Bebeklerimiz İçin Basit Ek Gıda Tarifleri

megilara

onelife,onesoul,onelove..
Kayıtlı Üye
28 Ocak 2008
3.377
26
Bebeklerde Ek Gıdaya Ne Zaman Başlamalı?
Oğlum 5 aylık olduğunda biz artık karşısında yemek yiyemez olmuştuk. Ağzımıza götürdüğümüz yemeklere öyle bir iştahla bakıyor ve elini uzatıyordu ki kendimi ona da yedirmemek için zor tutuyor birazda suçluluk hissediyordum. Doktorumuz bu davranışın bebeklerde ek gıdaya hazır oluşun göstergesi olduğunu söylemişti. Böylece oğlum 5.5 aylık olduğunda yemek maceramız başladı. O dönem ne yedirmeliyim araştırmasına girdim. Genelde basit sebze çorbaları tarifleri buldum.
Bebekler İçin İlk Ek Besinler Ne Olmalı
Doktorumuz bize sebzeleri buharda pişirerek vermemizin daha yararlı olacağını söyledi. Bizde bir buhar pişiricisi aldık. Bu durumda tarifleri verilen çorbaları yapmak mümkün olmadı. İyiki de olmamış diye düşünüyorum şimdi. Bu sayede sebzelerin vitamininden en iyi şekilde yararlanabileceğimiz bir pişirme yöntemine kavuştuk.

Bir buhar pişiricinizin olması şart değil, içinde bir miktar su bulunan tencereye ısıya dayanıklı tel bir süzgeci suya değmiyecek şekilde yerleştirip pişireceğiniz sebzeleri süzgeçe koyarak üstüne kapak örtmenizde yeterli olacaktır. Suda eriyen B ve C vitaminleri yüksek ısıda kaybolur. Brokoli haşlama sırasında besin değerinin %60′ını kaybeder. Buharda pişirilirse bu oran sadece %7 civarıdır.

Bebeklere Verilen İlk Ek Gıdaların Amacı
Bebeğe ek gıda vermemizin amacı bebeği doyurmaktan çok onu yeni tatlara alıştırmak. Bu nedenle ilk ek gıdaya başlarken bir kaç çay kaşığı ile başlayıp daha sonra arttırarak tam bir öğüne geçilmesi öneriliyor.

Uzmanlar bebeği ilk ek gıdaya alıştırmak için şunlara dikkat etmenizi öneriyorlar.

İlk püreler yumuşak ve akışkan olmalı. Bu nedenle bir miktar su ile hazırladığınız püreleri sulandırın.
Bebek çok açken ek gıda vermek yerine önce onu biraz emzirip sakinleştirin.
Bebeğe yedirirken küçük çay kaşığı kullanın
Ek gıdayı öyle yemeği sırasında vermeye çalışın
Bebek gıdası için hazırlanmış kitapları takip ediyorsanız piyasaya yeni bir kitap çıktı. Adı yaşasın mutfakta annem var. Kitaba bakınca gördüm ki yazarda aynı benim oğluma başladığım şekilde ek gıdalara başlanmasını öneriyor ve bunun için basit tarifler veriyor. Bundan yola çıkarak bir kaç tane basit püre tarifi vermek istiyorum. Hazırladığınız pürelerin artan miktarlarını dip frizde saklayıp daha sonra yedirebilirsiniz.

Basit Bebek Ek Gıda Tarifleri
Patatesli Havuç Püresi

Bir küçük patatesi buharda yada suda pişirin. İyice ezerek içine bir miktar su katın.

Bal Kabağı Püresi

Bal kabağını buharda yada suda pişirerek ezin. Bir miktar su ile sulandırarak yedirin.

Brokoli ve Patates Püresi

Brokoliyi ve patatesleri buharda pişirin. (Brokoli daha önce pişer) İkisini iyice ezin yine sulandırarak bebeğinize yedirin.

Salçalık Kırmızı Biber ve Patates Püresi

Kırmızı biberi fırın ızgarasında pişirin. Kabuklarını soyun. İyice ezerek sade yada patates ile karıştırıp bebeğinize yedirin.

Havuç ve Karnıbahar Püresi

Bir küçük havucu on dakika haşlayın içine bir küçük çiçek şeklinde karnıbahar ilave edin. 10 dakika daha haşlayıp iyice ezin.

Çeşitli sebzelerle bu şekilde ikili, üçlü kombinasyonlar yapıp bebeğinize yedirebilirsiniz.

ALINTI

benim bebegim daha 2 aylık ama ben şimdi den araştırıyorum ek gıda olayını çok teşekkürlerr canımm

ben de yaptığımız çorba yada pürelerin buzlukta buz kalıplarına koyarak saklanabileceğini gerektiğinde buralardan çıkarılıp kullanılabileceğini duymuş yada okumuştum.ama buzluktan çıkarınca nasıl kullanıma hazır hale getireceğiz kendi kendine çözülüp ılışmasını mı beklemeli yada sıcak su dolu kabın içinde başka bir kap içinde mi hızlandırmalı.içindekilerin besin değerini yoketmemek ve bozulmasını engellemek için hangi yolla kullanmalıyız?

bugün kızıma balkabağı ve patatesi kaynatıp püre yaptım birazda olsa yedi tatlı olduğu için bebekler sever sanırım

birde pancar ve patatesi kaynatıp ezip verebilirsiniz tadı patatese benziyor.

bulgur yulaf arpa gibi tahıllarıda kaynatıp püre yapıp mama yada yoğurt ile karıştırıp verilebilir bıl b vitamini alırlar.

bu tip sebze püreleri , çorbalar hazırlayınca,bir de bebek sevmeyince, insan bu tatsız tuzsuz şeyi tabi yemez duygusuna kapılıyor, tamam bebek tuz tadını bilmez aramaz ama, bariz beğenmiyor bazı şeyleri,demekki onların da mı damak tadı var bilemiyorum...

kızım beğenmedi zaman eşim tadına bakıyor tabi yemez bunu hiç bişeye benzemiyor bu diyor:) ama bazende bizim beğenmediğimizi o afiyetle yiyor.

sağlık ocağındaki dr.az miktarda tuz koyabilirisn dedi bende birazcık ekliyorum.

Bana doktor kesinlikle tuz yasak dedii

evet tuz ve şeker yok 1 yaşına kadar arkadaşım

benim bebegim daha 2 aylık ama ben şimdi den araştırıyorum ek gıda olayını çok teşekkürlerr canımm

bence düşünmek için çok erken..bende aynı hatayı yaptım bu düşünce aklıma girdiğinden beri sütüm azaldı..emzirmek olsun ilk gayen a.s.

hmm birde benden bir tavsiye, yaptığınız sebze çorbasına 1-2 adet kuşbaşı et atın..
eti vermeyin ama suyu protein için bebeklere çok faydalı..

kahvaltılarına ceviz dövün koyun..

birde her gün fındık kadar tereyağı 1 yaşına kadar verin..ileride kolestrol hastası olmaması için önlem..

X