Dekoratif sabun yapımı

filizim

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
29 Ocak 2007
4.706
17
40
Birbirinden şık sabunlar
Sabun yapımına başlamak istiyorsanız, son derece şık ve pratik projeler sunan Linda Orton'un "Soapmaking For The First Time" isimli kitabını edinmenizi öneririz. Orton, anlaşılması kolay bir dille kaleme aldığı eserinde basit kalıp kullanımından güzellik sabunlarının reçetelerine kadar birçok ilginç konuyu sizlerin ilgisine sunuyor
Kendi sabunlarınızı tasarlayın
Hazır sabun kalıplarını benmari şeklinde eritin. Ancak, bu işlem sırasında asla ocağın başından ayrılmayın ve çocuklar ile evcil hayvanları çalışma alanınızdan uzak tutun. Bu uygulamayı mikrodalga fırında da gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için sabunları önce yüksek ısıda 40 saniye, daha sonra ise 10'ar saniye aralıklarla ısıtıp sıvı hale getirin. Erittiğiniz sabunu plastik kalıplara dökmeden önce 1-2 dk bekletirseniz kalıba da zarar vermemiş olursunuz. Bekleme sırasında bıçağın ucuyla gıda boyası katarak karışımı renklendirebilirsiniz. Aynı zamanda su bazlı parfümleri de çalışmanıza ilave edebilirsiniz. Çalışmanızı kalıptan kolay çıkarabilmek için kalıbınızı önceden ayçiçekyağıyla yağlayın. Sabununuzun çabuk soğumasını istiyorsanız buzdolabında 2-3 dk tutabilirsiniz. Ancak buzdolabında daha uzun kalmamasına dikkat edin, aksi halde yüzeyde çatlaklar oluşabilir. Sabunun rengini opaklaştırmak için süt tozu kullanabilirsiniz.

Son olaraksa sabunun içine çiçek, boncuk, deniz kabuğu ya da kahve çekirdekleri katarak çalışmanızı dekoratif hale dönüştürebilirsiniz. Kullandığınız ham malzemenin hijyeninden ve üretim koşullarından emin olmadıkça sabunları yalnızca dekoratif amaçlı kullanmanızı öneririz.
Rengarenk formlar
Malzemeler: Gliserinli sabun kalıbı (200-300 gr'lık bir kalıp), şapşak, derin bir tencere, ayçiçekyağı, toz gıda boyası, su bazlı koku, plastik (lateks) kalıp, süsleme için dekoratif malzemeler (Tüm malzemeler aktarlardan ya da hobi marketlerden sağlanabilir)

Hazırlanışı: Sabun kalıbını şapşak içine koyup, içinde kaynar su bulunan tencerenin içine daldırarak benmari usulü eritin. Daha sonra tamamıyla eriyen sabunu, 1 -2 dakika beklelin ve hafifçe serinlemesini sağlayın. Bu arada dilerseniz malzemenize az miktarda (1 fiske) toz gıda boyası ve su bazlı parfüm katabilirsiniz. Karışımı, yarısını dolduracak biçimde içi yağlanmış kalıba dökün. Daha sonra seçtiğiniz süs objesini de kalıba yerleştirin ve bir dakika bekleyin. Kalan karışımı kalıba döküp 10 dakika daha bekleyin. Kalıbı 2-3 dakika buzdolabına koyun ve son olarak elle pres yaparak sabunu çıkartın.
soap.jpg
cupcake.jpg

:enbuyukkk:

ya yaşadığım yerde sabun kursu açılacakmış hiç giden varmı aranızda masraflımı öğrenmesi kolay mı

Son düzenleme:
Opak sabunların ana maddesi gliserindir.Gliserinli sabunların özelliği tendeki gözenekleri diğer sabunlara göre daha fazla açması ve daha derinlemesine temizlemesidir.

Opak sabunu çok kısık ateşte eritiyorum, sabunu eritirken dikkat ettiğim en önemli husus ateşin çok kısık olması,çünkü yüksek ateşe koyunca sabun hemen yanıyor.Eriyen sabuna bir miktar süt ilave edip sabunu bir süre karıştırıyorum.Sütle sabun iyice karıştıktan sonra balı ilave edip yine çok kısık ateşte yarım saat kadar pişiriyorum.

