Türk Kahvesi Yapmanın Püf Noktaları

evet her kadinin bir biyogur calisi vardir derdi rahmetli anacigim gercekde oyle bende cezveye once soguk suyu koyarim kac kisilik yaparsam fincan basi bir kesme seker(tabi sekerli olursa fincan basi yarim seker daha) atarim fincan basi tatli kasigi dolusu kahve birde bir kasik fazla kopuk payi kahve daha ilave ederim suyu isinmaya baslayinca sekerleri erisin diye biraz karistirp beklerim kabarinca hemen fincanlara kopukleri ilave edrim ucdort kasiklik alirim yine kalan kopuklari yari yari paylastirp doldururum az bisey kalani iyice kaynar ilave edrim yavas yavas ama kahve hep taze olmali az vakti uzadimi kopuklu olmuyo tazesi baska hepnize afiyet olsun benim kahvemede bayilirlar soylemsi ayip hee unutmadan servis yapilirken yanina kahve kasigi koymayi unutmayin (yani cikolatadan yapilmis ) cok hos oluyo onla icmesi

sabah sabah canım türk kahvesi istedi valla ellerine sağlık :kahve:

fincanda ilk defa duydum ...ama denıycem unutmassam....önce kendimize yapayım da sonra mısafıre yaparım....çok teşekkürler yaa....

fincanla kahveyii ocağın elektirikli kısmında denemiştimm
amaa şunu söyliyeyimm elimdenmidir nedirrr kahvem acaip köpüklüü olurr şakkıdı

canım yaa çok sağol en kısa sürede denicem terlikcimm,eminim çok güzel olur :KK66: fincanda yaptığımız için de köpüğünü alma gibi bi dertte olmaz,köpüğüde sönmez ayrıca :KK66:

iki çay kaşıgı ve ıkı şeker tek kişi için şekerlı severım ocaga koymadan karıstırırım ve bıdaha hiç karistırmam kaynayınca yarısını fıncana alıp cezvede olanı tekrar kaynatırm bugune kadr bitanesı bile köpuksuz olmamiştırr:nazar:
aa ben de aynen böyle yapıom cok güzel oluyo böle köpüklü köpüklüü

Bendende size değişik bir tarif çokokremle türk kahvesini duydunuzmu hiç ben de bir çikolata ve kahve delisi olarak süper oluyo

hemen yapımını anlatayim 1 tatlı kaşığı dolusu kahve, yarım kup seker ya da yarım cay kaşığı şeker ,ve ben çikolatalı kahveyi çok sevdiğim için bir çay kaşığı dolusu çokokrem hepsini aynı cezveye aynı anda koyun bı en basta bır tur karıstırın cızırdamaya baslayıncada bır tur bolca oluşan köpüğü kasıkla hemen fıncanımıza alıyoruz kalanı bır tasım kaynatıp yavaşca fıncana eklıyoruz ...

dikkat tiryaki olabilirsiniz afiyet olsunn...

arkadaşlar ben kahvemi şekerli severim ve şöyle yaparım:3 çay kaşığı kahveye 3 adet küp şeker atar karıştırırım.ocağa koyduktan sonra hiç karıştırmam ve mutlaka köpüklü olur kahvem:nazar:.bazende şeker yerine içine bitter çikolata atarım onu karıştırmak gerekiyor ama çünkü tam erimiyo bazen ama nefis oluyor tavsiye ederim.ben hazır kahve pişiricilerini sevmiyorum onlar haşlıyo bence kahveyi kahve gibi olmuyo.kısık ateşte pişen kahve çok güzel oluyo.benim püf noktam ocağa koyunca hiç karıştırmamak.fincan kahvesi bilgisi içinde teşekkürler...:kahve:

canım yaa çok sağol en kısa sürede denicem terlikcimm,eminim çok güzel olur :KK66: fincanda yaptığımız için de köpüğünü alma gibi bi dertte olmaz,köpüğüde sönmez ayrıca :KK66:
Dene hebeciğim, rica ederim inşallah yapar ve beğenirsin. Evet dediğin gibi bol köpüklü oluyor hiç ellenmediği için. İçerken dahi hâlâ köpüğü gitmiyor. Ben köpüklü kahve sevdiğim için fincanda yapılan kahveyi bu yüzden daha tercih ediyorum. Hayırlı akşamlar canım...

a.s.

