Mutfak Püf Noktaları Nohut ve fasulye pişirmenin Püf noktası

fasulyeye üstünü biraz geçeçek kadar su koyup 10 dakika kadar haşlıyorum sonra bu suyu döküyorum bçylece gazı çıkmış oluyor bende kayınvalidemden öğrendim daha sonra tekrar su koyuyorum üztünü kapatacak kadar dan biraz fazla normal ateşte haşlıyorum ama fazla değil biraz diri kalacak sonra da ayrı bir yerde soğanlıyorum salçalı yaparken birazda kimyon ekleyorum kokusu ve tadı çok güzel oluyor....

Bakliyatları pişirirken 1 tatlı kaşığı kimyon eklenmeli hem gazını alıyor hemde çabuk pişmesini sağlayıp tat veriyor
ben clipsomla direk haşlıyorum bir gece önceden haşlamam

fasulyeye üstünü biraz geçeçek kadar su koyup 10 dakika kadar haşlıyorum sonra bu suyu döküyorum bçylece gazı çıkmış oluyor bende kayınvalidemden öğrendim daha sonra tekrar su koyuyorum üztünü kapatacak kadar dan biraz fazla normal ateşte haşlıyorum ama fazla değil biraz diri kalacak sonra da ayrı bir yerde soğanlıyorum salçalı yaparken birazda kimyon ekleyorum kokusu ve tadı çok güzel oluyor....

bu yöntemi denicem bakalım ama sanırım fasulye olayı cinsindende farkediyo bana kalırsa çünkü kimisi kabuklu oluyo

ya kızlaaarrr yardım edın... :KK50: olmuo... fasulyeyı ısladım bı gun evvelden ama ıkı aksamdır pişmio bu fasulye yaaa... bu aksamda kaynatıcam 3. akşam olcak napyım sızce duduklumde yokkı =:-)43:

ya kızlaaarrr yardım edın... :KK50: olmuo... fasulyeyı ısladım bı gun evvelden ama ıkı aksamdır pişmio bu fasulye yaaa... bu aksamda kaynatıcam 3. akşam olcak napyım sızce duduklumde yokkı =:-)43:
fasulyede sorun olabilir cnm 3 gündür pişmemiş baksana:KK1:
normal bi tencerede haşlarım 20 dk.. kaynayan sıcak suyla bekletirim..sonra soğuk suyla yıkarımki o kötü kokusu çıksın diye sonrada düdüklü tencerede pişirrim..
bazı cins bakliyarlarda böyle pişmeme sorunu olabiliyor..

canım cay kasıgı ıle cok az karbonat at pıser:KK70: buda benım yontemım fasulyelerın bazısı cabuk baızı gec pısen cınsten olunca anlamıoruz coumde karbonatta pısırıken az bısey koy pısır

kızlar ben yeni evli sayılırım ama kuru fasulyeden yana pek dertliyim.
en son marketten reis marka ufak cinsinden fasulye aldım
bu akşam daha bi kaç saat oldu ıslatalı
Bazı fasulyelerin parçalandıgını kabuklandıgını gördüm
yine pişman oldum ne marka alacağım nasılyapacağım bilmiyorum ben:KK43:
düdüklü olarak clipso var
sizce ne yapayım şimdi, ıslatmayayım mı,suyunumu döksem, kabuklarının soyulmasından bıktım

bu saatte fasulye derdine düştüm:)
parçalanması normal mi bazılarının daha ıslatmada bile oluyormu sizde de.
elime aldıgımda bile yumuşamış parçalandı parçalandı parçalancak gibi,
bi de pişince nolcaklar allah bilir of yine husran olcak sanırım bu fasulye yemeğimde:KK43:

Eğer ıslattıktan sonra kabuk bırakıyorsa süz zuyunu. Yıka fasülyeleri. At düdüklüye. Ben fasülyeyi ıslatıyorum. Sonra düdüklüde haşlıyorum. Buzluğa atıyorum. Yemek yapacağım zaman salçalı-etli sosu hazırlıyorum, içine fasülyeleri atıp kaynatıyorum. Annem salçalı-etli sosu yapar içine az haşladığı fasülyeleri koyup düdüklüye atardı. Ben suyu falan biter korkusuyla hiç öyle denemedim. Bir de benim dediğim gibi yapınca suyu daha berrak oluyor

Benimde ilk defa bu sefer kabuklandı hemde haşladım hemen dağıldı salçasını yapınca çok az kaynattım. Normalde ben küçük fasulyelerden alırdım hiç kabuklanma da yaşamadım ama bu sefer eşim aldı ve büyüklerden almış dermason denilenlerden çok kötü oldu tadı güzel ama çok yumuşadı eşim beğendi ben pek beğenmedim. Bir de ne marka tercih ediyorsunuz onu da yazsanız. Marketlerde de çok marka bulunmuyor.

X