Çocuk Hastalıkları Sarılığı nasıl atlattınız ?

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

Charm

Whats up ?
Kayıtlı Üye
19 Ekim 2007
10.881
24
Arkadaslar oğlum 12 gunluk, 5 gunlukken fototerapiye gırdı 24 saat hastanede ısık tedavısı gordu..
ardından deger normal sınıra dusunce taburcu oldu ertesı oglen.. ancak sureklı kontrollerı devam edıyor kandakı bilirubın sevıyesıne bakılıyor en son bakılmada yıne taburcu oldugumuz degerden 2 deger uste cıkmıs.. ama doktor daha cıkmaz dedı.. yınede haftada 2-3 gun hastaneye gıdıyoruz cılt rengı kontrolu yapılıyor.. gözlerındekı sarılık daha cok tu bıraz azalmıs gıbı vucudundada azalmıs gıbı sankı.. ben gunduzlerı 1,5 saat gecelerı de 2,5 saatte bır emzırıyorum bol bol kakasını yaptırmaya calısıyoruz.. benneyaptımki
birde doktorumuz gunde 2-3 defa 10 ar dakıkalık beyaz florasan ısıgın altına tutmamızı soyledı cıplakken onu yapıyoruz..

sız bebıslerınızın sarılıgını nasıl atlattınız neler uyguladınız yardımcı olabılırmısınız ?
bır an once kurtulmak ıstıyoruz artık sarılıktan (Allah buyuk dert vermesın cok sukur).. :çok üzgünüm:

benım doktorum bol bol emzır dedı

benım kı sut sarılıgıda oldu canım
gozlerı ıkı ay sarıydı
sonra gectı

canım vücuduna sarılık inmemişse telaşlanma boşunada kan aldırma yazık...
ben sağlık ocağına topuktan kan aldırmak için gittiğimde muayene de edelim dediler oradaki dr. hergün güneş ışığına çıkartmamızı söyledi ama cam arkasında olmayacakmış ışık direk olarak gelmesi gerekiyormuş ama çıkartırken elleri ayakları örtülü olsun üşütür.
bizim sarılığımız fizyolojik sarılıktı ama göz akı hala sarı 3 ay devam edebilirmiş...

tesekkurler arkadaslar..
bızımkıde fizyolojik sarılık.. gunes ısıgıne tutmamızı soyledı doktor yapmaya calısıyoruz fırsat buldukca..
vucuduna sarılık ınmemıs derken neyı kastettınız ? bacaklarında ve vucudunda sarılıklar vardı hatta yuzundede ama azaldı gozlerındekı de azalıyor gıbı gelıyor bıze daha cok sarıydı hafıflestı sankı..

tesekkurler arkadaslar..
bızımkıde fizyolojik sarılık.. gunes ısıgıne tutmamızı soyledı doktor yapmaya calısıyoruz fırsat buldukca..
vucuduna sarılık ınmemıs derken neyı kastettınız ? bacaklarında ve vucudunda sarılıklar vardı hatta yuzundede ama azaldı gozlerındekı de azalıyor gıbı gelıyor bıze daha cok sarıydı hafıflestı sankı..

betülcüm cok geçmiş olsun benim bebegimde sarılık oldu ama bi haftada gecti derecesi düşüktü
ama komşumun bebeğide sarılık olmuştu ononki 20lerdeydi dr gece gündüz florasan ışığı kapatma demiş ve cocugunu soyup pencere önünne yatırıyodu döndüre döndüre güneş ışığı alamsını saglıyoduu

canım geçmiş olsun benim bebeğimde 5 günlükken olmaya başladı doktora götürdüm derecesi 9.8 di doktor bol bol emzirmemisöyledi şimdi 19 günlükçok şükür atlattı gibi biraz gözlerinde var.

Benim oğlumun da sarılığı var.
İlk kontrolümüzde 1 haftalıkken yapılan testte referans aralığı 0-13 ken bizimki 12,70 çıktı.
Doktor 4-5 gün sonra bir test daha istedi.
Başka bir hastanede test yaptırdık. Oradaki normal aralık 0-14 dü. Bu aralık neden değişiyor anlayamadım. Bizim değerimiz 14 çıktı.
Doktor değerin sınırda olduğunu şimdilik tedavi gerekmediğini söyledi. 4-5 gün sonra bir test daha yaptırmamaızı istedi.
En son testimizi yaptırdığımızda oğlum 16 günlüktü ve değer 13,8 di. 2 gün sonra tekrar test yaptırıcaz. 1 aylık olduğunda 10 un altına düşmesi gerekiyormuş.
Sizin bebeklerinizin sarılık derecesi kaç? Kaç derecedeyken tedaviye başlandı?

