Mutfak Püf Noktaları Kahvalt tarifi

cemre_SU

halasının kuzusu:)
Kayıtlı Üye
19 Temmuz 2007
4.903
8
39
arkadaşlar sabah kahvaltıda ne yapcamı şaşırıyorum değişik tarifleriniz varsa burda paylaşalım a.s.a.s.

Benim kahvaltıyla pek aram yok....sengözlerimebaksanab

Olursada akdeniz mutfağı herzaman tercihimdir...:1closedeyes:

Daha ne istiyosun ehikaydirigubbakcemile3

Birkaç tarif buLdum işine yarar beLki..yerimseniben

kolay pizzalar;
evde kalan bayat ekmekleri dilimleyin,üzerine sıvı yağ gezdirin,ekmeklerin üzerine dilediğiniz malzemelerden koyup(sivri biber,domates,sosis,sucuk,zeytin....evde ne varsa)15 dk fırında pişirin

patatesli yumurta;
küp küp doğradığınız patatesleri paket yağında kızartın,üzerine 2-3 yumurta kırıp tuzunu ve karabiberini serpin.

çiğ börek;
kıymaya soğanı rendeleyin,tuz ve karabiberini ekleyin.
un,tuz ve suyla hazırlanan hamuru(hazır ekmek hamuruda olabilir)toplar alarak yuvarlak şekilde elimizle açıyoruz,kıymalı içten koyup kapatın,teflon tavada arkalı önlü kızartın(çok leziz)

soslu ekmek dilimleri;
3-4 yumurtayı çırpın,dilimlenmiş ekmekleri yumurtalara arkalı önlü batırıp çok az yağ koyduğumuz tavada kızartın,sıcak olarak servis yapın

ekmek hamurunu tepsiye yayın.büyüklüne göre 3-5 patates(çiğ) rendeleyip hamurun üzerine yayın. kıyma ve soganda koyun . acı seven acı eklesin.
güzel oluyor malzemeyi üzerine bastırın az gömülsün hamurun içine...

not:tepsinin altını yağlamayı sakın unutmayın. kısymanın içine arzunuza göre tuz ekleyin.salça seven salçada koyabilir.

150 gr lor peynirini ezin +1crb kasigi biber salcasi +1 crb kasigi domates salcasi + kimyon + karabiber + 1 crb kasigi zeytin yagi ve biraz ceviz iyice harmanlayin.

kizarmis ekmek uzerine enfes olur , afiyet olsun.

Menemen Böreği

Malzemeler
3 adet yufka, 6 adet domates, 8 adet sivri biber, 3 adet yumurta, 1 çay kaşığı kekik, tuz, 1 çay bardağı sıvıyağ, 1 çay bardağı su, 3 yemek kaşığı tereyağı, 1 su bardağı galeta tozu

Hazırlanışı
Domatesleri küp şeklinde doğrayın. Sivri biberleri ince kıyın. Tereyağını tavada kızdırın. Biberleri kavurun. Domatesi ekleyin. Yumuşayınca yumurtaları kırıp karıştırın. Kekik ve tuz ekleyin.
Yufkayı tezgaha yayın. Sıvıyağı ve suyu karıştırıp sürün. İkiye katlayıp üzerini de yağlayın. Uzun şeritler kesip, uç kısmına yumurtalı harçtan koyun. Muska şeklinde sarın. Galeta tozuna bulayıp, yağlanmış tepsiye dizip, 180°C ısıtılmış fırında pişirin.

Malzemeler

Dilimlenmiş bayat ekmek
Kaşar peyniri (Beyaz peynir de olabilir)
Dilimlenmiş sucuk
Yapılışı

Bayat ekmekleri dilimleyin. Üzerine dilimlenmiş veya rendelenmiş kaşar peynirini koyun.
Üzerine 2-3 adet dilimlenmiş sucuk koyun ve fırınlayın. Sucukların çok kurumasını istemiyorsanız önce sucukları, üzerine de kaşar peynirini koyarak fırınlayabilirsiniz. Afiyet olsun...

ALıntı..

peki bu çiğ patatesi rendeleyip koyduğumuz tarifte kıyma soğan vs hepsi çiğden mi? pişiyolar mı öyle? çok hoş olmalı bütün tarifler. teşekkürlerr

TarifLeri internetten araştırıp buLdum,yapmayı henüz denemedim ama benim fikrimi sorarsan kıyma iLe soğanı biraz kavurup ekLersen daha iyi oLur..Afiyet oLsun..a.s.

TarifLeri internetten araştırıp buLdum,yapmayı henüz denemedim ama benim fikrimi sorarsan kıyma iLe soğanı biraz kavurup ekLersen daha iyi oLur..Afiyet oLsun..a.s.

evet hepsini çiğden yapıyorsun kaynanam çok güzel yapıyor bunu çiğ böreği-tatlicadiarzu-

3-4 yumurtayı bir kaba kır içine maydonaz doğra tuz at ve çatalla çırp.tavada yağı kızdır ve bu çırptıgın yumurtayı tavaya dök altı kızarınca parçalamamaya dikkat ederek diğer tarafını çevir ve orayıda kızart.servis tabağına al sıcak sıcak yeyin.benim çocuklar bayılıyor bu omlete ...afiyet olsun

2 dilim tost ekmeğinin arasına kaşar peynir koyun,yumurta ile az sütü çırpın tuz ekleyin ,tostu bu karışıma bulayın ve az yağda 2 tarafını kızartın.
normalde hepimizin bildiği yumurtalı ekmek tarifi ama bu şekliyle çok güzel oluyor.
sahurda yemeğe doyamadık.

cemrecim ayrıntılı tarifler olan bi konu vardı..dur bi bakıyım linki bulabilirsem buraya kopyalıyım senin için..

ben kahvaltıyı çok severim :KK66: patetesleri çiğ olarak rendeleyin bunu kıvamlı hale hetirebilecek kadar yumurta ile çırpın tabiki tuz ilave ederek :) teflon tavaya margarin i yada tereyağını kızdırıp çift taraflı omlet gibi kızartın ve pizza gibi dilimleyin . nar gibi kızarır ve enfestir bak şimdi canım çekti lol

kızlar benim eşimde krepi çok sever (bazıları dönderme de diyebilir ben öyle biliyorum )
içindekilerde her evde olur eminim
1-süt veya yoğurt
2-un
3-yumurta ve tuz
birde lavaş kızartabiliriz içine ister peynirli harç isterse patetesli harç yapalı ama patateslisi soğusada yeniyor o yüzden ben onu tercih ediyorum

ben de domatesi doğrarım.yanına ocakta közlediğim biberi soyup doğrarım özellikle acılısından.sızma zeytinyağı dökerim.karıştırırım.ekmeğimi bana bana yerim. bazen bostan patlıcanı közler,soyup küp küp doğrar tuzlarım.ve yerim.omletim hiç eksik olmaz.evde kahvaltı tasının içinde kalan peynirleri çırptığım yumurtalara katar tuzlar omlet yaparım.eşim bu omletsiz sofraya oturmaz.salçalı suda sosis yaparım.bbunun gibi şeyler işte....

ben biber ve domateslede yapıyorum sosisi ilk önce biberleri hafifi yağda kısık ateşte öldürüyom sonra dometsleri koyuyom ince ince doğranmış olcak ama sonrada içine sosisleri atıyorum birazda tuz çok güzel oluyo =)

X