Bipolar bozukluk veya iki uçlu duygudurum bozukluğu

Mini_mini

Nirvana
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
26 Ağustos 2007
3.824
4.028
Bipolar bozukluk veya iki uçlu duygudurum bozukluğu, eskiden manik depresyon, manik atak veya manik depresif bozukluk olarak bilinen hastalıktır. Bipolar bozukluk, kişinin depresyon ve/veya mani, hipomani, ve/veya karışık durumlar geçirdiği duygudurum bozuklukları sınıfını tanımlayan tanısal kategoridir. Kişinin, depresif eğilimlerin yoğun yaşandığı dönemlerle, taşkınlık, coşkunluk olarak tanımlanabilecek mani dönemleri yaşadığı, bu bağlamda Bipolar Bozukluk ya da Manik Atak olarak tanımlanan bir rahatsızlıktır. DSM-IV adlı tanı ve istatistik kriteri ile teşhis konur
Belirtileri [değiştir]Kişiden kişiye değişiklikler göstermekle birlikte Bipolar Bozuklukda şu belirtiler görülür.

Ortalama başlama yaşı 21'dir. İlk atak erkeklerde genelde mani olurken, kadınlarda depresyon olur.
Uyuşturucu ve alkol kullanımı sonrasında da gelişebilir.
Manik dönemden deporesyona geçiş ani ve trajik olabilir.Depresyona ağır anksiyete panik ataklar eşlik edebilir
Aşırı konuşma eğilimi gözlenir. Kişi, olağan durumundan farklı ve belirgin bir biçimde hızlı ve sürekli konuşma eğilimindedir.
Zihinsel etkinlikler hızlanmıştır. Düşünceler ve çağrışımlar birbiri ardı sıra gelir. Kişi, çağrışımlar ve düşünceler arasında eleme yapmakta zorlanır. Bu durum "çağrışımlarda gevşeme" ve "düşüncelerde sıçrama" olarak da bilinir.
Kişi dikkatini belirli bir konu üzerinde, belirli bir süre tutmakta zorlanır. Zihinsel süreçler ve bunlara bağlı olarak konuşmalar, konudan konuya geçmekte, sıçramaktadır.
Toplumsal ilgi belirgin bir biçimde artmıştır. Kişi çok daha sosyal, çok daha girişken, çok daha atak olur. Sonuçlarını hesaplamadan, yaşamdan zevk almaya yönelik etkinliklere girişilir. Çoğu geçici bir hevese yönelen etkinliklerdir bunlar. Giyiniş biçimini birden bire köklü bir şekilde değiştirme, toplumsal kuralları zorlayan cinsel deneyimlere girişme, hesapsız para harcama, ayna karşısında uzun süre vakit geçirme gibi belirtiler kendini gösterir.
Uyku gereksinimi düşer, günlerce uyumadan yaşarlar. Buna rağmen kendilerini iyi hissederler, hastalığın en önemli belitisi de budur ve sonuç itibari ile bir döngü yaşanır.
Aşırı ve abartılı bir özgüven görülür. Kişi kendini, her şeye gücü yeten, her sorunu çözebilecek, giriştiği her işin üstesinden rahatlıkla gelebilecek bir durumda algılar.
Hastada sanrı ve varsanrı, ani saldırganlık ve ani hakaret gözlemlenebilir.
Hastalar genelde uzun yıllar depresif bozukluk teşhisleri alabilir teşhis için hasta yakınlarını dinlemek daha dogrudur keza hasta kendi gerçek durumunun farkında olmayabilir ya da tersi hasta olarak tanımlanmamak korkusuyla hastalığını saklama ya da hekimi yanıltmaya çalışabilir.
Hobilerine ve kabiliyetlerine bağlı olarak manik dönemde fazlasıyla üretken olurlar.
Manik ataklar sırasında kişi, son derece yaşam dolu, neşeli, canlı, mutluluktan uçan bir insan görünümü verir. Bununla birlikte aşırı tutumlar sonucu davranışlar, aile sosyal ve iş yaşantısı bozulur.

