksiklik cıktı ama bugüne kadar sac dökülmesi gibi bi sorun yasamadım aksine cok hızlı uzuyordu.. hap evet tuvalet sorunu yaratıyo ve ben kilo veremiyorum ama almamaya calısıyorum.. yani sende suanki kilonu korumaya calıs.. saclara cok sey sürmenin dogrulugu tartısılır ama ben dogru bulmuyorum.. ben bu yasıma kadar hep kendi haline bıraktım saclarımı ve sadece ve sadece beslenmeme dikkat etmeye calıstım.. ki kiminin sacını zorlasanda etsende ayda3 cm den fazla uzamaz ama kimininkide hiç bisey yapmadan gürül gürül uzar.. bu tür seyleri cok kafaya takıp durumu dahada kötüye götürmemek gerek... bi arkadasım izmirde yasıyo saclarım hiç uzamazdı diyo ama ıspartada ise nasıl aşırı uzadıgına o bile sasırıyo. bazı seyler hem genetik hemde cevresel faktörlerden etkileniyo.. cok kasmamak lazım.. biraz hayatı oluruna bırakıp keyifli olmak gerek sonrası corap söküğü gibi gelir bence...

Kızlar size bu mesajı göz yaşları içinde yazıyorum senağlama Yaklaşık 1 ay önce dermatoloğa gittim saç dökülmesi şikayeti ile. Kan tahlilleri yapıldı. Demir ve çinko değerlerim normal çıktı. Kan değerlerim de normaldi. Doktor bana demir depolarımda ufak bir eksiklik olduğunu söyleyerek Ferro Sanol Duodenal isminde bir demir hapı verdi. Vücuttaki çinko değerleri normal olsa da saç diplerinde az olabileceğini söyleyerek de Berco Zinco-C isminde bir çinko hapı verdi. 3 haftadır bu ilaçların ikisini de kullanıyorum. Ayrıca saçımda kullanmam için de bir karışım verdi doktor. Eczanede hazırlatıp kullanmaya devam ettim.

Sonuç ne mi? 3 haftadır tuvalete çıkamıyorum. Yani bağırsaklarımın çalışması durmuş durumda. Bağırsağı hızlandırıcı armut, kayısı gibi bir çok meyveyi de yememe rağmen etki 0 oldu. Diğer bir sonuç saç dökülmemin artarak devam ediyor olması ve bunu sarımsak kullanarak azaltabiliyor olmam. Bir diğer etki yiyeceklerime ve hareketlerime dikkat etmeme rağmen kilo veremiyor olmam. İlaçları kullanmadan önce düzenli bir şekilde 2-3 kilo verdim. Ama ilaçları kullanmaya başladığım anda bütün çabalarım sonuçsuz kaldı. senağlama

Şimdi aynaya baktığım zaman, saçları seyrek, biçimsiz, şişman bir kız görüyorum karşımda. Kendimi hiç beğenmemeye başladım. Bütün moralim 0 olmuş durumda. Kafama takmıyordum bu durumu bugüne kadar. Ama gün geçtikçe moralim daha çok bozuluyor, aynaya bakmaya, tartıya çıkmaya korkar oldum. Kopan her saç telimde, veremediğim her kiloda sanki özgüvenimi de yitiriyorum. Ben aynaya bakınca kendimi beğenmiyorsam, başkasının beğenip beğenmemesi umrumda değil. Çok kötü hissediyorum kızlar, nolur bana bir akıl verin senağlama Hayatım boyunca hiç vücudumla ilgili böyle takıntılar yaşamadım. Şimdi çok çaresiz hissediyorum, çok çirkin hissediyorum kendimi. Moralim çok bozuk anlayacağınız. Nolur bana akıl verin, yardım edin ve destek gösterin. Yoksa bu halim gittikçe daha da kötü olacak senağlama

canım söylediğin ilaçları fazlasıyla bende kullandım hatta hala kullanıyorum saçım için değil gerçi kansızlık sorunum ve vitamin eksikliğim olduğu için...ama şuna inan ben kabızlık sorunu değil ishal sorunu yaşıyorum çoğu zaman fisfisfis doktorum kan hapından kaynaklı olduğunu söyledi ve önemli bişe değildir sürekli devam etmiyorsa dedi bende hala kullanıyorum..bence sen biraz streslisin o yüzden kendinle uğraşıyorsun kaydirigubbakcemile3 biraz mantıklı düşünürsen sen 3 haftadır tuvalete çıkmıyor olsan sürekli yemek yediğin için çatlayıp ölmüş olman gerekirdi senağlama allah korusunda yani ikincisi kilo veremiyorum diyorsun ama ilaçlarla ne ilgisi var annem menepoz döneminde kan hapı ve vitaminler kullandı daha da kötüsü hormon hapı kullandı ama kiloda vermesi gerekiyodu ve 2 ayda 8 kilo verdi kendi çabasıyla yani ben senin sorununun ilaçlarla değilde kendinle ilgili olduğunu düşünüyorum streslendikçe daha kötü olur sorunun neyse umarım en kısa zamanda hallolur da sende kafaya takmazsın :Saruboceq: ilaçlardanda 3 hafta içinde mucize bekleme kaydirigubbakcemile2 biraz sabır hadi bakalım ayağa kalk derin nefes al ve kendine gel kaydirigubbakcemile3

Kızlarrr destek veren çareler söyleyen herkese çok teşekkürler a.s.