Balında cilt için çok iyi bir temizleyici olduğu söyleniyor.

Sabunu yaparken dikkat ettiğim diğer bir hususda sabunu kalıba dökene kadar sürekli karıştırmaktır.Kalıp olarak bulması çok kolay olan yoğurt kaplarını tercih ediyorum.Sabunu bir gece balkonda beklettikten sonra kalıptan çıkarıp kullanıyorum.İçine kattığım süt ve balın miktarı ortalama kullandığım sabunun onda biri kadar oluyor.

Böylece yapımı çok zevkli olan doğal cilt temizleyicimide kendim yapmış oluyorum.,
,

Opak sabunların ana maddesi gliserindir.Gliserinli sabunların özelliği tendeki gözenekleri diğer sabunlara göre daha fazla açması ve daha derinlemesine temizlemesidir.

Opak sabunu çok kısık ateşte eritiyorum, sabunu eritirken dikkat ettiğim en önemli husus ateşin çok kısık olması,çünkü yüksek ateşe koyunca sabun hemen yanıyor.Eriyen sabuna bir miktar süt ilave edip sabunu bir süre karıştırıyorum.Sütle sabun iyice karıştıktan sonra balı ilave edip yine çok kısık ateşte yarım saat kadar pişiriyorum.

Balında cilt için çok iyi bir temizleyici olduğu söyleniyor.

Sabunu yaparken dikkat ettiğim diğer bir hususda sabunu kalıba dökene kadar sürekli karıştırmaktır.Kalıp olarak bulması çok kolay olan yoğurt kaplarını tercih ediyorum.Sabunu bir gece balkonda beklettikten sonra kalıptan çıkarıp kullanıyorum.İçine kattığım süt ve balın miktarı ortalama kullandığım sabunun onda biri kadar oluyor.

Böylece yapımı çok zevkli olan doğal cilt temizleyicimide kendim yapmış oluyorum.,
,

keşke bizde yapsak

arkadaslar ev hanımlarımıza katkı adına kokulu taş,sabun yapımında kullanılan silikon kalıplar sadece 10 tl 15 tl 20 tl fiyatlarla.. isteyen özelden mesaj atsın ben ara ara resim yükleyeceğim kalıplardan

ben de dekoratif sabun yapıyorum. Sipariş alıyorum. ilgilenenler için aysedensabunlar.............. adresinden ulaşabilirler.

:KK54: dekoratif sabun siparişle yapıyorum aynı zamanda malzeme satışımda var.sabun bazı/kalıp/esans ve boya
bana özleden ulaşabılırsınız

Son düzenleme:
ya yaşadığım yerde sabun kursu açılacakmış hiç giden varmı aranızda masraflımı öğrenmesi kolay mı
Sevgili meleğmveben,
Sabun kursu yapımı için artık uzaktan eğitimler var üstelik içinde malzemeleri dahil kargo gönderimi gerçekleşiyor. Tavsiye ederim dilersen özelden yazarakta detaylı bilgilendirme yapabilirim .Üstgelikte çokta uygun

ARAKDASLAR HOBİ KONUSUNDA SECİCİ OLUP BENCE EVİNİZEDE KATKI SAGLAYINSU ANDA KURMUS OLDUĞUMU BÜYÜK BİR AĞ İLE AKTİF EVİNE KATKI SAGLAYAN 24 BİN BAYAN VAR DAHA FAZLA NEDEN OLMASIN UYGUN FİYATLARA UYGUN ÜRÜNLERLE HEM HOBİ HEMDE EVİNİZE KATKIDA BULUNMANIZI ÖNERİRİM EURONET PATENTİ İLE PİYASADA SATILAN ÜRÜNLERİMİZ KALIPLARIMIZ BAZ VE BOYALARIMIZ BİRİNCİ KALITE OLUP OZELLİKLE KOKULU TAS TA KESİNLİKLE BİZİMLE YARISACAK BİR FİRMA HENÜZ YOK YARDIM İSTEYEN HANIM ARKADASLAR OLURSAHER ZAMAN BURALARDAYIM

X