Tedavisi Tedavi edilmediği durumda ağır bir seyir izleyebilen bir psikiyatrik rahatsızlıktır.

Bipolar Bozukluk bazı kişilerde mevsimsel bir dalgalanma gösterir. Sonbahar ve kış, depresif durumun, ilkbahar aylarıysa manik atakları gözlendiği aylardır.

Duygudurumların yoğunluğu ve süresi kişiden kişiye büyük ölçüde değişir.

Bipolar Bozukluk tedavisinde ilk tercih olarak duygudurum düzenleyicisi denilen ilaç grubundan Lithuril marka adlı lityum karbonat tuzu kullanılır. Türkiye'de yaklaşık 30 bin kişi tarafından lityum kullanılmaktadır. Yinelenen bir pataloji olması nedeniyle lityum tabletlerinin ömür boyu alınması gerekebilir. Tedavi sırasında düzenli olarak lityum kan testleri yapılır. Serum lityum seviyesine göre psikiyatri uzmanı doktor lityum dozunu belirler. Manik atak döneminde 0.8-1.2 mEq/L, uzun dönemli idame tedavisinde ise 0.8-1.0 mEq/L serum lityum seviyesi hedeflenir.

Tedavi Sonrası Lityum tabletlerinin bazı yan etkileri görülebilir, bulantı, kusma, sık su içme gereksinimi, ellerde titreme ve kilo alma gibi. Hamilelik dönemleri süresince lityum kullanımına ara verilmelidir.

Kişinin ömür boyu uykusuz ve susuz kalmamaya, alkol kullanmamaya özen göstermesi gerekmektedir. Gerginlik yaratabilecek durum ve ortamlardan kaçınılmalıdır.

İlaçla tedavi, hastalığın kontrol altına alınması içindir. Esas olan bir psikologun tedaviye katılmasıdır. Bipolar Bozukluğun sağaltımı, genelde kişinin depresyon etkilerine daha açık olması sonucunu getirir. Kişi, bir psikoloğun yardımıyla, depresyon eğilimlerine karşı bir savunma geliştirmelidir. Yine de manik ataklar önlense bile, kişide genel bir durgunluk gözlenebilir. Kişi, bu eğilime karşı da hazırlıklı olmalı, bitkiselliğe kadar varabilecek süreçlere müdahale etmelidir. Tedavisi mümkün olan bir hastalıktır.

sevgili sinem paylaşımın için teşekkürler.
bu rahatsızlık yakınında veya kendisinde görülen arkadaşlar var mı?
varsa bu hastalık hakkında paylaşım yapabilirler mi?

evet bn bu rahatsızlığı olan bi kişyle 1 sene boyunca yaşadm..
aynı belirtilerde yazldığı gibiydi..sürekli giyinip süslenip gezerdi..çook sosyal şenşakrak gülüp eğlenen hayatı hiç bir şekılde ciddiye almayan bir tipti.ilk kriz gecrdgnde çook şaşşrmstm..çünkü hiç belirtleri yoktu..aslında çok normal değldi belkide biz anlyammastk..
yani..çok etklendm onun bu durumndan oda anlamstı zaten ona ayak uydramycgmı samimiyetimi kestim..ama gerçkten çook üzülüyorum..onun bu haline..
bu genç yaşında çok ağır şeyler yaşıor..allah herkese şifa versn

aynı belirtilerde yazldığı gibiydi..sürekli giyinip süslenip gezerdi..çook sosyal şenşakrak gülüp eğlenen hayatı hiç bir şekılde ciddiye almayan bir tipti.ilk kriz gecrdgnde çook şaşşrmstm..çünkü hiç belirtleri yoktu..aslında çok normal değldi belkide biz anlyammastk..
yani..çok etklendm onun bu durumndan oda anlamstı zaten ona ayak uydramycgmı samimiyetimi kestim..ama gerçkten çook üzülüyorum..onun bu haline..

paylaşımın için sağol canım.a.s.
bu kişinin krizi nasıl oldu?biraz detaylandırısan sevinirim.
bende bu konu hakkında araştırma yapıyorum.
ama yaşayanlardan dinlemek daha belirleyici ve etkileyici oluyor.
Allah tüm hastalara şifa versin.:Saruboceq:
özelliklede ruhi bakımdan olanlara çünkü insanlar midesi,başı ağrıyınca doktora gidiyorlar ama ruhsal hastalıklar anlaşaılmıyor yada hasata kabullenip doktora gitmiyor.
birde üzülerek söylüyorum. hala ülkemizde( az da olsa) psikiyatr doktorları deli doktoru olarak görülüyor.:kızgın: bu nedenlede gitmek istemeyen çok kişi var.

