Gebelikte kan uyuşmazliği yaşayanlar..!

melek_emir

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
24 Eylül 2008
5
0
Eşimle kan uyuşmazlığımız var ilk hamilelikte doktorum bi sorun olmayacağını söylemişti fakat ilk bebeğim düştü:KK43: şimdi 6 haftalık hamileyim ve kan uyuşmazlığı konusuna aklım takılıo aranızda bu derdi yaşayan yada bilgi sahibi olanlar varsa cvp bekliorum kızlar..

aynı sorunu bende yaşıyorum 7 haftalıkken bebeğimi düşütdüm kan uyuşmazlığımız olmasına rağmen iğne vurmadı dr um simdide kendı dr uma gidemiyorum bilen biri varsa bunları yaşayan hanımlar aydınlatın bizi lütfen

bu sorun bizdede var benim kan gurubum AB negatif eşiminki O pozitif hemde 1.derece uyuşmazlık iki çocuğum var ilki benim kan gurubumdan olduğu için sorun çıkmadı her doğumdan ,düşükten yada kürtajdan sonra Rhimmün Gulobulin isimli iğne yapılıyor benim ikisindede doktorum yaptırmıştı bu iğne bir sonraki gebelikteki riskleri kaldırıyor

Hamileliğiniz sırasında iki defa uyuşmazlık iğnesi yapılıyo.bu iğneler olası sorunları ortadan kaldırıyo.korkacak bişi yok.bizde de var ama allaha şükür iki çocuğum da sağlıklı.artık bu sorunların çözümü var yeter ki siz kontrollere düzenli gidin.

Ben A negatif eşimse 0 pozitif..yani biz de de kan uyuşmazlığı var.İlk hamileliğim sonucunda bebeklerimin kalp atışları durmuştu..Kürtaj sonrası Rhogam adlı kan uyuşmazlığı için iğne vuruldum.Sonuçta kaybetmiş olsam da bir gebelik yaşadım.2.ye önlem için yani..

slm ben a negatif eşim 0pozitif ilk gebeliğimde hamile olduğumu öğrendim 1 hafta sonra düşük yaptım kan uyuşmazlığı için iğne vurmadı doktorum 2nci gebeliğimde doktorumu değiştirdim 9 haftalıkken bebeğimi kaybettim gelişemediği için ölmüş kürtajdan sonra kan uyuşmazlığı için iğne vuruldum şimdi 3ncü gebeliğim şuyan 29 haftalık hamişim 6 haftalıkken kan uyuşmazlığı için iğne vuruldum 16 haftalıkken yada 17 haftalıkken tam onu hatırlayamadım 2nci kez tekrar kan uyuşmazlığı için iğne vuruldum

Benimde eşimle aramda kan uyuşmazlığı var.Şuan da hamileyim 5 haftalıkken hafif bi lekelenme yaşadım ama bilmediğim için iğne olmadım 1 hafta sonra doktor kontrolüne gittim doktor hemen kan uyuşmazlığı iğnesi olmam gerektiğini söyledi ve yaptı erken dönem olduğu için etkilememe imkanı yüksekmiş ama yinede düzenli test yapacam dedi.
İlk hamilelikte kanama,düşük,kürtaj olursa ve doğum sonrasıda bebeğin kan grubuna göre mutlaka kan uyuşmazlığı iğnesi yapılması gerekiyormuş.Ama artık herşeyin bi tedavisi var kendinize stres yapmayın.Böyle durumlarda düzenli kontrolle müdahele ediyo doktorlar.

bizdede rh uyuşmazlığı var ilk gebeliğim bebeğin kalbinin durması sebebiyle kürtajla sonuçlandı sonraki 48 saat içinde uyuşmazlık iğnesi yaptırdık şu an 4 aylık hamileyim

bizde de uyuşmazlık var. kzıım negatifti o yüzden korunma iğnesi olmadım, sağlıklı bir bebğim oldu allahıma çok şükür , şimdi ise 2. bebek için uğraşıyorum, 2.bebeğime hamile kalırsam yaptırmam gerekio heralde dimi.

Bizde de kan uyuşmazlığı var, gebeliğimin 2.ayında kanamam oldu, ilk gittiğim doktor Dragos Şifa'da Mine Ergül Hanım bana iğne vermedi, biz de zaten çok güvenemedik kendisine, ertesi gün Medipol Leyla Altuntaş'a gittik, Leyla Hanım hemen iğne olmam gerektiğini söyledi, iğneyi oldum fakat şu anda 15 haftalık hamileyim bebeğimiz yapılan indirekt cooms testlerine göre kan uyuşmazlığından etkilenmiş gözüküyor. Şimdi takip altında olucaz, her hafta bu test tekrarlanacak, son ana kadar test negatif çıkmazsa, sonra tedavi süreci başlayacak.
Bizim gibi başından böyle olay geçen var mı? Bize yol gösterecek, doktor tavsiye edebilecek arkadaşların yardımlarını rica ediyoruz?
Doktorlarınıza iyice güvenmiyorsanız mutlaka başka bir doktora danışın, biz Mine Ergül Hanım'a güvenmediğimiz için başka doktora gittik, demek ki yeterli bilgiye sahip değilmiş ki bana hap verdi, bir hafta da yatmam için rapor verdi. Ama en önemlisi iğneyi vermedi. Bir doktorun atlamaması gereken bir nokta, sonuçları çok ağır!!

