Türk Kahvesi Yapmanın Püf Noktaları

arkadaşlar birde süt le yapılan türk kahvesi varmış.Onu bilen varmı...

:kahve:Ben denedim geçen gün o da lezzetli oldu ama benim tercihim klasik olanından yana.
şöle kapatcaksınnn fincanınııııı....ondan sonra( illa vardır döktüren bi komşusu herkesinnn )binbir diretmeylee hadeee noloooooorrrrra.s. hadi bak buu sonn diee tutturucannn... :KK66:

Merhaba arkadaşlar ben yeni üyeyim..uzun zamandan beri takip ediyorum siteyi hepiniz harikasınız...bende türk kahvesine bayılırım ve sizlerle ufak bir püf noktasını paylaşmak isterim...kahve fincanının dibine bir çimdik yani çok az çiğ kahve telvesi atıyorum.eğer şekerli sevenler olup tadını alcağından korkarsanız şekerini bir miktar arttırabilirsiniz.ama fazla bi değişiklik olmuyor,köpüklü olmasının dışında:)afiyet olsun herkese

sevgili Terlik sana çokkkkkkkkkkkk teşekkür ediyorum verdiğin tarifle az önce yaptım kahve ve harika bir lezzet oldu..ilkinde taşırmadım ama ikinci fincan da(gözüm doymadı köpüğe) taşırdım biraz ama çok güzeldi hem bitene kadar hiç soğumadı..çok saol.

Bendende size değişik bir tarif çokokremle türk kahvesini duydunuzmu hiç ben de bir çikolata ve kahve delisi olarak süper oluyo

hemen yapımını anlatayim 1 tatlı kaşığı dolusu kahve, yarım kup seker ya da yarım cay kaşığı şeker ,ve ben çikolatalı kahveyi çok sevdiğim için bir çay kaşığı dolusu çokokrem hepsini aynı cezveye aynı anda koyun bı en basta bır tur karıstırın cızırdamaya baslayıncada bır tur bolca oluşan köpüğü kasıkla hemen fıncanımıza alıyoruz kalanı bır tasım kaynatıp yavaşca fıncana eklıyoruz ...

dikkat tiryaki olabilirsiniz afiyet olsunn...

Canim dün aksam senin yazdigini okudum
ve cokokremli nasil diye merak ettim.
Allah'im o neydi.Hayatimda ictigim en nefis
Türk kahvesi.Vallahi abartmiyorum.Tadi damagimda
kaldi.Bugün misafirime de hemen yaptim,o da
ayni seyi söyledi.Allah senden razi olsun.
Muhtesem bisey ögrendim sayende:1hug:.Daha
simdiden tiryakisi oldum bile.....hihoyyyt

sevgili Terlik sana çokkkkkkkkkkkk teşekkür ediyorum verdiğin tarifle az önce yaptım kahve ve harika bir lezzet oldu..ilkinde taşırmadım ama ikinci fincan da(gözüm doymadı köpüğe) taşırdım biraz ama çok güzeldi hem bitene kadar hiç soğumadı..çok saol.

Ellerine sağlık canım benim... Bazen bende biraz daha köpürsün istiyorum o zaman taşırıyorum işte... Hayırlı akşamlar canım... kaydirigubbakcemile3

Canim dün aksam senin yazdigini okudum
ve cokokremli nasil diye merak ettim.
Allah'im o neydi.Hayatimda ictigim en nefis
Türk kahvesi.Vallahi abartmiyorum.Tadi damagimda
kaldi.Bugün misafirime de hemen yaptim,o da
ayni seyi söyledi.Allah senden razi olsun.
Muhtesem bisey ögrendim sayende:1hug:.Daha
simdiden tiryakisi oldum bile.....hihoyyyt

Ellerine sağlık canım, paylaşan arkadaşımada teşekkürlerimi gönderiyorum... harikasınız... farklı bilgileri olanlarıda paylaşmaya davet ediyorum... sevgiler...a.s.

Eşimle karşılıklı kahvemizi içiyoruz... Sizleride özendireyim bari...
Neffissss olmuş inanın. Çikolatalıyı yaptım fakat benim şekerle pek aram olmadığı için bana tatlı geldi. Eşim çok beğendi öğreten arkadaşa teşekkürler... :kahve:

fican kahvesi yaptım ilk defa çok güzel oldu bundan sora da he böyle yaparım herhalde çok güzel olduuuu çünküüü tşkler terlik a.s. :lepi: :kahve:

fican kahvesi yaptım ilk defa çok güzel oldu bundan sora da he böyle yaparım herhalde çok güzel olduuuu çünküüü tşkler terlik a.s. :lepi: :kahve:

Afiyet olsun canım benim... ellerine sağlık. Sevgiyle kal... kaydirigubbakcemile3

iki çay kaşıgı ve ıkı şeker tek kişi için şekerlı severım ocaga koymadan karıstırırım ve bıdaha hiç karistırmam kaynayınca yarısını fıncana alıp cezvede olanı tekrar kaynatırm bugune kadr bitanesı bile köpuksuz olmamiştırr:nazar:

evet arkadaşım bende aynı yöntemi kullanıyorum ve hiç köpüksüz olmadı şimdiye kadar ve çok beğenilir