Depresyon, mani ve karışık belirtilerin sürekli tekrarlandığı ciddi bir rahatsızlıktır. Bu krizler kişinin ruh halinde, enerjisinde ve davranışlarında büyük değişimlere yol açar ve kişinin normal sağlıklı biri gibi hareket etmesine engel olur.

Belirtiler

Mani Belirtiler:

--Ruh halinde ani değişimler. Ya aşırı derece kızgın ve sinirli yada aşırı derecede uyuşmuş ve hatta sersemlemiş.
--Aşırı derecede kendine güven; mükemmellik
--Vücud enerjisinin artması
--Uyku ihtiyacının azalması. Hiç uyumadan yada çok az uyku ile günlerce yorulmadan devam edebilmek.
--Konuşma seviyesinde artış. Hızlı ve çok konuşur. Sürekli konu değiştirir, araya girmek yada cevap vermek imkansızdır.
--Aşırı derecede dikkatin dağınık olması. Bir konudan başka bir konuya sürekli değişir.
--Aşırı seks ihtiyacı. Seks ile ilgili duygu, düşünce ve davranışlarda artış yaşanır.
--Fiziksel rahatsızlık
--Riskleri umursamamak ve aşırı derecede riskli aktivitelere katılmak yada riskli davranışlar yapmak

Depresif Belirtiler:

--Sürekli mutsuz ve gergin ruh hali
--Daha önce zevk aldığı aktivitelere karşı ilgisizlik
--ıştahında ve kilosunda gözle görülür büyük değişiklikler
--Uyumakta zorluk yada çok fazla uyuma
--Fiziksel coşku yada hareketlerde aşırı yavaşlama
--Enerji kaybı
--Gereksiz suçluluk hissi yada kendini değersiz hissetme
--Konsantre olmakta zorluk
--Ölümü ve intiharı tekrar tekrar düşünmek

Mani ve depresyon belirtileri gençlerde ve çocuklarda kendilerini çeşitli farklı şekillerde gösterirler. Örneğin Mani gençlerde daha çok sinirlilik ve zarar verici patlamalar olarak ortaya çıkar ve ender olarak uyuşukluk görülür. Depresyon ise fiziksel şikayetler olarak ortaya çıkabilir örneğin baş ağrısı, karın ağrısı, aşırı yorgunluk, okuldan kaçma yada başarısız olma, evden kaçma, sinirlilik, şikayet etmek, açıklanamayan ağlama krizleri, izole olmak, iletişim problemi yaşamak ve hata yapmaya yada reddedilmeye karşı aşırı derecede hassasiyet. Diğer belirtiler alkol, uyuşturucu kullanımı ve insan ilişkilerinde zorluk yaşamak olarak sayılabilir.

Araştırmalar bipolar hastalıkların çocuklukta yada ergenlik çağının ilk zamanlarında başladığını göstermektedir. Çocuk yada genç depresyonda olduğuna dair belirtiler gösteriyorsa, aşırı sinir krizleri yaşıyorsa ve ruh halinde sürekli değişim oluyorsa bir psikiyatrist yada psikolog tarafından incelenmesinde fayda vardır.

Tedavi

Bipolar hastalığı olan çocuklarda ve gençlerde ilaç tedavisi henüz araştırma aşamasında olduğu için daha çok konuşmaya dayalı tedavi uygulanır. Büyüklerde ise temel tedavi yöntemi ruh halini düzenleyen ilaç kullanımıdır. Böylece tekrar eden mani ve depresif krizlerin önüne geçilir.

