Çocuk Hastalıkları bebeklerde göbek fıtığı

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

ben_nay

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
13 Aralık 2007
135
0
41
selam arkadaşlar bebeğimde göbek fıtığı oluştu yani göbek deliği dışarı fırladı ya çok ıkınmakdan yada çok ağlamakdan kimse beni uyarmadı sarmam için doktorlar yaşı büyüdükçe geçer dedi eğer 2 yaşına kadar düzelmezse ufak bir operasyon yapılcak dediler :KK43: şekil olarak çok kötü çok üzülüyorum aranızda benim gibi olanlar varsa napıtınız siz nasılsınız nolur paylaşın benimle..senağlama

geçmiş olsun canım şimdi sarsan inmezki peki inş. düzelir de operasyona gerek kalmaz

canım geçmiş olsun.bende öyle bi sorun olmadıda komşumun bebeğinde olmuştu 50 günlük falandı göbeği çıkmıştı.sert kumaş parçasıyla para yapıp bağlamıştı iyi gelmişti ama senin bebeğine iyi olurmu bilmem
doktoruna sordunmu sarayımmı diye

doktora kalsa baştan çıkartmadan saracaktın dedi artık çıktı dedi ama şimdi beni baştan uyarmayan büyükler şimdi sar toparlasın diyor ama canı yanarmı bilmiyorum ne zor şey ya gözüm gibi baktım ben ona göbeğide çok güsel düşmüştü şans işte beni buldu :KK43:

naycım geçmiş olsun ablamın 3üz bebeişleri olmuştu onların birindede göbek fıtıgı vardı.ama ablamda farkedince gitti dr.hiçde öyle bişe demedi çıkarrmadan önce sarsaydın diye.zaten fıtığı şişmeden anlayamazsınki alim olman lazım anlaman için.ablamın dr metal parayı önce kaynat sonra buzluga koy dondur mikrobu temizlensin dedi.sonra parayı tentirtiyota batır ve hafif kalın pamuk sar ve yara bandıyla çaprz yap bide ortasından bitane y.bandı yapıştır dedi.eger geçmezse o zaman ameliyat yaparız dedi ama 2 yaşına kadar düzelebilir dedi.ve düzeldi canım gerek kalmadı ameliyat olmasına.bence dene hhe birde aglatmıcaksın çünkü geri dışarı atıyo bide agrımıyodu çünkü agrısa yapıştrmazdı yiyeninm agrısa o yapıştrınca mutlu oluyodu.paylaşmak istadim canım.sen başka dr.götür bence çok katı konuşmuş doktorun.biz böyle yaptık canım dene istersen yazdıklarımı ama yinede baaşka dr.götür geçmiş olsun öptüüüm sizi

cnm elvin'in göbeğide dediğin gibi.dr sarmaya gerek yok geçer dedi.zaten ağlamadığı zaman kendiliğinden içeri giriyor.bizimkide kolik nedeniyle ağlama krizlerine girdiği için çıktı.eğer saracaksan acıtmaz emin ol.drumuz dedi göbeğin dışarıda yada içeride olması bebeklerimizin canını acıtmazmış

canım aynı sorun benim oğlumda da oldu . ve 3 . çocuğum ilk defa böyle bişeyle karşılaştım benim oğlumda çok ıkınıyo ve ağlıyo şu an 59 günlük çok sıcak günlerde doğdu ve benim evde aşırı sıcaktı saramadım maaalesef bişey olmaz diye düşünmüştüm. ne yazıkki oldu. bende çok endişeleniyorum ama şimdi sarıyorum umarım senin yavrunda benim oğlumda operasyona gerek kalmadan düzelirler

kızlar benim bebeğimde çok kızarıyor kakasını yaparken siz şimdi fıtık falan deyince korktum nasıl sarmamız lazım yardımcı olabilir misiniz?

canım göbek fıtıgı varsa sarıcan yoksa sarmıcan.

kızlar benim bebeğimde çok kızarıyor kakasını yaparken siz şimdi fıtık falan deyince korktum nasıl sarmamız lazım yardımcı olabilir misiniz?