Arkadaşlar fincanda kahve ilk yazdığım sayfadada belirttiğim gibi çok kolay size püf noktalarıyla birlikte anlatmaya çalışayım...
Bir kişilik yapımı şöyle (şekeri az kullanan daha az ekleyebilir)
1 fincan; içine 2 çay kaşığı şeker (yada kesme şeker kullanırsanız 2 adet) ; 2 çay kaşığı dolusu tepeleme kahve bunları fincana koyuyorsunuz. Ufak bir püfff veriyim size ben suyu eklemeden aygaza oturtuyorum (aygazı açmadan) ; Daha sonra fincana suyu ekliyorum.
Suyu ekleyince kahvede suyla yukarı çıkıyor. Taşırmamaya özen gösteriniz. Ve artık aygazı açabilirsiniz (püf noktalarından biride kısık ateşte açın aygazı) . Aygazı açtıktan sonra bekliyorsunuz ve kahve çökünce kaşıkla aynı yönde yavaş yavaş karıştırın. Ve artık köpürmesini bekleyin. Kabarmaya başlar başlamaz aygazı kapatın. Bir bez yardımıyla fincan tabağına oturtun. Afiyet Olsun.

Soran arkadaşlar için ; inanın şimdiye kadar ne ben nede akrabalarımızdan hiçbirimizin fincanında çatlama dahi olmadı. 4 kişiye kadar yapabiliyoruz. 4 aygazıda kullanıyoruz anlayacağınız.
Dediğim gibi harlı ateş olmayacak kısıkta olacak. Hatta inanın acele vermem gerekiyorsa biraz arttırıyorum da şimdiye kadar bir kaza olmadı.

Bir arkadaş daha sormuş ; fincanın kenarında karama olmuyor. Hiçbir deforme olmuyor. Tabiii fincanına göre değişirmi bilmem ama bizim fincanlarımızda özel fincan DEĞİL. Normal herkesin evindeki fincanlardan.

Dediğim şekilde aynen yaparsanız göreceksiniz cezvede yapmak istemiyor insan alışkanlık oluyor.

Bana gelenler yada ben misafirliğe gittiğimde dahi bilenler benim kahvemi isterler. Hadi bize fincan kahvesi yaparmısın diye hepimiz mutfağa doluşuruz. Hem muhabbet hem kahveler hazırlanır. Sonrada keyfe keder... sırnaşık şey

Bir kahvenin kırk yıl hatırı varmış...

a.s.

kızlar ıs yerınde olmama ragmen kalkıp denedım ınanılmaz kopuklu oldu harıka bı tarıf sagol canıma.s.

okulumuza arzum telve aldık türk kahvesi için, gerçekten kahveyi çok güzel yapıyor,çok güzel köpürtüyor

Bu resim bana topiğimi hatırlattı ve eklemek istedim.
Kahve yapmaya teşvik edici bir resim fincan bir harika... O atmosfer çok hoşuma gitti eskilere aldı götürdü beni... Hanımefendinin güpürlü elbisesi vs. vs. Hadiyin hanımlar mutfağa kahveleri yapmaya bende şimdi koyuyorum aygaza...

fincanzr8.jpg

Ben kahve yaparken yapacağım kahvenin markasıda çok önemli...
İnanın farklı kahveyle yapıyim pek köpüklü olmuyor. :bbo: Hatta misafirliğe gittiğimde sen yap senin kahven güzel oluyor derler. Yaparım ve köpüklü olmaz. Birde bakarım ki farklı bir kahve markası, :1no2: ev sahibinede M....Ef.... K... sinden al o zaman daha köpüklü oluyor derim. Lezzettenbile bu fark anlaşılıyor. Bu da size kahve yapımından bir Püffffffffff .... kaydirigubbakcemile3

ayyy evlenmeden önce ceyızıme almıştım plastık olan o kahve makınalarından ceyızımı yerlestırıyoduk yapayım dedım tam o sırada elektırık çarptı fışı cekemedım hertere kahve sıçrayıp duvarlar berbat olmuştu bende rezıl olmuştum

kızlar yaptıgınız kahvelerın resmınıde koysak ıyı olmazmı gercı gerı sayfaları okuyamadım belkıde koymuşsunuzdur

kızlar yaptıgınız kahvelerın resmınıde koysak ıyı olmazmı gercı gerı sayfaları okuyamadım belkıde koymuşsunuzdur

Diğer sayfalarda var fakat senin için fincan kahvesinin fotoğraflarından bir kısmını paylaşayım... Fincan kahvesi yapımını duydunmu bilmiyorum fakat aygaz üzerinde yapılıyor ve bol köpüklü oluyor canım ... deneyebilirsin...

tuttutcc5.jpg

dikkatnx5.jpg

Bu da sunum.... Afiyet Olsun canlarım benim.... Bir kahvenin kırk yıl hatırı vardır... derler...

servisys6.jpg

X