Çiğdem Alper, MA
Psikoterapist

-ALINTI-

Son düzenleme:

Artan enerji, aktivite, yerinde duramama

Aşırı "yüksek", aşırı iyi, öförik duygudurum

Aşırı alıngan (irritable) olma

Uçuşan düşünceler ve çok hızlı konuşma, bir fikirden diğerine atlama

Dikkat dağınıklığı, konsantrasyon güçlüğü

Çok az uyku ihtiyacı

Kişinin yetenekleri ve güçleri konusunda gerçekçi olmayan inançlar

Zayıf karar verme yetisi

Para Harcama Çılgınlığı

Normalden farklı geçici davranışlar

Cinsel güç artışı

Uyuşturucu, özellikle kokain, alkol ve uyku ilaçları kullanımı

Kışkırtıcı, davetsiz veya saldırgan davranışlar

Herhangi bir şeyin yanlış olduğunu kabul etmeme

Eğer bu belirtilerden 3 veya daha fazlası günün çoğunda mevcutsa ve 1 hafta yada daha uzun bir süre neredeyse her gün sürüyorsa manik bir epizot teşhis edilir. Eğer duygudurum irritabl ise, ilaveten 4 tane semptom daha mevcut olmalıdır.

--ALINTI--

Düşünce içeriğinde, kendine verdiği önem ve değerde artma, büyüklük düşüncesi, bencil olma, sanrılar ve daha seyrek olarak varsanılar vardır. Sanrı ve varsanıları genellikle hastanın mizacı ile uyumludur;

“beni başbakan yapacaklar” düşüncesi ya da bu nitelikte sözler işitme gibi. Kötülük görme sanrıları olabilir. “kıskanıyorlar, beni öldürecekler.” Düşünce uçuşması görülür. Bir fikirden diğer fikire hızla atlar. Başladığı konuyu bitiremez, bu arada birçok şeye değinir fakat hiçbir şey anlatmaz. Zihnini bir konuya odaklaştırma (konsantrasyon) güçlüğü içindedir. ıçgörü ve akıl yürütme genellikle bozulmuştur.

Hastalığının farkında değildir, inkar eder. Akılcı kararlar veremediğinin farkında değildir. Aşırı para harcama, hesapsız kumar oynama, aşırı cinsellik, rastgele cinsel ilişki ya da teşebbüsleri görülür.

Engellenme toleransı düşmüştür, çabuk sinirlenir, kavga çıkarır, saldırgan olur. Libido artar, yememe veya yemeye vakit bulamama ve aşırı hareketlilik yüzünden kilo kaybı olabilir.

Uyumazlar ve uykuya ihtiyaçları olmadığını söylerler. Üretken olamamakla birlikte aşırı enerjileri vardır.

ALINTI

sevgili nefertua yanlış bildigin birşeyi düzeltmek isterim kesin tedavisi yok ;ömur boyu kullanılan ilaçlar sadece atak dönemini önlüyor sosyal yaşamı sürdürmeyi sağlıyor lityum vs gibi agur ilaçlar nedeniyle kimyasal alımı bırakılmadan gebe kalınamıyor ileri safhalarında kritik işler yapamıyorlar(hakım,savcı,doktor ,ögretmen gibi) heyet raporuyla çalışabilir izni alınıyor makina kullanımı yine aynı şekilde sürücü belgesi alamayabiliyorlar eski yengem hastaydı neden eski dedigim ortadadır herhalde

sevgili nefertua yanlış bildigin birşeyi düzeltmek isterim kesin tedavisi yok ;ömur boyu kullanılan ilaçlar sadece atak dönemini önlüyor sosyal yaşamı sürdürmeyi sağlıyor lityum vs gibi agur ilaçlar nedeniyle kimyasal alımı bırakılmadan gebe kalınamıyor ileri safhalarında kritik işler yapamıyorlar(hakım,savcı,doktor ,ögretmen gibi) heyet raporuyla çalışabilir izni alınıyor makina kullanımı yine aynı şekilde sürücü belgesi alamayabiliyorlar eski yengem hastaydı neden eski dedigim ortadadır herhalde

gerçekten mi bak buna üzüldüm şimdi.:a015:

verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.

