kasımda doğum yapıp doğum izni alacaklar....

gulcicek61_67

...Hayat Güzeldir...
Kayıtlı Üye
2 Ağustos 2007
994
4
arkadaşlar kasım 20 sinden sonra doğum yapacam.yeni yasaya göre doğum izni ne kadar bilen varmı? benim ne zaman ayrılmam gerek işyerinden
:CüvCüv::CüvCüv::CüvCüv::CüvCüv::CüvCüv:

öğretmen kasım anneleri diye bir başlık var.Sanırım sorunun yanıtını orda bulabilirsin.
Memurlar.netten aldığım linkler var orda.

arkadaşlar kasım 20 sinden sonra doğum yapacam.yeni yasaya göre doğum izni ne kadar bilen varmı? benim ne zaman ayrılmam gerek işyerinden
:CüvCüv::CüvCüv::CüvCüv::CüvCüv::CüvCüv:

:CüvCüv: teklı gebelikte doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta yasal iznimiz var. eğer çoğul gebelik var ise buna +2 hafta ilave oluyor. 32. hafta itibari ile yasal izin hakkınızı başlatabiliyorsunuz veya yine 32. haftada 37. haftaya kadar çalışabilir raporu alıp doğumdan önceki 5 haftalık izninizi doğum sonrasına ilave ettirebiliyorsunuz. böylece doğumdan önce 3 hafta + doğumdan sonra 8+5 13 hafta izinli oluyorsunuz. ama mutlaka ve mutlaka çalışabilir veya çalışamaz raporunuzun 32. haftada alınması gerekiyor.
sizin tarihiniz de benim tarihime çok yakın dolayısıyla sizinde bu aralar gidip raporunuzu açtırmanız gerekiyor.

cnm yeni kanuna göre doğum öncesi 1 ay olmuş. doğum sonrası iki ay. 1 ekim kanunlarına göre yani...

Canım ben öyle birşey duymadım hiç.Şu 1 ekim kanunları nerede yazıyor..
Ki beni kapsamaz artık.Bne 1 ay önce aldım.Ama var mı gerçekten merak ettim.

arkadaslar ben bugun doktora gıttım. doğum iznimin tamamını kullanacağım. doktor 33 . haftada olduğumu söyledi. yarın hastaneye gıdıcem. işlemlerimi yapıcak, hatta bayramdaki 1 haftayı da doğum sonrasına atabılıyor muyum onu ozlukten arastırıp yarın bana soylecekmış.çünkü 32. haftadan itibaren doğum izni hakkı başlıyo dedi. yarın gidince sizi bilgilendiririm. beenım doğum kasımın 28 falan gozukuyo bu arada..

32. haftada çalışabilir raporu aldın mı husran??
Almadıysan o 1 haftayı zaten aktaramazsın biliyorsun değil mi?
Aldıysan milli eğitime kalmış aktarıp aktaramaman.

evet gülçiçek bu söylediğin yasa nerde yazıyor?? Linkini alabilir miyiz??

Ben duymadım böyle birşey.Zaten önceki iznimde çalıştım.Belki doğum sonrasından yararlanırız.

Walla kıslar daha dün hastaneye gittim.
3 haftasını aktarmıştım zaten, kalan 5 haftalık iznim için rapor aldım. bugün de okula ulaştırdım. bi sorun cıkmadı. gittiğim hastane doğumevi, cok büyük bi devlet hastanesi. böyle durumlar iyi takip ediliyor, hakkım olmasaydı asla yazmazlardı bu raporu.

yalnız bildiğim kadarıyla yeni sosyal güvenlik yasası ekim ayı itibarıyla gecerli oldu. çalışan kadınlarla ilgili süt izni ve doğum izninde alınan maaşlarla ilgili bazı değişiklikler var bu yasada. bulabilirsem linkini hemen koyarım inşallah. burada da emekli sandığı-ssk ayrımı ortaya cıkıyor galiba.