cnm öncelikle endişelenme benim başıma gelmeden bende böyle birşey olcağını hiç düşünmedim internetten bebeklerde göbek fıtığı de araştır sana resimlerlede anlatıyor eğer çok ıkınan bir bebekse sadece bizimkiler gibi fırlaması için ya demir parayı sar göbek deliğinin üstüne koy ve belini sar yada sargı bezini tekerlek gibi yap yine onuda güzel bişile sar ben şimdilik sardım bakalım sonuç alacakmıyım:KK43:

arkadaslar merhaba benım bebegımdede göbek fıtıgı var
göbegı dısarı portlemıs durumda cok canım sıkkın ıns gecer
aslında buyukler benı sarmam konusunda uyarmıstı ama dıkkate almadım sımdı sarıyorum ıns gecer
su para sarma olayını tam anlamadım bıldıgımız para mı baska bısemı
bebgım 1 aylık oldu sımdı yapsam ıse yararmı

naycım geçmiş olsun ablamın 3üz bebeişleri olmuştu onların birindede göbek fıtıgı vardı.ama ablamda farkedince gitti dr.hiçde öyle bişe demedi çıkarrmadan önce sarsaydın diye.zaten fıtığı şişmeden anlayamazsınki alim olman lazım anlaman için.ablamın dr metal parayı önce kaynat sonra buzluga koy dondur mikrobu temizlensin dedi.sonra parayı tentirtiyota batır ve hafif kalın pamuk sar ve yara bandıyla çaprz yap bide ortasından bitane y.bandı yapıştır dedi.eger geçmezse o zaman ameliyat yaparız dedi ama 2 yaşına kadar düzelebilir dedi.ve düzeldi canım gerek kalmadı ameliyat olmasına.bence dene hhe birde aglatmıcaksın çünkü geri dışarı atıyo bide agrımıyodu çünkü agrısa yapıştrmazdı yiyeninm agrısa o yapıştrınca mutlu oluyodu.paylaşmak istadim canım.sen başka dr.götür bence çok katı konuşmuş doktorun.biz böyle yaptık canım dene istersen yazdıklarımı ama yinede baaşka dr.götür geçmiş olsun öptüüüm sizi

canım cok gecmıs olsun n eguzel duzelmıs
ııns benım prensesımınkıde duzelır cok can sıkıcı
bebgım 1 aylık sımdı yapsam ıse yararmı
bu bıldıgımız para dımı 1 ytl gıbı:KK70:
heh bıde bantla yapıstırma olayı gecene kadar hep bantlımı durucak bant zarar vermesmı tenıde
nası olucak canım bıraz daha detay yazarmsıın cookk saol :)

canım cok gecmıs olsun n eguzel duzelmıs
ııns benım prensesımınkıde duzelır cok can sıkıcı
bebgım 1 aylık sımdı yapsam ıse yararmı
bu bıldıgımız para dımı 1 ytl gıbı:KK70:
heh bıde bantla yapıstırma olayı gecene kadar hep bantlımı durucak bant zarar vermesmı tenıde
nası olucak canım bıraz daha detay yazarmsıın cookk saol :)

geçmiş olsun canım öncelikle üzülme çaresi olan birşey benim büyük oğlumda vardı kendi kendine geçti 1 lirayi al küçük bir bez parçasına sar bebeğin tenine değip tahriş etmesin diye göbeğinin üzerine koy sonra başka bir bezle tülbent olabilir belinden doğru dolayarak sar

arkadaslar merhaba benım bebegımdede göbek fıtıgı var
göbegı dısarı portlemıs durumda cok canım sıkkın ıns gecer
aslında buyukler benı sarmam konusunda uyarmıstı ama dıkkate almadım sımdı sarıyorum ıns gecer
su para sarma olayını tam anlamadım bıldıgımız para mı baska bısemı
bebgım 1 aylık oldu sımdı yapsam ıse yararmı

aynı durumu yaşadım kızımda ve 4 aylık olmadan kendiliğinden geçti ayrıca bişey yapmaya gerek yok canını sıkma geçecek. ama şunu söliyim doktora sorduğumda hava alması lazım sakın üzerini kapatacak şekilde bişey sarmayın demişti. benim kayınvalidem de ısrar etmişti bozuk para koyup saralım diye onun üstüne sormuştum doktora çok sakıncalı olacağını farklı problemlere neden olcağını sölemişti, bezini bağladığında bile kıvır göbeğini kapatmasın hava alsın demişti.

Merhaba,
Aynı sorunla karşılaşan anneler için bizim tecrübemizi sizinle paylaşmak istedim.