Hepinizin dediği gibi bu bünyeyle, çevreyle ve kişinin kendi iradesi ile olan bir şey. Ben ilaçları tamamen bıraktım, yalnızca sarımsakla düzelttim saçımı bir nebze. Ve ilaçların nasıl kilo aldırdığını çok daha iyi anladım. Çünkü benim kan değerlerim normal çıktı, eksiklik yoktu. Konuştuğum bir aktar bana her doktorun anlaşmalı olduğu ilaç firmaları olduğunu ve buna göre reçete yazdıklarını anlattığı zaman ben de hatırladım ki benim doktorum da aynısını yaptı. Değerlerim normaldi, ve sağlık karneme masasındaki kağıtta yazılı olan ilaç listesinin aynısını resmen kopya çeken öğrenci gibi yazıvermişti. Ama her ilaç herkese aynı etkiyi yapmıyor işte. Saçlarım yine dökülüyor ama eskisi gibi değil, ve ilaçları bıraktım aradan 4 gün geçti, bağırsak sorunlarım tamamen düzeldi, ve 1,5 kilo verdim :dance: hayat_bu okudum senin başlığını ve ben de 2 gündür düzenli olarak sirke-bal-su karışımını uyguluyorum. Kilo vermesem de sağlıklı sirke ve bal en azından. Isırganı deneyeceğim ama önce sarımsağım bitsin kaydirigubbakcemile3

Tekrar tekrar dua eden herkese teşekkürler, uzun bir süredir beni görmeyen arkadaşlarım ne kadar kilo vermişsin dediğinde boşuna evhamlandığımı anladım :eek: Moralimi düzelttiniz desteğinizle, hepinizi çok seviyorum kaydirigubbakcemile5

selam canım kulubte gezinirken derdini okuyunca aklıma su geldi sarımsak iyi geliyo olabilir ama hormon testlerin yapıldımı yoksa yalnız kan ve vitamin oranıylamı teşhis koydu doktorun....
çünkü troid bozukluğu saç dökülmesi kilo alma gibi sorunlara neden olabiliyor...örneğin yıllardır bende saç dökülmesi var ama hani öyle çok sıkıntı verecek durumda değildi vaziyetim,belkide alıştım... dökülen kadar cıkan olduğu içindirmi bilmiyorum...ama bu sene bebek istemiğle tedaviye baslamam bende polikistik over sendromunu olduğumu çıkardı yıllardır yağlarla sarımsakla yada baska seylerle uğraşmama sebep bu rahatsızlıkmış...yani saç dökülmesi yapıyormuş...ben ne yaparsam yapayım hani hiç dökülmüyo saçlarım gürleşti diye bir sözüm olmayacak hayatım boyu çünkü bu,bundan ibaret...sarımsak yararlı evet ama bence yaptırmadıysan şayet bi hormon testi yaptır...en azınsan troid yada hormonal bi bozukluğun olup olmadığını bilmen senin için daha iyi olacaktır...bazen bazı bakımlar dıştan iyi oluyo ama bi süre sonra dön başa oluyosun...
ama kafana ne kilonu nede saçlarını sakın takma emi canım...sorununun en kısa zamanda geçmesi dileğiyle...hayatta çoğu şeyi bilinç altımızla yönlerdiğimizi unutma sakın...

hrc35 yorumum sana canım...(son değilde ilk yazdıklarına istinaden yazmıştım ama hala derimki-hormon testi yaptır istersen...yinede)

canım ilk yazından sonra 2 yazını görünce sevindim:) ben kayınvalidemden duydum ama henüz denemedim o yapıyormuş ve saç dökülmesini durduruyormuş ama hfta 2 kez 3 kez yapmak gerekmiş bunu... bildiğimiz maya (kuru) ve su karıştırıp son durumaya suyuna ekleyip yıkıyormuş...benim de saçlarım dökülüyor.. benim kansızlık sorunum olabilir, ayrıca kilo alma isteğim de var..bu ilaçları bende kullansam iyi olur sanırım..

LİBERTY75 canım kan testi yaptırdı, ayrıca guatr olabilir diye ayrıca onun için de test yaptırdı. Verdiği ilaçları kullanmamı, 2 ay sonra hala dökülme şikayeti yaşıyorsam tekrar gelmemi istedi. O zaman hormon testi yaparız dedi. _ROUGE_ evet canım mayayı ben de duydum ama henüz denemedim = ) Teşekkürler hepinize öpücüklerr

kızlarr sonunda saç dökülmem iyice azaldı. yeni bir şampuan aldım kendime, kimyasal madde çok az içinde en çok ona güvendim ve sanki işe yarıyor :dance: sarımsakla beraber Mecitefendi saç bakım yağını da dönüşümlü olarak kullanıyorum. Saçlarım kedi kuyruğu kadar kaldı ama olsun kalanları kurtarayım bari kaydirigubbakcemile3 Ufak ufak saçlar çıkmaya başladı o da sarımsağın yardımıyla oldu sanırım. İlaçları bırakmamla beraber 3 kilo verdim.Anlayacağınız göz yaşları içinde açtığım konuyu gülerek tamamlıyorum, destekleriniz için tekrar teşekkürler a.s.

bende 20gündür kullanıyorum çinkoyu saçlarıma hiç faydası olmadığı gibi bu kabızlık sorunu bendede var..bende ramazandan dolayıdır belki diyordum demek ilaçlarmış..

Kızlar ben B12 ilacı kullanmaya başladım doktorumun tavsiyesi ile ve ilaçlar biraz da olsa etkisini gösterdi, ama saçlarım inanılmaz seyrekleşti, anlatamam size saçımın %20si kaldı resmen. Allah'tan saçlarım kıvırcık da kabarıyor, fazla belli etmiyor kendini. Ama ona rağmen gözle görülür azalma var senağlama

X