Türk Kahvesi Yapmanın Püf Noktaları

su yerine soda mı koyuyorsunuz anlamadım canım

Yok birtanem kahveyi içerken su verirler ya adettendir. Ben kahve içerken veya içtikten sonra soda içmeyi seviyorum. Onu ifade etmek istemiştim... İyi geceler...

a.s.

kızlar benimde kahvem çok güzel olur ayıptır söylemesi.hemde çok severim türk kahvesini.ve yıllardır da şöyle yaparım:
1 fincan için 1 tatlı kaşıgı kahve,1 tatlı kaşıgı toz şeker koyarım.
istege göre şeker az olur tabiki.
sonra suyu ekleyip ocaga koymadan iyice karıştırıp eritirim.
sonra ocaga koyarım birdaha karıştırmam hiç.
birdeeee yıllar önce teyzecigim söylemişti o gün bu gündür yaparım bunu
kahve pişerken arada bir cezveyi kaldırıp ocaga vurun.kahve dibe çöker ve tekrar yukarı çıkana kadar köpürür.yaani bol köpük için bunu mutlaka yapın.
iyice kaynatmayın taşacak gibi oldu mu indirin ocaktan
tatlı kaşıgı ile üzerinden köpükleri sıyırıp eşit miktarda fincanlara koyun
geri kalanı tekrar bir taşım ocaga koyup fincanları tamamlayın.
biz yıllardır böyle yaparız ablam,ben,kardeşim hepimiz ve kahvelerimiz meshurdur.(arnavutuz ayrıca) afiyet olsunnnn.

Birşey de benden olsun.Eğer kahvelerinizin taşmasını istemiyorsanız cezvenin içine bir çay kaşığı koyun.Bende ilk karıştırp bir daha karıştırmayanlardanım.Kahvei beğenmeyen olmadı şimdiye kdr.Sürekli bana yaptırırlar.Çok karıştırınca köpüğü kalmıyor sanki :KK43:

kahfe alayımda yapcam bunu merak ettim kız fincan bi kakarsın bi çatlasın sorarım ben sana:):):):)

Bende bütün ölçülerini tam koyuyorum köpüğüde bol oluyor ama nedense tadı acı oluyor..acı bi tad bırakıyor ağızda..:nazar:

bende işyerin küçük ocağım var onun üstünde fincanda pişiriyorum mükemmel oluyor onun tadı ayrı ama köpüksüz yapıyorsanız kahvenizi züccaciyelerde çok ucuz 2 ytl yada 5 ytl plastik cezveler var kahvesi hem bol köpüklü hemde lezzetli oluyor ayrıca ben cezvede yaparken fincan başına 1küp şeker ve 1 çay kaşığı dolusu kahve koyarım hiç karıştırmam kısık ateşte kahve yavaş yavaş iner ve suyla karışınca üstünden alırım fincanların dibine koyarım kıvamlı bir köpük olur sonra kahve kaynayınca fincanlara boşaltırım kız kardeşimi ve beni istemeye geldiklerinde yapmıştım bayıldılar ama gerçektende güzel oluyor

ayrıca kahveyi genelde çok pişirirler ve acı olur ne kadar şeker atsanızda tadı bozulur kahveyi fazla pişirmiyeceksiniz bence

ya yıllardır calısıyorum yine köpüksüz yine köpüksüz. bakır cezveyle denicem bide. bakalım..

kahveyi pişerken karıştırmamalı,kısık ateşte pişirmeli,köpükleri ortaya toplanırken altını kapatmalı ve annemden öğrenmiştim kahveyi doldururken fincanı yan tutmalısın.umarım işe yarar:)

bende işyerin küçük ocağım var onun üstünde fincanda pişiriyorum mükemmel oluyor onun tadı ayrı ama köpüksüz yapıyorsanız kahvenizi züccaciyelerde çok ucuz 2 ytl yada 5 ytl plastik cezveler var kahvesi hem bol köpüklü hemde lezzetli oluyor ayrıca ben cezvede yaparken fincan başına 1küp şeker ve 1 çay kaşığı dolusu kahve koyarım hiç karıştırmam kısık ateşte kahve yavaş yavaş iner ve suyla karışınca üstünden alırım fincanların dibine koyarım kıvamlı bir köpük olur sonra kahve kaynayınca fincanlara boşaltırım kız kardeşimi ve beni istemeye geldiklerinde yapmıştım bayıldılar ama gerçektende güzel oluyor

