ayrıntılı ultrason

merih

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Nisan 2007
45
1
slm arkadaslar ayrıntılı ultrasonu kacıncı haftanızda cektırmıstınız bılgılendırırsenız cok sevınırım

dörtlü test sonucunda biyokimyasal riski olduğunu söyleyen doktorumuz ayrıntılı çektirmemiz gerektiğini söyledi. Biz de epey endişelenmiştik acaba bi problem mi var diye. 22. haftadayken perinatoloji uzmanına gittik. Sağlık güvencesi karşılamıyor, dolayısıyla cebinizden ödemeniz gerekiyor. Bu arada ayrıntılı oldukça maaliyetli bir ultrasondur. Özel hastanelerde yapılıyor ancak dikka t edilmesi gereken en önemli nokta ayrıntılıya radyologlar ya da perinatoloji uzmanı kadın doğumcular bakabilir. Radyoloji uzmanı genelde bakıyor ancak bir dr kadar kesinlikle iyi olamaz, üstelik gördükleriniz sadece raporlayabilir ancak durumu YORUMLAYAMAZ. dolayısıyla tekrar doktora gitmeniz gerekebilir, ki ölçümleriniz tam olarak yapılamamış da olabilir. üstüne ödediğiniz ücretler de havaya gitmiş oluyor.
Ben ANkaradayım ve perinatoloji uzmanı olark Eyüp Ekici, Özgür Deren ve Lütfü Bey var(soyadını hatırlıyamadım). konusunda kesinlikle uzmanlar. ben Özgür Deren'e gitmiştim, güzel ilgilense de çıkışta endişelenmenizi gerektirecek bir durum yok deyince sevinelim mi, verdiğimiz 490 tl ye üzülelim mi, kendi doktoruma bizi bu kadar endişelendirdiği ve korkuttuğu için kızalım mı bilemedik. ,Velhasıl konu uzun ancak; Medikana'daki Tamer Mungan ve HRS'dki Dİdem Kurban doktorlara da gittim. Yapılan açıklama şu; ikili testiniz iyi durumdaysa, diğer testlerin sonuçlarının çok da bi bağlayıcılığı yok. Allah korusun ama üçlü ya da dörtlü test sonuçlarınızda bi aksilik olsa dahi amniyosentezi kesinlikle yaptırmayı düşünmemeliyiz. Ki bu svı alımının bebeğe zararı da olabiliyor. Yşadklarımı özetlemeye çalıştım, umarım yardımcı olabilmişimdir. Allah yardımcımız olsun

22 haftada yaptırdık biz yalnız bu rutin bir uygulamaya diye biliyorum

Evet bu rutin bir uygulama her kadın doğumcu detaylı ultrason istiyor, kenelde kendileri yapmıyor. Örneğin ben Okmeydanı memorial'a gidiyorum ve orada perinatoloji uzmanı Cihangir Bey yapıyor. Riskli bir gebelik olmasına gerek yok sonuçta bebeğin gelişimine bakıyorlar ve önceden önlem alınması gereken şeyelr varsaonları paylaşıyorlar. Sonra da sonuçları kendi doktorunuza aynı gün gösterip gidiyorsunuz. Özel sağlık sigortası karşılıyor.

X