Bizde de kan uyuşmazlığı var, gebeliğimin 2.ayında kanamam oldu, ilk gittiğim doktor Dragos Şifa'da Mine Ergül Hanım bana iğne vermedi, biz de zaten çok güvenemedik kendisine, ertesi gün Medipol Leyla Altuntaş'a gittik, Leyla Hanım hemen iğne olmam gerektiğini söyledi, iğneyi oldum fakat şu anda 15 haftalık hamileyim bebeğimiz yapılan indirekt cooms testlerine göre kan uyuşmazlığından etkilenmiş gözüküyor. Şimdi takip altında olucaz, her hafta bu test tekrarlanacak, son ana kadar test negatif çıkmazsa, sonra tedavi süreci başlayacak.
Bizim gibi başından böyle olay geçen var mı? Bize yol gösterecek, doktor tavsiye edebilecek arkadaşların yardımlarını rica ediyoruz?
Doktorlarınıza iyice güvenmiyorsanız mutlaka başka bir doktora danışın, biz Mine Ergül Hanım'a güvenmediğimiz için başka doktora gittik, demek ki yeterli bilgiye sahip değilmiş ki bana hap verdi, bir hafta da yatmam için rapor verdi. Ama en önemlisi iğneyi vermedi. Bir doktorun atlamaması gereken bir nokta, sonuçları çok ağır!!

Öncelikle geçmiş olsun.Doktora güven gerçekten çok önemli.Ben de Mine Ergüle gitmiştim .Ben düzenli adet gören biriyim.Ultrasonda baktı ve rahim zarı 10mm kalınlaşmış dedi.Hemen pataloji istedi ve muhasebeye yönlendirdi.İşin tuhaf yanı adetimin 13. günüydü ve dediği çok normal bir kalınlıktı.Daha da tuhaf olan aynı gün 5 ayrı jinekoloğa muyene oldum.Hepsi de endometrium kalınlığını 4mm olarak ölçtü.İkna olmadım ertesi günü başka uzmanlara gittim.Hepside rahim iç zarı kalınlığını 4mm gibi rakamla belirlediler..Hafif bir lekelenme problemim vardı.İlaçla bir günde geçti.Kendisine telefon ettim ama telefona çıkmadı.sadece yardımcısı çıktı.
Bana usg çıktısını vermemişti.Koyduğu teşhis havada bir teşhisti.Bir kadın doğum uzmanı , normal adet gören bir kadının endometrium kalınlığına adet sonu bakılacağını nasıl bilmez.Gittiğim bir profesör bana aynen şunu söyledi"doktorunuz adeta rahim zarını kalın bulmak için bakmış"Kaldıki bir rahatsızlığım olsa niçin oraya boşuna para vereyim.Benim eşim asker emeklisi Gata gibi tam teşeküllü bir hastanede her türlü tedavimi ücretsiz yaptırırım.
Diyeceğim çok dikkatli olun.Güler yüz her şey demek değil.Size önereceğim doktor prof dr. İ.Fahri Öçer.Kendisi İstanbulda.İkici doktor prof dr.Kutay Biberoğlu.Kendisi Ankarada.İnanılmaz etik değerleri olan , hep hastadan yana engin bilgisi
olan ve asla sizi yarı yolda bırakmayan muhteşem bir hoca.Unutmayın her doktor aynı bilgilere sahip değil.Ben artık neredeyse yaşadığım travma yüzünden kadın doğum doktorlarına gitmekten çekinir oldum.