evet her kadinin bir biyogur calisi vardir derdi rahmetli anacigim gercekde oyle bende cezveye once soguk suyu koyarim kac kisilik yaparsam fincan basi bir kesme seker(tabi sekerli olursa fincan basi yarim seker daha) atarim fincan basi tatli kasigi dolusu kahve birde bir kasik fazla kopuk payi kahve daha ilave ederim suyu isinmaya baslayinca sekerleri erisin diye biraz karistirp beklerim kabarinca hemen fincanlara kopukleri ilave edrim ucdort kasiklik alirim yine kalan kopuklari yari yari paylastirp doldururum az bisey kalani iyice kaynar ilave edrim yavas yavas ama kahve hep taze olmali az vakti uzadimi kopuklu olmuyo tazesi baska hepnize afiyet olsun benim kahvemede bayilirlar soylemsi ayip hee unutmadan servis yapilirken yanina kahve kasigi koymayi unutmayin (yani cikolatadan yapilmis ) cok hos oluyo onla icmesi
Canım ellerine sağlık harika, sadece sondaki yazıyı anlayamadım açarmısın. Kaşıkla çikolata güzel oluyor nasıl anlayamadım. Teşekkürler, iyi keyifler canım...

kaydirigubbakcemile3

Minietek ve lostsun; çikolatalı ve çokoprensli kahvelerini deneyeceğim hiç duymamıştım arkadaşlar harikasınız yaaa... Mutfağa gidiyorum kahve keyfi yapmaya, bizde içelim bakalım çikolatalıları...
Ellerinize sağlık canlarım...

a.s.:nazar:

fincanda kahveyi ilk kez duyuyorum.çok merak ettim hemen denemem gerek.tsklr

türk kahvesini ben çok severim ve muhakak bakır cezvede çok kısık ateşte ağır ağır pişiririm.kahveyide az az taze çekilmiş alırım.

Dene hebeciğim, rica ederim inşallah yapar ve beğenirsin. Evet dediğin gibi bol köpüklü oluyor hiç ellenmediği için. İçerken dahi hâlâ köpüğü gitmiyor. Ben köpüklü kahve sevdiğim için fincanda yapılan kahveyi bu yüzden daha tercih ediyorum. Hayırlı akşamlar canım...

a.s.

eminim beğeneceğim terlikcimhihoyyytşimdi okuldan eve gideyim akşam bütün aileye yapıcamkaydirigubbakcemile5sonucuda yazıcam burayasositososito

:kahve: fincan kahvesi tarifi ve çikolatalı kahve ilginç akşam eve gider gitmez deneyeceğim
akşamı zor edeceğim iş yerinde orası vargamyoncuiremsu acayip kahve istedi canım yaa:teselli: ben t.kahvesini çok severim hihoyyyt eşim ilk başlar sevmiyordu ama sayemde artık kendi yapıp getirir bazen.. kaydirigubbakcemile5 bende ilk başlar bol köpüklü oluyor diye makine kahvesi yapıyordum ama köpügü bol ama tadı güzel olmuyor kafamçokkarıştı diye şimdi makınede başlayıp köpürtüyorum ilk :lepi:köpüğünü alıp cezveye aktarıyorum ağır ateşte karıştırmadan 1 2 taşım daha kaynatıyorum... :içelim:
ya akşam olsada eve gitsem yemekten önce direk kahve içeceğim valla :çok üzgünüm: çok canım istedi lülülülülülü

terlik canım çok teşekkür ederim az önce fincanda çikolatalı kahve yaptım.nefis oldu.ama taşırdım zamanla alışırım herhalde.en sevdiğim yanı soğumaması oldu.çayımıda çok sıcak içerim.bardakta içerimki fincan soğutuyor diye.biraz keyif ehliyim:içelim:her kahve içtiğimde sana iyi dileklerimi göndereceğim.a.s.her fincanda kırk yıllık hatırın katlanarak çoğalır.

kızlar fincanda yapılan kahve bir harika oluyor ama kalbalık olunca ben kişi başına 2 çay kasıgı tepeleme kahve, 2,5 kesme şeker ve 1 kahve fincanı soğuk su kullanıyorum. cezveyi orta hararetli ateşe koyuyor ve tatlı kaşığı ile kahveyi 2 defa yavaşca karıştırıyorum. kahvenin köpürmesine yakın ve köpürdükten sonra da 2 kere karıştırıyorum. kahve pişince her fincana bir tatlı kaşığı köpük koyuyor, cezveyi tekrar ateşe koyup kahveyi bir kez daha tekrarlıyorum. bu işleme köpükler bitene kadar devam ediyor ve kalan kahveyi de fincanlara paylaştırıyorum. yanlarında bitter çikolata ve limonlu maden suyu ile servis yapıyorum..misafirlerim bayılıyor çikolatalı sodalı olan türk kahveside yapıyorum bir harika oluyor

terlik canım çok teşekkür ederim az önce fincanda çikolatalı kahve yaptım.nefis oldu.ama taşırdım zamanla alışırım herhalde.en sevdiğim yanı soğumaması oldu.çayımıda çok sıcak içerim.bardakta içerimki fincan soğutuyor diye.biraz keyif ehliyim:içelim:her kahve içtiğimde sana iyi dileklerimi göndereceğim.a.s.her fincanda kırk yıllık hatırın katlanarak çoğalır.

