Tatlı Tarifi Kastamonu Helvası (resimli)

Libyana

Allah var, Allah yâr...
Kayıtlı Üye
1 Haziran 2008
5.943
33
Ben İzmitliyim arkadaşlar.Pişmaniyeye,saray helvasına,kestane şekerine bayılırım;geçenlerde canımız pişmaniye çekti;burda nerdeee bulucaz;gelirken getirmiştim anında suyunu çekti sayemde tabi) Neyse düşündüm taşındım evde yapabileceğim ona n yakın UN HELVASI var dedim en Kastamonulusundan ama daha önce hiç yapmamıştım;netten aradım buldum ve hemen denedim.Kandil munasebeti ile ikram da ederiz hem, çok güzel olur diye düşündüm.Yapımı biraz zor ,zahmet istiyor fakat tadı güzel.
Un kurabiyesi gibi sert değiş,ağızda resmen dağılıyor,neden dağılıyor ki olmadı mı acaba demeyin,çünkü kastamonu helvasının özelliğinin bu olduğunu öğrendim.Yerken dilere yapışıyor , bir süre sonra eriyor.

Malzemeler;
250 gr tereyagi
250 gr pudrasekeri
1 kilo un (6 bardak)

Yapilisi:
Unu genisce bir firin tepsisine bosaltalim,firinimizin derecesini 170 e getirip isitalim.Tepsiyi firina sürelim,arada bir karistirarak yaklasik 1 saat kavuralim,Unun rengi degismemeli yani beyaz olarak kalmali cok hafif renk degistirirse cok önemli degil ama rengi esmerlesmemeli.daha sonra unu firindan alalim ve ince süt süzekleri vardir tel veya plastik olur ondan unu eleyelim,elenen sicak unu sermek icin kullanacagimiz tepsiye eliyoruz.Oda sicakligindaki tereyagini küp küp dograyarak sicak unun icine ilave ediyoruz,pudrasekerini de eleyerek ilave ediyoruz sicak olan unu ve pudra sekerini ellerimizle güzelce yoguruyoruz.Bütün malzemenin iyice birbirine karismasi,tereyaginin erimesi gerekiyor.tamamen malzemeler karisinca ellerimizin avuc icleri ile güzelce bastirarak tepsiye seriyoruz,yalniz cok iyi bastirmamiz gerekli tepsiye ki kesince kalip kalip dagilmadan tepsiden alabilelim.Iliyinca baklava dilimler gibi dilimlenerek servis edilir.
AFIYETLER OLSUN
PÜF noktasi:Unu kavururken firin sicakligi cok önemli önce 170c sonra da eger un güzel kavrulmadi ise son 15 dakika 190 c de kavrulur.Un,yag pudra sekeri sicakken yogruldugu icin eller biraz yanabilir....
NOT!! :
Helva hazirlandiktan sonra kesilip dipfrizde muhafaza edilir ve dipfrizden cikarildiginda cözülmesi beklenmeden tepsiden alinip servis edilirse daha güzel olur.

Son düzenleme:
dsc02222smallswm4.jpg

dsc02235smallsxm8.jpg

Son düzenleme:
Aman yarabbim gözlerime inanamıyorum benim memleketimin helvasıcokacimcoook
Libyana lütfen konuş susma bunun tadı nasıl oldu bilmek istiyorumkaydirigubbakcemile
Hem bilmek hemde yapmak istiyorumkaydirigubbakcemile

dsc02235smallsxm8.jpg

harikaydı tadı pindukum..yaptıktan sonra buzlukta beklet bıraz Alllahh o zaman tam süper oluyor...:KK66: komşularımıza da ıkram ettık bayıldılar bu ne dıye sordular ; turk tatlısı dedık kısaca napalım:)memleketın demek haa vovv:KK66:
mutlaka dene o zaman yeevrim..
Übdüm...

Son düzenleme:
tadı harika ve yapımı da püf noktalarını öğrendiğimizden kolaylaştı, hemen mutfağa :):)

benim memleketim Kastamonum
evet bu helva çok güzel olur
ellerine sağlık Libyana

canım ben yapmak istiyorum ama fırındaki tepsiyi mi karıştırmamız lazım? nasıl kavuruyoruz fırındaki unu??

kardeşim kastamonuya iş işin gittiğinde bi paket almış geldi.oğlumda bayıldı ve tabiki helva bitti.:1no2:kaç gündür bu helvadan istiyo çevremize sorucaktık kastamonulu varsa yollasın falan diye çok teşekkürler tarif içina.s..bizim çocuk pek yemekle arası oladığından bişeyi beğendimi sülale seferber oluyo :))):roflol:

ben buna bayılıyorumm çok güzel bi tat oluyo ama margarinle yapıyorum
tereyagıyla daha mı güzel olur acabaa
kavurması çok yorucu ve uzun oluyo ama değer :p

aman yarabbim bu nasıl bir görüntü!!!
ben de aslen bir kastamonulu olarak bayılırım kastamonu helvasına

kesinlikle denemeliyim kesinlikleee
yalniz firin fanli olunca nasil olcakki firinda un kavurmak:uhm:

Son düzenleme:
canım ellerine saglık bende kastamonu lu oldugum halde nasıl yapıldıgını bilmiyodum ama yemesi muhteşem güzel oluyocokacimcoook ben bişi soracaktım bunu fırında degilde acaba tavada ocakta yapsak nasıl olur tavada yapmak daha kolay eger olursa cokacimcoook

libyanacım tadına baktınmı sen nası olmuş :))

ben bunun evde yapılabılecegını bılmıyordum. bayılırım bende .

çok teşekkür cnm

Arkadaslar yorumlar ıcın tesekkurler...Tekrar ozur dılıyorum sıtede bulunamadıgım ıcın bır muddet cevap yazamadım..
Tadı cok guzeldı agızda dagılıyor
Tencerede de olur sanırım ama ben fırında yaptım ve cok da kolaydı
Yakmamak lazım unu beyaz bırakıcaz arada bır karıstırıcaz
Tadı aynı pısmanıyenın sıkıştırılmış halı..Fıstıklısı da olabılır arzıya gore..
Denemenızı tavsıye ederım sonucları paylasalım

un helvaları cok sevirim tarifi görüncede hemen denedim ama biraz kolaya kacarak robotta karıstırdım tepsiye öyle serdim ama tadı cok güzeldi emeginize saglık ayrıca kırmızı gül kurabiyenizdende yaptım ama galiba bir seyleri eksik oldu pek hosuma gitmedi yeniden deneyecegim ama tarifleriniz cok güzel

X