Türk Kahvesi Yapmanın Püf Noktaları

terlik

İYİLİK MELEĞİ
Kayıtlı Üye
15 Ağustos 2008
2.802
15
Farkı kahveyi cezvede değil fincanda pişiriyoruz... evet evet yanlış duymadınız fincanda ; enfes oluyor ve Arnavutların yaptığı bir yöntemdir... Bende bir Selanikli olarak sizlerle paylaşmak istedim...

Fincan , kahve , şeker ve suyu hazır ediniz ...

Kahve
Şeker
Su

Fincana isteğe göre 1 tane küp şeker , 2 çay kaşığı Türk Kahvesi ve yeteri kadar su ekleyip aygazın küçük ocağına fincanı oturtun en kısıkta olsun kahve çökünce yavaşça aynı yöne doğru karıştırın daha sonra kabarmasını bekleyin ve bir bez yardımıyla fincanı tabağa oturtun servise hazırdır...

Dikkat edin yanından ayrılmayın her an taşabilir...
Afiyet olsun

eeeeeeeee ne demişler bir kahvenin 40 yıl hatırı varmışşş....

Son düzenleme:
iki çay kaşıgı ve ıkı şeker tek kişi için şekerlı severım ocaga koymadan karıstırırım ve bıdaha hiç karistırmam kaynayınca yarısını fıncana alıp cezvede olanı tekrar kaynatırm bugune kadr bitanesı bile köpuksuz olmamiştırr:nazar:

ya yıllardır calısıyorum yine köpüksüz yine köpüksüz. bakır cezveyle denicem bide. bakalım..

terlik anlamadım valla,fincanımı ocağa oturtuyorsun,yani fincandamı pişiriyorsun kahveyi,
nasıl oluyor o iş,

evt canım ebnde analyamım fincanlamı yapıyosun ee catlamıyomu fincan

arkadaslar evet fincanla ypailiyor bende biliyorum onu.. köydeki yengem ögretmisti bi güzel oluyor ki.. harika

Övünmek gibi olmasın ama kehvemi çok beğenirler.Ben bir fincan için tepeleme 1 tatlı kaşığı kahve 2 ya da 3 kesme şeker koyuyorum,karıştırıp ocağa alıyorum.Kahve yeni ısınmaya başlarken cızır cızır ses çıkarıyor ya o anda en kısığa alıyorum ateşi.Köpükler hafif görünmeye başladığında tatlı kaşığıyla alıp fincana aktarıyorum.4-5 kaşık köpük çıkıyor.
Ama şuna dikkat edin,kahve ısınınca yukarı doğru taşmaya başlıyor ya,cezvenin en üst noktasına kadar taşırtmayın kahveyi.Çok köpüklü oluyor gibi görünebilir ama köpükler sönüyor.Ortalara doğru gelirken ocağı kapatın.Bir diğer önemli noktada,kahveyi cezveye boşaltırken ağır ağır ve fincanın kenarından boşaltın.Ortadan dökerseniz kahvenin ortasında açıklık kalabilir.
Görücüye çıkacak olanlar,hadi hepinize kolay gelsin:))

ya şu fincanla yapılan kahfeyi biraz açarmısınız?nasıl yani fincan kararmıyormu fincanın kulpu ısınıyor nası tutacak millet?*

karayağızım dediği gibi fincanda kahve nasıl oluoo arkadaşlar,ayrıntılı anlatabilr misiniz??

Birde kahveyi pişirmeden cezve içinde iyice karıştırın kahveyi ve suyu....

canım türk kahvesi çekti kızlar ya az sora yapıp köpüklü kahvemi höpürteterek (bölemi yazılıo bilmem hihoyyyt)içeçemmmmmmmmm cokacimcoook cokacimcoook

walla eşim beni istemeye geldiğinde kahveyi görümceme yaptırdım...saolsun çaktırmadı kimseye...asla yapamıyorum yaaaa...kibillir kaç kez denedim.bakır cezve bile aldım..olmuyor,olmuyorrrrrrrrrrrr

kahve yapmanın puf noktalarından bırıde kaynatmamaktır kaynamaya baslayacagını gorunce ocaktan alın kaynayınca kopugu gıder
yada ugrasıp durmayın bır kahve makınası alın kopuklu kopuksuz derdınden kurtulun