Rica ederim Sibelciğim, evet alışana kadar taşırma olabiliyor. Bende çayımı çok sıcak içmeyi severim o yüzden bu şekilde kahve yapmak bana göre sıcak sıcak....Aynen bende keyif yapmayı severim. Bilhassa her gün kahve keyfimi yapmam lazım yanlızda olsam özenle yapar yanına sodamıda alırım öyle seviyorum arkasından hemen soda içmeliyim. Bende öyle zevk alıyorum. Afiyet olsun canım. Oooo kırk yıllık hatırımda çoğalıyor demekkkk...Tekçe siz mutlu olun keyif alın hayattan önemli olan bu...
Sevgilerimle...

kaydirigubbakcemile3

kızlar fincanda yapılan kahve bir harika oluyor ama kalbalık olunca ben kişi başına 2 çay kasıgı tepeleme kahve, 2,5 kesme şeker ve 1 kahve fincanı soğuk su kullanıyorum. cezveyi orta hararetli ateşe koyuyor ve tatlı kaşığı ile kahveyi 2 defa yavaşca karıştırıyorum. kahvenin köpürmesine yakın ve köpürdükten sonra da 2 kere karıştırıyorum. kahve pişince her fincana bir tatlı kaşığı köpük koyuyor, cezveyi tekrar ateşe koyup kahveyi bir kez daha tekrarlıyorum. bu işleme köpükler bitene kadar devam ediyor ve kalan kahveyi de fincanlara paylaştırıyorum. yanlarında bitter çikolata ve limonlu maden suyu ile servis yapıyorum..misafirlerim bayılıyor çikolatalı sodalı olan türk kahveside yapıyorum bir harika oluyor

su yerine soda mı koyuyorsunuz anlamadım canım

Arkadaşlar fincanda kahve ilk yazdığım sayfadada belirttiğim gibi çok kolay size püf noktalarıyla birlikte anlatmaya çalışayım...
Bir kişilik yapımı şöyle (şekeri az kullanan daha az ekleyebilir)
1 fincan; içine 2 çay kaşığı şeker (yada kesme şeker kullanırsanız 2 adet) ; 2 çay kaşığı dolusu tepeleme kahve bunları fincana koyuyorsunuz. Ufak bir püfff veriyim size ben suyu eklemeden aygaza oturtuyorum (aygazı açmadan) ; Daha sonra fincana suyu ekliyorum.
Suyu ekleyince kahvede suyla yukarı çıkıyor. Taşırmamaya özen gösteriniz. Ve artık aygazı açabilirsiniz (püf noktalarından biride kısık ateşte açın aygazı) . Aygazı açtıktan sonra bekliyorsunuz ve kahve çökünce kaşıkla aynı yönde yavaş yavaş karıştırın. Ve artık köpürmesini bekleyin. Kabarmaya başlar başlamaz aygazı kapatın. Bir bez yardımıyla fincan tabağına oturtun. Afiyet Olsun.

Soran arkadaşlar için ; inanın şimdiye kadar ne ben nede akrabalarımızdan hiçbirimizin fincanında çatlama dahi olmadı. 4 kişiye kadar yapabiliyoruz. 4 aygazıda kullanıyoruz anlayacağınız.
Dediğim gibi harlı ateş olmayacak kısıkta olacak. Hatta inanın acele vermem gerekiyorsa biraz arttırıyorum da şimdiye kadar bir kaza olmadı.

Bir arkadaş daha sormuş ; fincanın kenarında karama olmuyor. Hiçbir deforme olmuyor. Tabiii fincanına göre değişirmi bilmem ama bizim fincanlarımızda özel fincan DEĞİL. Normal herkesin evindeki fincanlardan.

Dediğim şekilde aynen yaparsanız göreceksiniz cezvede yapmak istemiyor insan alışkanlık oluyor.

Bana gelenler yada ben misafirliğe gittiğimde dahi bilenler benim kahvemi isterler. Hadi bize fincan kahvesi yaparmısın diye hepimiz mutfağa doluşuruz. Hem muhabbet hem kahveler hazırlanır. Sonrada keyfe keder... sırnaşık şey

Bir kahvenin kırk yıl hatırı varmış...

a.s.

canım valla senin bu kahve tarifinin hatırı 40 yıldanda çok sırnaşık şey ellerine sağlık kahve tiryakisi olarak mutlaka deniyecem teşekürler a.s.

X