Kızkardeşimin 1.5 erken doğan kız bebeği 2 aylık olduğunda önce göbek fıtığı, sonra da sol kasık fıtığı oldu. Göbek fıtığı için 2 yaşına kadar bekleyeceklerdi, doktoru göbek fıtığından boğulma riskinin çok az olduğunu ve bu yüzden ameliyat için 2 yaşını beklemelerini söylemişti. 2 yaşına kadar fıtık her dışarı çıktığında geri içeri iteceklerdi.
Kasık fıtığı çıkınca, günübirlik cerrahi dediler, yani aynı gün ameliyat olacaktı. Ameliyat öncesi bebeğin kan sayımı yapıldı ve 7 çıktı. Ameliyat için en az 8.5 olması gerekiyormuş. Bu yüzden ameliyat iptal edildi, bebeğe demir yapıcı ilaç verildi. Annesi de hamileyken aldığı demir kapsüllerine tekrar başladı. Süt ile bebeğe geçiyor.
Normalde 30 gün beklemeleri gerekiyordu, fakat 15.günde yaptıkları test sonunda demir 9 çıktı ve ertesi gün ameliyata alındı.
15 gün boyunca defalarca hastaneye gittiler. Kasık fıtığı dışarı çıktığında elleri ile geri itiyorlardı. Öğrenmeleri zaman aldı ve birçok kez doktora yaptırdılar. Fıtık dışarı çıktığında bebek huzursuz oluyordu, ıkınıyordu. Şimdi ameliyattan çıktı, göbek fıtığı ve kasık fıtığı aynı ameliyatta düzeltildi. Toplamda 3 saate yakın sürdü (anestezi bekleme süreleri dahil). Ameliyata saat 14:30'da girdi, aynı gün saat 23:30'da hastaneden taburcu oldu.

Özetle,
Bebeğiniz erken doğum yaptıysa ve çok sık ıkınıp ağlıyorsa, gaz diyip geçmeyin, fıtık olup olmadığını kontrol ettirin. Çoğu doktor bizi aşırı efhamlı gibi görüp kontrol ettirmenize gerek yok, ıkınması normal, gazdan diyecektir (bizim bebek doktoru dahil). Basit bir kontrolle erken teşhis olması size çok şey kazandırır. Erken doğan her 4 bebekten 1'inde fıtık çıkıyor.
Eğer erken doğum yaptıysanız doktorunuza danışarak demir kullanmaya devam edin. Hamileliğin son birkaç ayında anneden bebeğe yüklü miktarda demir geçiyor. Erken doğum olduğunda bebeklerde demir eksikliği çıkıyor.
Kasık fıtığı hemen ameliyat edilmeli, bu yüzden hemen doktora gidilmeli. Doktorlar kasık fıtığında boğulma riskini çok yüksek olduğunu söylüyorlar. Kızkardeşim 15 günü sürekli diken üzerinde geçirdi.
Sol tarafta çıkan kasık fığığın, ameliyat sırasında sağ tarafta da oluştuğu ortaya çıktı. Zaten doktor ameliyat sırasında diğer tarafın da kontrol edileceğini söylemişti. Ameliyat ettirirken diğer tarafın da doktorunuz tarafından kontrol edileceğinden emin olun.
Kasık fıtığı çok riskli, yumurtalıklar bile zarar görebiliyormuş. Göbek fıtığı da eğer büyükse ameliyat sırasında estetiğe de dikkat etmeli. Sonuçta büyüdüklerinde iz bırakmaması da önemli. Bu yüzden doktorunuzu iyi seçmelisiniz. İşinin ehli olan doktor fıtığın tekrarlamaması için de çok önemli.

Allahım tüm bebekleri korusun, hasta olanlara şifa versin.
Sevgiler...

IMG-20160112-WA0050.jpg
Oglum su an 55 gunluk.yaklasik 20 gunlukken 1 hafta suren siddetli bir gaz krizi oldu. Ondan once gobegi gayet normaldi. O krizden sonra hafif bir genisleme olmustu. Onra yavas yavas genis
IMG-20160112-WA0050.jpg
IMG-20160112-WA0050.jpg ledi . En son 40 dan sonra hepten one cikti.

Boyle olunca arastirmaya basladim ilk yenidogan gobek bagi korsesi dige birsey aldik. Internette satiliyor. Korseyi 1 hafta kullanmis halimizden sonra gobegimiz soyle oldu
20160112_132246.jpg

20160112_105755.jpg
Daha sonra internette soyle bir uygulama gordum. Medikallerde satilan film yara ortusu diye bir urun var. A4 kagidi buyuklugu20-30tl arasinda. A4 buyuklugunu kese kese 2-3 hafta kullanabiliriz. Once cilt yanitini takip ettik kizariklik olacakmi diye. Cok sukur olmadi.

Yara ortusunun icine nohut kadar bir pamuk koyarak kapatiyoruz. Banyoda ortu acilmiyor. 24 saat sonraki goruntu ve 2 saat sonraki hali.(korse takilmis olarak bekledi )

Eklentiler

• 2016-01-12 13.32.28.jpg
    2016-01-12 13.32.28.jpg
    50,7 KB · Görüntüleme: 2.253
Korsede bu. Firma hemen gonderdi. Bebekler icin uygun ve konforlu sayilir

Eklentiler

• Screenshot_2016-01-04-21-50-24.png
    Screenshot_2016-01-04-21-50-24.png
    180,3 KB · Görüntüleme: 1.670
X