Evet arkadaşım sana katılıyorum. Psikolojik bir çok hastalığın ne yazıkki kesin tedavisi yok, ya ataklar hafifletiliyor yada tedavi ile arası uzuyor. Ama genede nüksediyor hastalık zaman zaman.

neden samimiyetini kestin:KK43:
ayak uydurman gerekmezdi ki,onu anlaman ona yeterdi.

bana da 26 yaşında bipolar bozukluk teşhisikondu maalesef:KK43:o zamandan beride tedavi görüyorum 4 yıl olcak tedavisi var ama çok zor bir hastalı rabbim düşmanımın başına vermesin şu anda yüzde 50 ilerlemişim tedavide çok ağır ilerleyen bir tedavisi var yinede binlerce şükür ama doktorun dediğide şu tamamen geçmez iyileşirsin ama mutlaka izi kalır diyor:KK43:( üzüntü ve sıkıntı hastalığı tetikliyor ömür boyu kendini üzüntü ve sıkıntıdan korumaya çalışcan türkiye şartlarında nasıl becereceksek:))

bana da 26 yaşında bipolar bozukluk teşhisikondu maalesef:KK43:o zamandan beride tedavi görüyorum 4 yıl olcak tedavisi var ama çok zor bir hastalı rabbim düşmanımın başına vermesin şu anda yüzde 50 ilerlemişim tedavide çok ağır ilerleyen bir tedavisi var yinede binlerce şükür ama doktorun dediğide şu tamamen geçmez iyileşirsin ama mutlaka izi kalır diyor:KK43:( üzüntü ve sıkıntı hastalığı tetikliyor ömür boyu kendini üzüntü ve sıkıntıdan korumaya çalışcan türkiye şartlarında nasıl becereceksek:))

çok geçmiş olsun.
tedaviye başlamanız ve yarım bırakmamanız çok güzel sizi tebrik ederim alkisalkisalkis
başka bir paylaşımda okumuştum hergün balık yağı ve 5 ceviz yemek de faydalıymış.tavsiye ederim
okuduğum yeri hatırlamıyorum,eger bulursam linkini gönderirim.

çok geçmiş olsun.
tedaviye başlamanız ve yarım bırakmamanız çok güzel sizi tebrik ederim alkisalkisalkis
başka bir paylaşımda okumuştum hergün balık yağı ve 5 ceviz yemek de faydalıymış.tavsiye ederim
okuduğum yeri hatırlamıyorum,eger bulursam linkini gönderirim.

tşk ederim yarım bırakma şansım yoktu zaten cnm:) daha öncede dediğim gibi benimki çok ağırlaşmıştı çok ciddi şeylerden geçtim mesela 20 gün psikiyatri bölümünde yattım 2yıl önce sonrasında bileklerimi kestim ve 40 gün ruh sağlığında yattım ne bileyim v.s v.s yani sürekli intihar girişimleri olmuş ama son altı aydır çok ama çok ilerleme kaydettim çünkü artık iyileşmek istiyorum eskiden onuda istemiyordum hayattan ve kendimden bezmiştim yani sadece bipolar değilmiş benimki bipolar disosyatif bozukluk depresyon birde 2 teşhis daha vardı ama onları hatırlamıyorum yani bende yok yokmuş anliycağınız kaydirigubbakcemile3 kaydirigubbakcemile3 bazen arkdşlarıma takılırım bakın tescilli deliyim haa ona göre diyorumm kaydirigubbakcemile3 tabi sırf unutmak için bazı şeyleri

Aslında bu bozukluk bi çok insanımızda var ama farkında değiller..Bakıyorum da toplumumuz artık daha mutsuz ümitsiz herkeste bi stres biz istesek de istemesek de bu hastalığa götürüyorlar :KK53:

bana da bipolar bozukluk teşhisi kondu aynı şeyler bende de var ya çok mutluyum ya çok mutsuz yapacak birşey yok 1 snedır de evlıyım hayırlısı ilaç kullanıyorum tedavısıde yok ne yapacagımı bılmıyorum

X