YA BENİ İSTEMEYE GELDİKLERİNDEDE GELİRMİSİN BEN DE KAHVE YAPMAYI BILMEYEN KÖTÜ EV KIZLARINDANIM MALESEFyerimseniben

Bide o dediginiz plastik kahve makinelerinde denedim bi köpürdü ki sormayin tabi ben ucuyorum havalrda kahvem köpürdü diye sonra bi hevesle koyduk fincanlara veeeeeee içmemizle püskürmemiz bir oldu tadi iğrenc ötesiydi şekerini koyugumuz halde aci olmustu yani resmen bulasik suyu ictik :))))) allahtan bunu ev arkadaslarimla yapmistim yoksa annemin dilinden kurtulamazdim :))))

ben isknederunlu yum bizim oralarda mırra denilen kahve meşhurdur sınıra yakın memleket olduğu için sindirime katkısı çok büyük ve mideye de uykuya da dokunmuyor bu kahve,ama benim tiryakiliğim çift kavrulmuş koyu kahve ve bakır cezve ikisi mükemmel ikili eşimle benden bile:)))canlarım benim:)
neyse bu kahve yi pişiriseniz köpüksüz oluyor,kaynamasının bir sebebi cezvdeyken telvelerin çoğu dibe çöküyor ve onları içmiyorsunuz midenize uykunuza dokunmuyor ama mis gibi bir kahve oluyor mmmmmm
ben şimdi taşındığım yerde o kahveyi bulamıyorum kendim kavurmak için toprak çanak,güveç çanağı yani ama kahveye özel sonra birde değirmen aldım kendim mis gibi kavuruyorum içiyorum kokusuna komşular geliyo arada onlara da değirmeni çektiriyorum sabah muhabbetimiz güzel geçiyor:))

su yerine soda mı koyuyorsunuz anlamadım canım

evet tatlım 1 fincan maden suyu 2 dilim çikolata 1 tatlı kasıgı türk kahvesi
sodayı ve kahveyi cezveye koyup karıştırıyorum ocakta biraz ılındıktan sonra çikolatayı ekliyorun kısık ateşte köpük olana kadar pişiriyorum oluşan köpükleri fincana kasıkla aktarıp kalan kahveyi tekrar oacaga koyup kaynayıncaya kadar karıstırıyorum fincanlardaki köpügü bozmadan yavaşca döküp yanına bir bardak suyla servis yapıyorum

Bide o dediginiz plastik kahve makinelerinde denedim bi köpürdü ki sormayin tabi ben ucuyorum havalrda kahvem köpürdü diye sonra bi hevesle koyduk fincanlara veeeeeee içmemizle püskürmemiz bir oldu tadi iğrenc ötesiydi şekerini koyugumuz halde aci olmustu yani resmen bulasik suyu ictik :))))) allahtan bunu ev arkadaslarimla yapmistim yoksa annemin dilinden kurtulamazdim :))))

evet aynı olay benimde başıma geldi..
Çalışıyordum o zamanlar.
Plastik kahve makinesinde kahve yapayım dedim.
İğrenç oldu ve buz gibi idi.
Tekrar geri koydum kahve makinesine kahveyi fişe bir taktım.
Kahve etrafa püskürmüştü.
Tavan,duvarlar kahve içinde kalmıştı...kaydirigubbakcemile3
En iyisi cezve de yapmak.
Benim cezvede yapış tarzımda şöyledir;yerimseniben
Her fincan için 2.5 çay kaşığı kahve koyarım,arzuya göre şekerini ayarlarım..
Sonrada fincanla suyu ölçer,kaç tane kahve yapıcaksam ona göre su koyarım..
Bir defa karıştırırım oda şeker,su,kahveyi eklediğim zaman.
Sonra ocağa kısık ateşte koyarım,kabarıp köpüklenmesini beklerim.
Asla karıştırmam.
Kabarıp köpüklenince üzerindeki köpükleri çay kaşığı ile fincanlara dağıtırım.
Sonra tekrar ocağa koyarım cezveyi,tekrar köpüklenince fincanlara eşit miktarda dökerim...
yerimseniben

kızlarrr o adii plastikkk ucuzz kahve makinalarını kullanmayınn..onları topluyorlar piyasadan en güzel kahve ya bakır yada alemiyon cezvede yapılıyor....

