Mutfak Püf Noktaları Nohut ve fasulye pişirmenin Püf noktası

kedicik81

işte yanlızlık ben buyum
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
1.682
4
arkadaşlar bir sorum olacak nohut veya fasulye pşirirken genelde kabukları soyuluyor ve cok kotu bır hal alıyor sızdede oluyormu bu sız nasıl pısırıyorsunuz bunu engellemek ıcın ne yapmalıyım sımdıden tesekkurler

cnım benimde öyle oluyordu salçasını ve soğanı fasulyenin içine koyduktan sonra kısık ateşte kaynatmamak gerekiyomuş annem söylemişti ben denedim olmuyor artık senede dene istersen fayda görürüsün sevgiler

Ben nohutu bir gece önceden ıslatıyorum canım.Sonrada ertersi gün düdüklüde pişiriyorum direk haşlamadan.Kuru fasulyeyide aynı şekilde ıslar pişiririm.Haşladığın zaman kabukları soyuluyo zaten bi de pişiriyosun onu e hali kalmıyo yani:))

canim bende nohutu fasulyeyi aksamdan isliyorum hata nohotun icine biraz tuz
koyuyorum daha güzel oluyor sonra haslamadan düdüklüde pisiryorum cok güzel oluyor
kolay gelsin canim.

Akşamdan ıslıyorum ve ertesi gün düdüklü de pişiriyorum.Hiç soyulduğunu görmedim.Enfes oluyor..:-)

akşamdan ıslarım ben de
sonra bol suyla birkaç kez yıkarım,yıkarken hafif ovarım üstteki zarları ayrılır bu şekilde

kızlar düdüklüde pişiriyorum diyince atladım.benim düdüklüde yaptığım yemek iyi olmuyor.suyu ayrı tanesi ayrı gibi.yanı kıvamlı bir yemek olmuyor.düdüklüm şu kapağı yamuk olanlardan sizler nasıl yapıyorsunuz kaç dakika pişiriyorsunuz

sibelcim düdüklüde pişirirken suyunu çok fazla koyuyorsundur.Buna dikkat et birde 20 dk pişiriyosan zamanı uzat.ok?

bende aslında sızler gıbı bırgece onceden ıslatıyorum daha sonra pişiriyorum fakat soyulma oluyo neden anlamıs degılım

Ya benim yaptığım nerdeyse bütün yemeklerin suyu ayrı tanesi ayrı oluyor, birbiri ile özdeşmiyor. Bendemi suyunu fazla koyuyorum acaba. Az koyduğumda sürekli su eklemem gerekiyor ve sonradan eklenen su banim içimi rahatlatmıyor, pişmiş aşa su katmak gibi bişey oluyor.Tutturamıyorum su ayarını. 1,5 yıldır evliyim ama artık öğrenmem gerekti değilmi, eşim bile benden güzel yemek yapıyor.

arkadaşlar bir sorum olacak nohut veya fasulye pşirirken genelde kabukları soyuluyor ve cok kotu bır hal alıyor sızdede oluyormu bu sız nasıl pısırıyorsunuz bunu engellemek ıcın ne yapmalıyım sımdıden tesekkurler
Canım aynı dertten bende bazen muzdarip oluyorum kullandığım fasülyedende olabiliyo.Bazı markalar iki farkılı senenin mahsülünü karıştıryor buyüzden kmisi pişyo kimisi kabuk atıyo kimisi takır takır kalıyo bu konuda fasülyede ve nohutta çok büyük rol oynuyo

bende hıc hoslanmam kabuklarından hasladıktan sonra elımle ayıklıyorum tek caresı bu heralde

annemde bir gece önceden ıslatıp o şekilde normal tencerede haşlar hiç bişey olmaz,belki nohudun cinsi öyledir canım ya kabugu sert ve ince olanlar var ondan kaynaklanıyordur bence.

evt aslında birçok nedeni var yani demekki önemli olan dogru seçim yapmak

kızlar düdüklüde pişiriyorum diyince atladım.benim düdüklüde yaptığım yemek iyi olmuyor.suyu ayrı tanesi ayrı gibi.yanı kıvamlı bir yemek olmuyor.düdüklüm şu kapağı yamuk olanlardan sizler nasıl yapıyorsunuz kaç dakika pişiriyorsunuz

Slm canım ben çorba ve pilav hariç her yemeği düdüklüde pişiriri zebze yemeklerine bir kahve fincanı kadar su bakliyatlarada üzerini kapatacak kadar su katarım çok lezzetli ve özlü olur cokacimcoook

Bende geceden ıslıyorum...
Ama bazı fasulyenin cinsinden herhalde arasıra benim yemeklerim kabuklanıyor...
Bu arada aklınızda bulunsun 1 diş sarımsak atın içine tadı ve kokusu daha lezetli oluyor
.hihoyyyt

canım hep aynı yöntemle pişiririm bende, ıslatırım, düdükülde 30 dk olur,ama hep aynı yöntem hep aynı düdüklü tencere, ara sıra yinede oluyor, çünkü cinsinden.Aldığımız yerden aslında bi pişirimlik alıp, gerisini beğenirsek alsak en iisi bence canım.

ev aslında düdüklüde daha pişer tabi ama ben düdüklü tencere kullanmaya korkuyorum patlıyo falan diyolarya bende zaten tırsarım öle şeylerden

ben haşlamadan clipsoda direk haşlayıp sonra başka bir tencerede yemeğini yapıyorum ama yemeğin içine atılan 1 tatlı kaşığı kimyon gazını alıyor ve kolay pişmesini sağlıyor ve tatda veriyor

nohut pişirirken içersine çok az miktarda karbonat atın
miktarı iki mercimek büyüklüğünde olsun
göreceksinizki nohut anın da pişecek a.s
kuru fasulyenin kabuklanması çok harlı ateşte pişmesindendir
bunun içinde kuru fasulyeyi kaynadıktan son ra ocağın en kısık ayarına alın ve hiç kaynamadan sadece kısık ateşin ısısıylaa pişmesini bekleyin
hem daha çabuk pişecek hemde kabukları ayrışmıyacaktır a.s

hepinizi öptüm deneyin dua edeceksiniz bana
eee tecrübe konuşuyor burda değilmi :1closedeyes:
22 yıllık ev hanımıyım da kaydirigubbakcemile3

X