Davranış Bozuklukları kızım tırnak yıyor yardım

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Merabalar,
  • En etkili yöntem 3-4 yaşlarına kadar bu alışkanlığın anne baba tarafından görmezlikten gelinmesidir. Daha sonra bu alışkanlık devam ederse;
  • Çocuğun gerginlik ve uyumsuzluk nedenleri iyice araştırılmalı ve bunlar saptanarak çözüm getirilmeli
  • Çocuğu azarlamak, korkutmak, ceza vermek gibi zorlayıcı yöntemlerin uygulanması yararlı olmamaktadır. Hatta kimi zaman daha ağır duygusal problemlerin çıkmasına neden olabilir.
  • Çocukları korku kaygı yaratacak durumlardan uzak tutmak gerekir.
  • Küçük çocukların kaygı korku verici televizyon filmlerini izlemeleri, kavgalı olaylarda bulunmaları çocuğu heyecanlandıracağı için sakıncalıdır.
  • Tırnak yiyen çocuklara geceleri yatarken eski hafif eldivenleri giydirmek. Çocuk gece tırnaklarını yemek veya ısırmak istediğinde hatırlatıcı olması bakımından yararlı olabilir.
  • Parmak ve tırnağa acı fakat zararsız bir sıvı sürülebilir. Bu hem hatırlatıcı ve hem de tırnağını ağzına götürdüğü zaman acı ile birleştiğinde terk etmeye yardımcı olabilir.
Sevgiler,

Didem Hanım, yaşça çok ilerlemiş ve halen tırnak yiyen insanlar var. Onlar için nasıl bir çözüm olabilir?

Bu tarz hassas konularda Didem hanım gibi uzmanlardan yardım almamız hepimizin yararına olacaktır

Ben de tırnak yemesem de tırnaklarımı ağzımla kopartırım hep :KK53: Elimde ağzıma çok gider.
Benim gibi bir kıza hiç yakışıyor mu :KK12:

Neyse :))

Psikolojik bir açıklaması olmalı. Sağlık açısından çok kötü gerçekten. Umarım bir yolunu bulursunuz.

X