Tatlı Tarifi Lokma tatlisi (resimli)

ilayda26

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
23 Aralık 2007
922
3
Suyu ve toz sekeri bir tencereye alalim, koyulasana kadar dek kaynatalim. Kivamini aldiktan sonra limonu ekleyelim ve serbeti sogumaya birakalim.

genis bir kaba unu eleyelim üzerine tuzu, toz sekeri yumurta sivayag ekleyelim. En son ilik suyumuzun içinde eritilmis instant mayayi ilave ediyoruz, ve yumusak bir hamur elde edelim.
üzerine örterek mayalandiralim.

Hamur kabarinca avucunuzun araniza hamurdan parçlar alip bas parmak ve isaret parmagi arasinda hamuru sikarak küçûk toplar elde edin ve kizgin yagin içine atarak pembelesene kadar kizartin. Dilerseniz elinizle de yuvarlayabilirsniz.

Kizarmis olan lokmalarimizi ilik serbetimize atiyoruz ve iyice çekesene kadar bekliyoruz.
Süzgeçle alip tabagimiza servis ediyoruzz.

Afiyet bal seker olsun gizlarrrr

ayla121aa8.jpg
[/IMG]

Son düzenleme:
ellerine saglik canim cok guzel gorunuyo ,bende bayilirim bu tatliya
ramazan olunca hergun degisik tatli , yap yap koy canim :)

Kayınpederim bu tatlıyı görümcemin çok güzel yaptığını söylemişti, ben de bunu yapayım da görsün nasıl yapılırmış lokma tatlısı:)) Ellerine ve emeğine sağlık canım..

Lokma tatlısını Akçay da farklı bir tarifle yapılmış halini yedim.Bilindik lokma tatlıları sert oluyor.Bu ise yumusacıktı.O kadar hafifti ki.Tarifi sır diye vermediler.Para kazanıyorlar bu işten ve bir fark yaratmıslar kimse bulmasın,bilmesin istiyorlar ama ne yapıp ne edip keşfedecegim deneye deneye ama bilen varsa nolur yazsın harikaydı cunku.

bende yapıyorum bunu..
uzerıne dondurmayla deneyın derım harıka oluyor:icecream:

bende tarıfını burdan aldım yaptm ama ıcını pısıremedım hafıı kızarınca hepsını ıkıye bolup tekrar kızartmak zorunda kaldım e tabı ozamanda seklı kaçtı ama tat aynı benmı yapamadımkı yaaa ıcı nıye pısmedıkı hamuru çokta bekletesem ıcı pıssın dıye yanı o zmanada dışı kararıyo çok yanıyuoo:KK43::KK43:

bende tarıfını burdan aldım yaptm ama ıcını pısıremedım hafıı kızarınca hepsını ıkıye bolup tekrar kızartmak zorunda kaldım e tabı ozamanda seklı kaçtı ama tat aynı benmı yapamadımkı yaaa ıcı nıye pısmedıkı hamuru çokta bekletesem ıcı pıssın dıye yanı o zmanada dışı kararıyo çok yanıyuoo:KK43::KK43:

Yaginimi çok fazla kizartin acaba? baska neden bulamiyorum:uhm:. Patates kaynatir gibi yagi kizartmiyacaksin.

arkadaşlar tataillerde bu lokma tatlısına benzer serbetsiz bir tatlı yapılıyor ve pudra şekeri tarçın gibi şeylerle yeniyor bunun adını bilen varmı aranızda??

cok severim lokma tatlisini
ama cesaret edip hic yapmadim simdiye kadar
instant maya derken yas mayami oluyo acaba???

budur işte geçen gün heveslenipheveslenip denemeye korktumama bu tarif kolay eline sağlık canım

X