yenidoğan sarılığı

pitane

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
20 Eylül 2008
2
0
benim 6 haftalık bir oğlum var henüz sarılığı geçmedi değeri 11 civarında doktor uzun sürebilir dedi ancak ben çok endişeleniyorum ne yapabilirim

öncelikle geçmiş olsun canım benim sarılık için bildigim en ii ilaç bol bol emzirmek ve bebegi aydınlıkta tutmak( gece dahi ışığı kapatmadan)

canım hiç üzülme değeri azmış önemli olan bu değerin artmaması.her yeni doğanda oluyor.hergun banyo yaptır bol bol emzirerek gecer emerek ve kakasını yaparak sarılığı atar.ayıca sarılık uyku yapar bebekte buyuzden bebeğini 2 yada 1 saatten fazla uyutma .uyudukça sarılığı artar.uykudayken bile emzir sütündeli protein sarılığı geçiriyor.geçmiş olsun .üzülme canım benim beeğimde olmuştu değeri 12ydi ve sürekli uyuyordu bizimki uyandırmak hiçde kolay olmuyordu ama düştü sarılığı bir haftada.

benim oğlumunda maşallah hemen gecti sarılığı bol bol emzirdim inanın anne sütü herşeyin dermanı sürekli emzirmek en iyi ilaç yavrumun kulağı ağrıyodu ilaç bile pek fayda etmedi biraz süt damlattım sonra sakinleşip yattı sürekli emzirirn kızlar hepinizin bebeişlerini öpüyorum...

Değeriniz düşük çok şükür ki.
Benim kızımda 14 küsürdü.
Gece her saat başı kalkıp emzirdim ve düşmeye başladı.
Sizde bol bol emzirin.
Düşecektir işallah.

benim kızımda sarılıktı bi gece ışıkta bile yattık.sonra yavaş yavaş düşmeye başladı arkadasların dediği gibi bol bol emzir canım.kızım 1 ay 23 günlük oldu hala az da olsa sarılığı var doktor yavaş yavaş düşer dedi.valla uyku yapar diyolar sarılık ama benim kızım gündüzleri nerdeyse hiç uyumuyo.birde yüzüne bakıp hala sarı bu cocuk demeyin.ilk önce siz kendinizi artık sarılık değil diy e inandırın.

arkadaşım hiç korkma emzir sürekli.ben sezeryanla doğum yaptım.sütüm 3 gün sonra geldi.bu süre zarfında kızım sütümü alamadı.sonuç gözlerinin içi bile sapsarıydı.soluğu zeynepkamil çocuk hastanesinde aldık.kan verdik.sarılık değeri 17 küsürdü.doktor hemen yatış yapıcam değeri yüksek dedi.küveze koyacaklardı kızımı.Allahıma şükürler olsunki küveze koymadan sütüm geldi.doktora sütüm geldi ne yapayım dedim.sütünü sağ biberonla bebeğine ver.yarım saat sonra tekrar kan ver dediler.aynen bizde öyle yaptık.sonuç değerleri hemen düşmeye başladı.doktor istersen küveze koymayalım sen sık sık emzir.15-20 dk bir ver.senin kızının derdi anne sütü dedi.gerçektende öyle oldu.15 gün sonra tekrar kan verdik.sarılığı bitmiş dedi.çok da güzel kilo aldı.şimdi o kadar almıyor çok hareketli.kızım 5 aylık çünkü.sana tavsiyem sık sık emzir.birde yakasına altın tak.yüzündeki sarılığı alıyor.yada sarı bir yazma tak başına.Allah şifasını verir yeterki sende moralini yüksek tut.çünkü sütü etkiliyor.bebişini sütünden mahrum etme.:sm_cool:

korkmana gerek yok cici annecik
benim kızımda ilk 17 lerdeydi 14,11 derken düştü bol bol emzir yogun olan bı arkadasımın bebegı ışın tedavısı gordu o bıle korkulacak bısey degıl sadece önlem sen içini ferah tut ama emzirmeyi ihmal etme bu doktor tavsiyesi çünkü
geçmiş olsun...

hiç korkma canım yazılanların hepsi çok doğru benim kızım da geçirdi yenidoğan sarılığı ve hatta sütüm yeterli olmadığı için baya da uzadı en sonunda drumuz mama verdirtti ben ısrarla mama vermemiştim çünkü o zamana kadar anne sütü diye diretmiştim ama olan evladıma oldu boşu boşuna uzadı sarılığı mama vermeye bi başladım çarçabuk düştü değerleri. eğer sütün yeterli miktarda varsa en iyi ilaç sık sık uykudan uyandırma pahasına emzirmek bıkmadan usanmadan emzir bebişini.bi de gün ışığı muhakkak... sıkma canını tatlım oğluşun atlatır hemen:teselli:a.s.