inşallah herkes planladığı sekilde kullanır iznini. zaten hamilelik artık iyice zorlaştı bi de bu gibi şeylerle uğraşmak cok zor. hakkımızda hayırlısı..

arkadaşlar ben okumadım bi yerde ama hamile bi arkadaş demişti bana.o doğum öncesi iki ay kullanıyo ve bana dediki sen yeni yasadan faydalanacaksın. yani doğum öncesi 1 aylıkmış izin.
bugün hastaneye gittim görüşmeye eski yasa hala geçerliymiş.yani 4+4 8 haftalık olan.

evet ben de bugun hastaneye gıttım benım 32. haftam bayrama denk geldiği için bu hafta gitmek durumunda kaldım. doktor once o 1 haftayı doğum sonrasına aktarabiliyo muyuz bı arastıralım dedi. özlüğe gittik beraber dediğiniz gibi 32. haftada çalışabılır raporu almadığım alamadığım için aktarılamıyomuş. doktor da benı 32. haftada gösterdi ve bugun ıtıbarıyle okulu bıraktım:)) Yok yanı 1 ay falan... isteyen benım gıbı 2 ay yatar, tabi kızım izin verırse:))

Neden erken ayrıldın canım izne? Durumun iyiyse sonraya aktarırdın iznini.
Doğumdan sonra ücretsiz izin mi alacaksın?

Ben 36.haftama girdim hala çalışıyorum.Pazartesi bırakcam ben de işi.Yalnız senin gibi 32. haftada ayrılsaydım evde sıkıntıdan patlardım.
Birde bebeğim doğunca ben ücretsiz izin düşünmüyorum.O yüzden bu çalıştığım haftaları doğum sonrasında izin olarak kullancam.2. döneme kadar izinli olcam inşallah.

Darkcım;
maşallah nazar değmesin, herkesin harcı değil 36 haftaya kadar işe gelip gitmek :nazar::nazar:

ama bazen gitmek istesen de gidemiyosun. husranında kontrol edemediği durumlar olmuştur belki. ben köy okulunda çalışıyorum. okulumdan evime tam 120km. yol gidip geliyorum. sabah 6 da çıkıp akşam 6 da anca gelebiliyorum eve. hal böyle olunca anca 3 haftasını aktarabildim iznimin. serviste yolculuğu bırak oturamaz hale gelmiştim. 2. dönem de 3 ay ücretsiz izin almayyı düşünüyorum. bakalım..
yalnız sana bişey sorucam. (mutlaka hesaplamalarını yapmışsındır da,ben yine de sorayıma.s)

benim muhtemel doğum tarihim 7 kasım. bu tarihe göre hesaplama yapınca 5 haftanın hepsini aktardığımda son iki haftası 15 tatile denk geliyo. son iki hafta boşa gitmiş gibi bişe oluyo. ben birazda bu yüzden sadece 3 haftayı aktardım. seninle tarihlerimiz baya yakın, o yüzden sordum. ben mi yanlış hesaptayım acaba yoksa sen de bu durumu fark ettin mi??? :sm_confused:

evet ben de köy okulundayım gerci 15 dk da dolmuşla gıdılıyo ama buranın yolları cok kotu hoplaya zıplaya gıdıyorum. bayramdan önce de hasta oldum havalar cok dengesiz . en iyisi dedik evde oturayım, en azından kendimi korumya calışırım.ben bı nezle olunca 1 ay kurtulamam da... doğum sırasında da nezle olursam sute falan gecer diye korkuyorum.
hem hesapladım eger 2-3 hafta okula gıdıp izne ayrılırsam o 2 hafta zaten subat tatılıne denk gelecek:KK43: ücretsız ızıne de ayrılamam cunku ev aldık kredı oduyoruz... doktor heyet raporu falan verır 1-2 ay gerisini de bi şekilde idare edicem. Zaten kızıma annem bakıcak olmadı okulda gunlerı ayarlatıp gıdıcem bakalım zaman ne gösterecek...