Bu arada , diğer kadın doğum uzmalarından usg çıktılarını aldım.Hepsinde endometrium kalınlığı kaç mm olduğu yazıyor.Üzerlerinde tarihleri yazılı hepsini saklıyorum .

arkadaşlar mrb eşimle benim aramda kan uyuşmazlığı var benim ikinci hamileliğim ilk doğumumdan sonra kan uyuşmazlığı iğnesini vuruldum ama sonrasında kürtaj oldum ve kürtajdan sonra iğne vurulmadım şimdi tekrardan hamileyim ne yapmam gerekiyor doktora gittim doktor 4.ayımda iğne vuracağını söledi bu konuda bilgi sahibi olan varmı aydınlatırsanız çok sevinirim...

bu sorun bizdede var benim kan gurubum AB negatif eşiminki O pozitif hemde 1.derece uyuşmazlık iki çocuğum var ilki benim kan gurubumdan olduğu için sorun çıkmadı her doğumdan ,düşükten yada kürtajdan sonra Rhimmün Gulobulin isimli iğne yapılıyor benim ikisindede doktorum yaptırmıştı bu iğne bir sonraki gebelikteki riskleri kaldırıyor

benımde 2. gebeliğim ilk gebeliğimde 22 haftalıkken alındı.ve doğumdan sona kan uyuşmazlığı iğnesi vuruldum.şuanda 2. gebeliğim ve 28 haftama geldım..başta unt. hastanesıne gıdıyordum ordakı doktorum 28 haftalıkken iğne vurulacağımı soyledı..ama ben doktorumu degıştırdım şuankı doktorum vurulmayacak dedı..doğumdan sonraa vurulacak dedı ve kafam karıştı sizdede hamılelık sırasında vuruldumu?ve bu haftaya kadar terslerım normal cıktı..

benımde 2. gebeliğim ilk gebeliğimde 22 haftalıkken alındı.ve doğumdan sona kan uyuşmazlığı iğnesi vuruldum.şuanda 2. gebeliğim ve 28 haftama geldım..başta unt. hastanesıne gıdıyordum ordakı doktorum 28 haftalıkken iğne vurulacağımı soyledı..ama ben doktorumu degıştırdım şuankı doktorum vurulmayacak dedı..doğumdan sonraa vurulacak dedı ve kafam karıştı sizdede hamılelık sırasında vuruldumu?ve bu haftaya kadar terslerım normal cıktı..

32+2 haftalık hamileyim 28. haftada vuruldu drum önlem amaçlı ben istiyorum dedi dogumdan sonra bebek benim kanımdan olursa gerek yok eşimin kanından olursa tekrar vurulacakmışım
(bu arada daha önce iki defa kürtaj oldum ikisinden sonrada bu iğne yapıldı)

merhaba arkadaslar bendede kan uyusmazligi daha once iki tane dusugum oldu 2 aylikken ben yurtdisinda oturuyorum burdaki doktorlar bana igne vurmadilar dediler dusukleri 3 aydan kucuktur simdi yine hamileyim 28.hafta bugun biti gecen hafta kan vermistim bugun sonucu aldim pozitif yani igne vurmam gerekiyor ne yaptim doktor bugun vurmadi yok bisey olmaz 30.haftada gel vururuz ben cok merak ediyorum insallah bisey olmaz.

32+2 haftalık hamileyim 28. Haftada vuruldu drum önlem amaçlı ben istiyorum dedi dogumdan sonra bebek benim kanımdan olursa gerek yok eşimin kanından olursa tekrar vurulacakmışım
(bu arada daha önce iki defa kürtaj oldum ikisinden sonrada bu iğne yapıldı)

çok teşekkur ederım..yarın doktorumla goruşeceğim bu konu benı cok duşundurdu..

slm arkadaslar benim icin doktorlariniza sorun moralim cik bozuk insallah bebegime bisey olmaz benim iki tane dusugum oldu bana uyusmazlik ignesini vurmadilar simdide 3. hamileligim 29. haftanin icindeyim gecen hafta kan vemistim sonucu pozitif cikti ama yinede igne yapmadilar 30. haftayi bekle dedi doktorum internete bakiyorum 28. haftada vurulmasi gerekirmis.

slm arkadaslar benim icin doktorlariniza sorun moralim cik bozuk insallah bebegime bisey olmaz benim iki tane dusugum oldu bana uyusmazlik ignesini vurmadilar simdide 3. hamileligim 29. haftanin icindeyim gecen hafta kan vemistim sonucu pozitif cikti ama yinede igne yapmadilar 30. haftayi bekle dedi doktorum internete bakiyorum 28. haftada vurulmasi gerekirmis.

canım ben sorudm doktora 28. haftayı sınır olarak kabul edılıyormuş.ondan genelde 28. haftada vuruyorlarmış ama daha sonra vuruluyor galiba.pozıtıf cıktı derken olumlu yoksa sonuç mu pozitif.olumlu olması için sonucun negatıf olması lazım.negatıf olunca vuruyorlar.pozitif cıkınca bebek etkılendığı için vurmuyorlar takıp altında oluyormuş.bende bu hafta test yaptıracağım negatıf cıkarsa doktorum yıne vurulmayacaksın dedı.

bu arada düşüklerde 8. haftayı gecerse vuruyorlar yoksa vurmuyorlarmış.şuankında kanaman yoksa ılk başlarda demekkı etkılenmemışler.

X