gecmis olsun bizde atlattık sarılık hatta senin degerler fazla yuksek deil kızımda ilk tahlilde 16 cıktı bigun sonrasında 22 ye kadar yukselmisdi bi gecede hastanede kalıp ısık tedavisi uygulandı sık sıkda emzirdim 1gun sonra degerler 11 dumusdu oyuzden takma kafana canım ins sizde atlatırsnz

Bizde sarılık olduk, yüzünde vardı sarılığı doktor daha ilerlemez bundan sonra dedi eve gönderdi, iki gün mü ne sonrasında biz baktık bacaklarında bile sarı sarı lekeler var, tekrar gittik kan tahlili yaptı ve sonuç 17,5 du, küveze koydular iki gece kaldı. sonuç 13e düşünce çıkardık bebeğimizi. bir daha tekrarlaamz dedi doktor, ama güvenmiyorum açıkcası, tekrarlayan oldumu tekrar.
Bebeği fazla terletmektende oluyormuş, su azalması tuz oranının artması bilirubinin artmasına neden olabiliyormuş, sağolsun rahatsızlığından dolayı sürekli üşüyen kayınvalidem battaniyelere sardırdıkça sardırdı, aman küçüktür aman üşür aman kelebeğin kanat çıpması bile hasta eder diye diye... tabi oda bilemezdi,siz dikkat edin diye yazıyorum. terletmek bebeğin bilirubin artışını destekliyormuş çok yükselirsede Allah korusun beyinde hasar bırakabiliyormuş....

slm ben 6 gun önce dogum yaptım fakat 4.gun bebgim sarılık oldu doktora gotürdük kan alındı bakdı 15lerdeydi 2 sonra yıne gelın dedıler tekrar gıttık bu sefer 13.9 cıktı cumartesı tekarar gıdecegız ilk 3 gun sutum gelmedı bende şerbetli su yapıp verdım ama 5 _6 kasık cok degıldı ama 3 gun boyunca verdım sonra sutum geldı sımdı sutumu verıyorum bol bol emzırıyorum fakat hemen uyuyor az emıyor işikli odada yatıyoruz gunduz bıle sondurmuyorum bırazda isali var dıyorumkı allahım hasta olmasydıda bı 9 ay daha karnımda tasısaydım cok uzuluyorum 2, bebegım ama aradan 8 bucuk yıl gecdı 8bucuk yasında bır kızım daha var her dakka aglıyorum bebegım delık deşik oldu kan almadan benıde aydınlatırsanız sevınırım bısey olurmu ondan korkuyorum ve dusundukcede aglıyorum allah herkesın yardımcısı olsun hergun dua edıyorumm ...

benımde oğlum sarılık olmuştu ve ışık tedavısı gordu bı ınıyo bı çıkıyo tam 1 ay surmuştu boyle.
bende emzırırken mama bıle verdım kaka yapsında atsın sarılığı dıye..
çunku kakada çıkamrış sarılık...
şukur şimdi 2 yaşında oldu bıle...

benimde oğlumda 4 günlük oldu bugün kontrolleri vardı doktora gittik sarılık değeri 20.1 çıktı.
Şu an hastanede ışık tedavisi oluyor. Birazdan yanına gitcez inşallah iyileşir allahım.
Merak ettiğim sarılık iyileştikten sonra tekrarlarmı, doktoruna sorcam birazdan. Allahım tüm bebeklerimizi bizlere bağışlasın...

tekrarlamaz bittikten sonra diye bılıyorum..
benım oglumda 4. günlükken gittik degeri 17.2 hemen yatış verdıler 3 gün yattı...
deger 11 olu cıktık ertesi gün kontrole götrdük degeri 15.1 cıkmış bu sferde yatış verdıler ama yatırmadım serum suyu verdık eve makine kiraladık cünkü duyduklarımız korkunctu

gecelerı bebeklerının agzına ufakk pamuklar tıkayanlar oluyormuş cok agladıkları için bir sürü bebek var tabi bazıları bantlanıormuş bantlansa ölür ama içim cız ettı bırakmadım

bi tanıdık var hstenede onun bebegı dogdu ve sarılık oldu yatırmadı burada cocuklara resmen işgence yapıyorlar diye agldıkları halde ilgilenmiyorlarmış

ben görmedim girmek yasak emzırme odasına getırıyorlar

bebegim 3 gün yattı pişik oldu çıktııı tabi kim bizler gibi ilgilenirki...
göbegi düştü sordum görmedik dedıler
makineyi özel doktordan günlük 100 tl 8 gün kaldı ama bebegim gözümün önündeydi ..
oo 3 gün hayat durmuştu sanki

ALLAHIM YARDIMCINIZ OLSUN...
nerde varsa yarrabbim..

Benimde 10 günlük bi oğlum var sariligi 11 benim bilmek istediğim kaç dereceye düşerse normal olur

X