günaydınnnnn
kızlar sizinki bizim durumummuzdan farklı araçla yoculuk yapıyosunuz buda bebeğe zararlı elbette. aman dikkat edin ha. bugün tam 32 haftalığım. bende çalışmayı düşünüyorum yani 5 haftayı aktarıcam ama....
ben muhasebeci olarak tamda yıl sonu işlemlerine denk geliyo ne yapacam kara kara düşünüyom....

kızlar peki izine çıkarken ücretli izinemi çıkıyosunuz . ücretli izine çıkarken istirahat parasıda alınıyomu?yani hem işyedinden maaş hemde istirahat parasımı alınıyo ssk dan

bende 32.haftamda calısabılır raporu aldım
onumuzdekı hafta ıtıbarıyle calısamaz raporum gecerlı olacak ama benım evımın yakın olması ve ıslerımın cogunu devrederek sadece basında durdugumdan dolayı yıne gıtmeye calısıyorum
bayram ıznınden sonra henuz baslamadım yarın baslayacagım ama onumuzdekı haftaya kadar calısıp bu 5 haftamı dogumdan sonrasına aktarmıs oluyorum

kızlar peki izine çıkarken ücretli izinemi çıkıyosunuz . ücretli izine çıkarken istirahat parasıda alınıyomu?yani hem işyedinden maaş hemde istirahat parasımı alınıyo ssk dan

canım ben ssk daki uygulamaları tam bilmiyorum. çünkü emekli sandığı benimki. ama bildiğim kadarıyla istirahat parası diye bişe yok. sen gene de bi araştır. bazı değişiklikler oldu biliyosun son zamanlarda.:uhm:

Evet farkındayım elifdem tatile denk geldiğinin canım da sınıfımı hemen bırakmak istemedim açıkcası bu birinci sebep.

Sonra okulum eve çok yakın kendi arabamızla 2 dakika en fazla.Sarsılma da olmuyor.Okuldada yormuyorum kendimi.

Bir sıkıntım da yok çok şükür.Zaten daha önce sıkıntılı anlarımda bile 1 hafta rapor aldım.Annem ve eşim 1 ay al deselerde.ben gittim okula ama hiiiiç yormadım kendimi.Arkadaşlar nöbette yazdırmadılar.İyiyidim.

Geçen hafta zaten bayramdı gitmedik.1 hafta daha az çalışabilirdim bu hafta gitmeyerek .ama iyiyken ayrılmak istemedim açıkcası.
Sabırsızım evde vakit daha zor geçiyor.Kızımı biran önce kucaklamak istiyorum.Okulda oyalanıyorum :)))

İnşallah evde de sıkılmadan vakit geçiririz.

Gerçi kardeşim geliyor yarın,hafta başı da annem gelecek.Benim için değişiklik olur sıkılmam evde.

Ben de Husran gibi ücretsiz izin almayacağım bir sorun olmazsa.
Hepimiz için hayırlısı olsun inşllah.
Tabi sizin şartları bilmeden sordum ben neden erken ayrılıyorsunuz diye.
Ama sizin şartlarınızda ben olsaydım ben de o yolu göze alamazdım.
Dün İl merkezine gittik eşimle yarım saat sürdü.Ama çok kötü oldum.Nefesim daraldı.Yeni yemek yemiştim midem bulandı.
İşin içine yol girince haklısınız.
Ne diyelim izniniz hayırlı olsun.

Gülçiçek biz emekli sandığına bağlıyız.Ssk yı bilmiyorum.

ben de ssk uygulamasını bılmıyorum.
yalnız gercekten bu evde oturma işi cok sıkıcı.. insan boş boş vakit geçiremiyo... örgü öğrenip bi şeyler mi yapsam ne:)

X