İkinci Bebeğinizi Ne Zaman Düşünüyorsunuz?

SevimliSevim

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
21 Nisan 2008
166
0
42
henüz ilk bebeğimizi kucağımıza almadan konuyu erken açtım ama bugünlerde günler geçmek bilmiyor biraz sohbet olur düşündüm... mutlaka eşinizle ikinci bebek için bir sohbetiniz olmuştur. kardeşler arası yaş farkı ne olmalı? genelde 3-4 yaş arası tavsiye edilir ama herkesizin düşüncesi farklı olucaktır ?

canım konu süper bencede.
ben 3yaş normal diyorum.arada çok fark oluncada paylaşımlar azalıyor ve yaş farkı oluyor.ben 3iyi diye düşünüyorum.
hakkımızda hayırlısı olsun tabi a.s.

bana da 3 yaş iyi gibi geliyor..
tk cocuk olsun istemiyorum ben..
ama doğduktan sonra fikir değiştiri miyim bilmem a.s

bence 3yaş çok ideal.ben erken olduğunu düşünüp ve uyku problemimiz olduğu için 3 yaşındayken 2. bebeği yapmadım.şimdi çok pişmanım.5yaşındayken düşündüm sonra oğlum anasınıfına giderken bebekle zor olucak ve okula giderken zorlanırım diye düşünmedim.sonra 1.sınıf önemli diye düşünmedim.şimdi oğlum 2.sınıfa gidiyor ve ben 2.çocuğa artık sıcak bakmıyorum.çünkü oğlumla paylaşacakları çok şey olmayacak.kardeşiyle oynamayacak bile.aralarında 9-10 yaş fark olacak.
o yüzden 2.çocuğu düşünen arkadaşlar 3 yaş fark çok ideal.sonra okul sorunu çıkıyor.

Bence 3 yaş ara çok az. Çünkü 3 yaş daha ilk bebeğini dünyaya getirecekler için çok büyük gibi geliyor ama çocuklar 4 yaşından önce hala anne kuzusu oluyorlar. Kardeş geldiğinde de bunu kabullenmekte çok büyük problemler yaşıyorlar. İşin kötü yanı da şu ki minik bir bebek geldiğinde 3 yaşında daha kendisi bebeklikten çıkmamış olan büyük kardeşin anne ve baba tarafından ister istemez daha anlayışlı ve büyük biri gibi davranılması bekleniyor. Anlaşma konusuna gelecek olursanız bence iki kardeşin çok da iyi anlaşması beklenmemeli. Hangimiz küçükken ah canımabicim yada kardeşim dedik ki. Benim ablamla aramda 8 yaş var. Küçükken benim 2. annem gibiydi. Belli bir yaştan sonra da yaş farkı ne olursa olsun zaten kapanıyor.

bu tür değişik yorumlar görmek beni çok mutlu ediyor.a.s çünkü her geçen gün ufkum biraz daha açılıyor. başlangıçta bende herkes gibi ikinci çocuğumun 3 yıl sonra olma fikrini benimsemiştim :emir_bebek: ancak bugünlerde ilk çocuğuma tamamen konsantre olup acaba 6-7 yaşına kadar ona iyi bir eğitim verip ikinci çocuğumu düşünsem mi diyorum. laelaelaelaelae bi taraftan yaş farkının çok olası paylaşımları azaltıcak gibi duruyor ama byatanın dediği gibi hangimiz kardeşimiz yada abla abimizle oturup oyun oynadıkki genelde arakadaşlarımızla daha çok vakit geçirdik.kaydirigubbakcemile ama diğer taraftanda şu an 27 yaşındayım ve geç yaşta anne olmamın beden sağlığı açısından sıkıntılı yaratabilecği fikri beni rahatsız ediyor... bakalım zaman ne göstericek... :1rolleyes:

Arkadaşlar on yıldan sonra ikinciyi isteyen bir anne olarak tabiki aradaki bu kadar yaş farkını doğru bulmuyorum.Ama iş yoğunluğunu bahane ettik derken zaman geçmiş oldu.Tek çocuk problemli oluyor.Hep ilginizin onun üzerinde olmasını istiyor.Geç olacak ama mayıs aylarında ikinciyi istiyorum.Eşim pek sıcak bakmıyor.Alıştık rahatlığa,bozma rahatımızı diyor ama tek olmuyor.Şartları zorlayacağız.Zamanı uzatmamak gerek diye düşünüyorum.

X