Arkadaşlar fincanda kahve ilk yazdığım sayfadada belirttiğim gibi çok kolay size püf noktalarıyla birlikte anlatmaya çalışayım...
Bir kişilik yapımı şöyle (şekeri az kullanan daha az ekleyebilir)
1 fincan; içine 2 çay kaşığı şeker (yada kesme şeker kullanırsanız 2 adet) ; 2 çay kaşığı dolusu tepeleme kahve bunları fincana koyuyorsunuz. Ufak bir püfff veriyim size ben suyu eklemeden aygaza oturtuyorum (aygazı açmadan) ; Daha sonra fincana suyu ekliyorum.
Suyu ekleyince kahvede suyla yukarı çıkıyor. Taşırmamaya özen gösteriniz. Ve artık aygazı açabilirsiniz (püf noktalarından biride kısık ateşte açın aygazı) . Aygazı açtıktan sonra bekliyorsunuz ve kahve çökünce kaşıkla aynı yönde yavaş yavaş karıştırın. Ve artık köpürmesini bekleyin. Kabarmaya başlar başlamaz aygazı kapatın. Bir bez yardımıyla fincan tabağına oturtun. Afiyet Olsun.

Soran arkadaşlar için ; inanın şimdiye kadar ne ben nede akrabalarımızdan hiçbirimizin fincanında çatlama dahi olmadı. 4 kişiye kadar yapabiliyoruz. 4 aygazıda kullanıyoruz anlayacağınız.
Dediğim gibi harlı ateş olmayacak kısıkta olacak. Hatta inanın acele vermem gerekiyorsa biraz arttırıyorum da şimdiye kadar bir kaza olmadı.

Bir arkadaş daha sormuş ; fincanın kenarında karama olmuyor. Hiçbir deforme olmuyor. Tabiii fincanına göre değişirmi bilmem ama bizim fincanlarımızda özel fincan DEĞİL. Normal herkesin evindeki fincanlardan.

Dediğim şekilde aynen yaparsanız göreceksiniz cezvede yapmak istemiyor insan alışkanlık oluyor.

Bana gelenler yada ben misafirliğe gittiğimde dahi bilenler benim kahvemi isterler. Hadi bize fincan kahvesi yaparmısın diye hepimiz mutfağa doluşuruz. Hem muhabbet hem kahveler hazırlanır. Sonrada keyfe keder... sırnaşık şey

Bir kahvenin kırk yıl hatırı varmış...

a.s.

ben size daha kolay bir yol söyleyim.boşuna cezveyle filan uğraşmayın bir tane kahve makinası alın 3-4 YTllik acayip köpüklü kahve için ve 2 dk da hazır çokta güzel oluyor kahve .100 tane fincanda olsa bol köpüklü olur

Nasıl tutuluyor diye soranlara; Aygazdan alırken bezle alıp fincan tabağına koyun. İçecek olan kişiye gelene kadar ılınıyor. Tutacak yerinden ziyade içinin sıcaklığı çabuk gitmiyor. İçenlerinde en çok beğendikleri ; kahvenin hemen soğumaması...

İnanın bu kadar anlatmaya dayanamadım eşimle bizde içiyoruz fincan kahvelerimizi... Hadiyinnn doğru fincanları kapınnn...

kaydirigubbakcemile3

evet her kadinin bir biyogur calisi vardir derdi rahmetli anacigim gercekde oyle bende cezveye once soguk suyu koyarim kac kisilik yaparsam fincan basi bir kesme seker(tabi sekerli olursa fincan basi yarim seker daha) atarim fincan basi tatli kasigi dolusu kahve birde bir kasik fazla kopuk payi kahve daha ilave ederim suyu isinmaya baslayinca sekerleri erisin diye biraz karistirp beklerim kabarinca hemen fincanlara kopukleri ilave edrim ucdort kasiklik alirim yine kalan kopuklari yari yari paylastirp doldururum az bisey kalani iyice kaynar ilave edrim yavas yavas ama kahve hep taze olmali az vakti uzadimi kopuklu olmuyo tazesi baska hepnize afiyet olsun benim kahvemede bayilirlar soylemsi ayip hee unutmadan servis yapilirken yanina kahve kasigi koymayi unutmayin (yani cikolatadan yapilmis ) cok hos oluyo onla icmesi

X