ya şu fincanla yapılan kahfeyi biraz açarmısınız?nasıl yani fincan kararmıyormu fincanın kulpu ısınıyor nası tutacak millet?*

Ben de denedim fincan kararmıyor hatta ocağa 4 ayrı fincan koyup hepsini kısık ateşte pişiriyorum.Haliyle fincanlar çok ısınıyor nemli mutfak el beziyle tutup tabağına alıyorum.Aman dikkaat bir de ikram edeceğim zaaman 1 dakika bekleyin kulpu soğusun diyorum.:1rolleyes:
denemeye değer tadı çok güzel oluyor:içelim:

evet aynı olay benimde başıma geldi..
Çalışıyordum o zamanlar.
Plastik kahve makinesinde kahve yapayım dedim.
İğrenç oldu ve buz gibi idi.
Tekrar geri koydum kahve makinesine kahveyi fişe bir taktım.
Kahve etrafa püskürmüştü.
Tavan,duvarlar kahve içinde kalmıştı...kaydirigubbakcemile3
En iyisi cezve de yapmak.
Benim cezvede yapış tarzımda şöyledir;yerimseniben
Her fincan için 2.5 çay kaşığı kahve koyarım,arzuya göre şekerini ayarlarım..
Sonrada fincanla suyu ölçer,kaç tane kahve yapıcaksam ona göre su koyarım..
Bir defa karıştırırım oda şeker,su,kahveyi eklediğim zaman.
Sonra ocağa kısık ateşte koyarım,kabarıp köpüklenmesini beklerim.
Asla karıştırmam.
Kabarıp köpüklenince üzerindeki köpükleri çay kaşığı ile fincanlara dağıtırım.
Sonra tekrar ocağa koyarım cezveyi,tekrar köpüklenince fincanlara eşit miktarda dökerim...yerimseniben
Cezvede yapıyorsam bende aynı sizin anlattığınız gibi yapıyorum. Ellerinize sağlık... Kahve hazırlamak ve onu keyifle içmek benim için en büyük hazzz... İşim yoksa evdeysem muhakkak içmeliyim. Kahve keyfi yapmadığım bir gün bile olmaz. Hatta annem ve gelinimizle MSN kahve faslımız varrr...
Şöyle benim oğlum zaten okulda, gelinimizde oğluşu uyutur, hemen anlaşırız ve kahvelerimiz fincan kahvesi olarak yapılır (annemde onlarla birlikte oturuyorlar) MSN karşısında hem kahvelerimizi yudumlar hemde muhabbet ederiz ne yemek yapıcaz işlerimiz hakkında vs... Tavsiye olunur...
Yarın bana oturmaya gelecekler ve hep beraber kahve faslıda yapıcaz tabiii....
Kahve keyfiniz daim olsun...
Sevgilerimle...
kaydirigubbakcemile5

ben isknederunlu yum bizim oralarda mırra denilen kahve meşhurdur sınıra yakın memleket olduğu için sindirime katkısı çok büyük ve mideye de uykuya da dokunmuyor bu kahve,ama benim tiryakiliğim çift kavrulmuş koyu kahve ve bakır cezve ikisi mükemmel ikili eşimle benden bile:)))canlarım benim:)
neyse bu kahve yi pişiriseniz köpüksüz oluyor,kaynamasının bir sebebi cezvdeyken telvelerin çoğu dibe çöküyor ve onları içmiyorsunuz midenize uykunuza dokunmuyor ama mis gibi bir kahve oluyor mmmmmm
ben şimdi taşındığım yerde o kahveyi bulamıyorum kendim kavurmak için toprak çanak,güveç çanağı yani ama kahveye özel sonra birde değirmen aldım kendim mis gibi kavuruyorum içiyorum kokusuna komşular geliyo arada onlara da değirmeni çektiriyorum sabah muhabbetimiz güzel geçiyor:))
Nasıl yapılıyor o kahve hep duyarım mırra diye ama hiç görmedim vede içmedim. Kahveyi çekmeden öncemi kavuruyorsunuz (benim kahve öğütme makinam var elektrikli) nasıl yapacağımı tam anlatırsanız denerim. Kahve tane tane satılıyor ondan mı yoksa farklımı? Alırken ne diyeceğiz. Açıklayarak anlatırsanız bizlerde yapalım...
Paylaşımın için teşekkürler canım...
Hayırlı akşamlar... Sevgilerimle...

kaydirigubbakcemile5

X