Benim oğlumun da sarılığı var.
İlk kontrolümüzde 1 haftalıkken yapılan testte referans aralığı 0-13 ken bizimki 12,70 çıktı.
Doktor 4-5 gün sonra bir test daha istedi.
Başka bir hastanede test yaptırdık. Oradaki normal aralık 0-14 dü. Bu aralık neden değişiyor anlayamadım. Bizim değerimiz 14 çıktı.
Doktor değerin sınırda olduğunu şimdilik tedavi gerekmediğini söyledi. 4-5 gün sonra bir test daha yaptırmamaızı istedi.
En son testimizi yaptırdığımızda oğlum 16 günlüktü ve değer 13,8 di. 2 gün sonra tekrar test yaptırıcaz. 1 aylık olduğunda 10 un altına düşmesi gerekiyormuş.
Sizin bebeklerinizin sarılık derecesi kaç? Kaç derecedeyken tedaviye başlandı?

canım bızım bebekte doğumdan 4 gun sonra bakıldı 16.0 cıktı degerı.. ertesı gun tekrar bakıldı artıs varmı yada aynımı dıye.. 16.56 olmustu.. doktor ıstersenız yarın tekrar gelın bakalım dedı ıstersenız bugun yatıralım 24 saat ısık tedavısı gorsun daha fazla yukselmeden dusurelım dedı.. cunku bilirubın degerı hıc bellı olmuyormus bır gunde bıle bırden artabılıyormus.. yğun bakıma bebegı bıramkmaya gıttımızde kapıda bır aıle ıle konstuk bebeklerı 2 gundur ısık tedavısındeydı taburcu olmasını beklıyorlardı yatırmadan bır oncekı gun 17.0 mıymıs ertesı gun bırden 20.0 olmus deger o yuzden 24 saat te degıl 48 saat gerekmıs tedavı.. keske bızede erken soyleselerd erkenden yatırırdık dedıler..
bızımkı yattı öğlen ertesı öğlen cıktı deger 12 nın altına dusunce.. 3 saate bır gıdıp emzırdm sut sagıp bıraktım dıger 3 saate kadar.. sonrasında tekrar bilirubıne bakıldı artmıs mı aynımı dıye 13.8 cıktı ama doktor cılt kontroluyle bırlıkte daha artmayacagını soyledı.. zaten bol bol emzırdım cok sık bol kaka yaptırmaya calıstık.. bızde sımdı yavas yavas gectıgını farkedıyoruz.. 2 gunde bır kontrole gıttık.. sımdı kanına bakılmadan cılt kontrolu yapılıyor sadece.. doktor dususte oldugunu soyluyor 11-12 olmustur dedı dun kı kontrolde zaten kılo alımıda cok guzel gıdıyor masallahh..
sık emzırmek sık kaka yaptırmak ve kılo aldırmakla sarılıgın degerı ters orantılı aklınızda olsun.. bol bol emzır arkadasım.. gecmıs olsun..

kızlar ısık tedavisini yaptıktan sonra bol bol emzirin su kaybı yasıyor bebekler ve bagzı bebeklerde ısık tedavisinden sonra aşırı kusma ıshal gibi bir durum çıkarsa mutlaka dr ye götürün allah korusun benim gibi yogum bakım ünitesinde 4 gününz gecer..total bilubrini de takib etmettirmeyi unutmayın

kızlar burdan duyurmustumm 3 kasımda pasamı kucagıma aldım... sanırımm dogum hıkayemı yazmanın zamanı geldı.. 8 saatlik sancı sonunda aldım kucagıma prensımı..günümüz 4 kasımda doluyodu.. 2 kasım gecesı saat 2 de tuvalete kalktım. yatagıma yattıgım gıbı suyum gelmeye basladı. hemen kayınvalıdemlerı aradım.hazırlanıp sakınce hastaneye gıttık . sancım yokken dogumhaneye gırer gırmez sancım yavas yavas basladı. hazrlıklar yapıldı derken sancım cogalmaya basladı gece 3de basladı .. aslında dayanılmıcak degıldı ılk sancılar ama son 1 saat cektgım sancıyı hıc unutamam.. belım kırıldı zannettım.. ılk 3 saat acılmam olmadı.. sonra bırden 9 cm acıldı.. tabı kınmayı beceremedım ılk dogumum oldugu ıcıın.. saglsun ebeler cok ıyıydı. sureklı benı motıve etmeye calıstılar. sonunda dogum sandalyesıne alındım.. ıkınmaları elımden geldıgınce duzgun yapmaya calıstım.. ama oglumun dogdugu o anı hıcbırseye degısmem :))) kesiyi dikişleri hiç hissetmedim... guzel bı deneyım oldu :)) Allah herkese kolay dogumlar versın ınsallah ,:)

X